Росіяни “привласнили” собі перемогу ФК “Шахтар”: що відбувається

Семаковська Тетяна 18:27, 9 Листопада 2023
ФК Шахтар / платформа “Х”

7 листопада український футбольний клуб ФК “Шахтар” переміг іспанський клуб “Барселона” з рахунком 1:0. Поки українська спільнота раділа перемозі, пропагандистські ЗМІ встигли “привласнити” собі ФК “Шахтар”, назвавши його російським клубом з Донецька. А потім, схопивши хвилю негативних коментарів від самих росіян, пропагандистські канали написали, що це був жарт.

Чому росіяни провалили маніпулятивну компанію про ФК “Шахтар”, розбиралися у редакції Бахмут IN.UA.

Що сталося?

Донецький клуб “Шахтар” здобув перемогу над іспанською “Барселоною” з рахунком 1:0. Такий результат здобула українська команда за підсумками 4-го туру групового етапу Ліги чемпіонів 2023/24. Це дуже важлива спортивна перемога для України.

Одразу після того, як стало відомо про перемогу ФК “Шахтар”, російський паблік “OFNEWS / Околоспортивные новости” у мережі “ВКонтакте” опублікував повідомлення, у якому донецький клуб назвали російським.

Публікація на роспабліку / скриншот

Російський клуб сенсаційно обіграв “Барселону” у матчі групового етапу Ліги Чемпіонів. Донецький “Шахтар” переміг каталонський клуб з рахунком 1:0. Викусили, УЄФА?!

пишуть російські пабліки // у ВКонтакте

Російський паблік “OFNEWS / Околоспортивные новости” має свої канали у телеграмі, а також мережі “ВКонтакте”. Тут розміщують в основному новини зі спортивної сфери з маніпулятивною подачею. З таким самим посилом пропагандисти опублікували заяву про “російський клуб ФК Шахтар”.

Коментарі під дописом про ФК “Шахтар” / скриншот

У коментарях росіяни обурюються, що їхні спортсмени все ще не можуть брати участь у всіх міжнародних змаганнях. Нагадаємо, що через повномасштабну війну росії проти України на початку вторгнення російським спортсменам заборонили участь у міжнародних змаганнях.

Чому маніпуляція росіян не вдалася?

Російський клуб “Шахтер” / скриншот

Після публікації новини на каналі та поширення негативних коментарів від росіян пропагандисти вказали, що це був “рофл”, тобто жарт. Однак тонкого гумору вочевидь не зрозуміли навіть самі росіяни, тож їм довелося пояснювати один одному, що вони мали на увазі. Додамо, що на росії справді є клуб “Шахтер”, який заснували у місті Шахти в 1958 році. Це місцевий клуб, який не має нічого спільного із міжнародною спортивною спільнотою.

До слова, український ФК “Шахтар” був заснований у 1936 році, тобто на 22 роки раніше, ніж російський, а першими його гравцями були британські робітники, що працювали на металургійних комбінатах.

Росіяни пояснюють свої “жарти” / скриншот

Окупанти не зупинилися з невдалими жартами й вирішили виправити ситуацію у свій бік, вказуючи на те, що український телеграм-канал “Труха”, розмістив публікацію роспабліку, сприйнявши її за правду. Однак, цей паблік просто висміяв ситуацію.

Публікація на українському телеграм-каналі / скриншот

Цікаво, що росіяни приписали собі перемогу донецького “Шахтаря”, хоча раніше звинувачували його у фашизмі. Відтак на пропагандистських каналах росіян почали розповсюджувати повідомлення про те, що донецькі ультраси створили емблему з елементами свастики. Однак ця інформація не відповідала дійсності.

У підсумку у пропагандистів вийшло невдале ІПСО про український клуб ФК “Шахтар”, сенс російського недофейку не зрозуміли навіть самі росіяни. Додамо, що спортивні досягнення для російських футбольних команд у найближчі роки малоймовірні, адже великі футбольні поля для них закриті.

Це не вперше, коли росіяни хочуть присвоїти перемоги українців чи інших країн з пострадянського простору. Це стосується не тільки спортивної сфери, але й культури, історії, науки, музики тощо. За умови, якщо внутрішній споживач, тобто росіянин, на ці інфоприводи реагує схвально, то ці новини висвітлюються як російські досягнення. Однак ця спроба не пройшла.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Валентина Твердохліб 14:00, 2 Квітня 2025
бахмуті
Приміщення, яке пропагандисти називають “операційною чорних трансплантологів” / скриншот

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, за підтримки українських військових.

Що відомо про новий фейк від рф, розповідає Бахмут IN.UA.

Фейки про Бахмут

На російському телебаченні вийшов новий фейковий сюжет, який стосується окупованого Бахмута. Росіяни кажуть, що вони знайшли “докази” роботи так званих “чорних трансплантологів”.

В основу фейку лягли свідчення окупантів, які перебувають у Бахмуті. Вони стверджують, що знайшли “операційну чорних трансплантологів” восени 2024 року. Це сталося під час огляду підвалів міста на наявність “українських диверсійних груп”. Нагадаємо, що на той час місто було окупованим понад рік.

У доказ своїх свідчень росіяни показали кадри з так званої операційної. Однак, це більше схоже на укриття лікарні чи стабілізаційний пункт підрозділів ЗСУ. Ймовірно, тут надавали допомогу пораненим. Також окупанти показують записи, які нібито мали б підтверджувати їх слова, але розібрати їх неможливо через погану якість відео.

Обгорілі медичні інструменти / скриншот
Так звана “операційна” / скриншот

Також окупанти долучили свідчення жінки Світлани, яка, нібито, працювала медсестрою в бахмутській лікарні. Вона звинувачує в причетності до роботи “трансплантологів” бійців бригади “Холодний Яр”. Але ідентифікувати жінку неможливо. Вона говорить спиною до камери і не називає свого повного імені.

Жінка, яку використали для пропаганди / скриншот

Фейки про чорних трансплантологів

Фейки про “процвітання чорної трансплантології” в Україні — поширена практика російських медійників. Цю тему вони періодично підіймають у своїх сюжетах.

За даними Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, подібні фейки почали з’являтися з 2014 року. Тоді у травні роспропаганда брехала, що “в одному з моргів Києва учасники 24-ї сотні самооборони Майдану спалювали тіла, попередньо вилучаючи у них органи”. З початком АТО інтенсивність поширення фейків на цю тему зросла. З вересня 2014 року активно публікувались матеріали про те, що “київська хунта розгорнула масштабний бізнес з торгівлі органами власних солдатів, а також полонених “ополченців”.

З новою силою фейки почали поширювати з початком повномасштабної війни. У 2022 році пропаганда рф заявляла, що “ЗСУ та нацбатальйони використовують людей як живий інкубатор органів та крові”. А в березні того ж року з’явилися фейки про “українських сиріт, яких Україна продає на органи”.

Загалом цей наратив має на меті дискредитувати українську владу і військових.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Валентина Твердохліб 12:55, 20 Березня 2025
кордони
Пункт пропуску на Донеччині / фото Донбас SOS

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези вони використовують фото паспорта проросійського журналіста Ендрю Рота, де є відмітки про перетин пунктів пропуску між Україною й окупованими територіями.

Чому ці заяви є маніпулятивними і чи насправді були визнані кордони “днр” і “лнр”, розповідає Бахмут IN.UA.

Пункти пропуску між Україною і “днр”/”лнр”

Російські пропагандисти поширюють у мережі новий фейк. Нібито, ще 10 років тому, у 2015 році, Україна офіційно визнала кордони “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези пропагандисти публікують фото з паспорта журналіста Ендрю Рота — московського кореспондента газети The Guardian, який продовжує працювати в рф.

Ендрю Рот на сайті видання The Guardian / скриншот

Під час війни в Україні Ендрю Рот їздив на тимчасово окуповані території. У паспорті медійника українські прикордонники робили відмітки про перетин пунктів пропуску. Ці відмітки росіяни тепер використовують для пропаганди. Вони, нібито, підтверджують те, що Україна офіційно визнавала кордони “днр” і “лнр”.

Фейк, який поширює рф / скриншот із росджерел

Такі заяви є маніпуляцією. Насправді ж у січні 2015 року Україна ввела режим пропусків з “днр” і “лнр”. Наказ “Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей” було видано 22 січня 2015 року.

Пункти в’їзду-виїзду були облаштовані для безпеки цивільних, яким було необхідно потрапити на тимчасово непідконтрольні території України. Отримавши пропуск, люди могли відносно безпечно і законно перетинати лінію розмежування. Перетинати пункти пропуску можна було лише за наявності пропуску. Отримати його можна було, звернувшись до координаційних центрів при Міністерстві закордонних справ. Працював такий центр і в Бахмуті.

15555519 1773055526292817 1172848260 o
Черги на КПП / фото Бахмут IN.UA

Відмітки в паспортах робилися для контролю міграції населення між окупованими територіями та територіями, що контролюються Україною. Таким чином прикордонники могли контролювати процес переміщення людей і зменшити можливість просочення диверсантів.

Однак, це аж ніяк не означало того, що Україна визнала законність “днр” і “лнр”. У відмітках не було жодних вказівок, що це чи територія рф, чи територія квазіреспублік. У паспортах лише вказувались місця перетину лінії розмежування.

Поширюючи цей фейк, росіяни доносять до людей тези про те, що оборона України, нібито, є марною. Такі заяви підіграють на користь окупантів і є частиною їхньої інформаційної війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

бахмуті

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, […]

кордони

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї […]

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]