Податки 2024: коли бізнесу очікувати “найспекотніших” місяців

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:20, 18 Січня 2024
У 2024 планується понад 3 тисячі перевірок
Податки 2024 / фото ілюстративне

Державна податкова служба (ДПС) показала спеціальний графік проведення документальних планових перевірок платників податків у цьому році, яких у цьому році налічується понад 3 тисячі. Якому бізнесу підготуватися та коли будуть “найспекотніші” місяці?

Відповіді надає редакція Бахмут IN.UA.

Податкові перевірки-2024: кого вони стосуються?

За наявними даними, представники податкової служби проведуть 3242 планові перевірки, серед яких 2172 стосуються юридичних осіб і фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів, а 156 — юридичних осіб з приводу питань правильності обчислення, точності сплати податку на доходи, військового збору та внеску на соціальне страхування. 

Увага ДПС не обійде й представників ФОПів. Загалом планується проведення 914 перевірок цієї категорії.

Коли очікувати податкової перевірки компаній та ФОПів?

Податківці планують щомісяця перевіряти від 100 до 200 юридичних осіб. Найменше їх відбудеться у зимові місяці, а вже з весни почнеться зростання до понад 200 перевірок юросіб щомісяця.

Зазначимо, що планові перевірки ФОПів майже завжди рівномірно розподілені впродовж року. ДПС планує перевіряти до 100 ФОПів у місяць. Найбільше їх планують на осінній період, а найменше на січень-лютий.

Який бізнес найчастіше перевірятимуть податківці у 2024?

Найбільше перевірок від ДПС планується в агросекторі (297) та гуртовій торгівлі палива (113). Зазначається, що в посиленому режимі триватимуть перевірки:

  • гуртової торгівлі;
  • будівництва житлової та нежитлової нерухомості;
  • логістики за допомогою вантажного транспорту;
  • роздрібної торгівлі, особливо харчовими продуктами та пальним;
  • експлуатації власного чи орендованого нерухомого майна.
Перевірки будуть в агросекторі
Агросектор України / фото ілюстративне

Чи є законними податкові перевірки під час війни?

Робота ДПС в Україні під час війни поетапно регулювалася законодавцями. Спочатку був виданий Закон від 03.03.2022 № 2118-IX, який встановлював мораторій на нові та зупинку розпочатих перевірок протягом воєнного стану. Трохи згодом, 12 травня, набрав чинності Закон № 2260-IX. Він знову повернув роботу податківців, внісши деякі види перевірок у “винятки”.

Остаточно мораторій на податкові перевірки був скасований 9 листопада 2023 зі Законом № 3453-IX. Однак залишились певні виключення. Зокрема це стосується документальних перевірок платників податків на тимчасово окупованих територіях та в місцях активних бойових дій.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Компенсація за зруйнований бізнес: чи розглядає уряд таку можливість?

Семаковська Тетяна 15:19, 3 Серпня 2023

Чимало українців після початку повномасштабного вторгнення втратили не тільки житло, але приміщення, які вони використовували для підприємництва. За оцінкою KSE Institute переважна кількість зруйнованих та пошкоджених підприємств сконцентрована в шести областях, це Київська, Запорізька, Харківська, Луганська, Миколаївська та зокрема Донецька.

Чи передбачає уряд можливість компенсації юридичним особам за втрачене майно розповіла на онлайн-зустрічі народна депутатка Олена Шуляк.

Чи можуть підприємці та установи подати дані про пошкоджене майно для компенсації?

«На жаль, коли ми розробляли цей Закон (ред. закон про компенсацію), то розв’язували одну велику задачу, яка стосувалася саме фізичних осіб, громадян України, які постраждали та не мають свого власного житла. Законом не передбачені юридичні особи. Наша основна мета була вирішити першочергово забезпечити житлом людей, які безпосередньо це житло втратили, а вже потім вирішувати проблематику бізнесу», — говорить Олена Шуляк. 

Вона додає, що наразі мова ще не йде про компенсацію бізнесу чи суб’єктам господарювання різної форми власності, іноземцям тощо. Надалі ця проблема може розглядатися урядом, але поки що на законодавчому рівні такої можливості немає.

Читайте також: Розмінування, радіо та повернення бізнесу: інструкція з відновлення Бахмута на прикладі деокупованих громад

Фото: Дія. Бізнес

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Розмінування, радіо та повернення бізнесу: інструкція з відновлення Бахмута на прикладі деокупованих громад

Семаковська Тетяна 16:45, 13 Липня 2023

4 71d7bЗа Бахмут просто зараз тривають бої, місто окуповане росіянами, але про відбудову точаться дискусії, так само як це роблять жителі багатьох інших громад та міст, зокрема свій план відновлення вже представив Маріуполь. Центр близькосхідних досліджень – AMES За підтримки Нідерландської ГО “ПАКС” представив мапу відновлення для деокупованих громад.

Редакція «Бахмут. IN. UA» наводить основні кроки за якими можуть відновлювати деокуповані громади.

Перший етап — Розмінування

mini rozminuvannya 1 e2de4

Етап розмінування перший. Фото: з відкритих джерел

Коли над Бахмутом знову буде український прапор розпочнеться відновлення фізичної безпеки. На територію зайдуть сапери, фахівці ДСНС, військові. Під час першого етапу будуть проводити заходи із розмінування, евакуація людей з населеного пункту (якщо такі, ще залишилися), надавати медичну допомогу, їжу та воду.

В основному цим займатимуться військові, потім до громад отримують доступ волонтери, що привозять провіант та ліки. Важливий аспект — з перших днів звільнення потрібно фіксувати військові злочини вчинені окупантами.

Аналітики центру зауважують, що важливо, щоб були зрозумілі правила для доступу в громаду, цим питанням мають займатися обласні адміністрації. Успішний приклад можна брати у Харківщини, де було створено координаційний центр в якому можна отримати перепустку, що дійсна протягом доби. 

Ними ж було створено чат, де волонтери та інші зацікавлені особи, обмінюються інформацією про потреби, можливості та події в громадах. Волонтери можуть далі шукати контактних осіб в громадах через яких у подальшому можна досліджувати потреби та координувати діяльність на місцях.

Другий етап — повернення ДСНС, поліції, лікарень, банків

203489 1 2 a0933

ДСНС повертатиметься в місто. Фото: ДСНС

До другого етапу відносять відновлення людської безпеки: за планом мали в б відновити роботу поліції, ДСНС, лікарень, відділень банків (та інших установ де можна знімати готівку з карт). Служби повинні забезпечувати захист від пограбувань, мародерства та насилля. Також позивну функцію може виконувати ТРО.

Фахівці центру вважають, що це створить передумови для повернення підприємців, які зможуть надавати послуги. На другому етапі саме відчуття безпеки у деокупованій громаді керуватиме людьми в питаннях повернення та відновлення своєї діяльності. Будь то підприємець, фермер, чи продавець. Мова йде про зручності, як от мобільний інтернет, можливість зняти гроші.

Крім цього, цей період мають бути зафіксовані всі руйнування та пошкодження. Ймовірно, що саме тоді зможе працювати Комісія створена розпорядженням Бахмутського голови МВА, яка зможе відстежувати обєкти та оцінювати збитки. 

Варто звернути увагу, що багато людей прагнутимуть і матимуть право відновлювати своє майно власноруч, не дочікуючись відшкодувань. Це призведе до конфліктів та можливих спекуляцій на тему справедливості.

Гуманітарна допомога не має бути хаотичною

275353086 1033904470495425 392785524394669203 n 66385

Гуманітарна допомога повинна бути систематичною. Фото: з відкритих джерел

Представники влади та військових адміністрацій мають вести діалог з представниками місцевих закладів (медицини, освіти, комунальних підприємств тощо) та підтримувати зв’язки з ОМС (депутати, вуличні/квартальні тощо). Це потрібно для того, щоб передавати актуальні потреби від громади та задовольняти їх. Умовно, якщо в місті немає жодної дитини, але людям привезуть суміші та підгузники — то користі з цього не буде.

Громада має мати чіткий список необхідного, а це буде давати можливість звертатися до донорів по конкретну допомогу. Варто уникати хаотичної роздачі гуманітарної допомоги, вона повинна бути регулярна, та якого безпечніша. Хаотична роздача приведе до створення натовпу коло місць реалізації гуманітарної допомоги, й створить небезпеку у громадах, що знаходяться в межах зони можливих обстрілів.

Також системна та чітка роздача допомоги допоможе уникнути постійного навантаження на пункти видачі,  коли люди куди приходитимуть в сподіванні, що “наткнуться” на нову хвилю гуманітарної допомоги. На додаток, у населення це зніме стрес, пов’язаний з перманентним “пошуком допомоги” як основної діяльності. 

Гарно зарекомендували себе локальні хаби, які стали центрами для роздачі допомоги. Місце має бути відомим для мешканців, як альтернативний варіант можна створити місцеві групи самоорганізації, такі як інститут вуличних чи квартальних. Ці люди будуть адресно доставляти допомогу. Важливо приділити увагу тому, що допомогу всі мешканці отримували рівномірно, бо в інакшому випадку почнуть конфлікти, а для громади, яка й так травмована — це погрішить моральний стан.

Важливо, не переборщити із гуманітарною допомогою, бо тоді це негативно відобразиться на підприємцях, які відновлюють діяльність, бо наявність у населення великої кількості продуктів та супутніх товарів отриманих безкоштовно, стає перешкодою для відновлення. 

Як працюватиме церква після деокупації громади?

Читайте також: Чи є майбутнє у церкви УПЦ МП в деокупованому Бахмуті?

trip impressions ukraine bahmut hramy P1260174 1 c9a3f

Храми повинні  згуртовувати людей. Фото: з відкритих джерел

Релігійні організації можуть виконувати дві задачі:

  • функцію гуманітарного хабу
  • та надання психологічної/духовної підтримки. 

Релігійні організації на рівні з місцевою владою спроможні залучати жителів громади до суспільно корисних справ й зменшити рівень напруги, між тими, хто виїхав та тими, хто залишався до останнього.

Робота в деокупованій громаді

photo bef0d

Робочі місця мають створюватися місцевим бізнесом. Фото: з відкритих джерел

Люди, які повернуться у Бахмут мають мати можливість заробляти гроші, це поверне відчуття контролю над власним життям і відчуття власної гідності. Як варіант, можна використовувати громадські роботи, що будуть безпечними для учасників програми та корисними для громади:

  • прибирання
  • відновлення об’єктів інфраструктури 
  • волонтерство із надання допомоги менш мобільним верствам населення тощо

Під час другого етапу має бути повноцінне відновлення доступу до радіо та телебачення, друкованої преси. Один із варіантів — оповіщення через Телеграм-канали, Viber-групи, але за умови появи інтернету. Новини можуть крутити по радіо, по гучномовцю, тощо.

Які новини повинні бути:

  • де можна отримати допомогу
  • графіки відключення світла/води
  • де отримати додаткову інформацію
  • очікуваний час відновлення роботи установ, підприємств тощо, 
  • новини про важливість психологічної підтримки

Наріжним каменем в деокупованих громадах буде питання справедливості, основою якого буде лояльність/нелояльність до окупантів, цей фактор також треба врахувати.

Третій етап — майбутнє громади

people hands showing startup business plan paper r P9CJP5Y 95423

Плани на майбутнє десятиріччя допоможуть громаді відчувати стабільність. Фото: Rawpixel Ltd.

Аналітики відзначають, що фактично досвіду з впровадження третього етапу наразі немає, тому опиратимуть на загальні уявлення та досвід подій 2014 – 2016 років.

Серед основних напрямків – робота з майбутнім. В громаді підніметься розмова про п’яти-десятирічне майбутнє, має бути оцінка потреб та перспектив розвитку територій.

Вам буде цікаво:

Залучення ресурсу для відбудови громади буде окремою діяльністю. Мова йде не тільки про державні установи та інфраструктуру, а про весь спектр можливих послуг, включно з ринком праці. Для цього громадам необхідно опановувати роботу з грантами, фандрайзингом тощо.

Основна підтримка на цьому етапі має бути спрямована на середній клас, який найбільше спроможній створювати та посилювати соціальний капітал в громаді. Це можуть бути гранти, програми сприяння тощо. А історії успіху мають демонструватися як історії успіху самої громади.

Досвід окупації

346259718 186936473839305 818403009623031424 n 49df0

Так бахмутяни бачать книжкові крамниці в своєму місті. Фото: Буде Бахмут

Важливим етапом у відновлення громади є робота з колективною пам’яттю, це один із останніх етапів. Мова йде про досвід окупації, героїзацію опору, героїзацію місцевих військових та активістів та відмову від колаборації. 

Має відбуватися документування та дослідження історій людей та контексту в якому вони перебували до початку війни, в період окупації та після звільнення. Звісно, має бути залучення іноземних партнерів задля репрезентації досвіду боротьби громад за демократичні цінності на локальному рівні. 

Якщо на першому етапі жорстка централізація може стати інструментом для подолання екстремальних ситуацій (наближення фронту, катастрофи тощо), то на другому та третьому етапам відновлення демократичних інститутів та процедур. Прозорість має стати ключовим фактором.

Фото: «Бахмут. IN. UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Смачний пиріг, зігріваючий суп та корисний гарнір з італійськими нотками: три рецепти з моркви, які мають вишуканий смак

Морква — унікальний овоч, який регулярно використовують майже в кожній сім’ї. Утім, він настільки універсальний, що може стати гарною основою у багатьох рецептах. До того […]

13:00, 08.11.2024 Скопіч Дмитро

Зимова підтримка від благодійників: на яку допомогу можуть розраховувати українці в холодну пору

Зима — сувора пора року, тим паче в умовах війни. Це особливо відчувають представники різноманітних вразливих категорій населення в Україні, зокрема переселенці та переселенки. Саме […]

12:20, 06.11.2024 Скопіч Дмитро

Естонська рада анонсувала нову реєстрацію на грошову допомогу

Естонська рада у справах біженців анонсувала відкриття нової реєстрації на отримання грошової допомоги з опаленням для тих людей, які мають труднощі з покриттям власних потреб […]

12:00, 03.11.2024 Скопіч Дмитро

FlixBus запускає новий рейс з України до Мюнхена: деталі та розклад

Автобусний оператор FlixBus, який виконує рейси між Україною й девʼятьма країнами ЄС, запустив новий маршрут. На цей раз об’єднають Київ та Мюнхен. Про це повідомили […]

11:00, 03.11.2024 Скопіч Дмитро

Як отримати виплати ВПО від держави: роз’яснення для нових переселенців

Переселенці, які були змушені переїхати у більш безпечні регіони країни, можуть отримувати регулярні виплати від держави. Утім, для цього потрібно оформити спеціальну довідку. Редакція Бахмут […]

17:40, 31.10.2024 Скопіч Дмитро