Підпали машин військових в Україні. Хто за цим стоїть

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:00, 31 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Останній місяць в різних містах України чи не щодня стаються підпали автомобілів військовослужбовців. Редакція “Бахмут IN.UA” знайшла один з Telegram каналів, адміністратори якого підтверджують свою дотичність до цих інцидентів. Про погрози СБУ, антиукраїнські наративи, підпали авто та що робити із такими акаунтами — в нашому матеріалі, випущеному у рамках роз’яснювального проєкту.

Підпали авто ЗСУ та ТЦК в Україні

Майже 6,5 тисяч підписників налічує Телеграм-канал “Сумщина проти”. У травні цього року був опублікований допис з трьома хлопцями. Один з них українською закликає вступати до лав їхньої організації, щоб “боротися за свої права, краще життя та справедливість”.

Адміністратори називають себе та учасників “українськими партизанами” та заявляють, що підпали автомобілів та виведення з ладу шаф релейного захисту у різних містах України — справа послідовників започаткованої ними акції “Крик народу”. 

В одному з дописів адміністратори опублікували “офіційну позицію”. У ній вони пояснюють, що ціль їхньої діяльності — “повалення режиму Зеленського та відставка Верховної Ради у повному складі”, що є антиконституційним.

Адміністратори “Сумщини проти” наголошують на тому, що раніше вони діяли лише на території Сумського регіону, але в організації з’явилися послідовники у різних містах України. Їхні “агенти” спалюють автівки та релейні шафи в:

Окрім цього, у Сумському регіоні “партизани” обмальовують будинки написами накшталт “Сумщина проти. Ні мобілізації” та псують залізничні колії. “Приправляють” контент про результати диверсій дописами про “зраду”. Наприклад, діпфейковий запис про нібито власника салону Bugatti, який презентував елітну автівку Олені Зеленській.

“Сумщина проти”. Діяльність у Telegram

Адміністратори сторінки активно рекламують себе на російських Z-сторінках у Телеграмі:

Реклама каналу “Сумщина проти” / скриншот

Про диверсії організації розповідають великі російські сторінки: “Спецоперация Z” (476 тисяч підписників), “Работайте, братья!” (143 тисячі підписників), WarDonbass (74 тисячі).

Окрім того, адміністрація сторінки “Сумщина проти” у коментарях спростовують російські дописи про “відкриття нового фронту на Сумщині”, заявляючи, що “на місцях все спокійно”. Серед іншого, автори “Сумщини проти” заявляють, що можуть “розпочати полювання на СБУ, але наразі мають інші першочергові цілі”, однак “вони (СБУ) у небезпеці”. Також повідомляють трохи подробиць про свій стиль роботи:

Сумщина проти, коментар / скриншот

Для чого спалювати авто військових та ТЦК?

Бо це розколює суспільство. Військові починають вважати, що всі цивільні — недобрі люди, цивільні патріоти вбачають всіх поза своєю бульбашкою “ждунами”. На фоні цього російські Телеграм-канали та ЗМІ публікують інформацію про “гєроічєскіх младших братьєв, опірающихся кієвской хунтє”.

Основною ціллю вербувальників є підлітки та люди у скрутному фінансовому становищі. Бо ціна таких “послуг” — від кількох сотень доларів до пари тисяч (якщо їх взагалі виплатять). Для умовного фсб це — крихти, не гроші, а для виконувачів замовлення — цілий статок.

Вербування людей в Україні росією

Служба безпеки Україні у червні 2024 року доповіла про затримання групи зловмисників, які шукали легкої наживи. На замовлення російських спецслужб вони готували підпали авто військовослужбовців ТЦК у Дніпрі, а також поширення написів на будівлях міста, які б дискредитували структуру ТЦК. 

У поле зору агресора вони потрапили на початку літа цього року через свою активність в одному з Телеграм-каналів, де шукали легкого заробітку”, — повідомляла пресслужба Служби безпеки.

Київська міська прокуратура також повідомила про затримання 48-річної жінки та її 14-річного сина. Підліток отримав через Телеграм-канал замовлення на спалення авто військовослужбовця. 

Працівники поліції затримали їх на гарячому та загасили машину в перші ж хвилини після підпалу. Згодом жінка та її син зізнались, що це вже не перший підпал авто, який вони вчинили на замовлення. Таким чином родина намагалася заробити гроші”, — інформує прокуратура міста Києва.

Шестеро поплічників фсб з Одеси також намагалися заробити легкі гроші через Telegram, готувавши спалення 15 службових позашляховиків, повідомила Служба безпеки України:

В одному з таких чатів молодикам відповів представник російської спецслужби і запропонував гроші в обмін на знищення авто українських воїнів. Фігуранти «замикались» на одного куратора з фсб, а під час вчинення злочину діяли переважно у парі. Наприклад, один підпалював, інший – знімав це на відео. (…) У подальшому окупанти планували використати ці відео для проведення інформаційно-психологічних спецоперацій проти України“.

Що робити, якщо вас вербують?

Якщо вчасно повідомити (до прийняття якогось рішення, до безпосередніх дій, до виконання завдань, до отримання грошей) — це не є злочином. Необхідно усвідомити, що для росіян ви — не більше, ніж знаряддя виконання завдання. У разі вашого затримання, спецслужбовці рф просто знайдуть іншого виконавця. Тому не варто будувати ілюзії, що після виконання наказу спецслужб ворога вам допоможуть уникнути кримінальної відповідальності.

При отриманні інформації про вербування – повідомте поліцію за номером 102 або заповніть форму зворотного зв’язку на сайті кіберполіції.

Окрім цього, ви можете поскаржитися на Telegram канал, в якому закликають до антиконституційних дій. На жаль, адміністрація Телеграм не надто реагує на подібні скарги, тим паче якщо вони одиничні. Ви можете кинути посилання своїм друзям/знайомим/колегам по роботі, аби заяв було більше — таким чином збільшується вірогідність блокування сторінки.

Скарга / скриншот

Кримінальна відповідальність за Державну зраду. Вказані злочини можуть бути кваліфіковані відповідно до низки статей Кримінального кодексу України, за які передбачені покарання — до довічного позбавлення волі, зокрема, за статтями:

  • ст. 111 (Державна зрада), карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна;
  • ст. 113 (Диверсія, вчинена в умовах воєнного стану), карається позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна;
  • ч. 2 ст. 194 (Умисне знищення або пошкодження майна), карається до десяти років позбавлення волі;

та інші.

Нагадуємо, що згідно ч. 3 ст. 111 ККУ, громадяни України, які на виконання злочинного завдання іноземної держави не вчинили ніяких дій і добровільно повідомили органам державної влади України про свій зв’язок з ними та про отримане завдання, звільняються від кримінальної відповідальності.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Bloomberg назвав воєнну операцію в курську найпровальнішою за 21 століття

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 31 Серпня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське фінансово-економічне медіа Bloomberg нібито розмістило відео про воєнну операцію в курській області. У ньому, мовляв, військовий аналітик та генерал армії США у відставці Бредлі Герік заявив, що за співвідношенням інвестицій і результату операція в курську є найпровальнішою за 21 століття.

Однак, це фейк. Bloomberg не публікувало такого відеосюжету, а цитати Бредлі Геріка є вимислом пропагандистів.

У пропагандистському відеосюжеті сказано,що військовий аналітик, генерал армії США у відставці Бредлі Герік в інтерв’ю для подкасту Military.com нібито сказав: “Операція ЗСУ в Курську стала найбільш невиправданою за витратами у XXI столітті” та “жодна операція в новітній історії не була настільки невдалою”. Також йому приписують слова: “ЗСУ стягнули найпотужніші людські та технічні ресурси в курську область. Їх безглузде знищення — справа кількох тижнів. Відступати українцям нікуди, а росія має величезний досвід операції, які вони називають «м’ясорубкою». Усі ті люди та обладнання, які союзники так важко збирали для України по всьому світу, приречені». Утім, насправді Герік ніколи не давав інтерв’ю для подкасту Military.com та ніколи деінде не говорив того, що йому прописуються у відео.

Відеосюжет нібито авторства Bloomberg поширюють виключно прокремлівські Telegram-канали (2, 3) та акаунти у соцмережах Х (2, 3, 4) (ред. — колишній Twitter), Instagram, Tik-Tok. На офіційному сайті медіа, сторінці у X, Instagram, Tik-Tok, Youtube, Facebook не публікували такого відео. Як й інших матеріалів, щоб містив текст з сюжету.

Публікації фейкового сюжету про воєнну операцію в Курську / скриншоти

На фейковому відео присутній згори анімований логотип нібито Bloomberg. Однак, медіа не використовує такої позначки на своїх відео для жодних із соціальних платформ, де публікують сюжети, короткі інтерв’ю, рілси чи шортси.

Показово, що відеосюжет активно поширювався пропагандистами у соціальній мережі X, де зосереджена значна іноземна аудиторія. Це свідчить про те, що російська дезінформація націлена не лише на внутрішню, але й на зовнішню аудиторію, намагаючись посіяти сумніви серед користувачів з інших країн.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Глава МАГАТЕ закликав російську армію наступати

Лідія Гук Гук Лідія 15:00, 30 Серпня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Колаборант володимир рогов у своєму Telegram-каналі поширює інформацію про те, що глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі нібито закликав російську армію наступати для визволення української території та припинення ядерного тероризму, що, мовляв, спричинив режим Зеленського.

Утім, це фейк. Рафаель Гроссі ніколи не закликав російську армію до наступу. У своїх заявах він не підтримує жодних військових дій і зосереджується виключно на питаннях ядерної безпеки.

  • Примітка. володимир рогов — проросійський політичний діяч українського походження, який активно підтримує агресію рф проти України. У 2014 році його внесли до бази “Миротворець” як особу, що співпрацює з окупантами. Рогов відомий своїм Telegram-каналом, де поширює викривлені інтерпретації подій в Україні, особливо в Запорізькій області. У березні 2022 року колаборант самопроголосив себе головою окупованого міста Мелітополь. Того ж року Європейський Союз запровадив проти нього санкції через його участь у підтримці незаконних збройних формувань. На території України рогов був засуджений до 15 років позбавлення волі за державну зраду та пособництво державі-агресору. Слідство встановило, що з 2014 року рогов співпрацює з російськими окупантами, активно дискредитує українську владу та військових, а також збирає кошти на підтримку російських збройних сил.

МАГАТЕ про ЗАЕС

22 серпня, внаслідок російських обстрілів, тимчасово окупована Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) втратила підключення до однієї з лінії живлень. Наступного дня, 23 серпня, Міжнародне агентство з атомної енергії на своєму офіційному сайті оприлюднило інформацію, що зовнішню резервну лінію живлення станції відновлено. За інформацією МАГАТЕ, під час відключення ЗАЕС була під’єднана до своєї єдиної лінії 750 кВ “Дніпровська”, що залишилася. У повідомленні також міститься заява генерального директора Рафаеля Гроссі щодо інциденту.

«Це надто часте явище, коли найбільша атомна електростанція Європи знову змушена покладатися лише на одне зовнішнє джерело електроенергії для підтримки своїх основних функцій ядерної безпеки та захисту підкреслює вразливість цього великого об’єкта. Це не прийнятно, зараз важливо докласти зусиль для дотримання п’яти конкретних принципів захисту об’єкта» (“This all too often occurrence whereby Europe’s largest nuclear power plant is once again forced to rely on only one external source of electricity to maintain its essential nuclear safety and security functions underlines the vulnerability of this major facility,” Director General Grossi said. “This is not sustainable and it is essential that strengthened efforts be taken now to uphold the five concrete principles for protecting the facility.”) — заявив Рафаель Гроссі.

У цьому повідомленні немає жодних закликів до російської армії, тим паче до наступу, як це інтерпретував колаборант рогов. Генеральний директор МАГАТЕ чітко висловився, що для захисту ЗАЕС важливо дотримуватись п’яти принципів формування безпеки:

  1. Необхідно підтримувати фізичну цілісність об’єктів – хай то реактори, паливні ставки чи сховища радіоактивних відходів.
  2. Усі системи безпеки та обладнання, а також обладнання мають бути повністю функціональними в будь-який час.
  3. Обслуговуючий персонал повинен бути в змозі виконувати свої обов’язки з безпеки та безпеки та мати здатність приймати рішення без надмірного тиску.
  4. Для всіх ядерних майданчиків має бути забезпечене надійне електропостачання від мережі.
  5. Повинні існувати безперебійні логістичні ланцюжки поставок і транспортування до та з об’єктів.
  6. Повинні існувати ефективні системи радіаційного моніторингу на місці та за його межами, а також заходи готовності до надзвичайних ситуацій та реагування.
  7. Має бути надійний зв’язок з регулятором та іншими.

Про те, що буцімто по-справжньому ефективним захистом Запорізької АЕС може бути лише припинення “бойовиками ЗСУ обстрілів станції та прилеглої до неї території з важких видів озброєння — артилерії та РСЗВ, а також позбавлення бандерівців можливості завдавати ударів із застосуванням дронів-камікадзе” — є особистою думкою колаборанта володимира рогова, який інтерпретував заяву Гроссі у своїй пропагандистській манері.

Фейковий допис про заяву глави МАГАТЕ / скриншот

Як генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії, Рафаель Гроссі зобов’язаний зберігати нейтральну позицію і не може ставати на чийсь бік у війнах чи втручатися у політичні питання. Нейтралітет є ключовою умовою збереження довіри до МАГАТЕ як міжнародного арбітра з питань ядерної безпеки. Як голова МАГАТЕ, Гроссі може висловлювати занепокоєння щодо безпеки ядерних об’єктів у зонах конфліктів і закликати до стриманості, але він не може підтримувати або засуджувати будь-яку сторону.

Читайте також:

“Корисні ідіоти”, що грають на руку кремля. Як шкодять українські блогери та політики

Останні кілька тижнів в мережі став популярним наратив “треба домовлятися із росією про закінчення війни”. Цю думку активно продукують деякі українські лідери думок: блогери та […]

Боти на роботі. Як фейкові акаунти у соцмережах підіграють росії

Засилля ботів, які заполонили соціальні мережі — одна з головних проблем в інтернеті. Не кожен користувач мережі може зрозуміти, що бере участь у перепалці в […]

“Путінська” війна, премії від американців: як розпізнати маніпуляції “хороших росіян”

Громадяни російської федерації, що позиціюють себе ліберальною та антивоєнною частиною рф, щосили намагаються створити образ “хороших росіян” — кожен своїми методами. Редакція Бахмут.IN.UA розповість, які […]