“Путінська” війна, премії від американців: як розпізнати маніпуляції “хороших росіян”

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:35, 23 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Громадяни російської федерації, що позиціюють себе ліберальною та антивоєнною частиною рф, щосили намагаються створити образ “хороших росіян” — кожен своїми методами. Редакція Бахмут.IN.UA розповість, які саме меседжі просувають росіяни, та чому їхня риторика є шкідливою для українців

Найголовніша опозиціонерка росії — вдова

Найсвіжіший приклад “хороших рускіх” — це юлія навальна, дружина опозиціонера олексія навального, який помер у лютому 2024 року, відбуваючи покарання у російській тюрмі. За версією журналу TIME, навальна увійшла у сотню найвпливовіших людей 2024 року. Жінка очолила категорію “Лідери”.

Після смерті чоловіка, навальна дала інтерв’ю журналісту TIME Саймону Шустеру, в якому знайшлося місце критиці української влади. Новонароджена лідерка російської опозиції юлія навальна заявила, що “великою помилкою України є ігнорування антивоєнних росіян”. Вчергове росіянка назвала повномасштабне вторгнення “війною путіна”, яку підтримує “агресивна меншість” населення рф.

“Хороші росіяни” — дуже погана фраза. Я вважаю, що вони (ред. Україна) просто не хочуть шукати цих антивоєнних росіян. Але такі росіяни таки існують. Просто важко очікувати, що вони вийдуть на вулицю, бо, як я вже сказала, не всі люди — герої. Вони готові вдатися до різних видів боротьби. Важливо підтримувати цих людей, і я вважаю, що їх ігнорувати — помилка уряду України”, – зазначила вдова російського опозиціонера.

Відзначимо, що теза навальної про “путінську армію” та “агресивну меншість” розбивається об реальність, яку показують опитування самих росіян. Це підтверджують навіть так звані опозиційні ЗМІ. Судячи з даних від “Левада-Центру” за 7 лютого 2024 року, 77% росіян підтримують війну проти України.

Примітка. “Левада-Центр” – російська дослідницька організація, яка не належить державі. У 2013 році в росії організація була визнана іноагентами. За інформацією генерального директора Київського міжнародного інституту соціології Антона Грушецького, “Левада-Центр” — одна з останніх умовно незалежних дослідницьких інституцій у росії”. Соціолог також зазначає, що до 15% росіян в опитуваннях можуть приховувати своє дійсне ставлення до війни проти України. Тобто дійсно підтримувати військові дії можуть не 77%, а 65%.

Захід прихильний до навальної

Очільниця “Інституту масової інформації” (ІМІ) Оксана Романюк вважає, що сама наявність навальної у списку TIME “відображає глибокі дилеми і когнітивний дисонанс в зовнішній політиці західних країн”:

Навальна втілює собою “безпечний варіант” мучениці для західних держав. Таким чином, ми спостерігаємо інерцію і намагання всидіти в зоні комфорту: адже підтримуючи таких опозиціонерів як навальна, Захід може уникати прямого втручання в конфлікт і нічим не ризикує”, — пояснює Оксана Романюк.

“Безпека” у вигляді підтримки навальної дозволяє Заходу відповідати інтересам власних виборців, не надто ризикуючи втратити їхню підтримку, та витрачати гроші саме на внутрішню політику, продовжує Оксана Романюк. І це шкодить Україні:

“Підтримка навальної більше відповідає інтересам — зберегти статус кво, не приймати складних рішень, не ризикувати, і зрештою, тратити гроші десь на свого виборця. А не на ракети для ППО, що захистять сотню нікому невідомих українців. Тобто є публічно задекларовані ось такі цінності і переконання — а втілюються зовсім інші кроки. Трусливо притримуються Петріоти “про всяк випадок”, в той час, коли в Чернігові сьогодні росія убила 17 людей ракетою Іскандер, і понад 60 поранено”.

Дружина російського опозиціонера навіть мала аудієнцію із президентом США — Джоном Байденом, який висловив співчуття з приводу померлого навального. Відзначимо, що напередодні, 21 лютого, російська армія обстріляла 7 областей України, були загиблі та поранені. З цього приводу Джо Байден співчуттів не висловлював і цю тему із навальною не зачіпав.

Окрім того, самі ж росіяни порівнюють юлію навальну із… київською княгинею Ольгою. Ніколи такого не було — і ось знову: громадяни сусідньої країни намагаються присвоїти собі національну українську героїню.

Допис користувача у соцмережі Х / Джерело

Війна в Україні — як фон

Ще одна росіянка, яка отримала преференції від Заходу, використавши Україну як фонову картинку — журналістка марина овсянікова. Жінка стала відомою після того, як у березні 2022 року з’явилася у нібито прямому етері одного з російських рупорів пропаганди — “Першого каналу”. Вона тримала у руках плакат, який закликає припинити війну та не вірити російській пропаганді.

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Здавалося б: що не так? Вкрай сміливий вчинок, через який у тоталітарній росії жінці “світить” тюремний строк. Але, як завжди із росіянами, існує купа “але”.

Після свого “героїчного” вчинку марина овсяннікова приїхала до Києва, де збиралася провести пресконференцію на тему того як працює російська пропаганда. Через шквал критики захід було скасовано. Критика в основному стосувалася того, що овсяннікова кілька років поспіль працювала на “Першому каналі”, тобто була частинкою тієї самої машини пропаганди, яка систематично розпалювала ненависть до українців.

Після того, як марина овсяннікова влаштувала перформанс, на своїй сторінці в Instagram опублікувала допис із вже знайомою нам риторикою про “путінську війну” та те, що прості росіяни не мають відношення до “проісходящєго на Украінє”.

Своєю чергою, Центр протидії дезінформації при РНБО заявив про те, що овсянникова прямо продовжує працювати на російську пропаганду, просуваючи тези про зняття санкцій з рф. 

Частка користувачів у соцмережах погодилася із тезою ЦПД в думці про те, що прямий ефір, в якому з’явилася журналістка зі своїм плакатом — це спеціально влаштована акція, яку придумали та реалізували самі ж пропагандисти. Цілей декілька:

  • змістити акценти з кровопролитної війни та змінити порядок денний;
  • спробувати таким чином зняти відповідальність з тих, хто роками просував російську пропаганду проти України;
  • показати, що в росії все ж існує демократія. Мовляв, дивіться: смілива жінка вийшла у прямий етер з антивоєнним плакатом, а її за це не надто суворо покарали.

А й дісно, марині овсянниковій дуже пощастило. Після “інциденту” вона виїхала до Німеччини, там попрацювала деякий час на місцевому виданні Die Welt, повернулася до росії, де брала участь у “антивоєнних” протестах, за що отримувала адміністративні штрафи та домашній арешт. Втім, разом із донькою їй магічним чином вдалося виїхати за кордон.

Судячи з соцмереж овсянникової, вона зараз подорожує як Європою, так і США. У березні цього року вона отримала премію від Техаського технологічного університету за те, що вона — журналістка, якій вдалося втекти від диктаторського режиму. Отримані 3 тисячі доларів (119 тисяч гривень) марина овсянникова перевела на рахунок російських так званих опозиційних ЗМІ — “Медуза” та телеканал “Дождь”, які начебто допомагають українцям. Яким саме чином допомагають — історія замовчує. І знову ж таки, рішення перевести цю допомогу не напряму українським фондам (наприклад, “Повернись живим”), а саме російським опозиційним ЗМІ видається, як мінімум, дивним.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки також підтверджує те, що овсянниковій вдалося вкрай успішно використати ситуацію на свою користь:

“Центр стратегічних комунікацій та інформбезпеки констатує, що після свого «подвигу» вона отримала визнання та кредит довіри на Заході. Тепер це реноме журналістка використовує для просування на західну аудиторію наративу про необхідність зняття з рф санкцій”, — заявили у Центрі.

Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Як навчитися розпізнавати маніпуляції

Отже, підсумовуючи вище написане, можемо виділити кілька порад споживання інформації:

  • звертайте увагу на своєчасність появи того чи іншого інфоприводу. На прикладі тієї ж овсянікової: її вихід із плакатом відбувся на початку повномасштабного вторгнення. Тоді багато українців ще вірили у те, що росіяни дійсно можуть повпливати на рішення їхньої влади про припинення війни, та намагалися знайти того самого “хорошого росіянина”, який підтримає Україну у складні часи;
  • шукайте інформацію в офіційних джерелах. До прикладу, Центр протидії дезінформації при РНБО оперативно реагує на те, аби проінформувати суспільство про черговий фейк або шкідливий наратив. Головне управління розвідки також публікує спростування неправдивої інформації, що пов’язана із війною, мобілізацією і так далі;
  • обов’язково цікавтеся бекграундом тих, хто вкидає меседжі в інформаційний простір;
  • поставте собі питання: кому може бути вигідною ця інформація? Які наративи стоять за інформаційним приводом?
  • звертайте увагу на фактаж. Звертайте увагу на те, скільки достовірної та доведеної інформації є в тій чи іншій публікації, або ж вона заснована на емоційних судженнях? Російська опозиціонерка юлія навальна стверджує, що “більшість росіян проти війни”, втім не приводить тому ніяких доказів, і водночас переносить відповідальність на українців, які, буцімто, “не хочуть бачити цих росіян”. 

Що стосується соціологічних опитувань від “Левада-Центру”, які ми наводили у тексті. Цифрами, що наводяться в соцопитуваннях, можна вдало маніпулювати. Цим не гребують політики під час виборів, і, звісно ж, російська пропаганда також може використовувати цей метод аби виправдовувати продовження повномасштабного вторгнення.

Для того аби навчити правильно сприймати інформацію, подану у соцопитуваннях, українські медійники створили безкоштовний курс “Це вам не клікбейт!”. Якщо ви хочете обґрунтовано сперечатися із сусідами в чаті ОСББ, які скидають неперевірену або маніпулятивну інформацію, цей курс вам у цьому допоможе. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Боти на роботі. Як фейкові акаунти у соцмережах підіграють росії

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:06, 26 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Засилля ботів, які заполонили соціальні мережі — одна з головних проблем в інтернеті. Не кожен користувач мережі може зрозуміти, що бере участь у перепалці в коментарях не просто із людиною, що має протилежну думку, а із представником ботоферми. “Бахмут IN.UA” у рамках проєкту з підвищення медіаграмотності розповість що таке боти, як їх визначити та боротися із їхнім негативним впливом.

Для чого існують боти

Перше, що треба зрозуміти, боти — це не завжди погано. Вони можуть бути як корисними, так і мати шкідливе застосування. Все залежить від того, як саме їх використовують. У позитивному ключі ботів можуть застосовувати, до прикладу, представники бізнесу:

  • задля підтримки клієнтів (боти можуть автоматично відповідати на питання користувачів сайту, надаючи підтримку клієнтам 24/7);
  • для автопостингу контенту у соцмережах;
  • моніторингу згадок бренду;
  • розсилки повідомлень тощо.

Але є й інша сторона ботів — негативна:

  • розсилка спаму (автоматична розсилка небажаних повідомлень, рекламних пропозицій або шкідливих посилань);
  • шахрайство (боти можуть видавати себе за реальних користувачів для виманювання особистої інформації або грошей);
  • штучне збільшення кількості лайків, коментарів або підписників, щоб створити видимість популярності;
  • маніпуляція рейтингами (боти можуть залишати фальшиві відгуки або оцінки на платформах з відгуками, маніпулюючи рейтингами продуктів або послуг).

Звісно ж, ботів використовують пропагандисти та дезінформатори:

  • для поширення фейків або дезінформації, щоб маніпулювати громадською думкою або викликати панічні настрої тощо;
  • для поширення політичної пропаганди. Таким чином просуваються потрібні замовнику політичні наративи, щоб повпливати на рейтинг представника або партії.

До речі, саме про закулісся київської ботоферми, що діяла під час парламентських виборів 2019 року, у своєму розслідуванні розповів журналіст Василь Бідун.

Важливо розуміти, що боти для бізнесу — це, частіше за все, автоматизований сервіс для виконання широкого спектра задач. Тими ж ботами, що ширять дезу та пропаганду, можуть бути реальні люди, для яких писати негативні коментарі — робота.

Хто такі боти

Боти – це профілі вигаданих осіб, які активно беруть участь у спілкуванні, поширюючи дезінформаційні, фейкові, залякуючі і так далі меседжі. Один користувач може керувати кількома ботами, які можуть навіть вести обговорення між собою. Таким чином вони створюють ажіотаж навколо теми та “запрошують” коментаторів до дискусії.

Проте найчастіше вони сперечаються з реальними людьми, чиї погляди не збігаються з позицією, яку просуває фейковий акаунт. Крім того, боти можуть виконувати роль тролів – провокувати конфлікти або ображати інших, щоб відвернути суспільну увагу з теми на тему. Боти, окрім іншого, зменшують довіру користувачів до інформаційного середовища.

Як визначити бота

Колаж Бахмут IN.UA

Стовідсотково сказати, чи перед вами бот або ж реальна людина із вкрай радикальною позицією, важко. Втім, існує деяка кількість ознак, які підпадають під визначення бота:

  • відсутність аватарки або розмите нечітке фото, абстрактна картинка замість знімка;
  • відсутні знімки з різними ракурсами людини, є тільки одне старе або групове фото, завдяки яким вкрай складно ідентифікувати особистість;
  • неперсоналізовані публікації, думки тощо, замість власних постів — тільки репости;
  • відсутні або мало лайків під дописами;
  • недостовірна або зовсім не заповнена інформація в профілі;
  • публікація коментаря з одним й тим же текстом;
  • дивне співвідношення дати реєстрації й кількість публікацій (наприклад: акаунт створений місяць тому, а вже налічує сотні публікацій);
  • частота публікацій (наприклад, пост чи коментар кожні кілька хвилин)
  • дивне ім’я акаунта. Типу “Адольф Пінкевич” або “Василіна Горгульєва”. Звісно, людині може просто дали таке непересічне ім’я батьки, і воно кумедно перегукується із прізвищем. Але є спосіб перевірити чи реальна це людина, просто вбивши ці дані в Гугл і подивившись на результати. Гадаємо, що двох таких “Василін” не існує;
  • і одна з найсмішніших ознак: автоматичний переклад тексту. Саме завдяки ботам існують меми про “бавовну”, “немає сечі терпіти ці пекельні борошна”, “пів країни без електрохарчування” тощо.

Як росія використовує ботів проти України

Країна-терористка активно залучає ботів до того, аби нашкодити Україні та світові. The Washington Post опублікували текст про те, що росія розгорнула широку “фабрику тролів”, аби зірвати підтримку Україні з боку США. Кремлівські політичні стратеги та ботоферми, публікували тисячі фейкових новин, постів і коментарів у соціальних мережах у період з травня 2022 року до серпня 2023 року.

Згідно з документами, у межах цієї кампанії російські боти намагаються зобразити Президента України Володимира Зеленського як корумпованого, наголошують на кількості мігрантів, які перетинають кордон між США та Мексикою, і закликають фінансувати охорону кордонів замість надання допомоги Україні. Вони також стверджують, що “білі американці” найбільше потерпають через допомогу Україні.

Аналітики “Вокс Україна” провели масштабний аналіз понад 750 тисяч постів у соціальній мережі Х (ред. – колишній Twitter), що пов’язані із російським “Агентством інтернет-досліджень”. Спеціалісти дослідили тематику публікацій, визначили найбільш популярні події для висвітлення за 8 років. Аналітикам вдалося віднайти акаунти, які твітили майже 33 години підряд. Матеріал розлогий й вартий того, аби його прочитати тим, хто хоче розібратися як працює російська пропаганда в інтернеті. Залишаємо посилання.

Як Україна бореться із ботофермами

Служба безпеки України періодично звітує про знешкодження ботоферм, які працюють на ворога та знаходяться на території України. Одна з найбільших знаходилася у місті Запоріжжя — вона мала майже 70 тисяч фейкових акаунтів та понад 50 спільнот у різних соцмережах, які поширювали проросійські меседжі або дезінформацію. Це сталося у 2022 році.

У 2023 СБУ ліквідувала ботоферму, чия аудиторія налічувала майже 200 тисяч користувачів. Ця ферма працювала над розхитуванням ситуації всередині країни.

Одна з останніх новин, пов’язаних з організацією ботів, про суд над жителькою Житомирщині. Її судитимуть за створення ботоферми, яка поширювала російську пропаганду та зламувала телефони українських військових.

Що робити, якщо наткнувся на бота?

Кілька простих дій:

  • поскаржитися на акаунт за розповсюдження неправдивої інформації. Це можна зробити, зайшовши на сторінку самого акку. В різних соцмережах ця опція називається по-різному;
  • більшість соціальних мереж мають функції для повідомлення про підозрілий контент або акаунти. Зазвичай це можна зробити через меню “Повідомити” або “Заблокувати”;
  • опишіть проблему: при повідомленні про бота, надайте якнайбільше деталей, які допоможуть адміністраторам платформи ідентифікувати проблему;
  • заблокувати акаунт: заблокуйте підозрілий акаунт, щоб він більше не міг взаємодіяти з вами.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: мурал з Трампом і Зеленським на стіні Барбікан-центру у Лондоні

Лідія Гук Гук Лідія 12:00, 25 Липня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Проросійські Telegram-канали поширюють фото стінопису нібито з лондонського Барбікан-центру, де Дональд Трамп виганяє президента України Володимира Зеленського. Першоджерело світлини начебто взяте із фотоматеріалу The Guardian з назвою “London artists have reacted to Trump’s future victory” (Лондонські артисти відреагували на майбутню перемогу Трампа).

Однак, це — фейк. The Guardian не публікував ні світлину, ні інші фотоматеріали з такою назвою. Також не існує муралу на стінах Барбікан-центру.

Вибори США: простір для фейків рф

Від 22 липня в мережі поширюється фото муралу нібито у Лондоні, де кандидат у президенти США Дональд Трамп дає копняка чинному президенту України Володимиру Зеленському. Мається на увазі, що начебто у випадку перемоги Трампа на виборах (у чому переконані творці малюнку та фейку зокрема), Зеленський буцімто буде усунений від тісного ділового контакту з новим очільником США. 

За допомогою google lens ми здійснили пошук зображення. Світлина вперше була опублікована 18 липня користувачем BG у Х (ред. — колишній Twitter), як скриншот нібито обкладинки до нового матеріалу The Guardian з назвою “London artists have reacted to Trump’s future victory” (Лондонські артисти відреагували на майбутню перемогу Трампа). Вже обрізану світлину пізніше використали проросійські Telegram-канали для своїх дописів.

Світлина з фейковою публікацією / колаж Бахмут.IN.UA

Однак, на сайті The Guardian нема фотоматеріалу з такою назвою та картинкою, як і перепублікацій іншими виданнями цього тексту. Єдина згадка про начебто існування такої публікації від The Guardian — анонімні акаунти в соцмережах, які, судячи із їхніх попередніх дописів, підтримують росію.
Також ми знайшли локацію, звідки нібито зроблене фото муралу — Барбікан-центр у Лондоні — та конкретне місце всередині, де буцімто зараз є малюнок з політиками на стіні. Світлину з точним розташуванням опубліковано на платформі Reddit 2 роки тому. Втім, на картинці, яку поширили проросійські акаунти, присутній архітектурний елемент, якого немає на фотографії з Reddit та на світлинах інших фотографів з цього місця.

Порівняльний колаж з фотографій

Останні кілька років не проводились жодні реставраційні роботи, після яких міг би з’явитися цей архітектурний елемент на поверхні.

Створивши цей фейк, його автори підкреслили думку, що, у разі виграшу президентських виборів, Дональд Трамп не допомагатиме Україні у війні проти росії. Заяви кандидата у президенти США також можуть створити таке враження, а це тільки на руку російській стороні. Втім варто зазначити, що Трамп — політик, від якого можна очікувати будь-яких дій. Тож не можна однозначно стверджувати, що у випадку перемоги військова допомога Україні від США однозначно припиниться.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Зеленський

Маніпуляція: Президентство Зеленського закінчується навесні

У російських та проросійських Telegram-каналах поширюють інформацію, що повноваження чинного глави України Володимира Зеленського нібито вже завершились, або діятимуть до кінця травня 2024 року. Однак, […]

14:30, 19.04.2024 Гук Лідія