Козацькі церкви Київської області планують оцифрувати аби зберегти культурну спадщину.
Про це повідомила директорка департаменту культури й туризму КОВА Анна Куценко.
Онлайн-церкви: як це відбуватиметься?
Департамент культури та туризму обрав одним з основних напрямків своєї діяльності у 2024 році оцифрування українських культурних пам’яток доби козаччини. Козацькі церкви згодом можна відвідати онлайн на сайті “Мандруй Київщиною”. Проєкт з оцифрування церков підтримав сайт краєзнавчих ентузіастів “Україна інкогніта”
Що таке козацька церква?
Козацькі церкви — це релігійні споруди, які виникли на Наддніпрянщині у період козацтва, коли процвітала Гетьманщина. Вони побудовані за тогочасними українськими архітектурними традиціями. Ці церкви зводили за кошти козацької старшини або за проєктами козацьких зодчих. Матеріали могли використати різні: як дерево, так і камінь.
На перших етапах козацькі церкви були невеликими, що дозволяло їх розбирати й переносити до інших місць у разі військової загрози. Згодом козацьку архітектуру поєднали з елементами європейського бароко і так виник найвидатніший стиль того часу, що отримав назву українське мазепинське бароко.
Козацькі церкви Київщини: історія
На Київщині існує 28 церков і одна каплиця, які на думку архітекторів можна вважати козацькими спорудами.
Найстарішою козацькою церквою вважають Покровську. Цей храм розташований в селі Сулимівка Бориспільського району, він був зведений за наказом гетьман Іван Сулими у період з 1622 по 1628 роки. Проте історики сумніваються у достовірності цього періоду.
Останньою козацькою церквою Київщини вважають Покровську церкву в селі Бородані Обухівського району, яку освятили в 1800 році. Цікавим фактом є те що її збудували через чверть століття після руйнування Запорізької Січі.
Понад 70% старовинних українських храмів Київської області було знищено ще за часів Сталінського режиму. Таким чином радянська влада боролася з історичною пам’яттю українського народу та з історією загалом. Під час повномасштабного вторгнення росії, як зазначають у КОВА, було знищено 29 культових споруд, а відновлено 9.
Читайте також:
- На Київщині збудують протирадіаційне укриття за 10 млн: фото
- Як Чехія допомагатиме відновлювати Україну
- У Маріуполі росіяни демонтують “Будинок зв’язку” з унікальною мозаїкою
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!