Масниця у 2025 році: історія свята та традиції предків

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:25, 25 Лютого 2025
Святкування / фото з відкритих джерел

Масниця — це одне з найстаріших свят слов’янських народів, яке допомагає прогнати зиму та розбудити весну від сну. Надзвичайно колоритне свято було популярним як в минулому, так й в сьогоденні.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає про Масницю, історію свята та традиції святкування в Україні.

Масниця 2025: історія свята

Святкування Масниці / фото з відкритих джерел

Масниця — традиційне слов’янське свято, яке здавна символізувало прощання з зимою та зазивання весни. Воно супроводжується масовими гуляннями та смачними стравами.

Традиція святкування Масниці притаманна не тільки українцям, але й іншим представникам слов’янських народностей. Чехи називають його Менсопустом, словаки — Фашіангом, а поляки — Запусти. Головні атрибути однакові — млинці та інші страви, які складаються з молока. 

Сама ж історія свята налічує не одне століття. В дохристиянські роки цей день був святом весни та Бога-сонця. Тоді ж і з’явилася традиція пекти круглі коржі, які нагадували за формою сонце. Предки вважали, що така страва може надати людям частинку сонячного світла і тепла. Вже згодом коржі замінили млинцями.

Пізніше язичницьку традицію було прив’язано до початку Великого посту перед Великоднем. Це і вважається причиною того, чому дата початку святкового тижня змінюється з року в рік.

Масниця в Україні

Масниця в Україні має дуже давнє коріння, яке виражається навіть у назвах. Найвідоміша і найпоширеніша назва — це Масниця. В окремих регіонах розповсюдження отримали й інші назви, а саме:

  • Колодій;
  • Колодки;
  • Запусти;
  • Сиропуст;
  • Пущення; 
  • Заговини; 
  • Сирний тиждень.

Предки влаштовували масові гуляння в тиждень свята та реалізовували різні обряди. Найвідомішим обрядом Масниці є Колодка або Колодій, суть якого полягає у тому, щоб компанія жінок під час перебування в гостях прикрашала поліно чи колодку різноманітними стрічками. Далі вони йшли з ним по домівках неодружених хлопців та дівчат, таким чином “караючи” неодружених.

Спалення опудала — одна з традицій святкування / фото з відкритих джерел

Цими днями також існувала традиція вшановувати покійних родичів. Наприклад, в деяких регіонах західної України готували вареники та млинці, після чого залишали їх на покутті в домі, щоб вночі душі пращурів мали змогу відсвяткувати Масницю разом із сім’єю.

Однією із найулюбленіших традицій цього дня є спалювання опудала, яке символізує зиму. Відбувалося це в останній тиждень свята.

Що не можна робити на Масницю

Тиждень свята Масниця — це гуляння. Предки вважали, що їм потрібно якомога гучніше зустріти свято, адже від цього залежало щастя протягом усього року. Це означає, що треба уникати сварок та образ.

Також в цього тижня забороняється прясти, тому що міль з’їсть прядиво чи одяг з нього. Аналогічно заборонялося робити заготівлю продуктів, адже вони могли обов’язково зіпсуватися.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Історичні перемоги українців: як Святослав переміг візантійців з вдвічі меншим військом?

Семаковська Тетяна 12:00, 16 Березня 2025
Cвятослав / ілюстрація Бахмут IN.UA

У 971 році відбулася Доростольська битва — один із ключових епізодів правління князя Святослава Ігоревича. Після походу на Балкани та завоювання значної частини території Болгарії, Святослав зіткнувся з Візантійською імперією, яка на чолі з імператором Іоанном Цимісхієм виступила проти русів. Ця битва увійшла в історію, адже Святослав переміг візантійців з вдвічі меншим військом.

Спецпроєкт Бахмут IN.UA “Перемагали раніше — переможемо зараз!”. Просто і цікаво розповідаємо про перемоги українців крізь історичний час.

Доростольська битва

Довготривала Доростольська битва почалася у 971 році між дружиною Святослава та армією Візантійської імперії. Князь-завойовник Святослав налагодив дружні зв’язки з Болгарським царством і вирішив скористатися їх територією, як плацдармом для наступу.

У ході декількох битв, що принесли тактичну поразку війську Святослава, з’явилася необхідність відступити до міста Доростол і зайняти там оборону. Доростол був міцною фортецею на правобережжі Дунаю, що візантійці боялися брати прямим штурмом, але вони не думали відступати і взяли місто у щільну облогу.

20 липня 971 року Святослав звернувся до своєї дружини і сказав про те, що краще померти, ніж втекти з великим соромом. Візантійський імператор Іоанн І Цимісхій стягнув до Доростолу 60 тисяч воїнів, щоб перемогти послаблену 30 тисячну дружину Русі-України. Руське військо билося на смерть, як і закликав великий князь. Візантійці дуже злякалися втрат, які вони почали нести.

За візантійськими джерелами, імперська армія втратила 38 тисяч воїнів загиблими, а кількісні показники втрат княжої дружини невідомі. Візантійці погодились на мир. Імператор Іоанн І, дуже вражений силою і мужністю князя та його воїнів, не просто вільно випустив залишки київських воїнів, а дав їм харчів на дорогу додому.

Вдячний Святослав віддав полонених візантійців і дав обіцянку не нападати на землі східної Римської імперії. Два правителі розійшлися з миром після довгої і кровопролитної війни.

Автор тексту історик, краєзнавець Микита Безмен.

Авторка ілюстрації художниця Маша Вишедська.

Читайте також: 

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Історичні перемоги українців: як Ярослав Мудрий провчив половців

Семаковська Тетяна 10:00, 16 Березня 2025
Ярослав Мудрий / ілюстрація Бахмут IN.UA

Ярослав Мудрий – один із найвидатніших правителів Київської Русі, який зміцнив державу, розширив її кордони та заклав основи законодавства, створивши “Руську Правду”. Саме за його правління Київ перетворився на центр європейської культури та дипломатії.

Спецпроєкт Бахмут IN.UA “Перемагали раніше – переможемо зараз!”. Просто і цікаво розповідаємо про перемоги українців крізь історичний час.

Історичні перемоги Ярослава Мудрого

Київську Русь-Україну довгі роки тероризували племена половців, які були кочівниками лісостепових масивів на сході країни. Через постійні напади Володимир Великий був змушений почати будувати міста вздовж східного кордону, літопис згадує: “і нача ставити (Володимир) городи по Десні, і по Востри, по Трубешеви, і по Сулі та по Стугні…”.

Справу захисту кордонів держави продовжив Ярослав Мудрий. У 1036 році половці відчули силу і спробували оточити столицю. Ярослав з дружиною вийшов з Новгорода і зустрів печенігів майже у самому Києві.

Літопис не зберіг кількості воїнів з обох сторін, але яскраво описує битву:

“Бій тривав цілий день — аж під вечір переміг Ярослав. Печеніги втікали на всі боки, не знаючи, куди втікати; одні потонули в Сітомлі, інші в інших ріках так погинули, а решта їх повтікала і так до сьогодні”.

Більша частина печенігів після поразки пішла за річку Дунай, де почала набіги на Візантію, а решта, здивована силою давньоукраїнського війська, заступила на службу до княжої дружини.

Загроза печенізького нашестя була докорінно знищена, а на місці доленосної битви був збудований Софійський собор, як символ славної перемоги.

Автор тексту історик, краєзнавець Микита Безмен.

Авторка ілюстрації художниця Маша Вишедська.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

299071116 463901905744908 2309903227484124870 n 72fb2

Історичні перемоги українців: як Святослав переміг візантійців з вдвічі меншим військом?

У 971 році відбулася Доростольська битва — один із ключових епізодів правління князя Святослава Ігоревича. Після походу на Балкани та завоювання значної частини території Болгарії, […]

300845565 472208734914225 1273954670220684488 n d89d3

Історичні перемоги українців: як Ярослав Мудрий провчив половців

Ярослав Мудрий – один із найвидатніших правителів Київської Русі, який зміцнив державу, розширив її кордони та заклав основи законодавства, створивши “Руську Правду”. Саме за його […]

299714733 466844818783950 2712060337326051905 n 6f6b1

Історичні перемоги українців: як збудували місто Переяслав

Переяслав був одним із найважливіших міст Київської Русі, стратегічним і культурним центром, який відігравав ключову роль у захисті південних рубежів від кочовиків. Саме тут князь […]

Мітинг Донецьк

10-тисячний мітинг в Донецьку та вбивство Чернявського: історія спротиву

5 березня 2014 року на площі леніна в Донецьку зібралися тисячі мітингувальників на підтримку територіальної цілісності України. Це відбулося після втечі тогочасного президента віктора януковича. […]

Дім адвоката Євгена Стеблін-Каменського: історія будинку біля податкової в Бахмуті

Кожен бахмутянин, який хоч раз бував біля податкової в місті, пам’ятає невеликий будинок біля нього. Саме тут пройшло життя відомого бахмутського адвоката Євгена Стеблін-Каменського, якого […]

13:00, 08.03.2025 Скопіч Дмитро