
Масниця — це одне з найстаріших свят слов’янських народів, яке допомагає прогнати зиму та розбудити весну від сну. Надзвичайно колоритне свято було популярним як в минулому, так й в сьогоденні.
Редакція Бахмут IN.UA розповідає про Масницю, історію свята та традиції святкування в Україні.
Масниця 2025: історія свята

Масниця — традиційне слов’янське свято, яке здавна символізувало прощання з зимою та зазивання весни. Воно супроводжується масовими гуляннями та смачними стравами.
Традиція святкування Масниці притаманна не тільки українцям, але й іншим представникам слов’янських народностей. Чехи називають його Менсопустом, словаки — Фашіангом, а поляки — Запусти. Головні атрибути однакові — млинці та інші страви, які складаються з молока.
Сама ж історія свята налічує не одне століття. В дохристиянські роки цей день був святом весни та Бога-сонця. Тоді ж і з’явилася традиція пекти круглі коржі, які нагадували за формою сонце. Предки вважали, що така страва може надати людям частинку сонячного світла і тепла. Вже згодом коржі замінили млинцями.
Пізніше язичницьку традицію було прив’язано до початку Великого посту перед Великоднем. Це і вважається причиною того, чому дата початку святкового тижня змінюється з року в рік.
Масниця в Україні
Масниця в Україні має дуже давнє коріння, яке виражається навіть у назвах. Найвідоміша і найпоширеніша назва — це Масниця. В окремих регіонах розповсюдження отримали й інші назви, а саме:
- Колодій;
- Колодки;
- Запусти;
- Сиропуст;
- Пущення;
- Заговини;
- Сирний тиждень.
Предки влаштовували масові гуляння в тиждень свята та реалізовували різні обряди. Найвідомішим обрядом Масниці є Колодка або Колодій, суть якого полягає у тому, щоб компанія жінок під час перебування в гостях прикрашала поліно чи колодку різноманітними стрічками. Далі вони йшли з ним по домівках неодружених хлопців та дівчат, таким чином “караючи” неодружених.

Цими днями також існувала традиція вшановувати покійних родичів. Наприклад, в деяких регіонах західної України готували вареники та млинці, після чого залишали їх на покутті в домі, щоб вночі душі пращурів мали змогу відсвяткувати Масницю разом із сім’єю.
Однією із найулюбленіших традицій цього дня є спалювання опудала, яке символізує зиму. Відбувалося це в останній тиждень свята.
Що не можна робити на Масницю
Тиждень свята Масниця — це гуляння. Предки вважали, що їм потрібно якомога гучніше зустріти свято, адже від цього залежало щастя протягом усього року. Це означає, що треба уникати сварок та образ.
Також в цього тижня забороняється прясти, тому що міль з’їсть прядиво чи одяг з нього. Аналогічно заборонялося робити заготівлю продуктів, адже вони могли обов’язково зіпсуватися.
Читайте також:
- Казковий Бахмут: 5 фотографій довоєнного міста
- Як виглядало бахмутське Artwinery: 20 світлин з підземелля
- Ностальгічний Покровськ: добірка місць, які полюбляли покровчани
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!