Переїхавши до Польщі, багато українців стикаються з необхідністю отримання нотаріальних послуг: оформлення довіреностей, легалізація документів, підтвердження перекладів, завірення копій, спадкові справи або купівля нерухомості. Нотаріальні процедури тут мають чітке правове регулювання, а отже — важливо звертатися до фахівців із відповідною ліцензією та досвідом.
У статті розповідаємо, за якими послугами можна звертатися до нотаріуса в Польщі, та як обрати надійного нотаріуса в Познані та Катовіце. У цих містах багато українців знайшли тимчасовий або ж постійний притулок.
Де шукати нотаріуса в Познані?
Нотаріус Познань, саме такий запит, можна почути від українців. Нотаріус може допомогти вам з різними послугами, зокрема з питань:
міграції;
нерухомості;
юридичного супроводу бізнесу.
У Познані працює багато нотаріусів, які вже мають досвід роботи з громадянами України й знають типові потреби наших співвітчизників. Тут є чимала українська діаспора, яка підтримує один одного. При виборі нотаріуса, українці часто куруються тим, аби вони могли легко комунікувати з надавачем послуги. Один із таких, Gravitas GROUP, який пропонує зручну та легку комунікацію українською мовою, а оперативність у запитах.
Також частим запитом є нотаріус Катовіце, це місто з 2022 року приймало біженців з України, зараз тут активно розвивається спільнота українців. Нотаріальні послуги тут популярні, найбільш затребувані, це:
засвідчення документів (договори, угоди, акти та інші важливі папери);
оформлення спадщини;
складання довіреностей;
засвідчення копій документів.
Як обрати надійного нотаріуса?
Перевірте офіційну реєстрацію через сайт Національної ради нотаріусів Польщі.
Уточніть мову обслуговування. Якщо нотаріус не говорить українською або російською, дізнайтесь, чи працює він із присяжними перекладачами.
Звертайте увагу на відгуки в Google Maps, Facebook-групах чи українських телеграм-каналах у Польщі.
Порівнюйте ціни. Вартість нотаріальних послуг у Польщі регулюється законом, але вона може змінюватись залежно від складності справи та міста.
Уточніть остаточну суму перед підписанням — у Польщі діють граничні ставки, але нотаріус може стягувати додаткову плату за переклад, складність документа чи терміновість. Вимагайте чек або рахунок.
Для українців у Польщі нотаріальні послуги — це часто не лише формальність, а життєво необхідний крок. Звернення до надійного нотаріуса в містах як Познань чи Катовіце дозволить уникнути юридичних помилок і непорозумінь.
Бахмутянка Оксана Гапієнко разом з сином Сашком живе на Львівщині в евакуації, тут героїня отримала безплатне пільгове житло. Жінка виховує хлопчика з ДЦП, тож підпадає під вразливу категорію населення. Таке житло є у різних громадах України, часто воно перебуває на балансі міста.
Редакція розпитала бахмутянку, як їй вдалося отримати квартиру на Львівщині, а також чи задоволена переселенка новими умовами.
Як все починалося?
Оксана Гапієнко разом з дитиною мешкала в Бахмуті, її син Сашко живе з ДЦП. Коли почалася війна, жінці довелося евакуюватися самотужки. Родину прийняли на Львівщині, спершу пані Оксана проживала у місті Стебник. Квартира у сусідньому місті Дрогобичі відчутно била по сімейному бюджеті, тож бахмутянка почала шукати можливість отримати житло в оренду на безплатній основі.
У цьому жінці допоміг мер міста Тарас Кучма, який пішов на зустріч та посприяв тому, що переселенка отримала житло. Спершу жінка пішла в місцеве земельне управління, аби дізнатися чи є в області пільгове житло для ВПО. Оскільки бахмутянка належить до вразливої категорії населення, вона стала у чергу на квартиру. Загалом пані Оксана чекала 7 місяців, аби отримати помешкання. Цей процес дуже та довготривалий складний, каже співрозмовниця, тож підготуйтеся до бюрократії.
Якщо ви також плануєте спробувати шукати квартиру на безоплатній основі у своїй громаді, вам потрібно зібрати перелік документів, зокрема це:
копія паспорта;
копія ідентифікаційного коду;
довідка про те, що ви є батьком/матір’ю чи опікуном особливої дитини;
кількість членів родини;
податковий номер з пенсійного фонду;
довідка про те, що дитина постраждала від бойових дій тощо.
Квартира за бали
Оксана Гапієнко отримала свою квартиру в оренду за бальною системою. Команда юристів з БФ “Право на захист” пояснює, як сама працює ця схема. Відтак, пріоритетність надання для переселенців житлових приміщень з фондів житла для ВПО визначається за кількістю балів, що набере родина.
До пріоритетних відносять такі критерії:
сім’ї з трьома і більше дітьми — 27 балів;
сім’ї з двома дітьми — 26 балів;
сім’ї з однією дитиною — 25 балів;
сім’ї, у складі яких є вагітні жінки — 24 бали;
сім’ї, у складі яких є особи, які втратили працездатність — 23 бали;
сім’ї, у складі яких є особи пенсійного віку — 22 бали.
Також пріоритет надають родинам загиблих військових, особам з інвалідністю тощо.
Після того, як людині надають житло, вона зобов’язується дбати про нього, а якщо захоче переїхати в інше місто по ВПО, то квартиру передадуть людям, які також її потребуватимуть. Зверніть вагу, що особа, яка має пільгове житло не звільняється від сплати житлово-комунальних послуг.
Бахмутянка отримала своє нове житло у місті Стебник, новими умовами жінка дуже задоволена. Переселенці з сином виділили двокімнатну квартиру з ванною, туалетом, кухнею, пральною машиною.
Втім нюанс все ж є, квартира бахмутянки на третьому поверсі, а пандуса у під’їзді немає. Однак, каже пані Оксана, це не біда, адже головне, що у Сашка тепер є охайний та зручний дім та навіть власна кімната.
Крім того, у місті для діток є майданчики для ігор, школи, дитсадки та вся потрібна інфраструктура, каже бахмутянка.
За даними Мінекономіки, від початку війни з України виїхало 6,2 млн українців, які наразі перебувають за кордоном. Українські біженці живуть у Європі, США, Азії. За майже два роки повномасштабної війни умови життя українців значно змінилися. Правила перебування стали більш суворими, а витрати на біженців планують зменшити. Наприклад, Німеччина майже вполовину скоротить бюджет, як й Польща.
Як зміниться життя українців закордоном найближчий рік – читайте в матеріалі редакції Бахмут.IN.UA.
Ми обрали 5 країн, де у найбільшій кількості перебувають українці: Німеччина, Польща, Чехія, Італія та Іспанія
Німеччина скорочує виплати
Німеччина – лідер за кількістю біженців з України/ з відкритих джерел
З 2024 року Німеччина скоротить фінансування допомоги українським біженцям, про це пише видання Reuters. Берлін повідомив, що на підтримку біженців виділить щонайбільше 1,7 млрд євро. Це приблизно половина від витрат 2023 року, тоді на потреби людей виділили 3,75 мільярда євро.
Загалом, понад 1 мільйон українців опинилися у Німеччині після російського вторгнення.
Їхня підтримка лягла важким тягарем на плечі міст і муніципалітетів країни, а 16 земель країни вимагають більше федеральних коштів для покриття витрат на біженців наступного року, пише Reuters.
Крім того, федеральний уряд Німеччини також скасує свій внесок у витрати на утримання та інтеграцію українських біженців. Але проте, є й позитивні зміни. Наприклад, деяким українським біженцям у Німеччині підвищать соцвиплати:
батьки-одинаки або самотні дорослі – 563 євро (близько 22 тис. грн), замість 502 євро;
діти до 6 років – 357 євро (близько 14 тис. грн), замість 318 євро;
діти віком 7-14 років – 390 євро, (близько 15 тис. грн) замість 348 євро;
діти 15-18 років – 471 євро (близько 15 тис. грн), замість 420 євро.
Щоб знайти високооплачувану роботу у Німеччині українцям потрібно знати мову на рівні C1 або C2. Інакше, шанс, що вас не візьмуть на роботу значно зростає.
Польща планує обмежити для українців вільний доступ до шкіл та можливість працювати
Варшава прихистила майже 1 млн українців/ фото з відкритих джерел
Польща також планує урізати виплати для українців, про це пише Bloomberg, посилаючись на польських урядовців. Додамо, що в Польщі зараз перебуває близько 990 тисяч українців – за кількістю біженців сусідню країну обігнала тільки Німеччина.
Підтримка українських біженців не буде продовжена наступного року, заявив речник уряду Пьотр Мюллер в інтерв’ю телеканалу Polsat. Підтримка, про яку говорить Мюллер охоплює:
відмову від вимог щодо проживання і надання дозволів на роботу;
Ці правила просто втратять чинність наступного року
Пьотр Мюллер // речник уряду
За словами заступника соціальної політики Анни Шмідт, Польща витратила близько 2,4 млрд злотих ($550 млн) на допомогу українським сім’ям, які втекли до Польщі, щоб уникнути війни.
Чехія скорочує пільги для українців
Чехія планує частково компенсувати витрати українцям, які повернуться додому/ фото з відкритих джерел
У Чехії налічують близько 340 тисяч українських біженців. У кінці серпня 2023 року Чехія посилила умови для виплати допомоги українцям, аби зекономити бюджет країни. Про це повідомляє місцеве видання Seznam Zprávy.
Відтак, тільки Прага скоротила витрати на українських біженців більше, ніж на третину. Хоча на початку літам 2023 року вона витратила майже 71 млн євро на гуманітарну допомогу та гранти солідарності, а вже у липні ці витрати впали до 46 млн євро.
Такі невтішні зміни для українців натомість привели до скорочення витрат у бюджеті Чехії. В уряді кажуть, що деякі біженці залишили країну і повернулися до України. Є й ті, хто почав працювати, аби закрити свої потреби. За інформацією бюро праці Чехії, у липні 2023 року майже 110 тисяч біженців з тимчасовим захистом працювали.
Раніше українці, які проживали у зареєстрованих квартирах, отримували житлову допомогу в розмірі 125 євро на місяць, це понад 4 тисячі гривень. Крім того, біженці отримують гуманітарну допомогу.
Біженці, які підпадають під вразливу категорію, а це діти, студенти та люди похилого віку мають право на більшу допомогу – близько 200 євро на місяць (ред. орієнтовно 7 тисяч гривень), тоді як інші отримують близько 130 євро (ред. орієнтовно 5 тисяч гривень).
Крім того, з 1 вересня Чехія скоротила число міст, які ще можуть приймати українців. Тепер Прага вже не доступна для проживання, але місця для проживання ще є у містах Брно та Острава. Також влада Чехії запускає програму з добровільного повернення біженців в Україну. Людям, які оберуть цей варіант частково відшкодовуватимуть витрати, повідомляє Radio Prague International.
Італіяне визначилася із продовженням тимчасового захисту для біженців
Італійський уряд ще не визначився із продовженням тимчасового захисту для біженців/ фото з відкритих джерел
В Італії проживає близько 170 тисяч українських біженців, більшість з цих осіб мають тимчасовий захист. Це дозволяє людям отримувати дозвіл на проживання протягом року, наразі така функція діє до 31 грудня 2023 року. Далі невизначеність, а це аж ніяк не полегшує життя вимушеного мігранта.
Протягом перших трьох місяців італійський уряд виплачує соцвиплати біженцям, це 300 євро на дорослого (ред. 11 тис. грн) і 150 (ред. майже 6 тис. грн) євро на дитину. З травня 2023 року українці, які прибули до Італії на власному автомобілі, мають зареєструвати його. Незареєстрований транспортний засіб попросять вивезти з країни.
Італія – доволі бюрократична країна, українці відзначають, що знайти роботу тут досить важко через кризу робочих місць, знання мови також впливає на оплату праці. Крім того, тут не визнають диплом українських вузів, тож навіть із хорошим знанням мови — знайти роботу буде нелегко.
Українці в Іспанії зможуть отримувати 200 євро соцвиплати, але витрачати їх можна тільки на продукти/ фото з відкритих джерел
Сонячна Іспанія прихистила понад 150 тисяч українців, які тікали від війни. Біженці отримували тимчасовий захист, який гарантував проживання, фінансову допомогу, навчання в школі та уроки іспанської мови, психосоціальну допомогу та сприяння в працевлаштуванні.
Іспанія надає грошову допомогу українцям, дорослим 400 євро на місяць (ред. 15 тис. грн), а дітям 100 євро (майже 4 тис. грн) на місяць.
Грошова допомога мала б надаватися протягом 6 місяців. Однак, ще на початку березня цього року виник резонанс, через те що країна не змогла виплатити обіцяної допомоги через бюрократію. Як надалі країна справлятиметься із біженцями – поки невідомо.
В кінці січня 2023 року країна перестала приймати заявки на соцвиплати у розмірі 400 євро. Зараз вразливі категорії біженців можуть отримати 200 євро, витрачати їх дозволяють лише на їжу.
Варикозне розширення вен — це серйозне захворювання, яке впливає на якість життя багатьох людей. Воно може призводити до болю, набряків і навіть до розвитку серйозних […]
У сучасному світі, де відключення електрики можуть стати непередбачуваними, питання забезпечення безперервного енергопостачання для дому стає все більш актуальним. Один із найбільш популярних варіантів резервного […]
Електронна комерція активно розвивається, і все більше підприємців прагнуть відкрити свій онлайн-магазин. За даними дослідницької компанії Statista, обсяг світової онлайн-торгівлі у 2022 році склав $5.7 […]
Світ коктейлів — це простір для експериментів, де кожен інгредієнт відіграє свою роль, створюючи унікальну симфонію смаків. Ця стаття занурить вас у світ горілчаних коктейлів […]
Спека може бути нещадною, особливо коли в приміщенні душно й некомфортно. Бажання встановити кондиціонер здається очевидним кроком, однак перед початком монтажу є чимало нюансів, які […]