Експертка з Бахмута розповіла, як правильно мульчувати ґрунт

Микола Ситник 14:32, 21 Червня 2023

Мульча головна e1595

Кожен садівник та городник знає, що якість урожаю насамперед залежить від ґрунту та його стану. Тому важливо захистити землю, на якій ви плануєте щось вирощувати, від несприятливих умов і чинників. Одним з ефективних способів захисту ґрунту є мульчування.

Ольга М’ясникова, яка тримала в Бахмуті садовий магазин «Gardenside», поділилася з редакцією «Бахмут IN.UA», як правильно мульчувати ґрунт та яку мульчу для цього використовувати.

Мульчування ґрунту

Що таке мульчування і чим корисний цей агротехнічний прийом у садово-городній справі?

Мульча — це захисний шар, яким покривають верхню частину ґрунту між рослинами або довкола них. Мульча за своїми якостями та функціями схожа на природну підстилку, яка перепріває і стає гумусом. Сам процес покриття землі мульчею називають мульчуванням.

«Ґрунт мульчують для того, аби не випаровувалася волога; для захисту коріння рослин від спеки, щоб їм не було жарко; та щоб не росли бур’яни. Це три основні позиції, для чого застосовують мульчування», — пояснила Ольга М’ясникова.

Досвідчені садівники та городники використовують цей спосіб для запобігання:

 • пересихання ґрунту,
 • вітрової ерозії,
 • переущільнення (зливами чи градом), 
 • перегріву чи переохолодження, 
 • вимивання поживних речовин, 
 • заростання бур’яном.

Мульчування1 83268Садовий інструмент для мульчування. Фото: Pinterest

Чим мульчувати сад?

На думку бахмутянки Ольги М’ясникової, сад краще не мульчувати, а засіяти травою. Якщо мова йде про яблуні, груші, сливи, черешні тощо. За її словами, сад, особливо великий, досить складно мульчувати. Однак, все залежить від площі ділянки.

Матеріали для мульчування

«Мульчувати ґрунт можна абсолютно всіма органічними матеріалами, які здатні перегнивати та збагатити землю. З часом органіка перегниє, перекопається і залишиться в землі. Тобто, це може бути хорошим добривом. Єдине, коли мульчуємо травою або бур’янами, які скосили, треба дивитися, щоб вони не встигли зацвісти та викинути насіння», — наголосила експертка.

Для мульчування підходить:

 • солома,
 • скіпа (тріска),
 • трава, бур’яни,
 • агроволокно, агротканина.

Солома

Якщо грядки непостійні, то найкращий варіант — мульчувати соломою. Потрібно вкладати хороший шар (від кількох до 15 сантиметрів). Водночас навіть товстий шар соломи добре пропускатиме повітря.

Солома 86209Мульчування картоплі соломою. Фото: з відкритих джерел

Скіпа

Скіпою (ред. подрібнена деревина, деревна стружка) та декоративною скіпою часто прикрашають грядки в саду або квітники. Є спеціальні машинки — подрібнювачі для гілочок, які полегшують і пришвидшують цей процес.

Скіпа 02ce2Мульчування декоративною скіпою. Фото: arpal.ua

Трава, бур’яни

Ґрунт можна мульчувати травою чи бур’янами, які не зацвіли та не встигли викинути насіння.

Трава1 02b2dМульчування травою. Фото: roslyny.com.ua

Агроволокно, агротканина

Садівники і городники використовують чорне та чорно-біле агроволокно. 

«Білим боком його треба класти догори, щоб не так було жарко корінню. Чорним вниз, аби бур’яни не проростали і волога не випаровувалася. Це дуже важливо для росту рослин. Якщо грядка постійна, то агроволокном вистачає роки на три.

 

Оптимальний варіант використовувати грядки з агроволокном і крапельним поливом. Такий спосіб значно полегшить працю», — пояснила експертка.

Волокно f4595Мульчування з агроволокном. Фото: leto.ua

Читайте також: Які продукти не можна зберігати замороженими?  

Як правильно мульчувати ґрунт?

Поради від бахмутянки Ольги М’ясникової:

 1. Шар мульчі має бути таким, аби повністю покривав землю. Мульчування в кілька разів зменшує необхідність прополювання ділянки. Також коріння рослин, які страждають від спеки, стають більш захищеними.
 2. Солому, траву (сіно) треба вкладати хорошим, товстим шаром. Земля не повинна проглядатися з-під нього. За таких умов волога випаровується довше, а бур’яни менше проростають.
 3. При мульчуванні соломою в ґрунт необхідно додатково вносити азотні добрива. Солома сама по собі забирає поживні речовини, тому обов’язково треба підживити землю добривами.
 4. Також при мульчуванні не варто сильно огортати плівку дуже близько до стебла рослини. Необхідно залишити коло діаметром до 10 сантиметрів, аби рослина мала простір і не почала загнивати.
 5. На городі огірки, томати, кабачки краще мульчувати соломою або гілочками, скіпою. Це дуже хороший варіант.
 6. Спосіб з агроволокном класний, але для нього грядки треба попередньо готувати перед посадкою. Тобто необхідно підготувати землю, зробити отвори, і прямо в них висаджувати рослини. Якщо рослини вже ростуть, то цей спосіб не підійде, адже ми їх просто зламаємо агроволокном.
 7. За такої спеки, як у нас, важливо використовувати затіняючі сітки. Це теж дуже рятує рослини.
 8. В сукупності мульчування, затіняючі сітки та крапельный полив — це ідеальний варіант догляду за рослинами. 

Сітка 36c76Затіняюча сітка від сонця на городі. Фото: prom.ua

Вам буде цікаво: 

Фото: kvitofor.ua

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Безкоштовні юридичні консультації для ВПО у Броварах 18 липня

Валентина Славінська Славінська Валентина 12:35, 17 Липня 2024
Юридична консультація / фото ілюстративне з Pexels

18 липня 2024 року в Координаційному центрі Броварів Благодійний фонд “Право на захист” проводитиме безкоштовні юридичні консультації для внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни.

Про це повідомляє центр підтримки бахмутян у місті Київ.

Юридичні консультації для ВПО

Благодійний фонд “Право на захист” оголосив про проведення безкоштовних юридичних консультацій для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та громадян, які постраждали внаслідок війни. Захід відбудеться 18 липня 2024 року з 10:00 до 13:00 в Координаційному центрі міста Бровари за адресою: вулиця Героїв України, 30.

Кваліфіковані юристи фонду надаватимуть консультації з широкого спектра питань, актуальних для ВПО та постраждалих від бойових дій. Зокрема, будуть розглядатися такі теми:

 • продовження виплат для ВПО;
 • відновлення документів, включаючи документи, що підтверджують право власності на майно;
 • отримання статусу дітей, що постраждали внаслідок війни;
 • порядок фіксування факту зруйнованого житла під час військових дій;
 • пенсійні питання;
 • трудові питання;
 • майнові питання;
 • інші юридичні питання, пов’язані зі статусом ВПО та наслідками війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Львові ВПО можуть зареєструватися на грошову допомогу від УВКБ ООН 

Валентина Славінська Славінська Валентина 11:05, 17 Липня 2024
1000 гривень у руках
Гроші / фото НБУ

У Львівській області розпочала роботу мобільна бригада УВКБ ООН, яка реєструє внутрішньо переміщених осіб (ВПО) на отримання грошової допомоги. Прийом проводиться у порядку живої черги з 16 по 19 липня 2024 року.

Про це повідомляє Грошова допомога ВПО від УВКБ ООН.

Допомога від ООН у Львові 

З 16 по 19 липня 2024 року у Львівській області працює мобільна бригада УВКБ ООН, яка реєструє внутрішньо переміщених осіб на отримання грошової допомоги. Перший день прийому відбувся 16 липня у місті Стрий за адресою вул. Героїв Небесної Сотні, 1, з 11:00 до 16:00. У Львові центр реєстрації працює за адресою площа Маланюка 2.

Грошову підтримку від УВКБ ООН можуть отримати наступні категорії ВПО:

 • родини, які мають лише одного з батьків (або батько, або мати) з одним або кількома дітьми віком до 18 років або з особами похилого віку (55 років і старше);
 • родини, які очолює одна самотня/ кілька самотніх осіб похилого віку (55 років і старше) або особа похилого віку з однією дитиною чи кількома дітьми віком до 18 років;
 • родини з однією або декількома особами з особливими потребами. А саме ті, що мають інвалідність, хронічні захворювання, серйозний медичний стан. Перелік не обмежується тільки цими критеріями особливих потреб;
 • прийомні сім’ї, які опікуються дітьми без супроводу та дітьми, розлученими з батьками (потрібне документальне підтвердження).

Реєстрація проводиться у порядку живої черги. ВПО, які відповідають зазначеним критеріям, можуть звернутися до мобільної бригади для оформлення необхідних документів на отримання фінансової допомоги.

Для отримання додаткової інформації та консультацій ВПО можуть звернутися на гарячу лінію УВКБ ООН за номером +380 (80) 030 7711 (працює з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 18:00). 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Безкоштовні юридичні консультації для ВПО у Броварах 18 липня

18 липня 2024 року в Координаційному центрі Броварів Благодійний фонд “Право на захист” проводитиме безкоштовні юридичні консультації для внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни. […]

1000 гривень у руках

У Львові ВПО можуть зареєструватися на грошову допомогу від УВКБ ООН 

У Львівській області розпочала роботу мобільна бригада УВКБ ООН, яка реєструє внутрішньо переміщених осіб (ВПО) на отримання грошової допомоги. Прийом проводиться у порядку живої черги […]

Як ВПО отримати пенсію: покрокова інструкція від ПФУ

Внутрішньо переміщені особи, які змушені були покинути свої домівки через бойові дії на території України, можуть оформити пенсію у будь-якому сервісному центрі Пенсійного фонду України, […]

13:00, 15.07.2024 Скопіч Дмитро
Допомога ВПО у Вінниці

Куди переселенцям звертатися за допомогою у Вінниці

Вимушено переміщені особи у Вінниці можуть отримати юридичну чи психологічну консультацію, а також гуманітарну допомогу, або ж знайти безплатний центр для творчості дитини. Куди звертатися […]

student ga7a57a5d6 1920 76dbf

8 небанальних платформ, де можна знайти роботу

Через війну чимало українців втратили роботу. Якщо на початку вторгнення ще були великі проблеми з пошуком робочих місць, то наразі ситуація стабілізувалася. Сьогодні знайти роботу […]