Компенсації, виплати та житло: на що можуть розраховувати ВПО в 2025

Семаковська Тетяна 09:00, 2 Січня 2025

Для внутрішньо переміщених осіб 2025 рік принесе певні зміни. Одна з найочікуваніших, це можливість для ВПО, чиє майно знаходиться на тимчасово окупованих територіях, отримати компенсацію. Також для частини збережуть виплати ВПО.

Редакція Бахмут IN.UA пояснює, яку допомогу будуть отримувати ВПО в 2025 році.

Компенсація за зруйноване майно на ТОТ: Закон 11161

Результати голосування за 11161 / фото Ярослав Железняк

19 грудня Верховна Рада проголосувала за ухвалення Закону 11161 “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України”. Далі його повинен підписати Президент України, 30 грудня його передали на підпис главі держави. На це закладено чотири місяці.

Після підписання Закону мешканці територій, які зараз тимчасово окуповані, будуть мати можливість користуватися програмою єВідновлення та отримувати компенсацію. Нагадаємо, що з початку російського вторгнення, люди, чиє майно опинилось на ТОТ не змогли отримати компенсацію. Відомо лише про два такі випадки в Мелітополі, коли для фіксування руйнувань долучили супутникові знімки, але цей механізм дороговартісний, тож поширити його далі не змогли.

Виплати ВПО 2025

Нещодавно Уряд вніс зміни до Постанови №332 “Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам”. Вони передбачають продовження виплати допомоги на проживання вразливим категоріям ВПО. Виплати продовжили на шість місяців — з березня по серпень 2025 року.

Виплати ВПО продовжать автоматично, критерії для отримання допомоги не змінилися. Тобто, якщо ви вже отримуєте виплати, то повторно подавати заяву в органи соцзахисту не потрібно. Їх автоматично продовжили до серпня 2025 року.

Зазначимо, що на сьогодні в Україні офіційно зареєстровані 4,6 мільйона переселенців. З них 1,2 мільйона людей отримують виплати від держави.

Система доступного житла для ВПО

Влітку 2025 року для переселенців та переселено представлять інформаційну Систему доступного житла для ВПО. Відомо, що вона матиме вигляд інтерактивної карти з об’єктами придатного для проживання житла. Тут буде описано:

тимчасове житло
Житло / фото ілюстративне, ЛМР
  • стан об’єкта;
  • його фото;
  • кількість місць для проживання;
  • обсяг потенційних інвестицій для приведення у належний для проживання стан.

Це забезпечать в межах Закону 11281, який передбачає проведення всеукраїнської інвентаризації усієї нерухомості з метою подальшої передачі в пільгову оренду для розміщення внутрішніх переселенців.

Переселенці та переселенки зможуть самостійно обирати об’єкт, де б вони хотіли проживати, а органи влади мають комунікувати з міжнародними організаціями щодо проведення необхідного ремонту та введення об’єкта у експлуатацію.

Подавати заявки на проживання ВПО зможуть орієнтовно через пів року після того, як закон набуде чинності. Зазначимо, що закон ухвалили 20 листопада, тобто в 2025 році для ВПО має бути можливість обирати собі житло з мапи.

Субсидія ВПО на оренду

Уряд ухвалив постанову, яка передбачає надання субсидій на оренду житла для ВПО. Допомогу зможуть отримати переселенці, які проживають у будь-якому регіоні України.

Право на субсидію матимуть родини, які витрачають на оренду житла понад 20% своїх сукупних доходів. Крім цього, потрібно відповідати фінансово-майновим критеріям. Яким саме, мають повідомити пізніше.

Розмір субсидії розраховуватимуть індивідуально для кожної родини. На її розмір впливатиме:

  • рівень доходів родини;
  • кількість членів родини;
  • вартість оренди житла.

Також у постанові передбачене стимулювання для орендодавців. Тим, хто укладає договори найму житла, держава компенсує ПДФО та військовий збір, а ФОПам — ставку єдиного податку, виходячи з розміру соціальної вартості оренди.

Орієнтовно проєкт надання субсидій на оренду житла почне працювати з кінця січня 2025 року.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Донецькій області працює соціальне таксі: хто і як може скористатися

Валентина Твердохліб 13:35, 15 Січня 2025
таксі
Соціальне таксі / фото проєкт “Дорога життя”

У Донецькій області працює соціальне таксі. Скористатися ним можуть маломобільні люди. Ця послуга для них безоплатна і проводиться за попереднім записом.

Як працює соціальне таксі на Донеччині, редакції “Бахмут IN.UA” розповіла представниця волонтерського проєкту “Дорога життя”.

Соціальне таксі у Донецькій області

Соціальне таксі — це послуга для маломобільних людей. Нею можуть скористатися:

  • люди похилого віку;
  • люди, які пересуваються на кріслі колісному;
  • люди, які перенесли операції.

Послуга соціального таксі передбачає довезення людей до державних установ. Вона повністю безоплатна. Працює соціальне таксі в містах, де не ведуться активні бойові дії і куди мають можливість заїхати волонтери.

“Ми працюємо всюди, де є можливість туди заїхати. Це Костянтинівка, Дружківка, Краматорськ, Слов’янськ, Лиман, Святогірськ. Тобто покриваємо всю частину області, яка не є окупованою і де не ведуться активні бойові дії. Здебільшого ми перевозимо маломобільних людей. Це, зокрема, люди після операцій, на кріслах колісних тощо. Їх ми підвозимо в держустанови: лікарні, банки і всі інші державні заклади”, — розповідає представниця проєкту “Дорога життя”.

Допомогу можуть отримати як самотні люди, так і ті, в кого є родичі.

“Ми перевозимо всіх, хто звертається за допомогою, зокрема і самотніх людей. Але якщо людина лежача, то ми попередньо просимо, щоб хтось допоміг її перенести в машину та винести по приїзду. Адже якщо ми маємо дуже багато заявок, то в машині є лише один водій, і сам він це не зможе зробити”, — зазначають волонтери.

Послуга соціального таксі має великий попит. Тому інколи можливі незначні черги.

“Цією послугою жителі Донеччини користуються часто. Й інколи навіть черга є. За день ми можемо виконати десь 5-6 заявок. Але буває й таке, що звертаються більше людей. У такому разі ми просто фізично не встигаємо це зробити і просимо людину стати в чергу. Але все одно запити обробляємо швидко”, — зазначили у волонтерській ініціативі “Дорога життя”.

Як викликати соціальне таксі в Донецькій області

Викликати соціальне таксі можна за телефоном: +380 (50) 734 3081.

Послуга безоплатна.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Росіяни вдарили по багатоповерхівці в Краматорську: серед поранених є діти

Семаковська Тетяна 12:59, 15 Січня 2025
Прокуратура фіксує наслідки ворожого удар в Краматорську / фото Донецька прокуратура

Зранку 15 січня, о 09:33, росіяни завдали удару по багатоповерхівці у Краматорську. Відомо, що поранено щонайменше вісьмох цивільних, серед яких двоє дітей.

Про це повідомляє Донецька обласна прокуратура.

Удар по Краматорську, 15 січня

15 січня 2025 року, о 09:33, росіяни завдали авіаудару по місту Краматорськ. Ворог вдарив по міській забудові, влучання відбулось по багатоповерховому будинку. Внаслідок прильоту 8 людей поранені. Зокрема, травмовано шістьох жінок віком від 62 до 73 років. Крім того, поранено 6-річну дівчинку та 16-річного школяра.

Багатоповерхівка в Краматорську після удару рф / фото Донецька прокуратура

Наразі постраждалим надається кваліфікована медична допомога. Точна кількість постраждалих встановлюється. Прокуратура повідомляє, що для обстрілу ворог використав “УМПБ Д-30 СН”. Це планерна бомба створена на основі на ФАБ-250.

Прокурори на місці фіксують наслідки. Російський удар по Краматорську направлений на цивільне населення. Розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом воєнного злочину.

Евакуація з Донецької області, контакти

Звернення про евакуацію можна зробити на гарячі лінії Донецької області: 0 800 408 911, +380 (98) 890 3318, +380 (66) 285 6290.

Для запису на вивіз тяжкохворих і людей з інвалідністю діють номери: 0 800 332 614, +380 (99) 710 4872, +380 (99) 311 5314, +380 (96) 108 6048.

Евакуація повністю безоплатна.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

таксі

У Донецькій області працює соціальне таксі: хто і як може скористатися

У Донецькій області працює соціальне таксі. Скористатися ним можуть маломобільні люди. Ця послуга для них безоплатна і проводиться за попереднім записом. Як працює соціальне таксі […]

Росіяни вдарили по багатоповерхівці в Краматорську: серед поранених є діти

Зранку 15 січня, о 09:33, росіяни завдали удару по багатоповерхівці у Краматорську. Відомо, що поранено щонайменше вісьмох цивільних, серед яких двоє дітей. Про це повідомляє […]

Олексій Рева

Бахмутяни можуть поспілкуватися з Ревою: дата та контакти

16 січня з 11:00 до 12:00 відбудеться “Пряма лінія” з начальником Бахмутської міської військової адміністрації (МВА) Олексія Реви для бахмутян. Громадяни зможуть отримати відповіді на […]

лікарні

Який вигляд мають будинки в районі дитячої лікарні Бахмута

Росіяни опублікували нові кадри з Бахмута. В об’єктив потрапили приватні житлові будинки, що розташовані неподалік дитячої лікарні. Редакція публікує вибрані кадри. Бахмут, район дитячої лікарні, нові […]

Донецька ОДА проводить збір пропозицій щодо Стратегії розвитку області

Донецька обласна державна адміністрація, обласна військова адміністрація працює над розроблення змін до Стратегії розвитку Донецької області на період до 2027 року. Цю Стратегію затвердили до […]