Міністерство цифрової трансформації України оновило сервіс єВідновлення в застосунку Дія, спростивши процедуру подання заявок для власників майна, пошкодженого внаслідок російської агресії. Нові функції дозволяють швидше отримувати необхідні документи та розширюють коло осіб, які можуть подавати заявки.
Спрощення процедури подання заявок та розширення можливостей сервісу дозволяють прискорити процес відновлення пошкодженого майна та покращити доступ до державної допомоги.
Нові оновлення сервісу єВідновлення в Дії включають два ключові покращення.
По-перше, впроваджено можливість онлайн-замовлення витягу про несудимість безпосередньо під час заповнення заявки. Це значно пришвидшує процес оформлення документів, адже раніше перевірка здійснювалася місцевими комісіями, що суттєво затягувало процедуру.
По-друге, розширено коло осіб, які можуть подавати заявки на єВідновлення. Тепер законні представники мають змогу подавати заявки від імені власників пошкодженого майна у випадках, коли такими власниками є неповнолітні або недієздатні особи. Для цього необхідно звернутися до ЦНАПу та надати відповідні підтверджувальні документи.
Процедура подання заявки:
звернення до ЦНАПу;
надання документів, що підтверджують статус законного представника;
подання заявки через Дію;
отримання коштів на картку єВідновлення представника.
У місті Інка, що знаходиться на іспанському острові Майорка, збудували соціальне житло, в якому для охолодження будівлі використали унікальні технології регіону.
Проєкт розробила іспанська студія Alventosa Morell Arquitectes разом з архітектором Хоаном Хота Фортуні. Він налічує 54 квартири, які здають в оренду за низькою ставкою для людей із низьким доходом..
Вся унікальність проєкту — це фасадні отвори (вікна та тераси), виготовлені з місцевої модрини. Вони забезпечують наскрізну вентиляцію будівлі, а також є ефективним захистом від сонця. Таку технологію активно використовували для створення середземноморської архітектури, де вологий та спекотний клімат.
Сам комплекс складається із двох окремих об’ємів, між якими пролягає внутрішній двір — громадський простір для взаємодії з сусідами.
Квартири першого поверху відмежовані від вулиці смугою саду, яка своєю чергою, відгороджена легкими металевими решітками та перфорованими керамоблоками. Вони, як і керамічна плитка, виготовлені з глини. Це дозволяє вирівнювати коливання добової температури.
Житло — одна з найбільших потреб для ВПО. Сьогодні більшість переселенців та переселенок винаймають житло в оренду. Винаймати житло не тільки дорого, але й часто нестабільно, адже господарі можуть неочікувано вас виселити, або ж підняти ціну, а оскільки ринок оренди в Україні не врегульований на законодавчому рівні – то найчастіше орендар просто шукає нове житло. ГО “Заходи” з Маріуполя планує втілити у життя масштабний проєкт, за допомогою якого понад 5 тисяч ВПО зможуть купити власний дім чи квартиру за зниженою ціною.
Про цей проєкт ми розпитали у бахмутянки Яни Баришевої, яка є менеджеркою ГО, та керівника організації Юрія Давиденко.
Житло для ВПО
Проєкт NEW HOME – так назвали свою ініціативу у ГО “Заходи”. Завдяки проєкту планують створити безпечні житлові райони біля обласних центрів в західних областях України. Таким чином, ВПО зможуть отримати нову оселю за доступною ціною, пільговими умовами та спеціальними програмами кредитування.
Сьогодні придбати власне житло для переселенців є розкішшю, адже ціна за один квадратний метр у містах стартує від 1000 доларів — це близько 41 тисяча гривень.
Саме тому ГО “Заходи” запустила пілотний проєкт NEW HOME в Хмельницькій області, у місті Красилів, де наразі йде робота над адвокацією земельної ділянки (10 Га) під будівництво житла для ВПО. Також вже заключили меморандум про співпрацю з Красилівською міською радою.
У майбутніх житлових комплексах планується створення хабу, в якому буде:
коворкінг;
кавʼярня;
місце для відпочинку;
дитячі майданчики;
парки;
бомбосховище.
Для підприємців буде можливе розміщення комерційних приміщень для відкриття дитячого садка/школи, кафе, ресторану, Нової Пошти, магазину чи іншого бізнесу.
Голова ГО “Заходи” Юрій Давиденко пояснює, що наразі проєкт на стадії домовленості з громадами.
“Всі донори, партнери, і влада хочуть гарантії, що якщо вони виділять кошти, то проєкт буде реалізований. Тому що проєкт складний, а відтак потрібне і підтвердження від людей про спільне фінансування, і підтвердження від громад, що вони нададуть цю землю. Це досить складний процес”, — пояснює Юрій Давиденко.
Головна проблема у документах, каже спікер, адже це бюрократичний процес, й оформити його швидко не вдається. Водночас вже зараз є донори, які готові надати 500 тисяч доларів на ремонтні роботи.
Вартість житла для ВПО за зниженою ціною
Організація прорахувала приблизну вартість житла. Відтак, з допомогою держави (мається на увазі трансформатори та підключення) 2-кімнатна квартира на 55 квадратних метрів буде коштувати близько 22 тисяч доларів — це близько 900 тисяч гривень.
Також, крім квартир, буде можливість збудувати танхауси на 60 квадратів, які будуть вартувати близько 33 тисяч доларів — це близько 1 мільйон 350 тисяч гривень. Половину вартості житла планують покрити за допомогою донорів.
Тобто, людина, яка куплятиме житло, повинна погодитись заплатити половину суми — наприклад, за 2-кімнатну квартиру потрібно буде віддати 11 тисяч доларів. Також варто врахувати й документи на оформлення права власності, а це ще близько 500 доларів. Попередньо сума за своє житло для ВПО становитиме до 12 тисяч доларів. Розрахунки можуть змінюватися, але 50% суми виплачуватимуть саме благодійники.
Серед плюсів, які отримає громада, де побудують таке житло для ВПО, безперечним є нові податки.
“Серед майбутніх учасників програми є багато ФОПів, що дасть приріст у місцеву економіку. Також у громаді збільшиться кількість робочих місць, бо буде потреба у додаткових магазинах, дитячих садках та школах”, — коментує Юрій Давиденко.
NEW HOME планували реалізувати в Західних областях, однак наразі домовленості є в:
Закарпатті;
Хмельниччині;
Кропивницькому;
Полтавщині;
Дніпропетровщині.
У цих областях вже готові виділити землю під будівництво житла для переселенців та переселенок. У деяких громадах готові віддати під ремонт вже готові будівлі.
Це не соціальне житло
Бахмутянка Яна Баришева є менеджеркою проєкту. Вона пояснює, що наразі ще збирають заявки на участь у проєкті, заповнити її можна за посиланням. Пріоритет надають:
родинам з дітьми;
родинам, які виховують дітей з інвалідністю;
багатодітним родинам;
родинам військовослужбовцям;
пільговим категоріям.
Водночас оскільки донорів буде кілька, кожен з них буде мати цільову аудиторію, тобто для когось це родини з дітьми, а для когось — люди старшого віку. Головна мета проєкту — дати можливість різним верствам населення, з-поміж них і ВПО, власне житло.
“Потрібно розуміти, що це не соціальне житло. Це житло, яке буде належати родинам ВПО, які зацікавлені у співфінансуванні, тому що донори не мають можливості сплачувати це. Також важливо, щоб було видно, що люди зацікавлені і хочуть отримати житло”, — пояснює бахмутянка.
Вона додає, що над цим проєктом працює понад 30 людей, серед яких є юристи, бухгалтери, комунікаційники тощо. Про можливість громади надати землю у ГО дізнаються за допомогою волонтерів, а також самостійно надсилають пропозиції до міських та сільських рад, додає бахмутянка.
“Ми знаємо, що зараз всюди дуже високі ціни на оренду. І таким чином, коли люди активно почнуть звільняти жилплощу з якоїсь громади, то господарі, аби надалі здавати своє житло, підуть на те, щоб знизити вартість. Минулого року у нас було таке дослідження у західній частині України”, — пояснює Яна Баришева.
За її словами, втілення цього проєкту у життя допоможе знизити вартість оренди житла на 30%, чим можуть скористатися інші переселенці та переселенки.
У місті Інка, що знаходиться на іспанському острові Майорка, збудували соціальне житло, в якому для охолодження будівлі використали унікальні технології регіону. Про це повідомляє видання […]
Житло — одна з найбільших потреб для ВПО. Сьогодні більшість переселенців та переселенок винаймають житло в оренду. Винаймати житло не тільки дорого, але й часто […]
Учасники програми єВідновлення повинні вчасно подати звіт про використання коштів через портал Дія. В іншому випадку їх чекає обов’язкова верифікація комісією з відвідуванням об’єкта. Дотримання […]
Олександр Марченко, заступник начальника військової адміністрації Бахмута розповів про плани відбудови міста в ефірі Антикризового медіа-центру, настрої мешканців та першочергові кроки для відновлення після деокупації. […]
Загалом, за інформацією Донецької обласної адміністрації, яку редакція отримала у відповідь на запит, налічується понад 30 Робочих груп, Координаційних рад та Комісій при Департаментах та […]