Харків: наступ ворожих сил, фейки, ІПСО та маніпуляції навколо влади

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 18:01, 27 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA / Автор Данило Вінниченко

Російська армія пішла у наступ на північних кордонах України, а саме — на Харківщині. Ситуація на полі бою для українського війська залишається складною, але контрольованою, на цьому наголошує Олександр Сирський, головнокомандувач ЗСУ. На деяких ділянках ворог мав успіх. ІПСО щодо наступу на Харків російські пропагандисти почали поширювати ще торік, коли вороже військо знищувало критичну інфраструктуру області та бомбило мирне населення. 

Детально про дезінформаційну кампанію та з якою метою росіяни активізували ІПСО навколо Харківщини розповідає журналіст видання Данило Вінниченко. 

Росіяни поширюють пропаганду страху серед українців

Одна з пріоритетних задач, яку ставлять росіяни у війні проти України — посіяти страх, паніку та розбрат серед населення. Водночас це суперечить їх наративу про “визволення” від нацистів, тобто від української влади, а з іншого боку, вони виправдовують свої удари по містах  України, де гинуть мирні люди. 

Тему Харківщини не оминув диктатор рф владімір путін, який у березні 2024 року заявив про начебто необхідність створити на території України “санітарну зону” вздовж кордону з рф, щоб захистити прикордонні області від обстрілів. Це також дало підстави вважати, що росіяни готують великий наступ на Харківщину, а для пропагандистів це стало можливістю запустити нову дезінформаційну кампанію. 

На початку квітня 2024 року проросійські Telegram-канали почали публікувати відео, що нібито утворились великі автомобільні пробки на виїзді з Харкова. Пропагандисти аргументували це тим, що начебто харків’яни все зрозуміли та не хочуть стати “живим щитом” через позицію української влади, зокрема Ігоря Терехова, міського голови Харкова. Українській владі, на думку росЗМІ, потрібні люди в місті, щоб складніше російська армія могла його захопити. 

Росіяни поширюють старе відео / скриншот

На відео видно колони машин з написами “Діти” та “Люди”, а навколо дороги лежить сніг. Дізнатись, коли саме було відзнято відео не вдалось, однак фахівці з VoxCheck зазначають, що воно було відзняте на початку повномасштабного вторгнення. Наприкінці березня та напочатку квітня в області було тепло: вдень середня температура досягала 18-20℃ градусів та здебільшого було сонячно, тому сніг навряд чи міг лежати при такій погоді. 

В деяких дописах росіяни порівнюють Харків з Маріуполем та вказують, що зс рф готує взяти місто у кільце. А харків’яни начебто розуміють, що місто перейде під контроль рф. Тому почали евакуюватись, продавати нерухомість, і що майже півторамільйонне населення міста зменшилось до 500-600 тисяч мешканців. Росіяни не приховують своїх намірів: їм потрібно безлюдне місто, щоб було простіше бомбардувати.

В Державній службі з надзвичайних ситуацій (ДСНС) мусили реагувати, коли в особисті повідомлення українцям та по ворожих Telegram-каналах поширювали нібито від імені установи пам’ятку, як слід евакуюватись з міста, якщо воно буде під загрозою оточення росіянами. Окрім самого фотофейку, у повідомленні наголошувалось, що це потрібно зробити до 22 квітня. Це також елемент ІПСО від окупантів — нагнітання ситуації, де вони використовують імена чиновників та назви державних структур задля переконання суспільства. 

ДСНС спростували інформацію про евакуацію / скриншот

Ще одним фактором для поширення пропаганди страху серед харків’ян стало створення угрупування військ “сєвєр” зс рф, яке нібито готується до наступальних дій у регіоні. Більш детально про роль цього угрупування роз’яснив Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації. 

“Удар по телевежі в Харкові – це також про паніку, про сигнал цифри, який спробують забити своїм ефіром. Так само і повідомлення про наступ – це залякування. Угруповання військ “сєвєр” планується довести до 46 тисяч. Техніки – до 1000 одиниць. Цього недостатньо для наступу. Це угруповання наразі існуватиме для сковування частини наших військ”, — Коваленко про потенціал угруповання військ “сєвєр” зс рф. 

Нагадаємо, що коли ЗСУ вийшли з Авдіївки Донецької області, Олександр Тарнавський, бригадний генерал та командувач оперативно-стратегічного угрупування військ “Таврія” повідомив про втрати зс рф: 47 тисяч особового складу та понад 1400 одиниць бойової техніки. Стільки росіянам знадобилось, що захопити територію 29 км², натомість площа Харкова — 350 км². Росіяни активно штурмували місто на Донеччині 5 місяців: з 10 жовтня 2023 року, а 16 лютого 2024 року Сили оборони України вийшли з напівоточеного міста.

Навіть попри це росіяни штурмують північ Харківщини та намагаються просунутись вперед до обласного центру. Менше з тим, ці та подібні меседжі про “неминуче визволення” міста від ЗСУ є пропагандою страху, яку поширюють роспропагандисти. Мета — дестабілізувати суспільство, посіяти паніку серед місцевих, що росіяни будуть здатні легко захопити друге місто України. Якщо подивитись карту аналітичного центру DeepState, а конкретніше — ситуацію навколо Харкова, то можемо побачити, що місто не перебуває не в напівоточенні, тим паче наразі немає умов, щоб взяти Харків у кільце. Від обласного центру до ділянки, де наступають наразі росіяни — понад 35 кілометрів.

Фейк: з Харківської області втекло керівництво

На тлі нового наступу росіян на північних кордонах України, зокрема в “сірій зоні” на Харківщині посилилась інформаційна атака. Ворожа пропаганда заявила про втечу керівництва області, зокрема начальник ОВА. Наочної  інформації, яка б могла це підтвердити, немає. Натомість зрозуміти, що Олег Синєгубов, очільник Харківської ОВА перебуває у Харкові, можна через його включення в етері телемарафону. 13 травня 2024 року о 13:05 чиновник дав коментар щодо поточної ситуації в місті на тлі Будинку Державної промисловості (Держпром), яка розташована у центрі міста.

Раніше про те, що керівництво області, влада Вовчанської громади та громад Харківського району працює на місцях, заявив Роман Семенуха, заступник начальника ОВА. Ввечері 13 травня очільник ОВА опублікував відео з Вовчанська, неподалік якого ведуться бойові дії.

Олег Синєгубов випустив відео з Вовчанська / скриншот

13 травня 2024 року Харківська ОВА провела робочу зустріч з керівниками військових підрозділів, силових структур, начальниками місцевих адміністрацій та структурних підрозділів області. Зустріч проходила у Харкові, у нинішній будівлі ОВА, в якій напочатку квітня 2024 року проводив робочу нараду Володимир Зеленський. Що свідчить про те, що адміністрація не втекла з регіону та продовжує працювати.

Фейк: Ігор Терехов та втеча

Окремої уваги заслуговує те, як роспропагандисти намагаються дискредитувати владу Харківщини. Згідно з російським наративом про “нацистів”, від яких треба начебто звільняти Україну, влада у Харкові буцімто бажає створити з громадян “живий щит”. Зокрема росЗМІ активно поширюють дезінформацію, що Ігор Терехов не планує залишати регіон лише за вказівкою з Києва. А його інтерв’ю та заяви, що паніки немає — це начебто ІПСО, щоб залишилось якомога більше людей, або ті, хто евакуювався, почали взагалі повертатись попри критичну ситуацію. 

Як аргументи, росЗМІ розповідали, що Харків майже перестав фінансуватись з Києва, місцева влада екстрено ремонтує ділянки доріг, щоб тікати, в області будуються підземні бази НАТО під виглядом шкіл, вивозяться підприємства в інші області України, місцеві незадоволенні міським головою, бізнес виїжджає. Росіяни приписують будь-яким подіям в місті, особливо, безпековим, майбутній відхід з міста української армії. Або навпаки, що місцеві чекають на росіян та не бояться ракетних ударів зс рф, тому що вони б’ють начебто по військових об’єктах. Однак, ці висновки побудовані на фейках, маніпуляціях та ІПСО. Росіяни поширюють дезінформацію, щоб спровокувати масовий відтік з міста.

Пропагандисти дискредитують міського голову / скриншот

Фейк: ветеранська спільнота Харкова незадоволена місцевою владою

На пропагандистському Telegram-каналі був  опублікований допис, що начебто ветеранська спільнота Харкова виступила проти місцевої влади через її неспроможність налагодити ситуацію з енергопостачанням після обстрілів. І також у повідомленні росЗМІ наводять заздалегідь підготовлені “аргументи”, чому загадкове співтовариство незадоволене владою.

Щоб привернути увагу читача, пропагандисти використали обкладинку з відео YouTube-каналу “Харків Новини” (колишній “Харьковские известия”). Журналісти з видання Ґвара медіа виявили, що і сам зміст інформації є фейковим: так званого “ветеранського співтовариства Харкова” не існує, а відео, звідки взяли обкладинку — репортаж зі святкового концерту з нагоди Міжнародного дня людей похилого віку та Дня  ветерана України. Те, що організації не існує, фахівці змогли виявити у реєстрі, де так зване співтовариство ніде не згадується. 

Фактчекери також зауважили, що відео було опубліковане 5 жовтня 2021 року, на той час Ігор Терехов був секретарем Харківської міської ради, а посаду міського голови обійняв після позачергових виборів 31 жовтня 2021 року. Тобто ветерани на той час не могли просити його усунення. У самому відео також немає приводів, або тез, що начебто Терехова хочуть зняти.

Неправда: бізнес та підприємства переїжджають в західні області України

Пропагандисти поширили неправду про акціонерне товариство (АТ) “Українські енергетичні машини” (колишні “Турбоатом” та “Електроважмаш”, які об’єднали наприкінці 2021 року). Автори пропагандистського Telegram-каналу поширили скриншот з матеріалом медіа LIGA.net про те, що АТ начебто переноситься у західні області України. Окрім заголовка , у скриншоті є лід, в якому йдеться про відкриття філій. Як аргумент, роспропагандисти ширять цитату блогера Антона Гури.

“Скільки їжджу харківською трасою, бачу нескінченний потік вантажних автомобілів із Харкова в бік Заходу. Бізнес їде. І це всупереч заяві Терехова, що все добре. Залишаться школи в підвалі й все!”, — заявив Гура у своєму Telegram-каналі.

Цю цитату підхопили й автори проросійського ресурсу. У оригінальному матеріалі LIGA.net не йдеться взагалі про евакуацію та перевезення потужностей АТ, а йдеться виключно про відкриття філій в інших областях України. Пропагандисти акцентують на заголовку та безпідставній тезі Гури, який своїми заявами лише підіграє російській пропаганді та просуває фейки. Сам блогер не продемонстрував фото чи відео, які б підтверджували правдивість тези евакуації підприємства. Про евакуацію немає інформації і на офіційному сайті АТ.

Маніпуляція: Терехов заборонив виїжджати з Харкова

Пропагандисти постійно наголошують на тому, що місто начебто буде звільнено від української армії, а місцева влада готує місто до оборони. Як ми вже зазначили — це поширюється з метою пропаганди посіяти паніку серед українців. Однак варто зазначити, як в цьому контексті намагаються дискредитувати міського голову. РосЗМІ запевняють, що населення в місці потрібно владі для того, щоб його було складніше брати росіянам, а риторика Терехова — наче методичка з Києва.

Пріоритетна задача Кремля — легітимізувати терор мирного населення / скриншот

Насправді позиція Терехова геть інша. Він вважає, що евакуація — це справа виключно місцевих мешканців та немає ніяких заборон на виїзд з міста. Росіяни намагаються донести українцям: влада винна у всіх проблемах, і що саме ЗСУ знищують місто, а зс рф — тільки так звані військові об’єкти, хоча насправді відбувається навпаки. Через обстріли енергетичних об’єктів, деякі місцеві самостійно приймають рішення тимчасово евакуюватись з міста, однак загальна евакуація у всіх громадах області наразі не проводиться. 

“Кожен для себе приймає таке рішення. Буде він залишатися у Харкові чи буде виїжджати… Люди дуже люблять місто і всі практично хочуть в ньому залишатися. Будемо відстоювати своє місто. Будемо працювати для того, щоб якнайшвидше відновити електропостачання… Погодні умови, на щастя, дозволяють, щоб у людей був більш-менш гарний настрій”, — наголосив Ігор Терехов після обстрілу міста 22 березня 2024 року. 

Неправда: Терехов дозволив збудувати бази для контингенту НАТО під виглядом підземних шкіл

Навчальний рік у 2023 році для багатьох школярів у Харкові почався у метрополітені. Це було зумовлено тим, що місто постійно перебуває під ракетними обстрілами, а проводити заняття в укриттях шкіл теж не можна було — ракета С-300, за оцінками експертів, може пробити найпростіші укриття. 

На початку квітня 2024 року на Харківщині відкрилась повноцінна підземна школа. РосЗМІ почали публікувати дописи, що це нові приміщення, щоб розміщувати контингент НАТО. Як аргумент: підземні приміщення схожі з начебто бункером НАТО. Пропагандисти навіть прикріпили “план”, який підписаний як план бункера інженерного корпусу армії США хаствільскої дивізії. Окрім цього пропагандисти акцентують, що система рекуперації повітря, розмітка та навіть те, що підземна школа побудована у декілька поверхів, робить з цього начебто об’єкт подвійного призначення, тобто військовим.

За допомогою зворотнього пошуку ми знайшли це зображення на різних російських ресурсах. На сайтах розташовані приклади різних бункерів, у тому числі того, який демонструють пропагандисти. Знайти позитивних результатів, що згідно з кресленням будували підземні школи на Харківщині, нам не вдалось. 

Бази НАТО на території України — один з ходових наративів росіян, яким вони виправдовують вторгнення на територію нашої держави. Згідно з Конституцією України, на території держави заборонено розміщувати іноземні війська. Зокрема про це йдеться у положенні частини 7 статті 17 Конституції. Співпраця Північноатлантичного альянсу з Україною обмежується проведенням реформ, консультацій, участю Збройних сил України в навчаннях НАТО. Це передбачено у програмі співробітництва Україна-НАТО у військовій сфері.

Що зараз відбувається на Харківщині: евакуація та бойові дії

Наразі в деяких прикордонних регіонах оголошена обов’язкова евакуація. На початку квітня 2024 року Олег Синєгубов, очільник Харківської ОВА оголосив про евакуацію населення з 47 прифронтових населених пунктів, які близькі до кордонів  з росією. Зокрема це населені пункти Харківського, Ізюмського та Богодухівського району. Пізніше була оголошена евакуація з Чугуївського та Вовчанського району. В першу чергу, це родини з дітьми. У Харкові евакуація не проводиться. 24 травня 2024 року Синєгубов на своєму Telegram-каналі повідомив, що з небезпечних районів вдалось евакуювати 11 018 осіб з населених пунктів із Чугуївського, Харківського, Богодухівського районів.

Наразі триває евакуація у багатьох громадах області / фото Telegram Олег Синєгубов

Декілька місяців тривають запеклі бої на Куп’янському напрямку. Окупанти намагаються виявити слабкі місця в обороні ЗСУ та прорватись до міста. 10 травня Володимир Зеленський оголосив про наступ ворога на Харківщині. Олег Синєгубов, очільник Харківської ОВА зазначив, що ситуація контрольована, а важкі бої тривають в “сірій зоні”. Наразі окупанти обстрілюють Харків та область: внаслідок ударів, які завдали росіяни за 23 травня, очільник ОВА повідомив про 9 загиблих, 45 поранених та руйнування цивільної інфраструктури: двох підприємств та будинків. 

Ситуація на Харківщині надзвичайно складна і українська влада це не приховує. Сили оборони України намагаються втримати рубежі біля північного кордону з рф та не дати просунутись далі у бік обласного центру. Ворожі війська цілодобово обстрілюють Харків та область, гинуть мирні люди, знищується критична інфраструктура, місцеві намагаються евакуюватись у безпечні регіони. 

Попри заяви про погану владу у Харкові та проросійське населення, харків’яни залишаються вірними Україні та не вірять “обіцянкам” з кремля, бо два роки тому на окупованих територіях росіяни продемонстрували, що таке “руській мір”: терор, катівні, переслідування та знищення всього українського. Тому зараз росіяни знов пішли в атаку, але маємо нагадати, що Харківщина — це Україна!

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: Данія завершить навчання українських пілотів на F-16 через їх ненавченість

Лідія Гук Гук Лідія 12:00, 1 Липня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Російський Telegram-канал «дорогая хурма» поширює інформацію, що Данія завершить навчання українських пілотів на F-16 нібито через їх ненавченість. Причиною цього, мовляв, є бажання військових відтягнути повернення до України.

Однак, це — маніпуляція. У 2025 році Данія припинить навчання українських пілотів на F-16 через те, що переходить на винищувачі F-35. Для цього будуть використовувати авіабазу Скрідструп, де нині навчаються українці.

Навчання українських льотчиків на F-16

Початковий етап навчань українських пілотів на винищувачах F-16 розпочався влітку 2023 року у Великій Британії. У квітні стало відомо, що дві передові групи відточують навички керування винищувачами F-16 у Данії та США. Також ще одна група, продовжуючи навчання, перемістилася з Великої Британії до Франції, де вони освоюють легкомоторні літаки. За інформацією видання The New York Times дванадцять українських льотчиків будуть готові пілотувати F-16 у бойових умовах вже у липні.

25 червня пропагандистський Telegram-канал «дорогая хурма» опублікував новину про те, що Данія припинить навчання українських пілотів на F-16. Утім у тексті зазначено, що причиною завершення процесу підготовки є нібито нездатність українців до навчання.

Маніпуляційний допис про завершення навчання українських пілотів / скриншот

Однак справжньою причиною припинення навчання є перехід Данії на використання винищувачів F-35. Нові літаки розміщуватимуться на авіабазі Скрідструп, де зараз проходять навчання українські пілоти. Міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен для Finans повідомив, що до кінця навчальної програми близько 20 українських пілотів пройдуть підготовку на F-16 у Данії.

28 червня очільник ВПС Данії Ян Дам для TV 2 повідомив, що країна підготувала 50 українських спеціалістів з обслуговування F-16, а ще 50 людей навчатимуть після літньої перерви. За словами Яна Дама, минулий рік був найбільш завантаженим за багато років для аеропорту Скрідструп, де проходять навчання українські пілоти. 

Щоб стати кваліфікованим пілотом F-16, зазвичай потрібно три-чотири роки інтенсивного тренування. Однак, для українських пілотів цей процес значно скорочено: навчання, яке зазвичай займає кілька років, стискається до шести-восьми місяців. Така стисла програма підготовки є винятковою, враховуючи необхідність якнайшвидшого посилення обороноздатності України в умовах війни.

Розповсюдження маніпуляційних новин про нібито нездатність українських пілотів освоїти F-16 спрямоване на зміцнення російських наративів про неспроможність України та дискредитацію українських військових. Кремль намагається створити враження, що Україна не може відповідати очікуванням своїх союзників і тому не є надійним партнером на міжнародній арені.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Світло, камера, пропаганда!”: які фільми показує росія про війну в Україні

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 16:00, 30 Червня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Не тільки фейками та маніпуляціями в проросійських медіа обмежуються росіяни. Пріоритетом для росіян на ТОТ, як вони самі зазначають, є “перевиховування” українського населення, тобто зомбування мешканців. Одним з таких засобів промивки мізків є різні так звані “культурні заходи”: кіно, театр, виставки тощо. 

В цьому матеріалі розглянемо, як російський кінематограф спотворює уявлення про українців та популяризує війну серед російського населення та на окупованих територіях. 

Відомі російські фільми: пропаганда

Російський мінкульт напередодні 2023 року опублікував так звані “пріоритетні теми” для підтримки кіновиробництва. На тлі війни з Україною та надуманому протистоянні з нібито колективним заходом, більшість тем рф визначила саме у такому ключі. Як, наприклад, перерахуємо декілька з них:

  • історичне кіно. Уроки історії, уроки пам’яті. Протидія спробам фальсифікації історії. Миротворча місія росії. Історичні перемоги росії. 80-річчя перемоги у великій вітчизняній війні. Визвольна місія радянського солдата. Конфлікт поколінь, спадкоємність поколінь;
  • росія — сучасна, стабільна і безпечна держава, що надає можливості для розвитку і самореалізації;
  • протидія сучасним проявам ідеології нацизму і фашизму. Популяризація героїзму і самовідданості російських воїнів під час “сво”;
  • популяризація служби в збройних силах росії. Єднання суспільства навколо підтримки армії (фронтові бригади, добровольці, волонтери). Посилення статусу професії військового на прикладах історичних подій і нової історії;
  • неоколоніальна політика країн англо-саксонського світу. Деградація Європи. Формування багатополярного світу;
  • духовно-моральне, патріотичне виховання громадян росії. Протидія екстремізму. Образи, моделі поведінки й творча мотивація сучасної молоді. Духовні лідери. Волонтерський рух у росії та країнах СНД — міжнародна популяризація добровольчої діяльності.

Звісно, тем російський мінкульт перерахував набагато більше, але нам цікаві саме ці. Тому що росЗМІ формують та поширюють пропаганду для українських мешканців на ТОТ саме по цих напрямках щоденно. А тепер розглянемо детальніше пропагандистські кінострічки, які популяризують в окупації. Слід зазначити, що тема війни є пріоритетнішою та проросійські медіа активніше це підхоплюють. 

“Позивний “пасажир”: пропаганда та глорифікація

Однією з “гучних прем’єр” весни 2024 року у рф є фільм “позивний ”пасажир”, який відзняли по мотиву роману олександра проханова “вбивство міст”. Режисер фільму ілля казанков — він вже демонстрував свою так звану “творчість” на тимчасово окупованих територіях Донеччини ще до повномасштабного вторгнення. Сам фільм є нібито відтворенням подій на Донбасі у 2015 році, що передчувало початку “спеціальної воєнної операції” (сво), де-факто — повномасштабного вторгнення на територію України у 2022 році. 

Афіша пропагандистськінофільму / фото з вікритих джерел

Сюжет фільму такий: столичний письменник їде на Донбас шукати свого брата-”ополченця”, але стикається з жорстокими умовами війни проти видуманих нацистів з боку “київського режиму” — пропагандистське гасло, яким рф намагається виправдовувати агресію, приховати масову примусову мобілізацію російських чоловіків та українських чоловіків з окупації. 

Як зазначають пропагандисти, фільм начебто про боротьбу за російську землю, вікові ідеали та майбутнє народу. На перший план виводяться бекграунд, коли так звані “ополчєнци” та російські воєнкори зіткнулись в окопах проти надуманих “українських націоналістів та майданівців”. У звичній манері росЗМІ визначають буцімто перевагою фільму не візуальний ряд, а демонстрацію цінностей та людських якостей. Хіба може вбивство мирного населення та розв’язання війни бути перевагою? Сумнівно. 

Щодо візуального ряду, то автори цього фільму використали все можливе: портрети письменників-класиків, радянську символіку, “героїчність” військових, донбаських дітей, які начебто зустрічають українські танки та актори, загримовані під євгенія пригожина, ватажка пвк “вагнер”. 

Кадр з фільму

Розповідати детально всю сюжетну лінію ми не будемо, а розглянемо деякі антиукраїнські сцени. Наприклад, головний герой ніколай рябінін (актор — антон шагін) вбиває українця, який крав курей з подвір’я начебто російськомовних власників. Письменник ніби жалкує про вбивство, але він розстебнув комір і побачив татуювання зі свастикою, тому і придав своєму вчинку інший характер. Один з головних наративів росіян — українці начебто унаслідували у сучасній війні ідеологію третього рейху. 

Коли рябінін застрелив українського солдата, федяй (актор — максим деричев), починає зачитувати вірш. Нижче ви побачите приклад вірша мовою оригіналу:

“Я бил в упор по амбразуре, кругом свинца и стали пляска,

На обгорелой арматуре висела детская коляска.

Сначала били самоходки, потом мы шли на этажи,

Сходясь зубами, рвали глотки, исход решали штык-ножи…

Я матерился зло и глухо, мне не давался этот дом,

Лежала мертвая старуха, в своем платочке голубом.

Мне врач пришил оторванную ногу, скроил лицо, порезанное миной,

Так, дом за домом… Трудно, понемногу… россия приростала Украиной…”.

Кадр з фільму
Кадр зі свастикою у начебто українського солдата / фото чутливого характеру

У фільми не обходиться без прямого вихваляння війни. Наприклад, жила (актор — сергій горобченко) промовляє наступний монолог:

Брати треба все, що погано лежить, війна все спише… Один воює за сталіна, другий за гітлера, третій за Христа, хтось за єврейського бога, хтось за мусульманського, всім воювати треба. Ось і виходить, що бог у всіх один — війна. Я люблю війну, вона мене з в’язниці відвела і далі поведе, треба тільки взятися міцніше і протягнути якомога довше, щоб не закінчувалася вона…

промовляє сергій горобченко // свій монолог про війну

За дивним збігом історія персонажа горобченка дуже схожа на історію євгенія пригожина: теж сидів, а вже під час російсько-української війни просував приблизно ту ж саму ідеологію, коли вербував в’язнів у свою пвк “вагнер”. 

Персонаж схожий на прігожина / скриншот

Мовне та територіальне питання російські кінематографісти теж не залишили осторонь. Вже наприкінці фільму бойовик на позивний “курок” (актор — віталій кіщенко) промовляє свій монолог:

Не ми цю війну почали, але ми її закінчимо, країну заново зберемо. Крим підібрали, підберемо і Донбас… Наша мова, Міша (актор — ілля семенов, який зіграв роль українського командира), російська, рідна, якою ми вчилися, дорослішали, ви потоптали її, понівечили. Ви в ненависті живете, а ми в любові,

промовляє актор кіщенко // монолог наприкінці фільму

Це ще одна теза російських загарбників — Україна нібито винна, що втратила людей та території, а росія ніби почула так зване російськомовне населення та прийшла на допомогу, анексувавши землі чужої країни. 

Ця кінокартина є збірним образом сучасної росії: ностальгія за радянщиною, ксенофобія, шовінізм, жорстокість, насильство та бажання крові. Все, що сприймається цивілізованим світом, як злочин, автори — вихваляють та пишаються. Саме цей фільм також показували до 10-ї річниці анексії Криму 22 березня 2024 року у рязанській області. Прокати цього фільму були також у кінотеатрах на всіх тимчасово окупованих регіонах України. 

“20/22” та ненависть до українців

“20/22” — ще один пропагандистський міні-серіал “першого каналу”, присвячений війні росії проти України. Режисером міні-серіалу став андрій сімонов. Знятий при підтримки російського “фонду кіно”.

Сюжет схожий з попереднім фільмом, тільки тут історія про двох закоханих студенів журфаку мгу (московського державного університету). У даніла (актор — аристарх велес) брат захищає загадкове російськомовне населення в самопроголошеній днр від українців. Після оголошення війни, даніл в мить здає все у ломбард та мчить у днр вступати у терористичний батальон “сомалі”. Його коханка аліса (актриса — дар’я кухарських) намагається його врятувати та їде як журналістка у місце бойових дій.

Афіша пропагандистського міні-серіалу / фото з відкритих джерел

Окрему роль відіграють відомі донецькі воєнкори з пропагандистського ресурсу “wargonzo” — семен пегов та павєл чуприна, вони з’являються лише в епізодах та грають самих себе. У фільмі їх представляють як ніби простих хлопців, які переживають на Донбасі, так би мовити, “непрості часи”: вони ховаються від “укронацистів” у школі, однак ті приходять та забирають дітей, а семена відправляють мінувати поля. 

Кадр з пеговим / скриншот

Незважаючи на те, що пропагандистська ідея схожа, в цьому фільмі вже демонструється конкретна дискредитація українського війська. У картині опосередковано фігурує полк “Азов”, який рф всіляко демонізує ще з 2014 року: у фільмі їх називають “хохлами та нацистами” — класичними та зневажливими наклепами росіян. Вони у фільмі роблять те, що росіяни здійснюють на окупованих територіях: спалюють книжки, вирізають очі гоголю, малюють рога пушкіну (у випадку з реальними окупантами, вони демонізують українських письменників), вбивають сокирою мирних та відстрілюють геніталії. 

І навіть попри такі жахливі сцени, наприкінці фільму командира ЗСУ виганяють за те, що він відмовився вбивати полоненого. Тільки росіяни роблять з нього “вигнанця” серед жорстоких бойовиків.

Зазначимо, що Україна дотримується всіх правил Женевської конвенції про поводження з військовополоненими. Полонені російські солдати отримують належне забезпечення, включно з гідними умовами проживання, а також мають доступ до медичної допомоги. Цих умов позбавлені українські полонені на територіях рф.

Цей фільм не був у прокаті в кінотеатрах, натомість його транслювали на “першому каналі” на другу річницю вторгнення. На телебаченні, яке росіяни після 2022 року активно впроваджують на окуповані території, щоб доносити кремлівську пропаганду. 

Антиукраїнська риторика у фільмах росіян

Можна перерахувати ще багато російських пропагандистських фільмів, у тому числі псевдодокументальних про окупацію України. Росіяни далі продовжують робити пропаганду від виглядом “культури”. Після анексії Криму росіяни взялися активніше знімати фільми на півострові, а вже після 2022 року у центрі уваги опинився схід та південь України. Пропагандисти всіляко намагаються розповідати про начебто мирне життя після приходу росії, однак у вищенаведених фільмах немає жодного натяку на мир, гармонію, щирість — у центрі уваги лише війна та кровопролиття. 

Наступний фільм росіяни зняли про першого ватажка днр олександра захарченка — “зірка олександра захарченка”, де головну роль зіграв іван бессмолий. Але на прем’єрному показі глядачів було обмаль, серед яких батько мертвого терориста, члени знімальної групи та російські бойовики. У проросійських пабліках з’являлись лише кадри, про сюжет фільму у відкритому доступі майже немає інформації. 

Процес зйомки фільму про захарченка / колаж Бахмут IN.UA

Пропагандистка та режисерка віра соколова усвідомлює, що за зйомку та публікацію пропаганди про окуповані території можна потрапити під санкції західних держав, однак нещодавно провела також показ документального фільму про молодь Донбасу “по праву молодості”. Прем’єра фільму розпочалась у Харцизьку та продовжиться в інших містах окупованої Донеччини. Незважаючи на порив “культурної діячки” робити патріотичне кіно на кремлівський лад, вона жаліється, що не завжди можна отримати фінансування від держави-агресорки. 

Також авторами пропагандистських фільмів виступають зрадники України. Юрій бардаш, колишній український продюсер та музикант з Алчевську, став режисером проєкту “малиш”, який росіяни знімали на руїнах Азовсталі у Маріуполі. Зйомки мали пройти у квітні-травні 2024 року, однак наразі про сюжет та деталі виготовлення фільму нічого не відомо. 

Зрозуміло те, що поки триває війна, мінкульт рф та інші “творчі” посіпаки будуть робити акцент на пропаганді та “перевиховуванні” українського населення, і якщо на вільній території у громадян є вибір та технічні можливості, то на ТОТ їх майже немає.

Українці на ТОТ не можуть відкрито висловлюватися про те, що їм не подобаються подібні фільми. У іншому випадку вони ризикують своєю безпекою…

Кінематограф рф — це не про людські цінності, а про життя імперії, присвоєння чужого, що вони роблять вже багато десятиріч, підпорядковування та домінування над іншими народами та соціальними групами. 

Читати також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: Данія завершить навчання українських пілотів на F-16 через їх ненавченість

Російський Telegram-канал «дорогая хурма» поширює інформацію, що Данія завершить навчання українських пілотів на F-16 нібито через їх ненавченість. Причиною цього, мовляв, є бажання військових відтягнути […]

12:00, 01.07.2024 Гук Лідія

“Світло, камера, пропаганда!”: які фільми показує росія про війну в Україні

Не тільки фейками та маніпуляціями в проросійських медіа обмежуються росіяни. Пріоритетом для росіян на ТОТ, як вони самі зазначають, є “перевиховування” українського населення, тобто зомбування […]

Фейк: в Україні можна їздити на самокаті з дозволу ТЦК

Російські пропагандисти створили фейк про так званий “Територіальний центр катання”, без дозволу якого “ухилянтам” пересуватися самокатом неможливо. Чому інформація не відповідає дійсності, пояснює редакція Бахмут.IN.UA. […]

Маніпуляція: США пожалкували про відмову від “мирного плану” путіна

Російські пропагандистські медіа поширюють статтю Джеймса Кардена, ексрадника Держдепартаменту США та редактора-кореспондента видання “The American Conservative”, де вона була опублікована, про так званий “мирний план […]

Фейк: Україна планує мобілізувати 90% поліцейських в Харківській області

Російські медіаресурси поширюють інформацію, що нібито 90% поліцейських в Харківській області буде мобілізовано. Відтак у Харкові, мовляв, пануватиме хаос та анархія. Однак, — це фейк. […]

12:00, 29.06.2024 Гук Лідія