Фейкові виплати від “Червоного Хреста” та “гроші українцям від Євросоюзу”. Аферисти у мережі

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:05, 2 Серпня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

“Соцвиплати”, “виплати за втрату майна в результаті бойових дій”, “фінансова допомога від ООН” — гачки, на які шахраї ловлять українців, матеріальне становище яких нелегке. Редакція “Бахмут IN.UA” у рамках проєкту з підвищення медіаграмотності розповість про приклади таких схем та як убезпечити себе.

Виплата від Червоного Хреста

У коментарях одного з Telegram каналів наші журналісти побачили акаунт, що інформував про 6,5 тисяч гривень допомоги від Товариства Червоного Хреста України спільно з Мінсоцполітики. Посилання, яке прикріпили до тексту, переводить на сайт cherewonuykhrest.tilda.ws/. Виплату нібито можна отримати на рахунки топових в Україні банків: “Ощадбанк”, “Райффайзен”, “ПриватБанк” тощо.

Фейковий сайт Товариства Червоного Хреста в Україні / скриншот

Що тут не так?

Багато чого. Почнемо з того, що офіційний сайт Товариства Червоного Хреста України — https://redcross.org.ua/. Фейковий сайт ТЧХУ, що прикріплений до коментаря, зроблений на безкоштовному конструкторі сайтів Tilda (до речі, був створений росіянином, втім використовується у багатьох країнах світу). 

У серпні 2022 року на офіційній сторінці ТЧХУ публікували інформацію про шахрайську виплату, мовляв, від Товариства та ООН у розмірі понад 7 тисяч гривень. У 2023 році — про фейкову фінансову допомогу кожному мешканцю України від 2 500 до 15 000 гривень.

Дійсно, в рамках певних проєктів ТЧХУ здійснює виплати деяким категоріям населення, але вся подібна інформація міститься виключно на офіційному сайті та на офіційних сторінках представництва Червоного Хреста. Втім основна діяльність волонтерів Хреста — не фінансова, а гуманітарна.

Чому шахраї обрали суму саме у 6,5 тисяч гривень? Наше припущення: навесні 2022 року завдяки державній програмі “єПідтримка” відбувалися допоміжні виплати у розмірі 6 500 гривень. Кінець цієї програми відбувся у березні 2022 року. Можливо, логіка аферистів наступна: людина, на яку розрахований допис, у думках проасоціює інформацію про 6,5 тисяч гривень. Мовляв: “ну я ж десь раніше це чув!” Використовуючи назву та фейковий сайт відомої благодійної організації, нечесні люди намагаються підняти рейтинг довіри.

У чому шахрайство? Декілька варіантів:

  • посилання веде на фішинговий сайт, що імітує обраний онлайн-банкінг. Після введення облікових даних останні потрапляють до злочинців, які, отримавши доступ до банківських рахунків жертви, знімають всі гроші, ще й можуть оформити кредит на людину;
  • для “отримання” виплати людину перенаправлять у чат-бот в месенджері, що імітує банківський чат-бот. В ході спілкування жертва називає власні реквізити платіжної картки, дані для доступу до облікових записів онлайн-банкінгу, банківські SMS-коди та PIN-код;
  • призначення незначної комісії для отримання псевдовиплати: 100-200 гривень, або необхідність сплати так званого державного мита. Деяким шахраям й цього мало: після сплати комісії вони просять сплатити кошти за формування рахунка, верифікацію та за інші фальшиві послуги. Замість отримання обіцяних грошей у жертви виманюють не лише кошти за сплату “державного мита”, але й реквізити платіжної картки.

Що робити?

  • При отриманні повідомлення про грошові виплати, одразу перевірте інформацію через надійні джерела. Не варто вірити першому ж повідомленню щодо грошей;
  • варто увімкнути логічне мислення та звернути увагу на формулювання повідомлення. Якщо у цьому сказані слова накшталт “виплати всім українцям” — одразу закривайте це повідомлення. Ніхто не виплачуватиме ніякі суми українцям просто за те, що вони українці;
  • якщо у повідомленні є назва державної установи — зайдіть на її сайт, пошукайте інформацію самостійно, зверніться до представників установи за вашим місцем проживання. Якщо це фейк, то таким чином ви ще й проінформуєте державу про нове джерело шахрайства;
  • не вводьте реквізити платіжних карток та облікові дані онлайн-банкінгу
  • не переходьте за неперевіреними посиланнями;
  • перевіряйте правильність назви вебсайтів;
  • не повідомляйте нікому свій PIN-код, три цифри на звороті банківської карти тощо. Персональні дані на те й персональні.

Якщо ви все ж розкрили дані своєї картки, негайно заблокуйте її онлайн або подзвоніть до банку. Пам’ятайте: розголошення своїх персональних чи фінансових даних невідомим особам ставить під загрозу ваші рахунки та кошти на них.

Виплати українцям від Євросоюзу та США

Можемо навести ще один приклад маніпуляції складним фінансовим становищем українців. Це не шахрайство, тож у цьому випадку людина гроші не втратить, а лише час.

У великих Телеграм-каналах запустили рекламу про виплати українцям у зв’язку зі збройним нападом рф. Мовляв, США, Німеччина, Польща та Литва виплатять кожному українцю старше 10 років по 3 тисячі гривень.

Реклама у Телеграм / скриншот

Це — приклад доволі неетичної реклами. Адже натиснувши на кнопку з допису, ми потрапляємо на гіперпосилання, що веде на закритий Телеграм-канал. Всередині нього не буде інформації, яку рекламували з самого початку.

Таким чином рекламується велика кількість каналів у Telegram, і тематики для дописів адміністратори обирають серед тих, що саме у момент запуску рекламної кампанії тригерять населення: відключення світла, закінчення війни в Україні тощо.

Рекламні дописи / скриншот

Це не шахрайство, але маніпуляція тонкими темами, а всередині пабліків, які рекламують таким чином, ви не знайдете достовірної інформації та матимете купу дописів із такою ж рекламою подібних Telegram каналів, власники яких як раз зароблятимуть за рахунок великої кількості підписників.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Валентина Твердохліб 14:00, 2 Квітня 2025
бахмуті
Приміщення, яке пропагандисти називають “операційною чорних трансплантологів” / скриншот

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, за підтримки українських військових.

Що відомо про новий фейк від рф, розповідає Бахмут IN.UA.

Фейки про Бахмут

На російському телебаченні вийшов новий фейковий сюжет, який стосується окупованого Бахмута. Росіяни кажуть, що вони знайшли “докази” роботи так званих “чорних трансплантологів”.

В основу фейку лягли свідчення окупантів, які перебувають у Бахмуті. Вони стверджують, що знайшли “операційну чорних трансплантологів” восени 2024 року. Це сталося під час огляду підвалів міста на наявність “українських диверсійних груп”. Нагадаємо, що на той час місто було окупованим понад рік.

У доказ своїх свідчень росіяни показали кадри з так званої операційної. Однак, це більше схоже на укриття лікарні чи стабілізаційний пункт підрозділів ЗСУ. Ймовірно, тут надавали допомогу пораненим. Також окупанти показують записи, які нібито мали б підтверджувати їх слова, але розібрати їх неможливо через погану якість відео.

Обгорілі медичні інструменти / скриншот
Так звана “операційна” / скриншот

Також окупанти долучили свідчення жінки Світлани, яка, нібито, працювала медсестрою в бахмутській лікарні. Вона звинувачує в причетності до роботи “трансплантологів” бійців бригади “Холодний Яр”. Але ідентифікувати жінку неможливо. Вона говорить спиною до камери і не називає свого повного імені.

Жінка, яку використали для пропаганди / скриншот

Фейки про чорних трансплантологів

Фейки про “процвітання чорної трансплантології” в Україні — поширена практика російських медійників. Цю тему вони періодично підіймають у своїх сюжетах.

За даними Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, подібні фейки почали з’являтися з 2014 року. Тоді у травні роспропаганда брехала, що “в одному з моргів Києва учасники 24-ї сотні самооборони Майдану спалювали тіла, попередньо вилучаючи у них органи”. З початком АТО інтенсивність поширення фейків на цю тему зросла. З вересня 2014 року активно публікувались матеріали про те, що “київська хунта розгорнула масштабний бізнес з торгівлі органами власних солдатів, а також полонених “ополченців”.

З новою силою фейки почали поширювати з початком повномасштабної війни. У 2022 році пропаганда рф заявляла, що “ЗСУ та нацбатальйони використовують людей як живий інкубатор органів та крові”. А в березні того ж року з’явилися фейки про “українських сиріт, яких Україна продає на органи”.

Загалом цей наратив має на меті дискредитувати українську владу і військових.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Валентина Твердохліб 12:55, 20 Березня 2025
кордони
Пункт пропуску на Донеччині / фото Донбас SOS

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези вони використовують фото паспорта проросійського журналіста Ендрю Рота, де є відмітки про перетин пунктів пропуску між Україною й окупованими територіями.

Чому ці заяви є маніпулятивними і чи насправді були визнані кордони “днр” і “лнр”, розповідає Бахмут IN.UA.

Пункти пропуску між Україною і “днр”/”лнр”

Російські пропагандисти поширюють у мережі новий фейк. Нібито, ще 10 років тому, у 2015 році, Україна офіційно визнала кордони “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези пропагандисти публікують фото з паспорта журналіста Ендрю Рота — московського кореспондента газети The Guardian, який продовжує працювати в рф.

Ендрю Рот на сайті видання The Guardian / скриншот

Під час війни в Україні Ендрю Рот їздив на тимчасово окуповані території. У паспорті медійника українські прикордонники робили відмітки про перетин пунктів пропуску. Ці відмітки росіяни тепер використовують для пропаганди. Вони, нібито, підтверджують те, що Україна офіційно визнавала кордони “днр” і “лнр”.

Фейк, який поширює рф / скриншот із росджерел

Такі заяви є маніпуляцією. Насправді ж у січні 2015 року Україна ввела режим пропусків з “днр” і “лнр”. Наказ “Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей” було видано 22 січня 2015 року.

Пункти в’їзду-виїзду були облаштовані для безпеки цивільних, яким було необхідно потрапити на тимчасово непідконтрольні території України. Отримавши пропуск, люди могли відносно безпечно і законно перетинати лінію розмежування. Перетинати пункти пропуску можна було лише за наявності пропуску. Отримати його можна було, звернувшись до координаційних центрів при Міністерстві закордонних справ. Працював такий центр і в Бахмуті.

15555519 1773055526292817 1172848260 o
Черги на КПП / фото Бахмут IN.UA

Відмітки в паспортах робилися для контролю міграції населення між окупованими територіями та територіями, що контролюються Україною. Таким чином прикордонники могли контролювати процес переміщення людей і зменшити можливість просочення диверсантів.

Однак, це аж ніяк не означало того, що Україна визнала законність “днр” і “лнр”. У відмітках не було жодних вказівок, що це чи територія рф, чи територія квазіреспублік. У паспортах лише вказувались місця перетину лінії розмежування.

Поширюючи цей фейк, росіяни доносять до людей тези про те, що оборона України, нібито, є марною. Такі заяви підіграють на користь окупантів і є частиною їхньої інформаційної війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Корисні ідіоти”, що грають на руку кремля. Як шкодять українські блогери та політики

Останні кілька тижнів в мережі став популярним наратив “треба домовлятися із росією про закінчення війни”. Цю думку активно продукують деякі українські лідери думок: блогери та […]

“Фотожаби” вже давно не жарти: як відрізнити фейкове фото від справжнього

Фотофейки стали потужним інструментом у війні за розум та емоцію людини. Адже все ж начебто очевидно: є інфопривід, який підтверджений фото — значить, ця інформація […]

Американський “блогер-журналіст”оббріхує Україну. Джексон Хінкл на службі кремля

Джексон Хінкл — 24-річний американський блогер і теоретик змов, відомий своїми проросійськими та антиізраїльськими поглядами. Відвідавши окуповані українські території за запрошенням рф, він поширює кремлівські […]

16:00, 12.07.2024 Гук Лідія