Фейкові виплати від “Червоного Хреста” та “гроші українцям від Євросоюзу”. Аферисти у мережі

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:05, 2 Серпня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

“Соцвиплати”, “виплати за втрату майна в результаті бойових дій”, “фінансова допомога від ООН” — гачки, на які шахраї ловлять українців, матеріальне становище яких нелегке. Редакція “Бахмут IN.UA” у рамках проєкту з підвищення медіаграмотності розповість про приклади таких схем та як убезпечити себе.

Виплата від Червоного Хреста

У коментарях одного з Telegram каналів наші журналісти побачили акаунт, що інформував про 6,5 тисяч гривень допомоги від Товариства Червоного Хреста України спільно з Мінсоцполітики. Посилання, яке прикріпили до тексту, переводить на сайт cherewonuykhrest.tilda.ws/. Виплату нібито можна отримати на рахунки топових в Україні банків: “Ощадбанк”, “Райффайзен”, “ПриватБанк” тощо.

Фейковий сайт Товариства Червоного Хреста в Україні / скриншот

Що тут не так?

Багато чого. Почнемо з того, що офіційний сайт Товариства Червоного Хреста України — https://redcross.org.ua/. Фейковий сайт ТЧХУ, що прикріплений до коментаря, зроблений на безкоштовному конструкторі сайтів Tilda (до речі, був створений росіянином, втім використовується у багатьох країнах світу). 

У серпні 2022 року на офіційній сторінці ТЧХУ публікували інформацію про шахрайську виплату, мовляв, від Товариства та ООН у розмірі понад 7 тисяч гривень. У 2023 році — про фейкову фінансову допомогу кожному мешканцю України від 2 500 до 15 000 гривень.

Дійсно, в рамках певних проєктів ТЧХУ здійснює виплати деяким категоріям населення, але вся подібна інформація міститься виключно на офіційному сайті та на офіційних сторінках представництва Червоного Хреста. Втім основна діяльність волонтерів Хреста — не фінансова, а гуманітарна.

Чому шахраї обрали суму саме у 6,5 тисяч гривень? Наше припущення: навесні 2022 року завдяки державній програмі “єПідтримка” відбувалися допоміжні виплати у розмірі 6 500 гривень. Кінець цієї програми відбувся у березні 2022 року. Можливо, логіка аферистів наступна: людина, на яку розрахований допис, у думках проасоціює інформацію про 6,5 тисяч гривень. Мовляв: “ну я ж десь раніше це чув!” Використовуючи назву та фейковий сайт відомої благодійної організації, нечесні люди намагаються підняти рейтинг довіри.

У чому шахрайство? Декілька варіантів:

  • посилання веде на фішинговий сайт, що імітує обраний онлайн-банкінг. Після введення облікових даних останні потрапляють до злочинців, які, отримавши доступ до банківських рахунків жертви, знімають всі гроші, ще й можуть оформити кредит на людину;
  • для “отримання” виплати людину перенаправлять у чат-бот в месенджері, що імітує банківський чат-бот. В ході спілкування жертва називає власні реквізити платіжної картки, дані для доступу до облікових записів онлайн-банкінгу, банківські SMS-коди та PIN-код;
  • призначення незначної комісії для отримання псевдовиплати: 100-200 гривень, або необхідність сплати так званого державного мита. Деяким шахраям й цього мало: після сплати комісії вони просять сплатити кошти за формування рахунка, верифікацію та за інші фальшиві послуги. Замість отримання обіцяних грошей у жертви виманюють не лише кошти за сплату “державного мита”, але й реквізити платіжної картки.

Що робити?

  • При отриманні повідомлення про грошові виплати, одразу перевірте інформацію через надійні джерела. Не варто вірити першому ж повідомленню щодо грошей;
  • варто увімкнути логічне мислення та звернути увагу на формулювання повідомлення. Якщо у цьому сказані слова накшталт “виплати всім українцям” — одразу закривайте це повідомлення. Ніхто не виплачуватиме ніякі суми українцям просто за те, що вони українці;
  • якщо у повідомленні є назва державної установи — зайдіть на її сайт, пошукайте інформацію самостійно, зверніться до представників установи за вашим місцем проживання. Якщо це фейк, то таким чином ви ще й проінформуєте державу про нове джерело шахрайства;
  • не вводьте реквізити платіжних карток та облікові дані онлайн-банкінгу
  • не переходьте за неперевіреними посиланнями;
  • перевіряйте правильність назви вебсайтів;
  • не повідомляйте нікому свій PIN-код, три цифри на звороті банківської карти тощо. Персональні дані на те й персональні.

Якщо ви все ж розкрили дані своєї картки, негайно заблокуйте її онлайн або подзвоніть до банку. Пам’ятайте: розголошення своїх персональних чи фінансових даних невідомим особам ставить під загрозу ваші рахунки та кошти на них.

Виплати українцям від Євросоюзу та США

Можемо навести ще один приклад маніпуляції складним фінансовим становищем українців. Це не шахрайство, тож у цьому випадку людина гроші не втратить, а лише час.

У великих Телеграм-каналах запустили рекламу про виплати українцям у зв’язку зі збройним нападом рф. Мовляв, США, Німеччина, Польща та Литва виплатять кожному українцю старше 10 років по 3 тисячі гривень.

Реклама у Телеграм / скриншот

Це — приклад доволі неетичної реклами. Адже натиснувши на кнопку з допису, ми потрапляємо на гіперпосилання, що веде на закритий Телеграм-канал. Всередині нього не буде інформації, яку рекламували з самого початку.

Таким чином рекламується велика кількість каналів у Telegram, і тематики для дописів адміністратори обирають серед тих, що саме у момент запуску рекламної кампанії тригерять населення: відключення світла, закінчення війни в Україні тощо.

Рекламні дописи / скриншот

Це не шахрайство, але маніпуляція тонкими темами, а всередині пабліків, які рекламують таким чином, ви не знайдете достовірної інформації та матимете купу дописів із такою ж рекламою подібних Telegram каналів, власники яких як раз зароблятимуть за рахунок великої кількості підписників.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Ми всі із цим стикалися. Що таке “астротурфінг”

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:07, 19 Вересня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Астро… Що? Скоріш за все, ви не чули цей термін, але точно були свідками його дії в соцмережах та навіть у реальному житті. Команда “Бахмут IN.UA” у рамках роз’яснювального проєкту простими словами із прикладами пояснить що таке “астротурфінг” та як йому можна протидіяти.

Астротурфінг або астротерфінг

Англійською мовою astroturfing означає “синтетичне покриття, яке замінює траву на стадіонах”. Вперше цей термін вжив американський сенатор Ллойд Бентсен у 1985 році: цим словом законодавець описав стоси листів, скарг та звернень американців, що мали намір схилити органи державної влади прийняти вигідні рішення в інтересах провідних страхових компаній. З цього часу термін “астротурфінг” застосовується американськими правниками та політиками. 

Цьому слову знайшлося навіть місце у Кембріджському словнику — настільки цей термін популярний серед англомовної аудиторії. Але те, що в українському середовищі ця лексема не відома широкій аудиторії, не означає, що її методи не використовуються в нашому інфопросторі.

Більш простими словами, астротурфінг — це черговий спосіб маніпуляції суспільною думкою та одна з форм пропаганди. Суть полягає в тому, що у соцмережах поширюють схожі по суті коментарі до певних інфоприводів для того, аби створити ілюзію того, що значна група людей має однакову думку. Штучно створені коментарі таким чином “витісняють” думку реальних людей з мережі.

Астротурфінг — приклади з життя

Перш ніж перейти до астротурфінгу в мережі, приведемо вам кілька прикладів, з якими ви могли стикатися особисто у житті. 

Проплачені мітинги, якими не гребують представники політикуму — один зі видів астротерфінгу. Чимало випадків, в яких журналісти звертаються до мітингарів, а ті не можуть відповісти за що або проти чого вони вийшли із плакатами. Підвид цього – так звані “тітушки”, які частіше за все відстоюють свою “громадянську позицію” силовими методами.

Підтасована соціологія — це також астротурфінг. Псевдосоціологи на замовлення можуть намалювати будь-які зручні цифри, таким чином зімітувавши народну підтримку або навпаки. Журналісти проєкту “Тексти” зібрали велику базу псевдосоціологів та прихованих піарників — 119 організацій та 216 персон, що представляли на загал сумнівні опитування або ж просували “мутних” осіб протягом останніх 15 років. А ми, своєю чергою, раніше розповідали про те, як маніпулюють соціологічними дослідженнями.

І останній приклад астротурфінга, що передався нам з часів срср — це зігнання масовки. Частіше за все цим гребують держпідприємства та представники влади через залежних від них бюджетників для того, аби створити гарну картинку та показати дружність колективу.

Російська влада ще з 2014 року вдається до найнахабнішої форми цього методу маніпуляції: спочатку так званий референдум у Криму. Продовжила цю практику російська федерація й надалі, організовуючи на тимчасово окупованих територіях псевдовибори. За допомогою кремлівських та маріонеткових ЗМІ росія тиражує нічим не підкріплену інформацію про безпрецедентний рівень підтримки на ТОТ президента рф путіна.

Астротурфінг у мережі

Продовжуючи тему методів астротерфінгу росіянами, не можемо не привести у приклад дослідження BBC та Інституту стратегічного діалогу, що було випущено у квітні 2022 року. Згідно з дослідженням, у Facebook створили численні “пропутінські” групи, що прославляли росію та її президента, спробувавши створити їм позитивний імідж у різних куточках світу. 

Десяток груп, який обрали для дослідження, налічував понад 650 тисяч учасників. Групи отримали понад 100 тисяч нових членів з початку вторгнення 24 лютого. У спільнотах публікували дописи про “владіміра путіна — лідєра всєго міра”, знімки, на яких лідер рф посміхається, бавиться з тваринами та дітьми. Контент публікувався різними мовами, зокрема англійською, російською, фарсі, арабською та кхмерською.

BBC

Найактивнішими дописувачами були люди з кількома аккаунтами, що ставили вподобайки одне одному. Словом — це явні ознаки ботоферми, що у промислових масштабах займається астротурфінгом.

З цього випливає, що одна з ознак явної маніпуляції на “гарячу” тему — це купа однакових за сенсом коментарів. Як зрозуміти, що думку продукує бот, а не реальна людина? Клікніть на її сторінку. Якщо на сторінці зовсім немає особистих дописів, знімків, акаунт наповнений суцільними репостами або рандомними фотознімками з інтернету, які мають одну-дві вподобайки або не мають реакцій взагалі — з вірогідністю у 99% перед вами бот, а не жива людина. Раніше у своєму матеріалі ми вже розповідали як працюють ботоферми у матеріалі “Боти на роботі. Як фейкові акаунти у соцмережах підіграють росії”.

Один з таких прикладів — створення масовості ідеї того, що Україна під час масових відключень світла продає електроенергію за кордон. Дізнатися, чому українці не торгують електрикою під час відключень можна за посиланням на нашому сайті. 

Звісно ж, є якийсь відсоток українців, який й досі впевнений у продажі Україною електроенергії під час відключень, але додатково “легітимізують” цю ідею нічим не підкріплені коментарі у всіх соцмережах. Ідея така: якщо багато людей це стверджує — значить це правда.

Методи протидії астротурфінгу

  • Розвиток критичного мислення: навчитися аналізувати джерела інформації та виявляти ознаки маніпуляцій;
  • медіаграмотність: поширення освітніх програм з медіаграмотності для широкої аудиторії;
  • підтримка незалежної журналістики, яка може викривати випадки астротурфінгу (існує “білий” список медіа від Інституту масової інформації. До речі, наше медіа “Бахмут IN.UA” також є у списку регіональних якісних медіа);
  • соціальні мережі можуть впроваджувати суворіші правила щодо автентифікації користувачів та виявлення координованої неавтентичної поведінки.

Важливо зазначити, що боротьба з астротурфінгом — це постійний процес, оскільки технології та методи маніпуляцій постійно еволюціонують. Тому необхідно постійно вдосконалювати методи виявлення та протидії цьому явищу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Bloomberg назвав воєнну операцію в курську найпровальнішою за 21 століття

Лідія Гук Гук Лідія 14:00, 31 Серпня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють інформацію, що американське фінансово-економічне медіа Bloomberg нібито розмістило відео про воєнну операцію в курській області. У ньому, мовляв, військовий аналітик та генерал армії США у відставці Бредлі Герік заявив, що за співвідношенням інвестицій і результату операція в курську є найпровальнішою за 21 століття.

Однак, це фейк. Bloomberg не публікувало такого відеосюжету, а цитати Бредлі Геріка є вимислом пропагандистів.

У пропагандистському відеосюжеті сказано,що військовий аналітик, генерал армії США у відставці Бредлі Герік в інтерв’ю для подкасту Military.com нібито сказав: “Операція ЗСУ в Курську стала найбільш невиправданою за витратами у XXI столітті” та “жодна операція в новітній історії не була настільки невдалою”. Також йому приписують слова: “ЗСУ стягнули найпотужніші людські та технічні ресурси в курську область. Їх безглузде знищення — справа кількох тижнів. Відступати українцям нікуди, а росія має величезний досвід операції, які вони називають «м’ясорубкою». Усі ті люди та обладнання, які союзники так важко збирали для України по всьому світу, приречені». Утім, насправді Герік ніколи не давав інтерв’ю для подкасту Military.com та ніколи деінде не говорив того, що йому прописуються у відео.

Відеосюжет нібито авторства Bloomberg поширюють виключно прокремлівські Telegram-канали (2, 3) та акаунти у соцмережах Х (2, 3, 4) (ред. — колишній Twitter), Instagram, Tik-Tok. На офіційному сайті медіа, сторінці у X, Instagram, Tik-Tok, Youtube, Facebook не публікували такого відео. Як й інших матеріалів, щоб містив текст з сюжету.

Публікації фейкового сюжету про воєнну операцію в Курську / скриншоти

На фейковому відео присутній згори анімований логотип нібито Bloomberg. Однак, медіа не використовує такої позначки на своїх відео для жодних із соціальних платформ, де публікують сюжети, короткі інтерв’ю, рілси чи шортси.

Показово, що відеосюжет активно поширювався пропагандистами у соціальній мережі X, де зосереджена значна іноземна аудиторія. Це свідчить про те, що російська дезінформація націлена не лише на внутрішню, але й на зовнішню аудиторію, намагаючись посіяти сумніви серед користувачів з інших країн.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Корисні ідіоти”, що грають на руку кремля. Як шкодять українські блогери та політики

Останні кілька тижнів в мережі став популярним наратив “треба домовлятися із росією про закінчення війни”. Цю думку активно продукують деякі українські лідери думок: блогери та […]

“Фотожаби” вже давно не жарти: як відрізнити фейкове фото від справжнього

Фотофейки стали потужним інструментом у війні за розум та емоцію людини. Адже все ж начебто очевидно: є інфопривід, який підтверджений фото — значить, ця інформація […]

Американський “блогер-журналіст”оббріхує Україну. Джексон Хінкл на службі кремля

Джексон Хінкл — 24-річний американський блогер і теоретик змов, відомий своїми проросійськими та антиізраїльськими поглядами. Відвідавши окуповані українські території за запрошенням рф, він поширює кремлівські […]

16:00, 12.07.2024 Гук Лідія