![](https://bahmut.in.ua/wp-content/uploads/2024/06/1-kartynka-23.jpg)
Посилаючись на TCН, низка українських медіа повідомили про реєстрацію нового законопроєкту про військову поліцію, згідно з яким легалізуються грошові винагороди за “доноси” на осіб, що уникають мобілізації.
Втім, — це фейк. Згаданий законопроєкт про військову поліцію раніше був відхилений Верховною Радою, а отже не є чинним. Також теза про винагороду за “донос” на ухилянтів не є правдива, оскільки мова йшлась лише про дезертирів.
Винагорода за доноси: початок фейку
Від 5 червня українські медіа поширюють новину про те, що у Верховній Раді нібито планують запровадити створення “партизанської мережі”, яка б за гроші повідомляла правоохоронцям про військовозобов’язаних чоловіків, що уникають служби. Ця діяльність начебто стане можлива, завдяки змінам у новому законопроєкті про військову поліцію.
У своїх джерелах низка медіа посилались виключно на матеріал TCН, де публікували окремі статті законопроєкту та коментарі на них від адвокатки Катерини Аніщенко. Адвокатка загалом припустила, що згідно із законопроєктом про військову поліцію, цивільних будуть “заохочувати надавати інформацію відносно правопорушника, дезертира і так далі”. Втім, у тексті не вказано про легалізацію “доносів” на ухилянтів, як про це писали інші медіа у своїх заголовках.
Закон про військову поліцію: коментар юриста
Такий законопроєкт справді існує. 31 травня 2024 року у парламенті зареєстрували закон № 6569-д про створення військової поліції, який не пройшов перше читання і був знятий з розгляду Верховною Радою. Але жодне згадане медіа не вказали, що цей законопроєкт є відхилено.
![](https://bahmut.in.ua/wp-content/uploads/2024/06/shablon-faktchek-3.png)
Адвокат Олег Романенко прокоментував звідки, на його думку, з’явилось припущення щодо “доносів” на ухилянтів у відхиленому законопроєкті: «У проєкті передбачено, серед інших повноважень військової поліції, зайняття оперативно-розшуковою діяльністю (ред. — ОРД), та серед обов’язків — сприяння мобілізаційним заходам. Оскільки ОРД це і є серед іншого співробітництво з громадянами на конфіденційній основі, то додумали фейк про те, що вона буде скерована на пошук ухилянтів».
Кіберполіція на фоні масового поширення інформації також прокоментувала новину. Вони повідомили, що станом на зараз військової поліції в Україні не існує, тому нібито пропозиції українським громадянам винагороду за співпрацю у виявленні ухилянтів — є фейк.
Посилаючись на інші ЗМІ, просимо українські медіа бути уважними та перевіряти першоджерела будь-якої інформації, яка торкається військової теми й може спричинити паніку та недовіру в суспільстві.
Читайте також:
- Фотофейк: Випускникам львівських шкіл видали стрічку із зображенням карти України без Криму
- Маніпуляція: “фінський журналіст” розповідає про вбивство ЗСУ мирного населення в Авдіївці
- Фейк: Україна застосовує хімічну зброю на Донбасі та Харківщині
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!