У соцмережах поширюється фото з нібито цитатою української телеведучої Ольги Фреймут про зневагу до ухилянтів. Нібито перебуваючи з чоловіком у Лондоні, вони, мовляв, пояснюють англійцям, що “не всі чоловіки в Україні такі жалюгідні”.
Утім, це фейк. Цю буцімто цитату Фреймут спростувала ще кілька місяців тому, коли інформація поширювалась вперше.
Що таке циклічний фейк та для чого пропагандисти вкотре поширюють спростовану брехню, читайте у матеріалі від Бахмут.IN.UA.
Як пропагандисти підживлюють тему ухилянства
У Facebook від різних користувачів поширюється світлина із начебто цитатою української телеведучої та журналістки, яка нині із сім’єю проживає у Великій Британії: «Я глибоко зневажаю ухилянтів і мені гидко від чоловіків, які не хочуть воювати за свою країну. Мені соромно перед англійцями, я не знаю як їм пояснити таку ницість ухилянтів. Ми тут в Лондоні з чоловіком пояснюємо їм, що не всі чоловіки в Україні такі жалюгідні».
Ця нібито заява Фреймут з’явилась у соцмережах пропагандистів ще у квітні. Однак саме після публікації картинки на сторінці “_patriotu”, жінка зазнала великої кількості хейту від українських користувачів. Після чого записала короткотривале відео зі спростуванням, скриншоти з якого збереглися в медіа. Там Ольга Фреймут спростувала фейк нібито від її імені, заявивши, що ніколи не говорила подібного.
«За час війни я не давала і не дам жодного інтерв’ю. Ті, хто це написав, вигадав текст з примітивною мовою. Я навіть такою лексикою не користуюся. Я не даю інтерв’ю нікому. З того часу, як почалася війна. І поки вона триває, інтерв’ю давати не збираюся. Мої юристи вже працюють над позовом. Дешеві цитати начебто від мого імені — брехня. Дала інтерв’ю лише для BBC, GB News в Британії і газети Times, але для української преси я інтерв’ю не давала. І те, що зараз відбувається, і мені приписують якісь цитати з дешевою мовою з якимись вульгарними думками, це просто спланована атака на моє ім’я. Мені дуже важливе моє ім’я, тому мої юристи вже шукають того, хто написав цю псевдоновину про ухилянтів. Я сподіваюся, ми зможемо подати в суд і знайти власника цієї сторінки», — сказала Фреймут у відео.
Свіжі публікації фейкової цитати Фреймут не містять текстових змін, лише візуальні: словосполучення “з чоловіком” підкреслено червоним. Така дія має на меті натякнути читачам на що зразу варто звернути увагу, підштовхнути до обурення й відчуття несправедливості, про що відразу хочеться розповісти в коментарях. Чи поширити друзям. Така планована активність змусить алгоритми Facebook показувати допис більшій кількості користувачів соцмережі, тобто “завіруситись”.
Для чого рф поширює старий фейк
Попри те, що фейки можуть бути вже спростовані, не всі користувачі перевіряють інформацію на правдивість, а можуть піддатись першій емоції. Саме на таку реакцію сподіваються пропагандисти, коли створюють новий, або поширюють старий фейк з певною періодичністю — циклічний фейк.
Як правило, циклічний фейк пропагандисти “проштовхують” для залучення нової аудиторії, а відтак відродження брехливої новини в інтернет-просторі.
Однак люди, які не вперше натрапляють на конкретний фейк, є також корисними для пропагандистів: якщо користувач вже колись натрапляв на допис, що, приміром, “Фреймут з чоловіком нібито негативно висловлюється проти ухилянтів”, а зараз прочитав її ще раз — скоріше за все вважатиме інформацію правдивою. Якщо першого разу людина сумнівалась, то через декілька місяців при повторній появі такого повідомлення вона буде більш схильна прокоментувати чи поширити “новину”. Саме так працює “ефект ілюзорної правди”, який є одним із важливих чинників поширення дезінформації, яким досі користуються навіть в політиці.
Тема мобілізації залишається однією з найважливіших для українців. Фейк про нібито слова Фреймут створений для того, аби люди, які залишаються в країні під час бойових дій, відчули несправедливість та злість на тих, хто виїхав. Відтак у таких випадках слід завжди верифікувати інформацію, особливо якщо ви зустріли допис, що має яскраве емоційне забарвлення. Подібні контраверсійні “цитати”, опубліковані без джерела та зі згадкою публічної особи, може бути фейковими. Навіть тоді, коли “новина” зустрічалась кілька раз з різною періодичністю у стрічці.
Читайте також:
- Фейк: Компанія BlackRock попросила Україну не ховати військових в землі, яка їй належить в країні
- Фейк: в українській лікарні розмістили банер із закликом до наркозалежних та людей з інвалідністю вступати до ЗСУ
- Фейк: МОЗ переобладнає єдину дитячу лікарню в Краматорську на військовий шпиталь
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!