Донеччина в окупації: які міста та селища захопила росія

Микола Ситник 13:30, 14 Квітня 2024
ТОТ Донеччини
Ілюстрація Бахмут IN.UA

У 2014 році російська федерація розпочала неоголошену війну проти України. Здійснивши незаконну окупацію і спробу анексії Кримського півострова, рф перейшла до збройної агресії на українському Донбасі. Станом на кінець осені 2023 року під частковою окупацією росії перебували населені пункти 5 областей України: Луганської (98% території), Запорізької (73%), Херсонської (72%), Донецької (57%), Харківської (2%) та повністю окупований півострів Крим. Від початку повномасштабного вторгнення окупанти намагаються захопити всю підконтрольну Україні територію Донеччини.

Редакція Бахмут IN.UA зібрала інформацію про населені пункти Донецької області, які наразі перебувають під російською окупацією.

Окуповані райони Донеччини з 2014 року

Чий зараз Донецьк

Внаслідок збройної агресії росії проти України місто опинилося під російською окупацією. У березні 2014 року Донецьк став одним із епіцентрів проросійських виступів, які часто переростали в криваві сутички з проукраїнськими мітингами в яких, зокрема, загинув активіст Дмитро Чернявський.

Протягом квітня-жовтня 2014 року, попри активний спротив більшості населення, Донецьк опиняється під контролем російських військових та незаконного терористичного утворення так званої “донецької народної республіки”. На території Донбасу починаються бойові дії, зокрема поблизу Донецька.

Окупований Донецький район: 

  • Амвросіївка; 
  • Донецьк; 
  • Зугрес; 
  • Іловайськ; 
  • Макіївка; 
  • Моспине; 
  • Харцизьк; 
  • Ясинувата.
Донецьк
Приліт у Донецьку 20 лютого 2024 / фото Telegram WarInMyEyes

Чия зараз Горлівка

Внаслідок російської збройної агресії Горлівка тимчасово окупована 1-м армійським корпусом рф. З квітня 2014 року місто опинилося під контролем проросійської терористичної організації “донецька народна республіка” і частин окупаційної російської армії. Горлівка стала однією з “гарячих точок” війни.

Готуючись до поновлення активної фази бойових дій, в середині лютого 2024 року окупаційні російські війська влаштовують провокації, під приводом яких оголошують у Горлівці та окупованих частинах Донеччини і Луганщини загалом незаконну примусову “мобілізацію” до лав діючих в регіоні терористичних збройних формувань.

Окупований Горлівський район:

  • Бунге; 
  • Горлівка; 
  • Дебальцеве; 
  • Єнакієве; 
  • Жданівка; 
  • Сніжне; 
  • Хрестівка; 
  • Чистякове; 
  • Шахтарськ.
Горлівський терикон контрольований ЗСУ
Горлівський терикон, контрольований ЗСУ / скриншот

Окупований Кальміуський район:

  • Бойківське;
  • Докучаєвськ;
  • Кальміуське;
  • Новоазовськ;
  • Оленівка.

Окуповані міста Донеччини з 2022 року

Чий зараз Бахмут

У травні 2022 року лінія фронту наблизилась до міста, почались артилерійські та авіаційні обстріли міста. 1 серпня 2022 року розпочались бої за Бахмут. У 20-х числах травня 2023 року російські загарбники захопили переважну частину міста, під контролем Сил Оборони України залишились будівлі у південно-західній частині, в районі скверу Дружби. Неподалік розташовувався літак-пам’ятник МіГ-17 (знищений на початку березня). Бої точились вздовж вулиці Чайковського. Внаслідок бойових дій російські окупанти майже вщент знищили місто.

Детально з хронологією боїв за Бахмут можна ознайомитися у нашому матеріалі “Рік битви за Бахмут: як змінилися наші території”. Про актуальну ситуацію на фронті дізнавайтесь у хроніці подій “Битва за Бахмут”.

Будинки в Бахмуті
Житловий квартал у Бахмуті, березень 2024 / скриншот

Чий зараз Світлодарськ

Світлодарськ — місто в Бахмутському районі, , яке з 2014 до 2022 року жило на лінії розмежування, наразі знаходиться приблизно у 30 км від лінії фронту. У 2015 році тут велися запеклі бої з російськими окупантами та сепаратистськи об’єднаннями. Місто має стратегічне значення, адже тут розташоване Світлодарське водосховище та Вуглегірська ТЕС. Російські загарбники захопили Світлодарськ 24 травня 2022 року.

Будинки в Світлодарську
Будинки в Світлодарську взимку 2024 / росЗМІ

Чий зараз Соледар

Соледар розташований за 18 кілометрів від Бахмута, за 3 кілометра від залізничної станції Сіль та за 2 кілометра від залізничної станції Деконська (дизель) при впадінні річки Мокрої Плотви в Бахмутку (притока Сіверського Дінця). Після повномасштабного вторгнення росіян місто неодноразово зазнавало обстрілів, значну частину мешканців було евакуйовано. 

28 травня 2022 внаслідок удару терористів зруйновано будівлю копальні підприємства “Артемсіль”. 26 грудня 2022 року Олександр Сирський заявив про те, що було зірвано плани військ рф щодо захоплення міста Соледар. 7 січня 2023 року Юрій Бутусов заявив що 46-та ОДШБр продовжує захист міста і опублікував селфі на фоні брами ДП “Артемсіль” (центральний вхід Музею соляної промисловості), що розташований у передмісті Соледару. Того ж дня в етері національного телемарафону речник ОК “Схід” Сергій Череватий заявив про те, що Соледар і Бахмут залишаються під контролем ЗСУ. 

9 січня 2023 року ворог розпочав потужний штурм. Російські окупанти не зважали на великі втрати свого особового складу та продовжували активно штурмувати місто. 25 січня 2023 року Сергій Череватий повідомив, що українські війська відійшли від Соледара. Відтоді місто опинилось в російській окупації.

Соледар руйнвання
Зруйнований росіянами Соледар / фото росЗМІ

Чий зараз Маріуполь

З 20 травня 2022 року Маріуполь перебуває під окупацією, після того, як оборонці “Азовсталі” здалися в полон. Під час повномасштабного російського вторгнення в Україну місто практично повністю знищили збройні сили рф. Станом на 7 червня 2022 року в місті перебувало приблизно 100 тисяч жителів. 

Маріуполь після приходу рф
Маріуполь до російського “звільнення” /41-viina/ фото Київська ОДА

Чия зараз Волноваха

Під час російського вторгнення 2022 року Волноваха опинилася на лінії фронту. 27 лютого окупаційні війська захопили Волноваху, але незабаром були вибиті з міста українською армією. Протягом 2 діб російська армія наступала на населений пункт, його обстрілювали з РСЗВ і артилерії, через що загинуло щонайменше 20 мирних жителів і пошкоджено житлові будинки. 3 березня російський винищувач-бомбардувальник Су-34 був збитий біля Волновахи близько 11 години. Пілоти цього літака здійснювали бомбардування цивільного населення та інфраструктури міста. Літак цього ж типу було збито наступного дня. 

З 11 березня 2022 року Волноваха окупована російськими військами. Внаслідок бойових дій місто було майже повністю знищене, а місцеві жителі — евакуйовані.

Волноваха
Центральна районна лікарня у Волновасі / фото з соцмереж

Чия зараз Авдіївка

Після початку російського вторгнення в Україну Авдіївка завжди перебувала під вогнем, через свою максимальну близькість до окупованого Донецька. Перші бої почалися 24 лютого, ЗСУ завжди вдавалось відбивати атаки ворога. Наприкінці 2023 на початку 2024 року бої в районі Авдіївки активізувалися. Через переважаючу кількість противника і загрозу оточення, ЗСУ вийшли з міста 17 лютого 2024 року. Відтоді Авдіївка перебуває в окупації рф.

Авдіївка
Обстріли Авдіївки напередодні окупації / фото Instagram Костянтина і Влади Ліберових

Які міста та селища захопила росія

Мапа Донеччини в окупації
Мапа окупації Донеччини / фото Wikipedia

Мапа окупації Донецької області:

  • жовтий колір підконтрольна Україні територія;
  • рожевий колір — окупована територія з 24 лютого 2022 року;
  • зелений колір — деокуповані території;
  • червоний колір — територія, яку контролює “днр” із 7 квітня 2014 року.

До слова, 22 березня 2024 року Кабінет Міністрів України оновив перелік територій, на яких ведуться / велися бойові дії або, які перебувають у тимчасовій окупації рф. З повним списком населених пунктів Донеччини, які перебувають під російською окупацією, можна ознайомитися в документі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Статус УБД під час війни: які документи для цього потрібні

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 20 Квітня 2025
Українські військові / фото Генштаб

Учасник бойових дій — це особливий статус, який підтверджений документами. Він дозволяє військовослужбовцям, які брали участь в обороні країни отримати різні соціальні пільги.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає детальніше про цей статус, а також про те, які документи потрібні для його оформлення.

Як отримати статус УБД

У 2024 році процедура отримання УБД зазнала значних змін, ставши набагато простішою для військовослужбовців. Воно діє й у 2025 році. Зокрема, у червні почав діяти закон 3637-IX, який дозволив оформлення статусу УБД у застосунку Дія, а у вересні Кабмін ухвалив порядок отримання УБД під час воєнного стану в автоматичному порядку.

Хто може отримати статус УБД

Отримати посвідчення УБД в Україні наразі можуть наступні категорії громадян:

  • військові Збройних Сил України;
  • військові Територіальної оборони України;
  • військові Нацгвардії України;
  • представники СБУ;
  • представники Служби зовнішньої розвідки;
  • представники Держприкордонслужби;
  • представники Державної спеціальної служби транспорту;
  • військовослужбовці з військових прокуратур;
  • поліцейські;
  • особи рядового, начальницького складу ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби;
  • особи, які з 24 лютого по 25 березня 2022 відповідно до Закону України Про забезпечення участі цивільних осіб в захисті України у складі добровольчих формувань у взаємодії із ЗСУ, ДПСУ, Нацполіцією, НГУ, СБУ та іншими утвореними відповідно до законів України формуваннями брали участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України;
  • співробітники Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та брали безпосередню участь в супротиві ворогу.

Зазначимо, що статус УБД можуть отримати як чинні службовці, так і звільнені зі служби.

Як оформити статус УБД офлайн

Для того, щоб військовослужбовець, демобілізований або їх представники, могли оформити статус УБД потрібно звернутися зі спеціальною заявкою до  Комісії того органу військового управління, якому підпорядкована військова частина, де військовослужбовець проходить або проходив військову службу.

При цьому потрібно надати наступні документи:

  • заява у паперовій формі;
  • згода на збір та обробку персональних даних;
  • дві кольорові фотокартки розміром 3×4 сантиметри на матовому папері, зображення обличчя має заповнювати 65−70% фотокартки (для осіб, звільнених з військової служби, які отримуватимуть посвідчення УБД у ТЦК, не додаються);
  • документи, які містять докази та підтверджуючі факти виконання військовим або особою, звільненою з військової служби, особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань для захисту України.

У випадку, якщо заявник не знає, якому органу військового управління підпорядкований його підрозділ, то заявку необхідно надіслати на адресу виду (роду) військ, якому він підпорядкований, або напряму до МОУ.

Як оформити УБД в Дії

Оформлення УБД в Дії значно спростило процес формування лише заяви на отримання відповідного статусу, яку потім особа має передати своєму командиру, під керівництво якого вона воювала, або напряму до Комісії. 

Якщо мова йде звільненого з військової служби або їх представника, то потрібно сформувати заявку, підписати її за допомогою Дія. Підпис, а потім відправити на адресу електронної пошти [email protected]. При цьому потрібно додати ще:

  • згоду на збір та обробку персональних даних в 1 примірнику;
  • дві кольорові фотокартки розміром 3×4 сантиметри в електронному вигляді у форматі JPG чи JPEG. Зображення обличчя має заповнювати 65−70% фотокартки;
  • документи, які містять докази та підтверджують факт особою бойових (службових) завдань.

Строк надання послуги становить 30 днів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як отримати грошовий переказ Western Union через Приват24: гід

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 17 Квітня 2025
Застосунок ПриватБанку / фото ПриватБанк

Western Union — один із найпопулярніших сервісів грошових переказів, яким користуються мільйони людей по всьому світу. Українці також активно отримують кошти від рідних і друзів з-за кордону саме через цю систему. А завдяки застосунку Приват24 процес стає ще зручнішим, адже отримати гроші можна, не виходячи з дому.

Детальніше про те, як отримати грошовий переказ Western Union через Приват24 — у матеріалі Бахмут IN.UA.

Як отримати грошовий переказ Western Union через Приват24

Western Union — це міжнародна система термінових грошових переказів, що охоплює понад 200 країн. За її допомогою можна здійснювати та отримувати перекази в будь-якому куточку світу. Клієнти ПриватБанку також можуть отримати грошовий переказ через цю систему.

Наразі кошти можна отримати двома способами — звернувшись до банку або скориставшись застосунком Приват24.

У першому випадку необхідно:

  • звернутися до співробітника банку та пройти ідентифікацію за допомогою картки ПриватБанку та паспорта або ідентифікаційного коду;
  • повідомити деталі переказу: систему переказу (Western Union), контрольний номер, суму, валюту отримання, дані відправника й країну відправлення.

Щоб отримати кошти через Приват24, слід:

  • увійти та авторизуватися в застосунку Приват24;
  • обрати вкладку “Усі послуги” та перейти до меню “Перекази”;
  • знайти розділ “Міжнародні перекази” й обрати пункт “Western Union”;
  • ввести контрольний номер переказу, суму та валюту, після чого вказати картку для зарахування коштів.

Після цього гроші надійдуть на вказаний рахунок. Перевірити інформацію щодо зарахування можна в меню “Архів переказів”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Статус УБД під час війни: які документи для цього потрібні

Учасник бойових дій — це особливий статус, який підтверджений документами. Він дозволяє військовослужбовцям, які брали участь в обороні країни отримати різні соціальні пільги. Редакція Бахмут […]

10:00, 20.04.2025 Скопіч Дмитро

Як отримати грошовий переказ Western Union через Приват24: гід

Western Union — один із найпопулярніших сервісів грошових переказів, яким користуються мільйони людей по всьому світу. Українці також активно отримують кошти від рідних і друзів […]

18:00, 17.04.2025 Скопіч Дмитро

Відрядження за кордон 2025: які документи потрібні для виїзду

У 2025 році все більше українців і українок виїжджають у відрядження не лише в межах країни, а й за кордон. Такі поїздки часто пов’язані з […]

16:00, 17.04.2025 Скопіч Дмитро

Як зробити глазур на паску: 3 цікавих та простих рецепти

Глазур — завершальний штрих, який робить паску справжньою окрасою великоднього столу. У кожної господині вона своя: білкова, цукрова чи навіть з ніжним шоколадним присмаком. Редакція […]

15:00, 17.04.2025 Скопіч Дмитро

Як ФОП подати декларацію через “Дію”: покрокова інструкція

У 2025 році фізичні особи-підприємці (ФОП) в Україні мають можливість подавати податкову декларацію онлайн через портал електронних послуг “Дія”. Цей процес значно спрощено та автоматизовано, […]

17:45, 16.04.2025 Скопіч Дмитро