Донеччина в окупації: які міста та селища захопила росія

Микола Ситник 13:30, 14 Квітня 2024
ТОТ Донеччини
Ілюстрація Бахмут IN.UA

У 2014 році російська федерація розпочала неоголошену війну проти України. Здійснивши незаконну окупацію і спробу анексії Кримського півострова, рф перейшла до збройної агресії на українському Донбасі. Станом на кінець осені 2023 року під частковою окупацією росії перебували населені пункти 5 областей України: Луганської (98% території), Запорізької (73%), Херсонської (72%), Донецької (57%), Харківської (2%) та повністю окупований півострів Крим. Від початку повномасштабного вторгнення окупанти намагаються захопити всю підконтрольну Україні територію Донеччини.

Редакція Бахмут IN.UA зібрала інформацію про населені пункти Донецької області, які наразі перебувають під російською окупацією.

Окуповані райони Донеччини з 2014 року

Чий зараз Донецьк

Внаслідок збройної агресії росії проти України місто опинилося під російською окупацією. У березні 2014 року Донецьк став одним із епіцентрів проросійських виступів, які часто переростали в криваві сутички з проукраїнськими мітингами в яких, зокрема, загинув активіст Дмитро Чернявський.

Протягом квітня-жовтня 2014 року, попри активний спротив більшості населення, Донецьк опиняється під контролем російських військових та незаконного терористичного утворення так званої “донецької народної республіки”. На території Донбасу починаються бойові дії, зокрема поблизу Донецька.

Окупований Донецький район: 

  • Амвросіївка; 
  • Донецьк; 
  • Зугрес; 
  • Іловайськ; 
  • Макіївка; 
  • Моспине; 
  • Харцизьк; 
  • Ясинувата.
Донецьк
Приліт у Донецьку 20 лютого 2024 / фото Telegram WarInMyEyes

Чия зараз Горлівка

Внаслідок російської збройної агресії Горлівка тимчасово окупована 1-м армійським корпусом рф. З квітня 2014 року місто опинилося під контролем проросійської терористичної організації “донецька народна республіка” і частин окупаційної російської армії. Горлівка стала однією з “гарячих точок” війни.

Готуючись до поновлення активної фази бойових дій, в середині лютого 2024 року окупаційні російські війська влаштовують провокації, під приводом яких оголошують у Горлівці та окупованих частинах Донеччини і Луганщини загалом незаконну примусову “мобілізацію” до лав діючих в регіоні терористичних збройних формувань.

Окупований Горлівський район:

  • Бунге; 
  • Горлівка; 
  • Дебальцеве; 
  • Єнакієве; 
  • Жданівка; 
  • Сніжне; 
  • Хрестівка; 
  • Чистякове; 
  • Шахтарськ.
Горлівський терикон контрольований ЗСУ
Горлівський терикон, контрольований ЗСУ / скриншот

Окупований Кальміуський район:

  • Бойківське;
  • Докучаєвськ;
  • Кальміуське;
  • Новоазовськ;
  • Оленівка.

Окуповані міста Донеччини з 2022 року

Чий зараз Бахмут

У травні 2022 року лінія фронту наблизилась до міста, почались артилерійські та авіаційні обстріли міста. 1 серпня 2022 року розпочались бої за Бахмут. У 20-х числах травня 2023 року російські загарбники захопили переважну частину міста, під контролем Сил Оборони України залишились будівлі у південно-західній частині, в районі скверу Дружби. Неподалік розташовувався літак-пам’ятник МіГ-17 (знищений на початку березня). Бої точились вздовж вулиці Чайковського. Внаслідок бойових дій російські окупанти майже вщент знищили місто.

Детально з хронологією боїв за Бахмут можна ознайомитися у нашому матеріалі “Рік битви за Бахмут: як змінилися наші території”. Про актуальну ситуацію на фронті дізнавайтесь у хроніці подій “Битва за Бахмут”.

Будинки в Бахмуті
Житловий квартал у Бахмуті, березень 2024 / скриншот

Чий зараз Світлодарськ

Світлодарськ — місто в Бахмутському районі, , яке з 2014 до 2022 року жило на лінії розмежування, наразі знаходиться приблизно у 30 км від лінії фронту. У 2015 році тут велися запеклі бої з російськими окупантами та сепаратистськи об’єднаннями. Місто має стратегічне значення, адже тут розташоване Світлодарське водосховище та Вуглегірська ТЕС. Російські загарбники захопили Світлодарськ 24 травня 2022 року.

Будинки в Світлодарську
Будинки в Світлодарську взимку 2024 / росЗМІ

Чий зараз Соледар

Соледар розташований за 18 кілометрів від Бахмута, за 3 кілометра від залізничної станції Сіль та за 2 кілометра від залізничної станції Деконська (дизель) при впадінні річки Мокрої Плотви в Бахмутку (притока Сіверського Дінця). Після повномасштабного вторгнення росіян місто неодноразово зазнавало обстрілів, значну частину мешканців було евакуйовано. 

28 травня 2022 внаслідок удару терористів зруйновано будівлю копальні підприємства “Артемсіль”. 26 грудня 2022 року Олександр Сирський заявив про те, що було зірвано плани військ рф щодо захоплення міста Соледар. 7 січня 2023 року Юрій Бутусов заявив що 46-та ОДШБр продовжує захист міста і опублікував селфі на фоні брами ДП “Артемсіль” (центральний вхід Музею соляної промисловості), що розташований у передмісті Соледару. Того ж дня в етері національного телемарафону речник ОК “Схід” Сергій Череватий заявив про те, що Соледар і Бахмут залишаються під контролем ЗСУ. 

9 січня 2023 року ворог розпочав потужний штурм. Російські окупанти не зважали на великі втрати свого особового складу та продовжували активно штурмувати місто. 25 січня 2023 року Сергій Череватий повідомив, що українські війська відійшли від Соледара. Відтоді місто опинилось в російській окупації.

Соледар руйнвання
Зруйнований росіянами Соледар / фото росЗМІ

Чий зараз Маріуполь

З 20 травня 2022 року Маріуполь перебуває під окупацією, після того, як оборонці “Азовсталі” здалися в полон. Під час повномасштабного російського вторгнення в Україну місто практично повністю знищили збройні сили рф. Станом на 7 червня 2022 року в місті перебувало приблизно 100 тисяч жителів. 

Маріуполь після приходу рф
Маріуполь до російського “звільнення” /41-viina/ фото Київська ОДА

Чия зараз Волноваха

Під час російського вторгнення 2022 року Волноваха опинилася на лінії фронту. 27 лютого окупаційні війська захопили Волноваху, але незабаром були вибиті з міста українською армією. Протягом 2 діб російська армія наступала на населений пункт, його обстрілювали з РСЗВ і артилерії, через що загинуло щонайменше 20 мирних жителів і пошкоджено житлові будинки. 3 березня російський винищувач-бомбардувальник Су-34 був збитий біля Волновахи близько 11 години. Пілоти цього літака здійснювали бомбардування цивільного населення та інфраструктури міста. Літак цього ж типу було збито наступного дня. 

З 11 березня 2022 року Волноваха окупована російськими військами. Внаслідок бойових дій місто було майже повністю знищене, а місцеві жителі — евакуйовані.

Волноваха
Центральна районна лікарня у Волновасі / фото з соцмереж

Чия зараз Авдіївка

Після початку російського вторгнення в Україну Авдіївка завжди перебувала під вогнем, через свою максимальну близькість до окупованого Донецька. Перші бої почалися 24 лютого, ЗСУ завжди вдавалось відбивати атаки ворога. Наприкінці 2023 на початку 2024 року бої в районі Авдіївки активізувалися. Через переважаючу кількість противника і загрозу оточення, ЗСУ вийшли з міста 17 лютого 2024 року. Відтоді Авдіївка перебуває в окупації рф.

Авдіївка
Обстріли Авдіївки напередодні окупації / фото Instagram Костянтина і Влади Ліберових

Які міста та селища захопила росія

Мапа Донеччини в окупації
Мапа окупації Донеччини / фото Wikipedia

Мапа окупації Донецької області:

  • жовтий колір підконтрольна Україні територія;
  • рожевий колір — окупована територія з 24 лютого 2022 року;
  • зелений колір — деокуповані території;
  • червоний колір — територія, яку контролює “днр” із 7 квітня 2014 року.

До слова, 22 березня 2024 року Кабінет Міністрів України оновив перелік територій, на яких ведуться / велися бойові дії або, які перебувають у тимчасовій окупації рф. З повним списком населених пунктів Донеччини, які перебувають під російською окупацією, можна ознайомитися в документі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Смачні страви до Гелловіну: три рецепти з гарбузом, від яких не відірватися

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:00, 11 Жовтня 2024
Смачні рецепти з гарбуза / фото ілюстративне, Depositphotos

Осінь — це сезон гарбузів, яка також вважається одним з головних атрибутів свята Гелловіну. Він є ідеальним елементом для приготування різних страв, зокрема, вишуканого ризотто чи ситної запіканки з куркою.

Детальніше про те, що можна приготувати з гарбуза до Гелловіну та рецепти, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA

Рецепти з гарбуза

Гарбуз — це унікальний овоч, який поєднує в собі користь та універсальність. З нього можна робити не тільки кашу, а й супи, салати, випічку та навіть напої.

Споживання гарбузів може гарно відобразитися на організмі, адже в них містяться антиоксиданти, такі як альфа-каротин, бета-каротин і бета-криптоксантин. Ці органічні речовини здатні нейтралізувати вільні радикали, що знижує ризик розвитку раку, хвороб очей та інших небезпечних захворювань.

Редакція Бахмут IN.UA підготувала підбірку з трьох цікавих рецептів з гарбуза, які зможуть приготувати усі.

Ризотто з гарбузом 

Ризотто з гарбузом / фото Анастасія Ворже

Ризотто з гарбузом — це вишукана страва, яка здатна чудово зігрівати в холодний осінній день. Для його приготування не потрібно багато зусиль. Лише інгредієнти та інструкція. 

Для приготування ризотто з гарбузом потрібні:

  • рис арборіо — 160 грамів;
  • пюре гарбузове — 200 грамів;
  • бульйон овочевий — 500 мілілітрів;
  • несолоне вершкове масло — 50 грамів;
  • салатна цибуля — 1/2 штуки;
  • сухе біле вино — 1/2 склянки;
  • тертий пармезан — 40 грамів.

Приготування потрібно почати з підготовки інгредієнтів. Спершу варто розморозити гарбузове пюре у маленькій каструльці та почати дрібно нарізати цибулю.

Далі сковороді з високими бортами, розігріваємо вершкове масло та на середньому вогні готуємо цибулю до м’якого стану, але не золотого. Коли цибуля буде готова, додаємо рис і даємо інгредієнтам увібрати в себе масло, постійно помішуючи протягом 2–3 хвилин.

В готову суміш поступово потрібно вливати вино. Коли воно википить, потрібно додати гарбузове пюре та перемішувати. Вже після треба починати підливати бульйон, який повинен вискіпати. Сам рис повинен постійно бути в рідині, але не плавати у ній. Такий спосіб приготування дозволить йому стати кремовим. У такий спосіб готуємо наступні 25 хвилин.

В кінці потрібно вимкнути вогонь, додати олію, сир та пів ополоника бульйону. Все перемішати. Консистенція на цьому етапі має бути трохи рідкою, а вже при подачі воно загусне та буде придатним до споживання.

Фарширований гарбуз із ковбасками та рикотою

Фарширований гарбуз / фото ілюстративне, Depositphotos

Фарширований гарбуз із ковбасками, соусом маринара та рикотою — чудова страва для буднього дня, котра буде нагадувати лазанью чи італійську пасту.

Для приготування цього рецепту знадобиться:

  • гарбуз — 2 кілограми;
  • оливкова олія першого холодного віджиму (Extra Virgin) — 2 столових ложки;
  • ковбаски — 400 грамів;
  • соус маринара — 450 мілілітрів;
  • ріпчаста цибуля — 2 штуки;
  • рикота — 250 грамів;
  • твердий сир — 250 грамів;
  • гілочка базиліку — 5 грамів;
  • сіль — 3/4 чайної ложки;
  • сушене орегано — 1 чайна ложка;
  • вода — 1 склянка.

Приготування потрібно розпочати з промивки та обсушки гарбузів, після чого його треба розрізати навпіл та вибрати насіння. Далі необхідно покласти гарбуз зрізами вниз у форму з бортиками, влити 1 склянку води та відправити у розігріту до 200 градусів духовку на 20-35 хвилин.

За цей час потрібно почистити цибулю й базилік та подрібнити їх, а ковбаски нарізати кубиками. 

У великій сковороді на середньому вогні варто розігріти олію та покласти туди ковбасу, цибулю, орегано і сіль. При приготуванні періодично варто переміщувати, поки цибуля не підрум’яниться. Далі необхідно вмішати соус маринара, після чого зняти отриману суміш з вогню та додати базилік з переміщуванням.

Суміш потрібно викласти в човники з гарбуза, зверху доповнюючи її рикотою та тертим сиром. Все це необхідно запікати у духовці розігрітій до 180 градусів протягом 15-20 хвилин, поки сир не розплавиться.

Гарбузова запіканка з куркою

Гарбузова запіканка / фото ілюстративне, Depositphotos

Ще один простий, але не менш смачний рецепт з гарбуза, який зможе приготувати кожен. 

Для його приготування потрібні:

  • куряче філе — 2 штуки;
  • гарбуз — 500 грамів;
  • ріпчаста цибуля — 1 штука;
  • сіль, перець та зелень — за смаком.

Для заливки потрібні:

  • курячі яйця — 3 штуки;
  • твердий сир — 150 грамів;
  • сметана 15% — 120 грамів;
  • сіль та перець — за смаком.

Приготування розпочинається з обсмаження курячого філе, яке до цього потрібно промити, нарізати шматочками, посолити та поперчити. Саме м’ясо обсмажувати до рум’яності.

Далі потрібно підготувати гарбуз. Його треба почистити від шкірки та насіння, а після нарізати кубиками. Цибулю ж потрібно нарізати напівкільцями.

Отримані інгредієнти необхідно викласти у форму. Знизу повинні знаходитися кубики гарбуза, а зверху — курка й цибуля.

Далі необхідно приготувати заливку. Для цього варто збити яйця, сіль, сметану та тертий твердий сир. Цією сумішшю заливайте інгредієнти в формі.

Страву запікайте 30-40 хвилин при температурі 180 градусів. Вже готову запіканку з куркою і гарбузом прикрасьте зеленню.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Безоплатні консультації психологів та психотерапевтів для дітей: як отримати

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:00, 11 Жовтня 2024
Психологічна підтримка для дітей / фото ілюстративне, freepik

З 01 жовтня 2024 року неповнолітні мешканці України можуть отримати безоплатну психологічну допомогу в межах естонсько-українського сервісу “Спокій”. Консультації проводитимуться в онлайн форматі.

Детальніше про те, як отримати безоплатну психологічну допомогу, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Безплатна психологічна допомога дітям в Україні

Спокій” — це унікальний естонсько-український проєкт із надання безоплатної психологічної та психотерапевтичної допомоги жителям України в онлайн форматі. З 1 жовтня 2024 року допомогу почали надавати й неповнолітнім.

За словами координаторки проєкту Лесі Кондратюк, від самого початку”Спокій” мав на меті надавати психологічну допомогу лише дорослим. Проте, згодом виявилося, що аналогічний запит є й серед неповнолітніх, що вимушені проживати у реаліях війни. Це не тільки життя біля зон бойових дій, але й в умовах вимушеного переміщення, втрат у родині та інших. 

Умови отримання допомоги

Наразі отримати психологічну допомогу можуть як діти старше 14 років, так і менше цього віку. Для останніх існує важлива умова — вони мають відвідувати консультацію в супроводі одного із законних представників. Якщо дорослого не буде поруч, то дитина все одно отримає допомогу. Проте, їй не будуть надаватися жодні рекомендації із подальшого лікування без дозволу батьків.

Підлітки, старші 14 років можуть отримати допомогу самостійно.

Як записатися на консультацію

Для того, щоб отримати психологічну допомогу дітям в межах проєкту “Спокій”, необхідно пройти анонімне опитування для оцінки психологічного стану. Це можна зробити за посиланням.

Після заповнення опитувальника з’являється можливість зареєструватися на консультацію в обраний час. Тривалість одної консультації — 30–60 хвилин. Для запису на консультації користувачі мають поділитися персональними даними.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Смачні страви до Гелловіну: три рецепти з гарбузом, від яких не відірватися

Осінь — це сезон гарбузів, яка також вважається одним з головних атрибутів свята Гелловіну. Він є ідеальним елементом для приготування різних страв, зокрема, вишуканого ризотто […]

15:00, 11.10.2024 Скопіч Дмитро

Безоплатні консультації психологів та психотерапевтів для дітей: як отримати

З 01 жовтня 2024 року неповнолітні мешканці України можуть отримати безоплатну психологічну допомогу в межах естонсько-українського сервісу “Спокій”. Консультації проводитимуться в онлайн форматі. Детальніше про […]

14:00, 11.10.2024 Скопіч Дмитро

11 причин, чому вам можуть відмовити у наданні субсидії

Субсидії — важлива адресна державна допомога, що надається мешканцям домогосподарств на відшкодування витрат з оплати житлово-комунальних послуг. Втім, вона недоступна для деяких категорій населення. Детальніше […]

11:00, 11.10.2024 Скопіч Дмитро

Найстаріший вулкан та затишна екоферма з равликами: топ-7 місць відпочинку на Дніпропетровщині

Дніпропетровщина — один з наймальовничіших районів України, який має безліч цікавих місць для відпочинку подалі від гучних міст.  Редакція Бахмут IN.UA розповідає про те, куди […]

18:25, 10.10.2024 Скопіч Дмитро

До зимових свят: як дітям ВПО на Івано-Франківщині отримати подарунок від Миколая

Представники громадської організації “Карітас-Надвірна”, ставши офіційними помічниками Святого Миколая, анонсували проведення щорічної акції для дітей ВПО на Івано-Франківщині. Про це повідомили представники “Карітас-Надвірна” в Facebook. […]

16:00, 10.10.2024 Скопіч Дмитро