Десантники в пастці, резервів мало, а других вагнерівців нема. В ISW оцінили дії ЗСУ біля Бахмута

Семаковська Тетяна 11:15, 18 Вересня 2023

Аналітики Інституту вивчення війни щодня стежать за ситуацію на різних напрямках фронту в Україні. Особлива увага прикута до дій українських та російських військ в Бахмуті, та на Бахмутському напрямку. Фахівці присвятили спецвипуск для Бахмута.

Редакція «Бахмут. IN. UA» зібрала головні тези із висновку Інституту вивчення війни.

Критика наступальних операцій України необґрунтована

Українські сили святкують звільнення Кліщіївки та Андріївки, ці два населені пункти розташувалися на південь від Бахмута, але всі зусилля України спочатку з оборони, а тепер і з проведення контрнаступальних операцій навколо Бахмута стали об’єктом необґрунтованої критики. 

Втім у Інституті війни вважають інакше. На їх думку, оборонні та контрнаступальні операції України в районі Бахмута з літа 2022 року є оперативно обґрунтованим заходом, який зафіксував велику кількість російської бойової потужності, яка в іншому випадку була б доступна для посилення російської оборони на півдні України. 

Російські повітряно-десантні війська наразі обороняють район Бахмута, вони вважаються елітою військ у росії. Це значне досягнення України допомогло запобігти створенню Росією великого мобільного оперативного резерву, який міг би бути використаний для зупинки основних українських контрнаступальних зусиль у Запорізькій області. 

Чи продовжуватимуть ЗСУ наступ на Бахмутському напрямку?

Бойова зона в Бахмуті. Фото: з відкритих джерел

Продовження контрнаступу навколо Бахмута необхідне для того, щоб утримати російські сили в цьому районі. Нещодавня передислокація загону однієї окремої російської бригади ПДВ (ред. повітряно-десантних військ)  з-під Бахмута на південь України свідчить про те, що росіяни прагнуть повернути собі бойову міць, яку Україні у них відібрала.

Оборонні операції України в Бахмуті залучили елементи щонайменше однієї дивізії ПДВ, їх зафіксували біля Бахмута влітку 2022 року. Колишній російський офіцер Ігор Гіркін повідомив, що 137-й повітряно-десантний полк 106-ї повітряно-десантної дивізії діяв у Бахмуті разом із силами Вагнера з “початку” наступу Вагнера на Бахмут, імовірно, у червні 2022 року, коли почалася участь Вагнера в основних атаках на захоплення міста. Цей же 106 підрозділ рф діяв у Бахмуті аж до січня 2023 року.

Російські військові розгорнули додаткові підрозділи ПДВ у Бахмуті на початку та в середині травня 2023 року, незадовго до того, як покійний фінансист групи Вагнера Євген Пригожин оголосив, що сили Вагнера будуть виведені з Бахмута.

У квітні та на початку травня 2023 року темп боїв у Бахмуті знизився, оскільки російські війська завершили захоплення міста. Фінансист групи “Вагнера” Євген Пригожин оголосив про перемогу в Бахмуті 20 травня і заявив про намір вивести сили “Вагнера” з міста 25 травня. 25 травня Пригожин оголосив, що група “Вагнера” почала передавати свої позиції в Бахмуті Міністерству оборони Росії, і заявив, що “Вагнер” повністю вийде з міста 1 червня 2023 року. На заміну їм прийшли російські десантники.

Українські сили почали контрнаступальні операції в районі Бахмута майже одразу після відходу Вагнера. Росіяни були змушені зберегти сили ПДВ, які вже перебували там, і перекинути додаткові підкріплення до Бахмута. 

Україна почала контрнаступ на Бахмут та Запоріжжя одночасно

Битва за звільнення українських територій триває. Фото: з відкритих джерел

Після захоплення міста Вагнером близько 20 травня українські війська проводили постійні тактичні контратаки в Бахмуті та на його флангах. 4 червня Україна розпочала значний контрнаступ на Бахмут, в той самий день, коли розпочався великий контрнаступ на Запоріжжі, і протягом червня, липня та серпня проводила постійні та активні наступальні дії на північному та південному флангах Бахмута.

Ці постійні українські атаки під Бахмутом змусили залишатися під Бахмутом велику частину російських десантників. Російські військові не розгорнули б і не утримували б таку велику кількість елітних сил у Бахмуті, якби ЗСУ не розпочали широкомасштабні та ефективні контрнаступальні операції, які загрожували повернути місто, захоплене російськими військами з величезною ціною.

Російські джерела приписують частинам 98-ї повітряно-десантної дивізії – ймовірно, частинам 217-го повітряно-десантного полку – перемогу над українськими військами на північному фланзі Бахмута в липні 2023 року. Водночас щоб втримувати захоплені території – десантникам довелося залишатися в Бахмуті, їх не могли перекинути на інші фланги битви.

Той факт, що російське командування передислокувало ці сили ПДВ для утримання Бахмута, свідчить про те, що вони були б готові перекинутись до Запорізької області для захисту від основних українських контрнаступальних зусиль, якби українські операції не закріпили їх у районі Бахмута.

Які російські війська застрягли в Бахмуті завдяки українському контрнаступу?
 • Обидва маневрені полки 106-ї повітряно-десантної дивізії;
 • підрозділи 137-го полку;
 • підрозділи 51-го полку;
 • один з двох маневрених полків 98-ї повітряно-десантної дивізії;
 • 217-й полк;
 • підрозділи 11-ї окремої десантно-штурмової бригади;
 • частини 31-ї окремої десантно-штурмової бригади;
 • частини 83-ї окремої десантно-штурмової бригади.

Російські військові перекинули частини двох підрозділів десантників, які російське командування не залучало до Бахмута, для підтримки російської оборони в Запорізькій області.

Єдиними силами з-поміж десантників росіян, які не були задіяні в Бахмуті до червня-липня 2023 року, були частини 76-ї десантно-штурмової дивізії, що діяла під Кремінною, 331-го повітряно-десантного полку 98-ї повітряно-десантної дивізії, що також діяла під Кремінною, 7-ї десантно-штурмової дивізії, що діяла на лівому (східному) березі Дніпра в Херсонській області, а також 45-ї гвардійської бригади спецпризначення, яка вже була задіяна в обороні південної частини України в районі Малої Токмачки ще на початку червня 2023 року.

Росіяни не мають достатньо резервів для другого взяття Бахмута
Мертвий Пригожин був одним із пішаків путіна, який дозволяв використовувати вагнерівців, який живий щит

Начальник розвідки Кирило Буданов повідомив, що підрозділи 41-ї загальновійськової армії почали “повільну” передислокацію з лінії Луганська до району на півдні України. 

Така передислокація регулярних мотострілецьких підрозділів, ймовірно, відображає той факт, що російські війська не мають достатньої кількості підрозділів ПДВ для перекидання. 

Всі російські полки і бригади ПДВ, які ще не перекинуті на південь, зосереджені в районі Бахмута.

Чому російські десантники такі важливі?
Завдяки скупченню росіян в Бахмуті – ЗСУ звільнили Роботине

Тривалі контрнаступальні операції українських військ у районі Бахмута з весни 2023 року дозволили успішно зафіксувати на місці значну частину російських десантників. 

Це підвищило шанси України на операційний успіх на південному фронті, запобігши створенню там резерву росіян. Це значне досягнення, бо саме десантники є основним експедиційним військом Росії та найбільш мобільною бойовою силою. 

Українські дії під Бахмутом виснажили ці частини, позбавили їх можливості перегрупуватися і переозброюватися, а також не дозволили російському командуванню використати їх для формування резерву для захисту південного фронту. Концентрація будь-якої значної частини цих підрозділів ПДВ в районі Роботиного зробила б неможливим прорив українських військ через лінію фронту в цьому районі.

Бахмут став для росії фатальною помилкою
Бахмут, 2023. Фото: з відкритих джерел

Українці скористалися тим, що росія зациклилася на оперативно незначущому місті Бахмут, щоб стягнути туди найякісніші мобільні російські резерви спочатку для завершення російського захоплення міста, а потім для утримання його проти українських контрнаступальних операцій, які розпочалися майже одразу після відступу сил Вагнера.

Передислокація росією всіх або більшості цих частин десантників для оборони на півдні України — принесла б росії набагато більше користі, ніж розгортання українських контрнаступальних сил від Бахмута до Запоріжжя. 

Російським військам у Запоріжжі не вистачає живої сили, необхідної для оборони всіх польових укріплень, які вони підготували.  

Що заважає українським військам швидше прориватися?

Українські сили не отримали б стільки користі, якби сконцентрували більшу частину своїх бойових сил на проривних діях. Цьому є декілька доказів:

 • брак обладнання для розмінування;
 • складність проведення операцій з розмінування в умовах атак російської авіації та вертольотів за підтримки потужної російської артилерії та протитанкових систем.

Збільшення кількості українських сил, які б долали такі труднощі, не покращило б суттєво шанси України. Крім того, російські оборонні позиції навколо Бахмута спочатку не були сильно заміновані, і тому, ймовірно, не привернули увагу багатьох обмежених українських саперів до цього району, принаймні на початковому етапі. 

Таким чином, перекидання більшої кількості українських сил на південь до добре захищених російських мінно-вибухових загороджень у Запоріжжі навряд чи могло суттєво вплинути на ефективність українських контрнаступів у цьому районі, тоді як відсутність такої великої кількості потенційних резервних сил Росії, ймовірно, дала Україні шанс досягти значних успіхів на півдні.

У висновку аналітики підсумували, що українські оборонні, а потім контрнаступальні операції навколо Бахмута мали обґрунтований ефект. ЗСУ вдалося притягнути сюди основну масу російських військ.

Українським військам, ймовірно, доведеться продовжувати жорсткий тиск навколо Бахмута, щоб утримувати там російські сили ПДВ, але цей тиск, ймовірно, буде вартий того, щоб запобігти швидкому перекиданню цих російських сил на південь Запорізької області для переозброєння і підготовки до зупинки вирішальних українських зусиль на цьому напрямку.

Фото: Генштаб

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Nova Post запустила доставку посилок між країнами Європи

Валентина Славінська Славінська Валентина 18:00, 24 Травня 2024
Відділення Nova Post / фото з відкритих джерел

Тепер користувачі Nova Post можуть відправляти посилки, документи та вантажі не лише з України в Європу чи навпаки, а й між самими країнами Європи, де працюють відділення компанії.

Детальніше про те, як це працюватиме, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA

Розширення Nova Post 

Nova Post розширила свої послуги й тепер пропонує клієнтам доставку відправлень між країнами Європи. Ця функція доступна у всіх країнах, де є відділення компанії, за винятком Молдови, Румунії та Великої Британії.

Перевагами нової послуги є:

 • посилки будуть доставлятися до місця призначення протягом двох днів у відділення, на адресу, в поштомат або пункт видачі;
 • можна відправляти документи, посилки та вантажі вагою до 100 кг;
 • оформити відправлення, викликати кур’єра, оплатити доставку та відстежувати переміщення можна на сайті або в застосунку Nova Post.

Вартість залежить від ваги та відстані між країнами. Наприклад, посилка до 2 кг з Польщі в Німеччину коштуватиме 43 злотих, а в Іспанію – 65 злотих. За доставку на адресу потрібно доплатити 10 злотих.

Які відділення вже відкрито

Доставка посилок між країнами Європи від “Нової пошти” наразі працює в таких державах: 

 • Польщі;
 • Литві;
 • Чехії; 
 • Німеччині; 
 • Словаччині; 
 • Естонії; 
 • Латвії;
 • Угорщині;
 • Італії;
 • Іспанії.

Послуга дозволяє відправляти документи, посилки та вантажі вагою до 100 кг між відділеннями компанії в зазначених країнах. Доставка триватиме до двох днів у відділення, на адресу, в поштомат або пункт видачі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмут і Володимир підписали меморандум про співпрацю у сферах культури, освіти та соціального захисту

Валентина Славінська Славінська Валентина 17:00, 24 Травня 2024
Підписання меморандуму / фото Бахмутської міської ради

Бахмутська міська військова адміністрація та Володимирська міська рада домовились про партнерство та реалізацію спільних проєктів для розвитку громад. Для цього вони підписали відповідний меморандум під час онлайн-зустрічі.

Про це повідомили у Бахмутській міській раді

Співпраця за меморандумом

В онлайн-форматі відбулася зустріч начальника Бахмутської міської військової адміністрації Олексія Реви та Володимирського міського голови Ігоря Пальонки, під час якої сторони підписали Меморандум про розвиток взаємовідносин і співпрацю між двома містами.

Згідно з підписаним документом, Бахмут і Володимир планують поглибити співпрацю через об’єднання зусиль та реалізацію спільних проєктів у сферах культури, освіти, спорту, соціального захисту та охорони здоров’я. Також передбачається залучення представників обох громад до спільного планування, організації та проведення заходів.

Переконаний, що підписаний меморандум стане взаємною корисною працею, результатом якої будуть цікаві проєкти для розвитку наших громад

Олексій Рева // начальник Бахмутської міської військової адміністрації

Представники Володимирської міської ради також розраховують на плідне партнерство в рамках підписаного меморандуму на користь обох міст.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Без води, проте зі сміттям”: як живуть українці в Донецьку

Війна росії проти України почалася задовго до 24 лютого 2022 року. Перша фаза фізичної окупації територій нашої держави у сучасній історії відбулася ще 2014 року. […]

Пушилін в Бахмуті

пушилін в Бахмуті: що обіцяв, про що брехав?

Голова так званої «днр» денис пушилін опублікував відео, у якому розповів про «київський режим» та майбутню відбудову Бахмута. пушилін заявив, що росія вже має схожий […]

photo 5258430724120363862 y e2c0b

«Україна змінила хід війни»: що міжнародні експерти кажуть про Бахмут та контрнаступ

За останні кілька днів ЗСУ повернули під контроль України значну частину окупованої території. Це стосується переважно Харківської, Херсонської та частково Луганської областей. При цьому окупанти […]