Чому кияни виступили проти муралу, присвяченому Бахмуту?

Микола Ситник 14:36, 20 Серпня 2023

В середині липня в Києві, в одному з будинків по вулиці Рейтарській, почалось створення муралу, присвяченому Бахмуту. Цю ідею ініціювала музикантка й композиторка з Бахмута Даша Суворова. Після того, як робота була виконана приблизно наполовину, мешканці будинку висловили протест проти появи цього стріт-арту.

Автор майбутнього стінопису, художник із Бучі Євгеній Аксьоненко, розповів редакції «Бахмут. IN.UA», яка зараз ситуація з муралом та чому деякі кияни виступають проти нього.

Він зазначив, що поки невідомо, коли можна буде завершити стінопис.

«Стінопис виконаний приблизно на 50%. Наразі робота над муралом призупинена. Хоча у нас є всі правові документи, це погоджено з адміністрацією. Всі дозволи є, але мешканці будинку блокують доступ до муралу. І відповідно ми не можемо завершити його. Якби відновили роботи, то думаю, що за тиждень уже впоралися б», — повідомив художник-мураліст.
Бучанський художник Євгеній Аксьоненко. Фото: Galerie Les Noms

Як створювали стінопис?

Всі стіни будинків там розмальовані хаотичними написами, які не мають ніякого сенсу. Спочатку спокійно собі працювали. Ми підлаштовувалися під всіх жителів будинку. Могли б працювати і кожен день, але у людей там парковка, їм треба десь ставити машини. От ми й підлаштовувались під всіх, погоджували роботи з ними.

Після того, як ми вже практично нанесли фон і почали формувати образ, мешканці почали висловлювати своє незадоволення. З’явилися аркуші, вони ходили по квартирах інших будинків і налаштовували всіх мешканців проти цього муралу.

Євгеній Аксьоненко // Автор стінопису

Кияни залишали такі написи

Чому кияни проти муралу?

Мешканці будинку на Рейтарській, 2, вбачають у роботі піар, тому і висловили невдоволення. 

«Вони вважають, що це якийсь піар-хід. Хоча я не бачу якогось піару. Вони кажуть, що образ героїні на муралі, пов’язаний з авторкою проєкту. Насправді не всі мешканці будинку, а лише декілька вбачають у цьому образ Даші Суворової. З’явилася одна людина, яка почала всіх жителів налаштовувати проти муралу. Спочатку проти була лише одна людина. Індивідуальний випадок. Це її особиста якась така думка. Коли я спілкувався з нею (ред. із дівчиною, яка виступила проти стінопису), вона сказала, що там може бути будь-що. Їй взагалі все одно, що там може бути, але не цей мурал», — додає бучанський митець Євгеній Аксьоненко.

Власниця однієї з квартир в будинку на Рейтарській розповіла виданню «The Village Україна», що мешканці незадоволені з кількох причин. За її словами, по-перше, з ними ніхто не узгоджував створення муралу; по-друге, стінопис їм видається спекуляцією на темі трагедії Бахмута. 

«На цьому малюнку зображений доволі впізнаваний силует однієї жінки, літають снаряди й указана конкретна адреса з Бахмута. Трагедія Бахмута — це якась персоналізована історія? Там загинуло безліч людей, тисячі втратили свої домівки. Чому на малюнку не всі ці люди? Або чому там не захисники Бахмута? Це, звісно, риторичні запитання», — нарікає мешканка будинку, яка попросила не вказувати її ім’я.

Жінка додала, що жителі будинку подали колективну заяву до Київської міської державної адміністрації, яку мають розглянути впродовж двох тижнів.

Стінопис, який планували зобразити на будинку

Що символізує мурал?

Авторка ідеї Даша Суворова у коментарі для видання «Наш Київ» розповіла, що висловлює свої почуття через мурали.

«Я донька військового офіцера й, коли наше місто почали стирати з лиця землі, зрозуміла, що не буду писати про це пісні, адже це страшний біль. Одного разу, коли заснула після сильного обстрілу, мені наснилася ця трилогія муралів. Тоді я вирішила висловити свої почуття через стінописи», — пояснила бахмутянка.

До слова, перший мурал трилогії з присвятою «Артемсолі» відкрили на початку травня в Ірпені. На майбутньому ж стінописі поблизу Золотих воріт мала бути зображена жінка, яка тримає у своєму лоні зруйноване ворожими снарядами місто.

За словами Євгенія Аксьоненка, мурал у Києві — це узагальнений образ нового життя Бахмута, який можна порівняти з будь-якою людиною.

«У мене сформувався цей образ після того, як я вислухав історію Даші Суворової. Вона розповіла про своє життя: як жила в Бахмуті, як забрали її будинок, як зруйнували її місто. Їй довелося виїхати…У мене сформувався образ дівчини-воїна, який символізує всіх жителів міста, які пережили окупацію і знущання. І попри все вони мають надію на нове життя міста.

Я все це вклав в образ молодої дівчини, вагітної. Вона несе те, що з нею трапилося, що трапилось з її вмістом. Це узагальнений образ нового життя міста і нового життя українського народу. Його можна порівняти з будь-якою людиною», — переконує автор стінопису.
Художник показує, як мав виглядати завершений мурал

Читайте також: Чи буде на Дніпропетровщині мурал присвячений Бахмуту?

Нагадаємо, ініціаторка муралів в Ірпені та Києві Даша Суворова поділилася з редакцією «Бахмут. IN.UA» своїми міркуваннями про світло Перемоги, українську музику під час війни та шлях додому.

Всі фото: скріншоти з tiktok.com/darina.sher

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Коли нараховують “дитячі” гроші в Україні: що варто знати батькам у 2025 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:00, 10 Липня 2025
“Дитячі” виплати / фото НБУ

Щомісячна виплата допомоги на дитину — важлива фінансова підтримка для багатьох українських родин. Проте часто батьки не знають, коли саме вона надходить.

Детальніше про те, коли у 2025 році приходять дитячі гроші — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Коли нараховують “дитячі” гроші в Україні у 2025

Державна допомога при народженні дитини залишається фіксованою і становить 41 280 гривень для дітей, які з’явилися на світ після 30 квітня 2014 року. Виплата здійснюється частинами: спочатку родина отримує одноразову суму 10 320 грн, а решта — по 860 грн щомісяця протягом трьох років.

Багатьох батьків цікавить, коли саме ці кошти надходять на банківську картку у 2025 році. Відповідно до чинного порядку, чіткої дати виплати не існує, оскільки вона залежить від перерахування коштів Державною казначейською службою. Цей процес відбувається на початку кожного місяця.

Після надходження грошей до банківської установи їх зарахування на картки отримувачів може тривати до трьох днів. У середньому родини отримують допомогу з 5 до 15 числа кожного місяця, хоча фактичне зарахування може розпочатися вже з 4 числа. Таким чином, затримки на кілька днів — не виняток, а звична практика.

Ця щомісячна допомога є гарантованою державою, однак її надходження залежить від графіка роботи казначейства та обраного банку.

Куди звертатися, якщо дитячі гроші не надійшли

Інколи трапляється, що батьки отримують виплати із запізненням. Це пов’язано з тим, що органи Державної казначейської служби здійснюють платежі з урахуванням ресурсного забезпечення єдиного казначейського рахунку та пріоритетності видатків.

Під час повномасштабної війни кошти насамперед спрямовуються на національну безпеку та оборону, тож можливі затримки з соціальними виплатами.

Якщо допомога не надходить упродовж звичного періоду, слід звернутися до спеціалістів органів соціального захисту населення за місцем фактичного або тимчасового перебування, або зателефонувати на урядову гарячу лінію за номером 15-45.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

Семаковська Тетяна 14:20, 8 Липня 2025
Бахмутський ЦНАП
ЦНАП для бахмутян / фото Бахмутська міськрада

9 липня 2025 року фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись на консультацію можна за номером телефону.

Про це повідомляє Центр підтримки бахмутян у місті Київ.

Бахмутський ЦНАП в Києві

Прийом громадян запланований у середу, 9 липня 2025 року, за адресою: місто Київ, провулок Машинобудівний, 28, кабінет 204 (Солом’янський район, станція метро “Шулявська”) з 10:00 до 14:00. Потрапити на прийом можна за попереднім записом за телефонами:

  • +380 (98) 850 0561;
  • +380 (99) 667 9206;
  • +380 (68) 851 5089 (представник відділу реєстрації).

В установі мешканці Бахмутської громади можуть:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого / зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАП здійснюватиме допомогу у заповненні та поданні заяв до Міжнародного реєстру збитків тим бахмутянам, які не мають можливості зробити це самостійно через портал “Дію” або потребують допомоги.

Зазначається, що для подання такої заяви необхідно мати електронний цифровий підпис або Дія. Підпис.

Як отримати консультацію

Консультації за зазначеними послугами можна отримати й дистанційно з понеділка по п’ятницю, з 10:00 до 16:00, за номерами: +38 (098) 850 0561, +38 (099) 667 9206 або +380 (68) 851 5089.

Також можна звернутися на електронні скриньки: 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Коли нараховують “дитячі” гроші в Україні: що варто знати батькам у 2025 році

Щомісячна виплата допомоги на дитину — важлива фінансова підтримка для багатьох українських родин. Проте часто батьки не знають, коли саме вона надходить. Детальніше про те, […]

17:00, 10.07.2025 Скопіч Дмитро
Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

9 липня 2025 року фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. […]

“Пакунок школяра”: уряд ініціював грошову допомогу в 5 тисяч гривень для першокласників

В Україні запроваджують нову ініціативу соціальної підтримки родин — “Пакунок школяра”. Це одноразова виплата у розмірі 5 000 гривень, яку надаватимуть батькам першокласників для підготовки […]

14:45, 07.07.2025 Скопіч Дмитро
Кафе в Дніпрі

Круасани та піца: де смачно й дешево поїсти у Дніпрі

У Дніпрі проживає чимало переселенців з різних областей України. Люди знайшли тут тимчасовий дім та роботу. Немало у Дніпрі й бахмутян, які вже адаптувалися до […]

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

2 липня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]