Чому кияни виступили проти муралу, присвяченому Бахмуту?

Микола Ситник 14:36, 20 Серпня 2023

В середині липня в Києві, в одному з будинків по вулиці Рейтарській, почалось створення муралу, присвяченому Бахмуту. Цю ідею ініціювала музикантка й композиторка з Бахмута Даша Суворова. Після того, як робота була виконана приблизно наполовину, мешканці будинку висловили протест проти появи цього стріт-арту.

Автор майбутнього стінопису, художник із Бучі Євгеній Аксьоненко, розповів редакції «Бахмут. IN.UA», яка зараз ситуація з муралом та чому деякі кияни виступають проти нього.

Він зазначив, що поки невідомо, коли можна буде завершити стінопис.

«Стінопис виконаний приблизно на 50%. Наразі робота над муралом призупинена. Хоча у нас є всі правові документи, це погоджено з адміністрацією. Всі дозволи є, але мешканці будинку блокують доступ до муралу. І відповідно ми не можемо завершити його. Якби відновили роботи, то думаю, що за тиждень уже впоралися б», — повідомив художник-мураліст.
Бучанський художник Євгеній Аксьоненко. Фото: Galerie Les Noms

Як створювали стінопис?

Всі стіни будинків там розмальовані хаотичними написами, які не мають ніякого сенсу. Спочатку спокійно собі працювали. Ми підлаштовувалися під всіх жителів будинку. Могли б працювати і кожен день, але у людей там парковка, їм треба десь ставити машини. От ми й підлаштовувались під всіх, погоджували роботи з ними.

Після того, як ми вже практично нанесли фон і почали формувати образ, мешканці почали висловлювати своє незадоволення. З’явилися аркуші, вони ходили по квартирах інших будинків і налаштовували всіх мешканців проти цього муралу.

Євгеній Аксьоненко // Автор стінопису

Кияни залишали такі написи

Чому кияни проти муралу?

Мешканці будинку на Рейтарській, 2, вбачають у роботі піар, тому і висловили невдоволення. 

«Вони вважають, що це якийсь піар-хід. Хоча я не бачу якогось піару. Вони кажуть, що образ героїні на муралі, пов’язаний з авторкою проєкту. Насправді не всі мешканці будинку, а лише декілька вбачають у цьому образ Даші Суворової. З’явилася одна людина, яка почала всіх жителів налаштовувати проти муралу. Спочатку проти була лише одна людина. Індивідуальний випадок. Це її особиста якась така думка. Коли я спілкувався з нею (ред. із дівчиною, яка виступила проти стінопису), вона сказала, що там може бути будь-що. Їй взагалі все одно, що там може бути, але не цей мурал», — додає бучанський митець Євгеній Аксьоненко.

Власниця однієї з квартир в будинку на Рейтарській розповіла виданню «The Village Україна», що мешканці незадоволені з кількох причин. За її словами, по-перше, з ними ніхто не узгоджував створення муралу; по-друге, стінопис їм видається спекуляцією на темі трагедії Бахмута. 

«На цьому малюнку зображений доволі впізнаваний силует однієї жінки, літають снаряди й указана конкретна адреса з Бахмута. Трагедія Бахмута — це якась персоналізована історія? Там загинуло безліч людей, тисячі втратили свої домівки. Чому на малюнку не всі ці люди? Або чому там не захисники Бахмута? Це, звісно, риторичні запитання», — нарікає мешканка будинку, яка попросила не вказувати її ім’я.

Жінка додала, що жителі будинку подали колективну заяву до Київської міської державної адміністрації, яку мають розглянути впродовж двох тижнів.

Стінопис, який планували зобразити на будинку

Що символізує мурал?

Авторка ідеї Даша Суворова у коментарі для видання «Наш Київ» розповіла, що висловлює свої почуття через мурали.

«Я донька військового офіцера й, коли наше місто почали стирати з лиця землі, зрозуміла, що не буду писати про це пісні, адже це страшний біль. Одного разу, коли заснула після сильного обстрілу, мені наснилася ця трилогія муралів. Тоді я вирішила висловити свої почуття через стінописи», — пояснила бахмутянка.

До слова, перший мурал трилогії з присвятою «Артемсолі» відкрили на початку травня в Ірпені. На майбутньому ж стінописі поблизу Золотих воріт мала бути зображена жінка, яка тримає у своєму лоні зруйноване ворожими снарядами місто.

За словами Євгенія Аксьоненка, мурал у Києві — це узагальнений образ нового життя Бахмута, який можна порівняти з будь-якою людиною.

«У мене сформувався цей образ після того, як я вислухав історію Даші Суворової. Вона розповіла про своє життя: як жила в Бахмуті, як забрали її будинок, як зруйнували її місто. Їй довелося виїхати…У мене сформувався образ дівчини-воїна, який символізує всіх жителів міста, які пережили окупацію і знущання. І попри все вони мають надію на нове життя міста.

Я все це вклав в образ молодої дівчини, вагітної. Вона несе те, що з нею трапилося, що трапилось з її вмістом. Це узагальнений образ нового життя міста і нового життя українського народу. Його можна порівняти з будь-якою людиною», — переконує автор стінопису.
Художник показує, як мав виглядати завершений мурал

Читайте також: Чи буде на Дніпропетровщині мурал присвячений Бахмуту?

Нагадаємо, ініціаторка муралів в Ірпені та Києві Даша Суворова поділилася з редакцією «Бахмут. IN.UA» своїми міркуваннями про світло Перемоги, українську музику під час війни та шлях додому.

Всі фото: скріншоти з tiktok.com/darina.sher

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Підбірка цікавих костюмів для дітей на Геловін

Геловін 2023: підбірка цікавих ідей для дитячих костюмів

Геловін — цікаве свято, яке прийшло в Україну з Заходу. Його відзначають у ніч на 1 листопада. Ще кілька років тому українці були байдужими до […]

13:31, 30.09.2023 Микола Ситник

Можна показувати себе з кращого боку, але не брехати: експертка розповіла, як правильно скласти резюме

Правильне оформлення резюме є ключовим елементом успішного пошуку роботи. Адже, воно створює перше враження про вас як про кандидата. Вам потрібно вміти підсвітити свої сильні […]

Гуманітарний центр з Бахмутом у серці

Гуманітарні штаби Донеччини: де ВПО можуть отримати допомогу

Для підтримки внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з Донецької області в 16 регіонах та 27 містах України діють 70 гуманітарних штабів, центрів або хабів. У цих […]

13:55, 29.09.2023 Микола Ситник
ід картка оформити

Паспортний сервіс, ЦНАП та Дія: як отримати картку ID

Сьогодні більшість українців переходять на електронні документи, а також оформляють картку з електронним носієм. Як отримати ID-паспорт в Україні, скільки коштує така послуга та де […]

Українці закордоном

Без пільг в Чехії й офіційної роботи в Польщі: які зміни чекають біженців з України

За даними Мінекономіки, від початку війни з України виїхало 6,2 млн українців, які наразі перебувають за кордоном. Українські біженці живуть у Європі, США, Азії. За […]