Без пільг в Чехії й офіційної роботи в Польщі: які зміни чекають біженців з України

Семаковська Тетяна 18:25, 26 Вересня 2023

За даними Мінекономіки, від початку війни з України виїхало 6,2 млн українців, які наразі перебувають за кордоном. Українські біженці живуть у Європі, США, Азії. За майже два роки повномасштабної війни умови життя українців значно змінилися. Правила перебування стали більш суворими, а витрати на біженців планують зменшити. Наприклад, Німеччина майже вполовину скоротить бюджет, як й Польща.

Як зміниться життя українців закордоном найближчий рік – читайте в матеріалі редакції Бахмут.IN.UA.

Ми обрали 5 країн, де у найбільшій кількості перебувають українці: Німеччина, Польща, Чехія, Італія та Іспанія

Німеччина скорочує виплати

Німеччина – лідер за кількістю біженців з України/ з відкритих джерел

З 2024 року Німеччина скоротить фінансування допомоги українським біженцям, про це пише видання Reuters. Берлін повідомив, що на підтримку біженців виділить щонайбільше 1,7 млрд євро. Це приблизно половина від витрат 2023 року, тоді на потреби людей виділили 3,75 мільярда євро.

Загалом, понад 1 мільйон українців опинилися у Німеччині після російського вторгнення. 

Їхня підтримка лягла важким тягарем на плечі міст і муніципалітетів країни, а 16 земель країни вимагають більше федеральних коштів для покриття витрат на біженців наступного року, пише Reuters. 

Крім того, федеральний уряд Німеччини також скасує свій внесок у витрати на утримання та інтеграцію українських біженців. Але проте, є й позитивні зміни. Наприклад, деяким українським біженцям у Німеччині підвищать соцвиплати:

  • батьки-одинаки або самотні дорослі – 563 євро (близько 22 тис. грн), замість 502 євро;
  • діти до 6 років – 357 євро (близько 14 тис. грн), замість 318 євро;
  • діти віком 7-14 років – 390 євро, (близько 15 тис. грн) замість 348 євро;
  • діти 15-18 років – 471 євро (близько 15 тис. грн), замість 420 євро.

Щоб знайти високооплачувану роботу у Німеччині українцям потрібно знати мову на рівні C1 або C2. Інакше, шанс, що вас не візьмуть на роботу значно зростає. 

Польща планує обмежити для українців вільний доступ до шкіл та можливість працювати

Варшава прихистила майже 1 млн українців/ фото з відкритих джерел

Польща також планує урізати виплати для українців, про це пише  Bloomberg, посилаючись на польських урядовців. Додамо, що в Польщі зараз перебуває близько 990 тисяч українців – за кількістю біженців сусідню країну обігнала тільки Німеччина.

Підтримка українських біженців не буде продовжена наступного року, заявив речник уряду Пьотр Мюллер в інтерв’ю телеканалу Polsat. Підтримка, про яку говорить Мюллер охоплює:

  • відмову від вимог щодо проживання і надання дозволів на роботу;
  • вільний доступ до шкіл;
  • медичної допомоги;
  • та сімейних виплат.

Читайте також: Танцюристка з Бахмута розповіла про зумбу та життя в Польщі

Ці правила просто втратять чинність наступного року

Пьотр Мюллер // речник уряду

За словами заступника соціальної політики Анни Шмідт, Польща витратила близько 2,4 млрд злотих ($550 млн) на допомогу українським сім’ям, які втекли до Польщі, щоб уникнути війни.

Чехія скорочує пільги для українців

Чехія планує частково компенсувати витрати українцям, які повернуться додому/ фото з відкритих джерел

У Чехії налічують близько 340 тисяч українських біженців. У кінці серпня 2023 року Чехія посилила умови для виплати допомоги українцям, аби зекономити бюджет країни. Про це повідомляє місцеве видання Seznam Zprávy. 

Відтак, тільки Прага скоротила витрати на українських біженців більше, ніж на третину. Хоча на початку літам 2023 року вона витратила майже 71 млн євро на гуманітарну допомогу та гранти солідарності, а вже у липні ці витрати впали до 46 млн євро.

Такі невтішні зміни для українців натомість привели до скорочення витрат у бюджеті Чехії. В уряді кажуть, що деякі біженці залишили країну і повернулися до України. Є й ті, хто почав працювати, аби закрити свої потреби. За інформацією бюро праці Чехії, у липні 2023 року майже 110 тисяч біженців з тимчасовим захистом працювали.

Раніше українці, які проживали у зареєстрованих квартирах, отримували житлову допомогу в розмірі 125 євро на місяць, це понад 4 тисячі гривень. Крім того, біженці отримують гуманітарну допомогу.

Біженці, які підпадають під вразливу категорію, а це діти, студенти та люди похилого віку мають право на більшу допомогу – близько 200 євро на місяць (ред. орієнтовно 7 тисяч гривень), тоді як інші отримують близько 130 євро (ред. орієнтовно 5 тисяч гривень). 

Крім того, з 1 вересня Чехія скоротила число міст, які ще можуть приймати українців. Тепер Прага вже не доступна для проживання, але місця для проживання ще є у містах Брно та Острава. Також влада Чехії запускає програму з добровільного повернення біженців в Україну. Людям, які оберуть цей варіант частково відшкодовуватимуть витрати, повідомляє Radio Prague International.

Італія не визначилася із продовженням тимчасового захисту для біженців

Італійський уряд ще не визначився із продовженням тимчасового захисту для біженців/ фото з відкритих джерел

В Італії проживає близько 170 тисяч українських біженців, більшість з цих осіб мають тимчасовий захист. Це дозволяє людям отримувати дозвіл на проживання протягом року, наразі така функція діє до 31 грудня 2023 року. Далі невизначеність, а це аж ніяк не полегшує життя вимушеного мігранта.

Протягом перших трьох місяців італійський уряд виплачує соцвиплати біженцям, це 300 євро на дорослого (ред. 11 тис. грн)  і 150 (ред. майже 6 тис. грн) євро на дитину. З травня 2023 року українці, які прибули до Італії на власному автомобілі, мають зареєструвати його. Незареєстрований транспортний засіб попросять вивезти з країни.

Італія – доволі бюрократична країна, українці відзначають, що знайти роботу тут досить важко через кризу робочих місць, знання мови також впливає на оплату праці. Крім того, тут не визнають диплом українських вузів, тож навіть із хорошим знанням мови — знайти роботу буде нелегко.

Читайте також: Подорожі до Європи: куди поїхати, якщо за кордон збираєтеся вперше

Іспанія зменшила виплати

Українці в Іспанії зможуть отримувати 200 євро соцвиплати, але витрачати їх можна тільки на продукти/ фото з відкритих джерел

Сонячна Іспанія прихистила понад 150 тисяч українців, які тікали від війни. Біженці отримували тимчасовий захист, який гарантував проживання, фінансову допомогу, навчання в школі та уроки іспанської мови, психосоціальну допомогу та сприяння в працевлаштуванні.

Іспанія надає грошову допомогу  українцям, дорослим 400 євро на місяць (ред. 15 тис. грн), а дітям 100 євро (майже 4 тис. грн)  на місяць.

Грошова допомога мала б надаватися протягом 6 місяців. Однак, ще на початку березня цього року виник резонанс, через те що країна не змогла виплатити обіцяної допомоги через бюрократію. Як надалі країна справлятиметься із біженцями – поки невідомо.

В кінці січня 2023 року країна перестала приймати заявки на соцвиплати у розмірі 400 євро. Зараз вразливі категорії біженців можуть отримати 200 євро, витрачати їх дозволяють лише на їжу.

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

30 тис грн на нову професію: жінок у Києві запрошують до навчання

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 16 Травня 2025
Центр зайнятості / фото Суспільне

У Києві жінки можуть опанувати нові професії безплатно. Наразі реалізується програма, яка дозволяє жінкам опанувати професії, зокрема водійки трамвая чи машиністки екскаватора.

Про це повідомляється на офіційному сайті Київської міської державної адміністрації.

Навчання для жінок у Києві 2025

Київський міський центр зайнятості продовжує підтримувати жінок у розширенні їхніх професійних можливостей. Наразі реалізується програма, яка дозволяє жінкам опанувати нові професії. На сьогодні доступні 31 спеціальність, зокрема:

  • водійка трамвая, тролейбуса або автобуса;
  • операторка верстатів з програмним керуванням;
  • фрезерувальниця;
  • електрогазозварниця;
  • машиністка екскаватора;
  • столярка та інші.

Навчання проходить за підтримки роботодавців. Вони надають місця для проходження практики та зобов’язуються працевлаштувати випускниць після завершення курсів.

Вартість навчання повністю покривається службою зайнятості — в межах 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (до 30 280 гривень). Якщо вартість перевищує цю суму, різницю може компенсувати роботодавець або сама учасниця проєкту.

Хто може долучитися до програми

Участь у програмі можуть взяти жінки, які проживають у Києві чи Київській області, незалежно від рівня освіти. Учасниця може самостійно обрати професію з запропонованого переліку, а також навчальний заклад, що має відповідну ліцензію. Тривалість навчання залежить від обраної спеціальності та може тривати до 10 місяців.

Як подати заявку

Заявку можна подати як офлайн — особисто звернувшись до Центру зайнятості, так і онлайн — через відповідну форму за посиланням. Розгляд анкети триває до 5 робочих днів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як оформити учнівський квиток у Києві у 2025 році: гід по процедурі

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:30, 16 Травня 2025
Проїздна картка / фото Київська міська рада

У 2025 році учнівський квиток залишається одним із головних документів школяра, які мешкають у Києві. Він підтверджує статус учня та дає право на низку пільг, зокрема безоплатний проїзд у громадському транспорті. Документ у столиці видається безплатно, але для його отримання потрібно пройти нескладну процедуру реєстрації.

Детальніше про те, як оформити електронний учнівський квиток у 2025 році — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Як оформити учнівський квиток у 2025

Електронний учнівський квиток — це спеціальна програма, яка реалізується в Києві. Він підтверджує статус учня та надає право на пільговий проїзд у громадському транспорті.

У 2025 році жителі столиці можуть оформити електронний учнівський квиток для дитини через додаток “Київ Цифровий”. Для цього одному з батьків необхідно:

  • авторизуватись у власному профілі;
  • внести необхідні дані про дитину;
  • додати картку дитини до свого акаунту;
  • завантажити фото для учнівського квитка;
  • подати заявку на виготовлення електронного квитка;
  • здійснити оплату онлайн або у банківському відділенні.

Процедура оформлення включає кілька етапів:

  • заявка передається до навчального закладу, де проходить перевірку та підтвердження;
  • після цього замовлення надсилають на друк.

Увесь процес виготовлення квитка можна відстежувати в особистому кабінеті. Орієнтовний термін — до одного місяця.

У разі втрати або пошкодження документа слід звернутися до служби підтримки. Старий квиток буде заблоковано, після чого можна подати заявку на новий. Якщо учень змінює школу, необхідно оформити новий квиток з оновленими даними.

Якщо пластиковий учнівський квиток уже додано в застосунок, його можна легко перевести в цифрову версію через налаштування. Для дітей, які ще не мають смартфона, передбачена альтернатива — пластиковий учнівський квиток, прив’язаний до електронної системи.

Які пільги надає квиток

Учнівський квиток у 2025 році дає право на безплатний проїзд у міському громадському транспорті. Пільга діє з 1 вересня до кінця червня та поширюється на всі види транспорту: метро, тролейбуси, трамваї та автобуси.

В електронному квитку також можна зазначити додаткову інформацію — адресу проживання, резус-фактор і групу крові дитини. Окрім цього, учнівський квиток дозволяє відвідувати муніципальні театри та музеї зі знижкою.

Щоб скористатися правом на безплатний проїзд, учень повинен валідувати квиток під час поїздки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Автобус, хостел, Гдиня: як організувати дешевий відпочинок

Подорожі в різні країни світу допомагають людям отримати нові позитивні враження, досвід, розширити їх бачення світу. Проте, часто цей вид дозвілля сприймають як дороге задоволення. […]

cute ga0cddffb7 1920 a7677

Наодинці в новому місті: як знайти друзів та однодумців після евакуації?

Через війну, яку розпочала росія чимало українців були змушені покинути свої домівки, а часто саме дім ми асоціюємо з відчуттям безпеки та захищеності, недаремно в […]

IMG 20230113 144312 549 c20aa

Нове життя у Франції: історія бахмутянки Наталії, яка наважилась кардинально змінити своє життя 

Наталія Радіонова — бахмутянка, жінка розпочала нове життя у Франції зі своїм чоловіком іноземцем. Героїня поділилася з редакцією своєю історією, розповіла чи складно дається їй […]

БАХМУТ 7 4 b3c4f

Освіта в Україні та закордоном: де краще?

Станом на кінець лютого 2023 року за кордоном перебували понад 500 тисяч українських дітей-переселенців та 12,5 тисяч вчителів. Такі цифри назвала заступниця міністра освіти та […]