Бахмут. Минуле й сьогодення: як бахмутян вчать любити та розрізняти урбаністику 

Семаковська Тетяна 14:48, 11 Вересня 2023

Зараз Бахмут відомий багатьом у світі. На жаль, передумови такої відомості трагічні не тільки для містян, а й для всієї України. Багато людей бачили страшні руйнування, які завдали Бахмуту росіяни протягом повномасштабної війни. Напротивагу цьому місцеві мешканці намагаються також показати, яким місто було до вторгнення росії та як воно жило колись, до цієї великої трагедії. Одним із ресурсів, де можна порівняти минуле та сьогодення та дізнатися більше про колись квітуче та щасливе місто є сторінка «Бахмут. Минуле й сьогодення». Ми вирішили розпитати у засновників про цей проєкт та розповісти детальніше про їх мотивацію. 

Історія та минуле Бахмута наразі є одним з акцентів роботи бахмутян та людей, яким важливо розповісти більшій аудиторії про місто. Якщо ввести у пошуковій системі слово «Бахмут», то можна побачити переважно фотографії руйнувань. В таких умовах згадувати та демонструвати те, яким місто було до приходу росіян дуже важливо. Минуле тісно переплітається із сьогоденням і ці паралелі можуть збурити ностальгічні спогади та продемонструвати, яким прекрасним містом був колись Бахмут. Одним із джерел розповсюдження є відносно нова сторінка у Facebook «Бахмут. Минуле й сьогодення». Наша редакція поспілкувалася із її засновниками, щоб дізнатися, як прийшла ідея створення такого проєкту, як проходять пошуки інформації та про подальші плани розвитку. 

Читайте також: Як зруйнована набережна Бахмутки може стати громадським простором на прикладі Німеччини

Повномасштабна війна змінила плани автора

Автори та надхненники створення сторінки побажали залишитися анонімними, але розповіли нам історію створення проєкту та перепони, які спіткали цю ідею з початком повномасштабної війни. Сама ідея сторінки «Бахмут. Минуле й сьогодення» виникла ще кілька років тому, але її вдалося реалізувати наприкінці 2022 року. Великий наступ росіян на Україну та руйнація міста трансформували початковий задум до нових реалій. 

Задум спочатку полягав у наступному. Порівняння фотографії минулих років із фотографією, що зроблена у теперішній час з того ж ракурсу. Назва спільноти «Бахмут. Минуле й сьогодення»  передбачає саме таку спрямованість. На березень-квітень 2022 року було заплановано визначення необхідних локацій та, власне, сам процес фотографування. Але повномасштабне вторгнення РФ в Україну внесло суттєві корективи у ці плани. Тепер приходиться порівнювати фотографії міста до 2022 року та після жахливих руйнувань. Це дуже сумно та боляче. Але, на мою думку, слід фіксувати та публікувати фотодокази наслідків війни.

Адміністратор сторінки // Бахмут. Минуле й сьогодення

Повномасштабна війна внесла суттєві корективи у плани авторів сторінки

Джерело: знімок екрана зі сторінки на Facebook

«Нам цікаво все»: автори сторінки про пошук контенту

За час існування сторінка зібрала понал 900 читачів, а деякі дописи можуть набирати до 100 та більше реакцій. Тут можна знайти велику кількість фотографій чи відео про Бахмут з різних часів, починаючи з минулого сторіччя, закінчуючи сьогоденням. Автори намагаються зібрати максимальну кількість матеріалів про Бахмутський район та поділитися нею. Таким чином, люди, які хочуть дізнатися про різні аспекти життя міста зможуть це зробити в одному конкретному місці, а пошук таких матеріалів може суттєво спроститися.

Головним призначенням групи є збереження максимальної кількості матеріалів про бахмутський регіон у одному місці. Можливо, створення фото-відеоархіву про Бахмут різних часів. До речі, на деяких тематичних ресурсах, коли користувачі діляться своїми знахідками,  модератори зазначають, що ми це бачили, ми про це знаємо, нам це не цікаво.  Засновники сторінки «Бахмут. Минуле й сьогодення» мають протилежну думку – нам цікаво все. Кожна крихта, кожна дрібничка. З маленького складається велике. Щодо бачення майбутнього групи «Бахмут. Минуле й сьогодення». Задача максимум – створення єдиного інформаційного ресурсу про історію міста Бахмут. Зрозуміло, що для реалізації цих задумів необхідна підтримка, а прагнення є.

Адміністратор сторінки // Бахмут. Минуле й сьогодення

Головним призначенням групи є збереження максимальної кількості матеріалів про бахмутський регіон у одному місці

Джерело: сторінка Бахмут. Минуле й сьогодення на Facebook

Оскільки ідея створення сторінки виникла задовго до її реалізації, то багато матеріалів, які можна на ній побачити, це результат праці авторів та засновників протягом довгого часу. Це містить в собі й особисті архіви, і ті матеріали, які в різні часи можна було знайти в інтернеті. 

Деякі матеріали було зібрано протягом кількох попередніх років з різних сайтів для особистого користування  без збереження джерел. Згодом виникла думка про створення фейсбук-сторінки. Відшукати всі посилання та джерела зараз досить складно, тому певний контент публікується  без зазначення авторів. Хочеться вибачитися за цей недолік і подякувати всім небайдужім користувачам всесвітнього павутиння за те, що ділитися своїми матеріалами. Щось публікується з особистого архіву. Дещо цікаве можна відшукати на інтернет-аукціонах. Здебільшого контент формується спонтанно. Проте, деякі публікації готуються завчасно до певних дат.

Адміністратор сторінки // Бахмут. Минуле й сьогодення

Кожен може долучитися до формування контенту на сторінці та надіслати свої архівні фото та відео авторам

Джерело: сторінка Бахмут. Минуле й сьогодення на Facebook

Крім того, долучитися до розвитку сторінки можуть і самі читачі. Адже автори радо приймуть фото, відео та інші матеріали за тематикою групи від підписників. Поки що таких випадків не дуже багато, але адміністрація сторінки сподівається на підвищення активності читачів у майбутньому. Інколи люди можуть мати у своїх архівів дуже цінні для історії матеріали, але навіть не здогадуватися про це. Тому, якщо у вас збереглися фото, відео чи інші матеріали, що пов’язані з минулим міста, то ви можете надіслати їх і, там самим, долучитися до створення контенту на сторінці.

У закріпленій публікації є звернення до бахмутян і не тільки з пропозицією ділитися фотографіями, відео, спогадами тощо, які так чи інакше пов’язані з нашим містом. Але активність майже дорівнює нулю.  Хоча у мене є впевненість, що майже кожна родина має фото-, а хтось і відеоархів, де можна знайти щось цікаве.  Тому, користуючись нагодою, звертаюся до містян – давайте разом збережемо історію нашого славного міста заради майбутнього.  Хочу навести такий приклад. У однієї людини зберігалося кілька фото минулих років, на яких на задньому плані можна було спостерігати фрагмент будівлі, якої вже немає. Для власника цих світлин вони не мають жодної цінності з точки зору урбаністики, а для дослідників історії рідного краю – безцінна знахідка.

Адміністратор сторінки // Бахмут. Минуле й сьогодення

Читайте також: Бахмутський Цветмет в евакуації: що стало з підприємством?

Головний ухил у групі – урбаністичний

Автори порівнюють фото Бахмута до та після повномасштабного наступу, тим самим фіксують наслідки війни

Джерело: сторінка Бахмут. Минуле й сьогодення на Facebook

Найбільший акцент на сторінці приділяється саме питанням урбаністики та архітектури. У Бахмуті було розташовано велика кількість історичних будівель, які зараз знищенні або суттєво пошкоджені росіянами. Раніше ми розповідали, що відбудова історичної спадщини може, зокрема, відбуватися із відтворенням початкового вигляду будівель через збережені фото та відео матеріали. Тому, ідея сторінки «Бахмут. Минуле й сьогодення» може мати позитивний вплив і на подальший процес відбудови міста. 

Головний ухил у групі – урбаністичний. І, саме, архітектура і є тим зв’язком між минулим і майбутнім. Шкодую, що цей проєкт не було реалізовано раніше, коли ми всі жили вдома. Тепер у багатьох мешканців фотоальбоми залишилися в Бахмуті й, напевно, знищені або втрачені назавжди. Звісно, у кожної людини свої вподобання. Я особисто відчуваю позитивні емоції, коли вперше бачу стару світлину з видами міста. А процес пошуку таких фотографій нагадує полювання. Можливо всім бахмутянам слід згуртуватися навколо створення фотоархіву нашого старовинного, унікального,  дивовижного міста.

Адміністратор сторінки // Бахмут. Минуле й сьогодення

Читайте також: Діалоги з владою: соціологиня Марія Грищенко про варіанти залучення громади до відбудови Бахмута

Фото: Бахмут.IN.UA

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

Семаковська Тетяна 14:30, 17 Грудня 2024
Послуги в ЦНАП
Адміністративні послуги для населення / фото ombudsman.gov.ua

18 грудня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі можуть записатись на консультацію.

Про це повідомляє Центр підтримки “З Бахмутом у серці м. Дніпро”.

Бахмутський ЦНАП: послуги в Дніпрі

Мешканці громади мають можливість отримати наступні послуги:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого/зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Додатково фахівець ЦНАПу надаватиме допомогу щодо довідок про правову належність нерухомого майна, яка виникла до 1 січня 2013 року.

Як потрапити на прийом

Прийом громадян відбудеться 18 грудня в Центрі підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці. Дніпро”. Осередок розташований за адресою: вулиця Макарова, 1-Б. Бахмутян чекатимуть з 09:00 до 16:00.

Консультації за зазначеними послугами можливо отримати дистанційно з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00 за номерами:

  • +38 (099) 667 9206;
  • +38 (098) 850 0561;
  • +38 (068) 851 5089 (представник відділу реєстрації місця проживання).

Запис на отримання адміністративних послуг та довідок БТІ єдиний. Також можна звернутися на електронні скриньки:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Прожитковий мінімум та мінімальна зарплата у 2025 році: на які зміни варто чекати українцям

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 13:00, 15 Грудня 2024
Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум у 2025 / фото ілюстративне, iStock

Прийняття державного бюджету на 2025 рік означає, що Верховна Рада України остаточно визначила розмір те, якими будуть мінімальна зарплата та прожитковий мінімум для українців. 

Редакція Бахмут IN.UA пояснює, якими будуть розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму у 2025 році.

Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум 2025

Згідно з проєктом Державного бюджету на 2025 рік, розмір мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму в наступному році залишиться на рівні 2024. Актуальними будуть показники, вказані нижче.

Мінімальна заробітна плата в Україні на 2025 рік: 

  • Місячна ставка — 8 000 гривень;
  • Погодинна ставка — 48 гривень.

Прожитковий мінімум на 2025 рік дна одну особу:

  • для основних категорій населення — 2 920  гривень;
  • для дітей до 6 років — 2 563  гривень;
  • для дітей від 6 до 18 років — 3 196  гривень;
  • Для працездатних осіб (загальний показник) — 3 028  гривень;
  • для осіб, які втратили працездатність — 2 361 гривень; 
  • для осіб, які втратили працездатність (для розрахунку доплат у зонах радіоактивного забруднення) — 1 600  гривень.

Чому не підвищили прожитковий мінімум та мінімальну зарплату у 2025

За словами народної депутатки Роксолани Підласи в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна”, наразі процес доведення прожиткового мінімуму до реального рівня — дуже складна задача, адже цей показник тісно пов’язаний з іншими соціальними виплатами. Вносити корективи можна лише за умови стійкої економічної ситуації та зростання макроекономічних показників.

Трохи інша ситуація з мінімальною зарплатою. Як зауважує депутатка та голова комітету Верховної Ради України з питань бюджету, невелике підвищення мінімалки могло б створити дуже складну ситуацію з навантаженням на бюджет. Наприклад, підвищення мінімалки на 100 грн потребуватиме додаткових бюджетних витрат у розмірі 5,3 мільярда гривень, а на 1 000 гривень — понад 50 мільярдів. Вносити такі зміни наразі неможливо через війну, інфляцію та економічні виклики обмежують можливості державного бюджету.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Галина Докашенко

“У нас переворот в країні”: спогади про проголошення Дня Незалежності від горлівчанки Галини Докашенко

24 серпня щорічно Україна святкує свій День Незалежності, цьогоріч відзначаємо свято в умовах повномаштабної війни. Бойові дії за наші землі тривають на українському Сході та […]

Дмитро Перов, Григорій Соколовський

“Ми кажемо, що Бахмуту 460 років, а чим це довести? Нема будівель, немає нічого”: чому потрібно відбудувати історичне обличчя міста

Нещодавно ЮНЕСКО випустила звіт, в якому зафіксували руйнацію або знищення 274 культурних об’єктів в Україні протягом повномасштабного вторгнення. Найбільше таких об’єктів було в Донецькій області, […]

Яким був Донецьк 2014 року: історія точки повернення Сергія Косяка

У 2014 році доля українського Донецька різко обернулася на 180°. Місто, яке раніше стрімко розвивалося захопили росіяни, до них доєдналися такі самі прихильники “русского мира”. […]