Бахмутський Цветмет в евакуації: що стало з підприємством?

Семаковська Тетяна 11:36, 16 Липня 2023

Завод прохідна 6cc1a

Щорічно у третю неділю липня в Україні відзначають День працівників металургійної та гірничодобувної промисловості. Для бахмутян це свято було особливим, адже у місті діяло провідне підприємство металургії країни і одне з найбільших виробників кольорового прокату в країнах пострадянського простору і далекого зарубіжжя. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну Завод по обробці кольорових металів у Бахмуті (Цветмет) повністю припинив свою діяльність.

Підприємство, на якому працювали понад 600 фахівців, виробляло продукцію під машинобудування, кабельно-провідникову продукцію, латунні, мідні труби, плити, листи тощо. Цветмет користувався попитом у закордонних замовників і клієнтів.

Генеральний директор Заводу по обробці кольорових металів Віталій Малихін розповів редакції «Бахмут IN.UA», що сталося з підприємством та його працівниками після початку війни.

Ситуація на заводі

Чи вдалося евакуювати якесь обладнання?

Нічого не евакуювали, все там лишилося на заводі. Там 300-тонні преси. Щоб демонтувати треба витратити було до пів року, а то й більше. Тому що все централізоване: станція олії окалини, кислі стоки, нейтралізація, технічна водооборотна (там 17 кілометрів труб для води).

Люди зараз не працюють, всі влаштовані на біржі праці та чекають, коли все припиниться та нормалізується. Яка ситуація на заводі ніхто не знає. Наразі туди неможливо потрапити.

Завод директор 57fff

Генеральний директор Заводу по обробці кольорових металів Віталій Малихін із нагородою «Золоті руки» (рейтинг кращих компаній України). Фото: Facebook

Скільки спеціалістів працювали на Цветметі?

До повномасштабного вторгнення на заводі працювало 650 людей. Після початку війни за власним бажанням звільнилося 550 співробітників. Десь 10 частина залишилася. Це переважно начальники цехів, висококваліфіковані фахівці. На випадок, якщо запускатись потрібно буде, то потрібні спеціалісти. Тому цей кістяк тримаємо для запуску.

Завод 5f67bКолектив ТОВ «ЗКМ» 16 липня 2021 року. Фото: Facebook

Чи отримують працівники зарплату?

Нині нічого не виплачується, бо фінансової дії немає та реалізації немає. Тому все у режимі очікування. Тих, хто навіть став на біржі праці, потім по дзвінку повернутись на підприємство.

Завод верстат 14104Виробнича лінія «ЗКМ» до війни. Фото: Facebook

Відновлення роботи Цветмету

Чи можна виробляти аналогічну продукцію в іншому місті України?

Пропозицій з відновлення роботи в іншому місті ми не отримували. Таких заводів у радянському союзі було лише п’ять. В Україні діяло одне таке підприємство, наше.

Для підтримки діяльності такого заводу потрібні відповідні енергетичні потужності. Необхідно 3-5 мільйонів кіловат (3-5 мегават) для роботи. На Західній Україні навіть немає таких потужностей в енергетиці, аби туди перенести завод.

Ну і плюс шкідливе виробництво. Там свій шламонакопичувач, свій басейн з викиду шкідливих відходів, фільтрації води — цілий комплекс. Якби це було державне підприємство, думаю, може, й було б ухвалено якесь рішення.

Завод виробнича лінія ce780Виробнича лінія на заводі. Фото: Facebook

Чи можуть окупанти відновити роботу Цветмету?

Без нас, доки там перебувають росіяни, ніхто завод не запустить, бо там багато тонкощів та нюансів. Якщо підприємство навіть ціле залишилося, його ніхто не запустить. Тому що там сервери та коди прописані. Дуже багато нюансів.

Завод виробництво труби 3158aПроцес виробництва труби на «ЗКМ». Фото: Facebook

Як працював Цветмет до вторгнення росії в Україну?

Ми здебільшого робили продукцію під машинобудування та кабельно-провідникову продукцію, мідні труби. Але, переважно для машинобудування. В Україні реалізували лише 10% продукції. Решта виробів до вторгнення йшли: 70% — до ближнього зарубіжжя, 20% — на дальнє та 10% — Україні. Ось такий був портфель замовлень.

Після вторгнення росіян іноземні замовники переважно цікавилися інформаційно. Фінансово в Європі підприємствам також усім складно. Кажуть, що коли відновимо роботу і далі замовлятимуть асортимент нашої продукції (шини, прутки та профілі всілякі).

Завод продукція1 e89d3Продукція «ЗКМ». Фото: Facebook

Співробітники заводу підтримують зв’язок в евакуації

Я здебільшого спілкуюся з начальниками цехів та структурних підрозділів. Кожному начальнику доручено спілкуватися з робітниками, дізнаватися, яка ситуація, чого потребують співробітники. Тому що по всій Україні: в Києві, Одесі, Дніпрі, Жовтих Водах і в Кривому Розі свої хаби бахмутські знаходяться. Так, вони спілкуються, підтримують стосунки.

З підприємства у нас близько 70 осіб на Дніпропетровщині, саме співробітників заводу. Це Кам’янське, Дніпро та Павлоград. Решта в Одесі, Олександрії, Кропивницькому, під Київ багато поїхали.

Завод продукція 78174Продукція «ЗКМ». Фото: Facebook

Спеціалісти втратили роботу

Нашим людям важко знайти роботу, бо спеціальності вузькопрофільні. Плавильники, волочильники, шахтівники, кранівники. Ті, хто був у слюсарних підрозділах (зварювальники, верстатники), швидко зорієнтувалися, адже це завжди був дефіцит. А вузькопрофільні фахівці наразі фактично залишилися без роботи. Важко, адже був і стаж, і пільги. Зараз співробітники чекають, доки завод відновить роботу.

Завод продукція2 18096Продукція «ЗКМ». Фото: Facebook

Скільки часу знадобиться для відновлення заводу після деокупації Бахмута?

Залежить від ступеня руйнувань комунікацій. Якщо там зруйновані тільки дахи, технології дозволяють відновити досить швидко. На мій погляд, якщо пошкоджено саму структуру, трубопроводи, резервуари — легше побудувати десь у новому місці, щоб не витрачати сили та кошти на демонтаж.

Завод цех ffe37Один із цехів з готовою продукцією. Фото: Facebook

Читайте також: Чи стане бахмутський Цветмет другою Азовсталлю?

Фото: Facebook

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Російські сили просунулися біля Веселого на Сіверському напрямку

Валентина Славінська Славінська Валентина 10:35, 9 Травня 2024
Важкі бої / фото Генштабу

Російські війська прорвались в районі села Веселе на Донеччині, намагаючись розширити плацдарм для подальшого просування в напрямку стратегічно важливого міста.

Про це повідомляють аналітики ресурсу Deep State

Прорив біля Веселого

Ситуація на Сіверському напрямку в районі від Роздолівки до Білогорівки залишається напруженою. Російські сили зосередили підрозділи повітряно-десантних військ і наступають вздовж залізниці східніше від Веселого.

Карта боїв на Донеччині / фото Deepstate

Одному з російських підрозділів вдалося досягти локального прориву в районі Веселого після тривалих боїв. Український підрозділ, що тримав оборону на цій ділянці, вичерпав свої сили через понаднормове розгортання понад рік без ротацій.

Окрім Веселого, ворог також намагається прорвати оборону в районах Білогорівки, Золотарівки та Верхньокам’янки, прагнучи захопити Сіверськ і відрізати так званий “Сіверський виступ”.

Для прориву окупанти закидають позиції українських військових. 

“Бої в цьому районі дуже динамічні, позиції переходять з рук в рук, а московити не втрачають можливості кожне тимчасове зайняття позиції подати медійно як “великий” прорив”, — пишуть у Deep State.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Чорнойван Аліна 12:13, 26 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі “Бахмут.IN.UA”.

Хто запустив цей фейк?

Опубліковано допис у Телеграм-каналі “Запорожская АЭС – Росатом”, де зазначено, що українські військові обстрілюють українську енергосистему.

Скриншот / джерело

Сам канал, на перший погляд, схожий на офіційний акаунт “Росатому”, який присвятили новинам тимчасово окупованої ЗАЕС, проте адміністратори скоріш за все є колаборантами або акаунт потрапив до рук росіян. Адже у 2020 році в цьому акаунті було опубліковано фото з написом «Запорожье — это Украина». Тож з початку повномасштабного вторгнення адміністрація Телеграм-каналу змінила свою позицію та почала публікувати антиукраїнські дописи.

Скриншот / джерело

Хоч ЗАЕС фактично підпорядкована “Росатому”, подібних заяв щодо обстрілів енергосистеми українськими військовими немає ані на офіційному каналі “Росатому“, ані  в новинному каналі “Росатому“.

Чим підкріплені звинувачення?

Зазначається, що інформація нібито надійшла з чат-бота каналу очевидно від інших проросійських осіб, що слідкують за публікаціями «Запорожская АЭС – Росатом».  Проте жодного підтвердження написаному не надали: немає ані самого повідомлення у пересланому форматі, ані його скриншоту. Отже, відсутнє першоджерело інформації про обстріли, що вже викликає сумніви в її достовірності.

До того ж у характерній для російських ЗМІ манері вкотре просувають ідею того, що нібито територія України є «окупованою самими українцями» і насправді «належить рф». Однак, звісно, це лише примітивний спосіб наголосити на тому, що Україну треба «звільняти» від української влади.

Як росіяни пояснюють обстріли українськими військовими своєї ж енергосистеми?

Першою «причиною» або «метою» пропагандисти вважають те, що українські військові таким чином прагнуть вигнати цивільний персонал з електростанцій, захопити їх та розмістити там військову техніку. Окрім того, стверджується, що електростанції планується «пилити на металолом». Деталі щодо виду техніки, якою нібито українці обстріляли енергетичні об’єкти, також відсутні.

Другою версією «причини» телеграм-канал висуває те, що Україна нібито планує рано чи пізно здавати Лівобережну частину країни рф, тож після себе має на меті знищити електростанції заздалегідь.

Окрім цього, російські посіпаки звинувачують Україну в застосуванні тактики “спаленої землі”. Таким чином, рф перекладає відповідальність з себе на українську сторону. Хоча саме росія вже протягом двох років повномасштабного вторгнення застосовує цю тактику, знищуючи одне окуповане українське місто за іншим. Особливо активно росіяни використовують цей метод на Донбасі, а саме на Бахмутському напрямку, як повідомляє Суспільне. Дана теза представлена з метою нагадати, що рф не полишає спроби окупувати всю територію України, з метою просувати ідею готовності України до капітуляції.

Висновок

Отже, допис каналу “Запорожская АЭС – Росатом” є фейковим, адже не містить жодних доказів того, що в ньому написано: ані скриншотів, ані першоджерел отриманих ним даних щодо обстрілів української енергосистеми, ані посилань на певні офіційні заяви тим паче. Усе в публікації побудовано на пропаганді окупації України та звинуваченнях української армії.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!