Аналітики ISW підтверджують просування ЗСУ в районі Бахмута, але мають успіхи й росіяни

Семаковська Тетяна 10:08, 21 Серпня 2023

Українські сили продовжували обмежені контрнаступальні операції в районі Бахмута і, можливо, просунулися вперед 20 серпня. Геолокаційні кадри, опубліковані 20 серпня, вказують на те, що українські сили досягли позицій на захід і північ від Андріївки, хоча незрозуміло, чи утримують українські сили ці позиції.

Про це повідомляє Інститут вивчення війни

Росіяни звітують про відбиті атаки ЗСУ поблизу Берхівки та Майорського

Російські блогери стверджували, що їхні війська відбили нещодавні українські атаки під Андріївкою, але ці кадри вказують на те, що російський контроль на північ і захід від населеного пункту погіршився, незалежно від тривалості і масштабу цих українських просувань. 

Своєю чергою, Міністерство оборони росії заявило, що їхні сили відбили українську атаку біля Майорського. Російський блогер стверджує, що російські війська також відбили українські атаки біля Берхівки 19 серпня.

Карта бойових дій. Фото: Інститут вивчення війни

Російські війська продовжили наступальні операції в районі Бахмута 20 серпня і дещо просунулися вперед. Геолокаційні кадри, опубліковані 18 серпня, вказують на те, що російські війська здійснили незначне просування на захід від Ягідного.

Український Генштаб повідомив, що окупанти провели невдалі наступальні дії на північ від Богданівки, на північ і південь від Кліщіївки та поблизу Курдюмівки.  Водночас окупанти наступали в напрямку Андріївки, тут продовжує діяти 98-а гвардійська повітряно-десантна (ВДВ) дивізія рф.

Інститут вивчення війни повідомляє, що росіяни внаслідок контрнаступів незначно просунулися вперед під Бахмутом.

Про загальну ситуацію на Бахмутському напрямку читайте в хроніці подій «Битва за Бахмут».

Фото: Генштаб

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм– підписуйтесь!

Знайомтесь, діпфейк: у чому небезпека та як розпізнати брехню

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 15:08, 10 Травня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

На сьогодні технологія діпфейк є доволі відомою: тримаючи у руках смартфон, можна створити як жартівливе відео, в якому “Анджеліна Джолі” вітає друга з Днем народження, так і фейкове відео із псевдо Зеленським, який оголошує капітуляцію України.

Що це за технологія, як нею користуються росіяни в інфовійні проти України та чи можливо неозброєним оком помітити фейкове відео — розповідає “Бахмут IN.UA” у рамках проєкту з підвищення медіаграмотності.

Що таке діпфейк простими словами?

Технологія Deepfake — це дуже реалістичне відео або аудіо, яке створили за допомогою штучного інтелекту. Діпфейк “говорить” із нами від особи політиків, співаків, акторів тощо, та передає ту інформацію, яку заклав у неї автор. Ба більше: будь-хто зараз може створити подібне відео, вставивши обличчя свого друга або коханої людини, за допомогою додатків на мобільному телефоні.

Першим найпопулярнішим діпфейком стало відео американського ЗМІ Buzzfeed, яке у 2018 році опублікувало фейкове відео із експрезидентом США Бараком Обамою, що нібито пояснює як, власне, працює технологія.

Діпфейки як інструмент російської дезінформації проти України

У березні 2022 року урядовий Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки попереджав про те, що росіяни використовуватимуть технологію Deepfake, щоб запустити в медіапростір відео, в якому нібито Володимир Зеленський оголошує капітуляцію України.

Інший приклад, також за 2022 рік: мер Києва Віталій Кличко заявив, що від його імені мерам кількох європейських столиць з фейкового email розіслали запити на спілкування через ZOOM. Мери Мадрида та Берліна погодилися на розмову і деякий час спілкувалися із “мером столиці”. 15 хвилин бургомістерка Берліна вела бесіду із псевдо Кличком про українських біженців.

Сумніви у реальності особистості мера Києва заклалися у пані мера у той момент, коли той почав говорити про те, щоб німецька влада заохотила українських чоловіків повернутися до України на фронт. Також співрозмовник мерки Берліна попросив підтримати Київ порадою щодо проведення ЛГБТ-прайду.

Своєю чергою, пранкер зв’язався також і з мером Мадрида, який майже одразу запідозрив, що спілкується не з Кличком, та перервав зв’язок.

Відеофейки також робилися і з ціллю дискредитувати колишнього головкома Валерія Залужного. На цьому відео “Залужний” нібито каже про те, що Володимир Зеленський хоче ліквідувати самого воєначальника і здати Україну росії. 

В іншому ролику фейковий Залужний спростовує свої попередні відео, наказує українським військовослужбовцям покинути зону бойових дій та захопити владу у країні. Ролик наповнений фразами, притаманними російській пропаганді: “повний провал на фронті”, “солдатів відправляють на забій”, “корупція у країні” тощо. 

Але цей метод публікації фейкових відео та аудіо працює в обидва боки. До прикладу, у 2022 році в мережі опублікували нібито розмову між путіним та міністром оборони рф сергієм шойгу. Ці двоє “обговорювали” війну в Україні, а шойгу жалівся на “сапратівлєніє”.

Діпфейки та меми

Цю технологію, яка останніми роками стала доступною кожному, зараз активно використовують у мемній культурі. Фальшиві відео стали особливо популярними у мережі TikTok, де українці публікують відео з діпфейками Зеленського, Тимошенко, Буданова та інших українських політичних діячів.

На відео персонажі несуть, на перший погляд, ахінею, але це лише елемент сучасного гумору: іноді — на межі, іноді — незрозумілого людині, яка не у контексті культури мемів. Саме тому люди, до прикладу, похилого віку можуть сприйняти за чисту монету відео із президентом України, який каже, що Фредді Крюгеру (ред. — персонаж з вигаданого кіновсесвіту “Жах на вулиці В’язів”) представники ТЦК вручили повістку.

@garant_konstitucy

Замовлення ролика голосом будь якого персонажа✅ ➖ Привітання від відомих людей ➖ Розіграш ➖Рекламний ролик для вашого продукту Готові до співпраці на постійній основі @garant_konstitucy🇺🇦 #зеленський #зеленськийнайкращий #славаукраїні🇺🇦🇺🇦🇺🇦 #українськийтікток

♬ оригінальний звук – garant_konstitucy🇺🇦

Для чого роблять діпфейки?

Фейкові відео використовуються для штучного створення паніки та з ціллю скомпроментувати ту чи іншу особу. Це ефективний метод швидко рознести мережею інформацію, яка вигідна авторам фальшивих матеріалів. 

Поширюючи брехню як правду, можна із легкістю переконати людей у тому, чого насправді не існує. Це небезпечно і може мати наслідки: знищення репутації, руйнування взаємин, зриви виборів тощо. Розповсюдження дезінформації порушує довіру та стабільність у суспільстві, а також може призвести до великих соціальних і політичних проблем.

Як відрізнити діпфейк від реального відео?

Для цього потрібно бути уважними та звертати увагу на такі деталі:

  • уважно розгляньте рух людей і предметів у відео: діпфейки можуть мати несправжній або нереалістичний рух;
  • краї маски навколо обличчя: у деяких випадках відео може мати помітні ознаки недосконалості відтворення реальної людини;
  • оклюзія обличчя: може спотворювати предмети або приховувати їх;
  • розмите обличчя: при ретельному розгляданні обличчя персонажа може бути розмитим, незалежно від якості відео;
  • іноді алгоритми не можуть повністю “розпізнати” та відтворити зображення людини, що може проявлятися у коротких мерехтіннях на екрані;
  • перевірте джерело відео. Якщо воно походить з ненадійного джерела, це може бути підозрілим.

Якщо ви маєте досвід у користуванні штучним інтелектом, та розумієтеся на алгоритмах його роботи, відрізнити діпфейк від справжнього відео вам допоможуть наступні інструменти:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Які 5 дій можуть залишити вас без довідки ВПО

Семаковська Тетяна 14:00, 10 Травня 2024
Довідка ВПО у Дії / фото ілюстративне

Особи, які стали на облік внутрішньо переміщених осіб отримують довідку ВПО. Завдяки якій вони можуть претендувати на допомогу на проживання, пільги при оренді житла тощо. Довідка ВПО діє безстроково, за виключенням кількох правил.

Довідка ВПО: термін дії

Довідка про взяття на облік діє безстроково, крім окремих випадків, за яких внутрішньо переміщена особа:

  • подала заяву на скасування дії довідки ВПО;
  • скоїла кримінальне правопорушення;
  • повернулася до покинутого постійного місця проживання;
  • виїхала на постійне місце проживання за кордон;
  • подала завідомо недостовірні відомості.

Зверніть увагу, що рішення про скасування дії довідки ВПО приймається керівником структурного підрозділу з питань соцзахисту населення за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи та надається протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

«Коли побратими нас побачили, то були в шоці, думали ми загинули»: Історія з Бахмутського фронту

Благодійний Фонд «Взаємодопомога», який допомагає українській армії нещодавно почав новий проєкт, у якому військові розповідають свої історії з фронтових буднів. Один із бійців Фідель, який […]

Будівлі падали, бетон не витримував, а наші люди продовжували тримати оборону, — Горбенко про бої в Бахмуті

Сили оборони під час міських боїв у Бахмуті та на його околицях вдавалися до маневрів, які дозволяли утримати місто та зберегти особовий склад. Саме простий […]

11:15, 16.08.2023 Микола Ситник
Збір триває

Військові з Донбасу збирають кошти на рації: як допомогти?

Військовослужбовці з Лугансько-Донецького напрямку потребують засобів зв’язку – рації. Одна рація коштує в середньому 30 тисяч гривень, крім рацій потрібно придбати додаткові засоби, такі як […]

11:22, 15.08.2023 Микола Ситник