Як отримати компенсацію за зруйноване житло, якщо втрачено документи на право власності

Валентина Славінська Славінська Валентина 15:15, 7 Травня 2024
Компенсація / фото ілюстративне

Програма ЄВідновлення надає можливість отримати компенсацію за пошкоджене під час війни житло, але деякі громадяни стикаються з проблемами через відсутність запису в реєстрі.

Про це повідомила голова Комітету державлади Олена Шуляк 

Компенсаційний механізм єВідновлення

Держава створила програму єВідновлення, за якою громадяни можуть подати заяву та отримати грошову компенсацію на ремонт чи відбудову пошкодженого або знищеного житла. Однак обов’язковою умовою є наявність запису про право власності в Державному реєстрі речових прав (ДРРП).

Певна категорія громадян не може отримати компенсацію через відсутність запису в ДРРП. Це стосується випадків, коли остання операція з нерухомістю відбулася до 2013 року, коли реєстр ще не функціонував, а паперові документи та архіви було втрачено.

Судовий процес для встановлення права власності 

Якщо громадянин не має документів на право власності на житло, єдиним шляхом отримання компенсації є звернення до суду для встановлення цього права. Судовий процес зазвичай триває  до трьох місяців, і в більшості випадків суд виносить позитивне рішення на основі наявних доказів.

Задля уникнення таких проблем у майбутньому, усі громадяни мають внести інформацію про своє житло до ДРРП. Це можна зробити через сайт “Дія” або звернувшись до ЦНАПів чи нотаріусів. Важливо також зберігати копії документів у цифровому форматі.

Для внесення інформації через Дію необхідно:

 • створити електронний підпис (кваліфікований електронний підпис);
 • зареєструватися чи авторизуватися в кабінеті громадянина на сайті Дія за допомогою електронного підпису;
 • перевірити особисті дані у профілі користувача, оновити їх за необхідності;
 • заповнити онлайн-форму на отримання послуги;
 • завантажити документи про зареєстровані речові права на об’єкт нерухомості до 01 січня 2013 року у форматі PDF або JPEG;
 • перевірити сформовану заяву та підписати її електронним підписом.

Алгоритм реєстрації на сайті: “Послуги” — “Земля, будівництво, нерухомість” — “Державна реєстрація прав на нерухоме майно” — “Подати заяву”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Уряд розширив програму єВідновлення: де тепер можна купити нове житло

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 15 Травня 2024
єВідновлення / фото Олени Шуляк

В Україні розширили перелік громад, де громадяни можуть купувати нове житло за житлові сертифікати єВідновлення. Тепер це можна зробити в громадах, які входять до категорії “території можливих бойових дій”.

Про це повідомила очільниця партії “Слуга Народу” Олена Шуляк.

Сертифікати єВідновлення у 2024 році

За її словами, згідно з законодавством, яке регулює державну програму єВідновлення, раніше українцям було заборонено купувати житло не лише на територіях, де ведуться воєнні дії, а й на територіях, де вони були можливі. Зараз такий статус мають 15 громад на Миколаївщині, 16 громад на Сумщині, понад 40 громад на Харківщини, 14 громад на Херсонщині та 4 громади на Чернігівщині. Більшість з них вже давно знаходяться на безпечній відстані від лінії фронту або кордонів.

Після змін, які ухвалив уряд, купувати житло в обмін на житлові сертифікати єВідновлення дозволили саме на територіях, які мають статус тих, де воєнні дії все ще можливі.

Як отримати сертифікат

Для того, щоб отримати сертифікат та обміняти його на нове житло, потрібно подати заяву про зруйноване майно через Дію. Далі комісія опрацює отримані дані та визначить суму компенсації, яка вже надійде у вигляді житлового сертифіката в застосунку.

Подати заявку також можна в паперовому вигляді через ЦНАПи, органи соціального захисту населення або нотаріуси.

Зазначається, що перед тим, як отримати компенсацію, необхідно припинити право власності на знищений об’єкт нерухомості.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Власники квартир в об’єктах культурної спадщини отримають більшу компенсацію

Семаковська Тетяна 14:00, 3 Травня 2024
Розрахунок компенсацій / фото ілюстративне

Нещодавно набрала чинності Постанова Кабміну, яка змінює розмір коефіцієнтів, що впливають на розрахунок компенсації за знищене майно, залежно від року забудови. Для деяких осель коефіцієнт збільшився, а для інших зменшився.

Які саме зміни очікують українців — читайте в матеріалі.

Як розраховується компенсація?

Компенсація за знищене житло розраховується, зокрема за регіональним коефіцієнтом. У Донецькій області він складає 0,5%. Втім також з новими змінами враховується й новий коефіцієнт:

 • для квартир, розташованих в об’єктах культурної спадщини (об’єктах архітектури) він складає 1,22;
 • для квартир, розташованих в будинках, збудованих в період з 1800 до 1917 року, з 1,22 до 0,9 (коефіцієнт зменшено, як й розмір компенсацій);
 • для квартир, розташованих в будинках, збудованих в період з 1918 до 1990 року, з 0,69 до 1 (коефіцієнт збільшено, як й розмір компенсацій).

Яка сума компенсації за знищене житло?

Сума компенсації буде розраховуватися Комісією за відповідними формулами, вони різні для приватних осель та для квартир.

На розмір компенсації також впливатимуть такі фактори:

 • для квартир – регіон розташування, кількість кімнат, рік забудови, площа;
 • для будинків – регіон розташування та площа житлового будинку.

Нагадаємо, що Кабінет Міністрів України затвердив порядок обстеження знищеного житла, що розташоване в окупації, методом дистанційного зондування Землі. Згодом люди почнуть отримувати кошти за втрачене майно.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Уряд розширив програму єВідновлення: де тепер можна купити нове житло

В Україні розширили перелік громад, де громадяни можуть купувати нове житло за житлові сертифікати єВідновлення. Тепер це можна зробити в громадах, які входять до категорії […]

12:00, 15.05.2024 Скопіч Дмитро
Як отримати компенсацію на житло?

Власники квартир в об’єктах культурної спадщини отримають більшу компенсацію

Нещодавно набрала чинності Постанова Кабміну, яка змінює розмір коефіцієнтів, що впливають на розрахунок компенсації за знищене майно, залежно від року забудови. Для деяких осель коефіцієнт […]

12c5663 a1f0db5 pensionery 7219f

Чи будуть пенсіонери мати пріоритет при видачі компенсації: відповідь Шуляк

Серед бахмутян, які евакуювалася чимала частка людей літнього віку, вони втратили свої домівки та нажите роками майно. Зараз пенсіонери змушені винаймати за свою пенсію квартири, […]

Компенсація за житло

Бахмут стане другим в черзі на експериментальний проєкт з компенсації

Аби бахмутяни могли отримати компенсацію за зруйноване житло, Бахмут стане другим містом в черзі, де планують провести мелітопольський експеримент. Йдеться про можливість проведення верифікації пошкоджень […]

Довідка про право власності на майно

Куди звертатися бахмутянам, якщо в БТІ не видають довідку

Бахмутяни повідомляють про випадки, коли Бахмутське БТІ (Бюро технічної інвентаризації) затримувало видачу довідок про правову належність нерухомого майна. Саме вони потрібні для того, аби мешканці […]