6 липня 2014 року Бахмут звільнили від російської окупації підрозділи Нацгвардії та Збройних сил України. Місто було в окупації кілька місяців, починаючи з 12 квітня сепаратисти намагалися проголосити в Бахмуті так звану “днр”. В травні їм навіть вдалося зірвати проведення виборів Президента України в місті. Під час окупації бойовики тероризували мирне населення, та нищили будівлі, зокрема прокуратуру. Вже 6 липня 2014 року місто звільнене нашими військами. Відтоді Бахмут щороку святкував річницю звільнення. Публікуємо архівні кадри 2017 року.
На цих кадрах бахмутяни та військові кладуть квіти на могили тих, хто віддав своє життя, аби звільнити Бахмут, місто у ці дні вшановувало пам’ять героїв-визволителів. На вулицях майоріли жовто-блакитні прапори. На цих кадрах можна побачити багатьох містян, яких зараз вже немає у живих, серед них й Олена Смирнова, директорка Бахмутського краєзнавчого музею. Зараз Бахмут окупований, російські війська практично повністю зруйнували місто, битва за Донеччину триває.
Щороку 6 грудня ми відзначаємо День Збройних сил України. Це професійне свято всіх захисників та захисниць нашої держави. Сьогодні ЗСУ продовжують відстоювати незалежність України на землі, у воді та в повітрі.
До Дня Збройних сил України військові з Бахмута Андрій Шостак та Віталій Шишкін звернулися до побратимів і цивільних. Редакція Бахмут IN.UA публікує їхні привітання та міркування про війну з росією.
“Побратимам: Друзі, Життя і Перемоги! Цим слоганом моя дружина Ангеліна Шостак з 2014-го року незмінно підписує прапори, які власноруч шиє та передає у військо. Тож, нехай кожен з вас одразу після Перемоги повернеться домів до своєї дружини та дітлахів! А поки: тримаймо стрій!
Рідним: Тримаймося! Чекаємо вдома своїх захисників та захисниць. Молімося і віримо!
Цивільним: Шановні співгромадяни! Якщо ми з вами досі тут на звʼязку, то донатимо та робимо все, що можемо (і ще трошки “від себе”!) на допомогу нашим захисникам! Святкувати свято як таке в сьогоднішніх реаліях — то прикласти руку до свого серця при зустрічі поглядами із військовим. Це той мінімум, який мусимо робити в день свята та щодня…
Дякуємо кожному, хто вірить та допомагає ЗСУ!” —говорить Андрій Шостак.
Цивільним хочу сказати — евакуюйтесь, не заважайте військовим робити свою роботу. Ті, хто мешкає не в прифронтових містах — допомогайте, донаньте та робіть все можливе, щоб пришвидшити нашу Перемогу.
У майбутньому бачу нашу армію найсильнішою армією Європи. Це все є в нас, нам потрібно лише розбудовувати оборонні підприємства, покращувати навички військовослужбовців, задіяти весь оборонний процес”, — розмірковує Віталій Шишкін.
Президент України Володимир Зеленський звернувся до військових під час прогулянки ранковим Києвом до Стіни памʼяті, на Михайлівській площі.
“Сьогодні більшість із нас мають можливість жити, працювати у своїх містах, ходити вулицями. Ми рухаємося. Як би не було складно, ми дійдемо до наших кордонів, до наших людей. Всупереч усьому, разом із вами та завдяки вам — нашому народу, Збройним силам України.
Хоробрість, відвага, самопожертва наших воїнів — героїв різного віку, із різних регіонів України — дає нашій державі змогу стояти, битися, відповідати ворогу й досягати успіху в боях, у захисті українців. Пам’ятаємо про це й дякуємо всім захисникам і захисницям України”, — зазначив Володимир Зеленський.
Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний привітав військових з їхнім професійним святом і подякував за важку роботу.
“Схиляю голову перед вашим подвигом! Перед кожним солдатом, сержантом і офіцером. Особливо перед тими, хто сьогодні у вогні боїв та під обстрілами, у холодних замерзлих окопах та руїнах міцно тримає оборону та нищить підступного ворога.
Саме ви, незважаючи на звання та посади, стоїте за майбутнє наших дітей. Це те, заради чого ми боремося, не маючи права на поразку. Гордий за кожного, хто сьогодні перебуває в лавах Збройних Сил України.Україна не здається — завдяки вам. І завдяки вам я знову і знову переконуюсь — як би важко нам не було, але точно не буде соромно! Дякую за службу! З Днем Збройних Сил України!”, — звернувся Валерій Залужний.
9 вересня Бахмут відзначатиме своє 452 День Народження. Місто — зруйноване росіянами продовжує жити в евакуації, бахмутяни тепер є по всюди, від Дніпра й до Канади.
До дня міста редакція Бахмут.IN.UA поспілкувалася із бахмутянами, які поділилася з нами спогадами з Дня святкування Бахмута.
Історії бахмутян
Щороку Бахмут відзначає день міста, цього разу йому виповнюється 452 роки й вперше місто святкуватиме цей день без бахмутян. Після російських обстрілів обличчя Бахмута практично повністю зруйноване, вулиці вже важко впізнати навіть тим, хто все життя жив на них. 70 тисячне населення евакуювалося й зараз живе у різних областях України й поза її межами.
Педіатриня з Бахмута у День міста вчила надавати домедичну допомогу
Бахмутянка Наталя Каркачева у Бахмуті працювала педіатром в амбулаторії Центру первинної медичної допомоги. Навчатися пані Наталя поїхала у Луганську область, в 2014 повернулась з окупованої території в рідне місто.
У цей день на локації нашої амбулаторії ми навчали мешканців міста надавати первинну допомогу при зупинці серця, робити масаж серця та штучне дихання. Було багато зацікавлених, вони активно брали участь в навчанні. А потім ми гуляли святковим парком з моєю маленькою онукою. Це дуже дорогі спогади. Я з радістю ділюсь ними. Я дуже хотіла б повернутись в мирний Бахмут, працювати в амбулаторії, гуляти парком та вулицями міста налагоджувати свій бит у будинку, який вдруге втратила “завдяки” російській агресії.
Наталя Каркачева // бахмутянка
Бахмутянка Анна пригадує оглядове Колесо в місті
Бахмутянка Анна каже, що спогади про День міста їй запам’яталися на все життя. Дівчина поділилася з нами щасливими моментами.
Мені пощастило відсвяткувати це свято в Бахмуті лише один раз, але я його запам’ятала на все життя. Святкувала його зі своїм чоловіком, він на той момент був у складі батальйону спецпризначення МВД “Артемівськ”. Це був 2015 рік, сонячний теплий день, стільки людей, що в парку біля стадіону можна було загубитися!! Батьки з дітками, молодь, навіть домашні улюбленці і ті були у вирі свята. Колесо в парку, з якого було видно все місто. І до сих пір пам’ятаю, як пахли смаколики. Ми завжди згадували цей день з теплими спогадами та і місто зіграло велику роль у життях моєї сім’ї і в моєму теж.
Анна // бахмутянка
У бахмутянки Людмили – День міста асоціюється з виступом донечок
Бахмутянка Людмила також з теплотою згадує свій рідний День міста, її доньки, каже жінка, часто виступали на святкуванні. Свій Бахмут, пані Людмила, називає затишним, чистим та квітучим містом.
Для кожного мешканця нашого міста це свято було завжди святом. Мої доньки, коли були ще в молодших класах, виступали на святах, танцювали. Я, так чомусь завжди було, працювала. Лише ввечері могла трохи вийти в парк подивитись на людей, салют, концерти українських співаків. Дуже сподобався концерт Олега Вінника і Олі Полякової.
Людмила // бахмутянка
Бахмутянин Олексій згадує, що свято для нього закінчилося несподівано
Мешканець Бахмута — пан Олексій був студентом, коли святкували День міста. Тож, й спогади у чоловіка цікаві, як й в більшості юнаків та дівчат зі студентських років
У той час я навчався у ДОНУЄП (ред. це Донецький Університет економіки та права) свято дня міста починати потрібно було з повʼязаних з закладом заходів, але я близько 11 годин вже злиняв. Днем походили подивились що коїться у місті, домовився зустрітися з друзями, десь о пʼятій годині вже почалась веселуха. Дуже здивувало як багато було людей у місті, ніколи такого не бачив. Завершення свята міста, як і завжди закінчується на «фонтані» напроти міської ради, там ще зустрів багато знайомих, випивка, нічне святкове місто, музика.
Прокинувся я наступного дня на червоній горі. Звичайно війна колись закінчиться, хтось повернеться, все відбудеться, але людей не повернеш, дуже багато наших земляків загинуло як і у своїх домівках, так і захищаючи країну. У 2021 році було останнє справжнє свято міста, коли можна було радіти.
Олексій // бахмутянин
Цьогоріч Бахмут святкуватиме свій День Народження наодинці, проте кожен бахмутянин тримає в серці теплі спогади про місто та хоче повернутися сюди після Перемоги.
У 2018 році у Бахмуті відбувся п’ятий фестиваль різдвяних коляд, який отримав назву “Різдвяні піснеспіви”. Він подарував мешканцям міста можливість почути живі виступи місцевих колективів […]
“Щедрик” — це українська народна пісня, музику до якої написав композитор Микола Леонтович на початку XX століття. Наразі вона вважається однією з найпопулярніших різдвяних пісень, […]
Різдво Христове — одне з найсвітліших свят року, яке в Україні відзначатимуть 25 грудня за новим церковним календарем. В це свято заведено збиратися біля стола […]
День святого Миколая — особливе свято, коли заведено вшановувати пам’ять Миколая Мирлікійського (Чудотворця) — християнського святого, який за життя прославився щедрістю і добрими справами. В […]
Голодомор забрав життя багатьох невинних людей в різні часи існування СРСР. Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових […]