Як росіяни «рятували» Бахмут: свідчення зрадників з міста?

Семаковська Тетяна 11:46, 25 Травня 2023

БАХМУТ 5 5 a75c0У пропагандистському Телеграм-каналі цього тижня значно побільшало відео “звільнених” бахмутян, яких вивезли на окуповану територію. Більшість з них на камеру розповідає, як вони хотіли в росію, у знищенні Бахмута звинувачують українські сили оборони, жаліються, що військові ЗСУ розуміли, що вони залишаються під обстрілами, оскільки чекають в Бахмуті влади окупантів.

Редакція «Бахмут IN.UA» проаналізувала, які саме тези поширюють так звані біженці з Бахмута.

Теза 1 — ЗСУ забирали дітей

Screenshot 709 6d302

Жінка, яку як запевняють пропагандисти евакуювали з Бахмута. Фото: скріншот з відео

На одному із пропагандистських роликів жінка, яку як запевняють пропагандисти евакуювали з Бахмута розповідає, що в батьків з Бахмута примусово забирали дітей. Цю тезу про викрадання дітей почали розганяти в росії приблизно після набуття чинності механізму примусової евакуації дітей із зони бойових дій. Такий механізм в Україні справді працює, але евакуюють неповнолітніх виключно у супроводі дорослих, або в окремих випадках, коли батьки дитини дають згоду на евакуацію без них — дитину відвозять на безпечну територію у супроводі правоохоронних органів.

Жінка також додає, що її запевняли, немов вона залишиться без батьківських прав, якщо не евакуюються з дитиною. Проте згідно до Постанови №209  від 7 березня 2023 року відповідальність за відмову від евакуації дитини передбачена статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статтею 166 Кримінального кодексу України. Санкції статей яких не передбачають позбавлення батьківських прав.

«Кожна ситуація індивідуальна. Є родичі, які можуть оформити опікунство на дитину, в такому випадку її евакуюють до рідних. Якщо родичів немає, то вже соціальна служба дитину буде поміщати в Центр Реабілітації. Можливо й опікун виїде після цього. Це все вирішується в залежності від конкретної ситуації. Якщо є батьки, то ми не забираємо дитину, тільки з батьками», — розповідають  у пресслужбі поліції Донеччини.

Тобто фактично жінка на пропагандистському відео розказала, що оскільки батьки наражають дітей на небезпеку, втручається держава (військові). Адже кількість загиблих або травмованих дітей внаслідок російської агресії постійно зростає.

«Обов’язок держави – оберігати життя і здоров’я дитини. Прийняте сьогодні рішення має спонукати батьків більш зважено підходити до питання евакуації їхніх дітей. Якщо дорослі не спроможні подбати про безпеку дитини, то це має зробити держава», – зазначила віцепрем’єр-міністрка Ірина Верещук коментуючи прийняття КМУ рішення щодо примусової евакуації.

Теза 2 — люди другого сорту

Screenshot 711 87537

Олександр — теж біженець з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Прізвище Олександра не називають, він говорить про те, що він не хотів жити «на Україні», бо не хотів бути «людиною другого сорту». 

«Что значит на территорию Украины? Я просто не хотел жить в Украине. С таким отношением к русскому населению. Лично я говорю за себя. Я этого не хочу, я не гражданин второго сорта. Я построил здесь дом, вырастил детей, а теперь чувствую себя неполноценным человеком…», — каже Олександр, відповідаючи на питання пропагандиста про те, чому він не евакуювався раніше.

Цього разу ми зустрілися з одним із найпопулярніших і найдавніших наративів російської пропаганди, ними апелював російський президент володимир путін у своїх промовах ще в 2014 році.

Теза 3 — ЗСУ не давали евакуюватися й розстрілювали мирне населення

Screenshot 712 77ef0

Три жінки з Бахмута на території підконтрольній рф. Фото: скріншот з відео

Три жінки, які були вивезені з Бахмута до росії розповідають, що ЗСУ не дозволяли евакуюватися з міста. Водночас, одна з цих осіб додає — евакуація проводилась, й охочих виїхати до України й справді вивозили, а примусово людей не забирали. ЗСУ закрили можливість евакуації, каже бахмутянка. Зауважимо, що дата зйомки пропагандистського відео невідома. 

Бахмутянка Поліна Бокова у відео пояснює, як росія ігнорує всі міжнародні договори та права людини 

Також біженки говорять про розстріл мирного населення в Бахмуті, апелюючи до того, що вони не могли самостійно вийти, бо їх б «розстріляли ЗСУ». Зазначимо, що евакуація з Бахмута проводилася навіть на початку травня 2023 року, а саме 16 травня, Бахмутська міська рада повідомляла, що з міста вдалося вивезти цивільних людей, в тому числі неповнолітню особу. 

Тобто, за бажанням, навіть в таких умовах евакуація продовжується, сприяють цьому військові ЗСУ та спецпідрозділ поліції «Білі Янголи». Тож, жінки могли евакуюватися, попросити допомоги у волонтерів, поліції чи ЗСУ, втім вони кажуть, що не хотіли їхати на Україну та «жити з нацистами».

Screenshot 716 ee6ab

Біженка Тетяна з Бахмута. Фото: скріншот з відео

Тетяна, теж евакуювалася до підконтрольної росії території, каже що в Бахмуті в її підвал ЗСУ закидали гранати. Жінка на відео помітно нервує, труситься, й дивиться по сторонам, немов очікуючи схвалення того, хто сидить по той бік камери. 

Російська пропаганда активно використовує міф про те, що ЗСУ шкодять цивільному населенню, роблять з нього живий щит, тощо. Втім, нагадаємо, що саме ЗСУ обороняють місто від окупантів-росіян, й допомагають цивільним евакуюватися. Люди, які відмовляють виїхати в безпечне місце самі наражають себе на небезпеку, оскільки в місті ведуться активні бойові дії. 

Влада Бахмута від початку закликала цивільних евакуюватися, однак люди свідомо відмовлялися це робити й тепер стають обєктами для російської пропаганди й дискредитують ЗСУ.

Теза 4 — ЗСУ — агресори, а вагнерівці  — асвабадителі 

Screenshot 714 8b2ee

Біженки з Бахмута дякують вагнерівцям. Фото: скріншот з відео

«Нам все равно, зэки или не зэки. Нас освободили», — каже жінка на відео, а інша дякує вагнерівцям за звільнення та допомогу.

Пропагандистські ЗМІ також намагаються довести за допомогою цих інтерв’ю, що саме українська армія знищила Бахмут. Доказами на цих відео називають, те, що в Часів Ярі стояли танки і били по місту, те, що руських ще не було в місті, а обстріли вже були. 

Читайте також: Зрадники з Бахмута: на що чекали «ждуни» в місті та про що розповідають?

Російська пропаганда, прихильна до пригожина, подає образ вагнерівців, як своєрідних «рятівників, інтелектуалів та музикантів». Втім, самі російські опозиціонери знімали документальні фільми, у яких найманці ПВК зізналися у вбивстві дітей та жінок в Бахмуті й Соледарі. 

«Мы шли и убивали всех. Были женщины, мужчины, деды, пенсионеры, пенсионерки и дети… Ты понимаешь, что на этих руках сейчас… Она кричит, она маленький ребенок, понимаешь? Ей 5, 6 там лет. А я выстрелил, ты понимаешь, контрольный. Я никого не должен был выпустить, никого», — розповідає Азамат Улдаров, найманець ПВК пригожина про зачистку Соледару.

На відео бахмутянка розповідає про евакуацію з Бахмута, їй допомогли виїхати до України

Фото: «Бахмут IN.UA» 

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Компенсація за оренду житла військовим у 2025 році: розмір і умови

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:15, 23 Квітня 2025
Компенсація для військових / фото ілюстративне, iStock

В Україні затверджено порядок грошової компенсації за оренду житла для військових, який дозволяє суттєво спростити процедуру найму. Проте для її отримання необхідно виконати чітку послідовність дій.

Детальніше про те, як працює механізм компенсації оренди житла для військових та як саме отримувати виплати, розповіли спеціалісти Юридичного порадника для ВПО.

Компенсація за оренду житла для військових 2025

11 березня 2025 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів №252, якою затверджено порядок грошової компенсації за найм (оренду) житла для військових. Вона регламентує процес виплати деяким категоріям громадян та громадянок, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України. Зокрема, це стосується:

  • мобілізованих після 24 лютого 2022 року, які на момент найму (оренди) житла вже звільнені з військової служби, але ще не отримали статус учасника бойових дій (УБД);
  • поліцейських, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які на момент оренди житла вже звільнені зі служби, але ще не мають статусу УБД;
  • УБД, у посвідченні яких як підставу отримання статусу вказано пункт 19 частини 1 статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
  • осіб з інвалідністю внаслідок війни, у посвідченні яких як підставу отримання статусу зазначено пункт 11 частини 2 статті 7 зазначеного закону.

Умови отримання компенсації

Щоб отримати державну компенсацію, потрібно відповідати принаймні одній із таких умов:

  • мати у власності житло, пошкоджене або знищене внаслідок бойових дій, за умови внесення відповідної інформації до Реєстру пошкодженого та знищеного майна або підтвердження цього факту органами місцевого самоврядування;
  • мати житло, розташоване на тимчасово окупованих територіях або територіях бойових дій;
  • проходити амбулаторну реабілітацію на відстані понад 15 км від місця проживання.

Розмір компенсації

Компенсація призначається одноразово з дати звернення на строк дії договору, але не більше ніж на 6 місяців, у щомісячному розмірі, який не перевищує:

  • у Дніпрі, Києві, Львові, Одесі — 2 прожиткові мінімуми (у 2025 році — 6 056 грн);
  • в обласних центрах — 1,5 прожиткового мінімуму (у 2025 році — 4 542 грн);
  • в інших населених пунктах — 1 прожитковий мінімум (у 2025 році — 3 028 грн).

Як отримати компенсацію та які документи потрібні

Для отримання компенсації слід звернутися до будь-якого структурного підрозділу з питань ветеранської політики або до ЦНАП. При собі потрібно мати:

  • заяву за спеціальною формою;
  • документ, що посвідчує особу (наприклад, паспорт громадянина України) або єДокумент із QR-кодом, згенерований у застосунку “Дія”, а також інформацію про місце проживання;
  • ідентифікаційний код;
  • інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
  • акт обстеження житла, пошкодженого внаслідок бойових дій, або витяг із Реєстру пошкодженого та знищеного майна;
  • довідку форми № 044−1 або інший документ, що підтверджує проходження амбулаторної реабілітації;
  • військово-обліковий документ для УБД, осіб з інвалідністю внаслідок війни та мобілізованих військовослужбовців, які звільнені зі служби;
  • витяг про несудимість;
  • договір найму (оренди) житла.

Якщо у військово-обліковому документі немає відомостей про участь у заходах із забезпечення оборони України, потрібно подати окрему довідку, яка підтверджує таку участь.

Рішення про виплату ухвалюється протягом 10 робочих днів із моменту подання заявки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чи потрібно включати в заяву на допомогу ВПО всіх членів сім’ї: пояснення юристів

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:00, 23 Квітня 2025
Грошова допомога для ВПО / фото ілюстративне, iStock

Допомога для ВПО — це спеціалізована державна програма, на яку можуть розраховувати переселенці при виїзді у безпечні регіони України. Утім, нерідко вони ставлять питанням: “А чи потрібно включати в заяву на допомогу ВПО всіх членів сім’ї?”

Детальне пояснення того, чи потрібно включати в заяву на допомогу ВПО всіх членів сім’ї, надали представники Юридичного порадника ВПО.

Допомога ВПО: чи треба вказувати всіх членів сім’ї

Допомога на проживання ВПО призначається на 6 місяців і виплачується одному з членів сім’ї, визначеному як уповноважена особа. Проте чисельний склад сім’ї — це важливий пункт, який впливає не тільки на загальний розмір виплат, що нараховуються уповноваженій особі, а передусім — на те, чиї доходи враховуватимуться при розв’язанні питання про продовження виплат.

Як зазначають представники Юридичного порадника для ВПО, до складу сім’ї уповноваженої особи, зокрема, не включаються особи, які:

  • перебувають на повному державному утриманні;
  • не проживають разом з отримувачами та не пов’язані з ними спільним побутом, що підтверджено документально, або сплачують аліменти;
  • зникли безвісти;
  • перебувають у полоні;
  • перебувають за кордоном / депортовані за межі України;
  • перебувають на тимчасово окупованих територіях, зазначених у переліку за посиланням;
  • особи, призвані на військову службу під час мобілізації на особливий період, а також працівники правоохоронних органів, військовослужбовці та працівники Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, МВС, Національної поліції, особи рядового і начальницького складу ДСНС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, військових формувань, утворених відповідно до закону, які беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі й стримування збройної агресії РФ, крім осіб та членів їхніх сімей, які відповідно до законодавства отримують компенсацію за піднайом (найом, оренду) житлових приміщень як внутрішньо переміщені особи.

Чи потрібно включати таких осіб у заяву про призначення допомоги

У пункті 20-1 Порядку надання допомоги на проживання ВПО вказано, що в заяві на допомогу ВПО зазначаються відомості про осіб, які входять до складу сім’ї, у тому числі малолітніх / неповнолітніх дітей, які перемістилися (народилися після переміщення) разом з уповноваженою особою. Як вказують спеціалісти Юридичного порадника, якщо тлумачити буквально, то в заяві потрібно зазначати лише тих осіб, які перемістилися разом з уповноваженою особою і на яких, зокрема, уповноважена особа подає заяву на призначення допомоги.

Вони додають, що на практиці ситуація трохи інша. Вони зустрічають випадки, коли органи соціального захисту населення чи спеціалісти ЦНАП вказують на необхідність внесення таких членів сім’ї до заяви та зобов’язують додавати документи, які слугують доказами для не включення окремих осіб до членів сім’ї в розумінні Порядку і, відповідно, дозволяють не враховувати їхній дохід до сукупного доходу сім’ї.

Що рекомендовано робити

Юридичний порадник для ВПО рекомендує буквально слідувати Порядку надання допомоги на проживання ВПО і не зазначати таких людей у заяві. Проте обов’язково варто додавати документи, аби їх не включали до складу сім’ї (наприклад, документ, що підтверджує факт мобілізації).

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Компенсація за оренду житла військовим у 2025 році: розмір і умови

В Україні затверджено порядок грошової компенсації за оренду житла для військових, який дозволяє суттєво спростити процедуру найму. Проте для її отримання необхідно виконати чітку послідовність […]

16:15, 23.04.2025 Скопіч Дмитро

Чи потрібно включати в заяву на допомогу ВПО всіх членів сім’ї: пояснення юристів

Допомога для ВПО — це спеціалізована державна програма, на яку можуть розраховувати переселенці при виїзді у безпечні регіони України. Утім, нерідко вони ставлять питанням: “А […]

15:00, 23.04.2025 Скопіч Дмитро

Статус УБД під час війни: які документи для цього потрібні

Учасник бойових дій — це особливий статус, який підтверджений документами. Він дозволяє військовослужбовцям, які брали участь в обороні країни отримати різні соціальні пільги. Редакція Бахмут […]

10:00, 20.04.2025 Скопіч Дмитро

Як отримати грошовий переказ Western Union через Приват24: гід

Western Union — один із найпопулярніших сервісів грошових переказів, яким користуються мільйони людей по всьому світу. Українці також активно отримують кошти від рідних і друзів […]

18:00, 17.04.2025 Скопіч Дмитро

Відрядження за кордон 2025: які документи потрібні для виїзду

У 2025 році все більше українців і українок виїжджають у відрядження не лише в межах країни, а й за кордон. Такі поїздки часто пов’язані з […]

16:00, 17.04.2025 Скопіч Дмитро