Громадська організація «Бахмутська Фортеця» у Вільногірську — як активісти вчать дітей робити власні громади кращими

Семаковська Тетяна 12:20, 19 Квітня 2023

зображення viber 2023 04 13 20 07 30 093 24734Хто такий депутат міської ради, що він робить, як до нього можна звернутися? Звідки беруться гроші в місцевому бюджеті й куди їх можна витрачати? Та як взагалі звичайним дівчатам і хлопцям можна брати участь в житті своєї громади? Про це підліткам Вільногірських шкіл розповів депутат міської ради Антон Боклаг в межах ініціативи «Нова громада – нове щасливе життя», що реалізується ГО «Бахмутська Фортеця» за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні». 

Участь молоді в громадському житті практикували ще в Бахмуті

ГО «Бахмутська Фортеця» до повномасштабної війни допомагала та навчила молоде покоління бути ініціативними у своїй громаді. Саме молодь стає рупором змін й вкрай важливо, щоб юне покоління знало про інструменти влади, які можуть покращити демократичне майбутнє.

«Бахмутська Фортеця» проводила в своєму рідному місті Бахмуті презентації про устрій та роботу місцевого самоврядування для школярів 10-11 класів, потім були зустрічі в навчальних закладах – технікумах, коледжах, інститутах. Ці зустрічі стали початком «Школи активної молоді Бахмута». 

Члени громадської організації запрошували в Бахмут відомих українських громадських діячів, зокрема Олександра Солонтая та Олександра Зинченко

Бахмутська молодь за цей час відвідала багато українських міст, громадські та політичні діячі яких ділилися досвідом створення молодіжних рад, молодіжних рухів, громадських організацій, що й стало поштовхом до створення молодіжної ради і в Бахмуті. Також активісти ГО «Бахмутська Фортеця» навчили молодь створювати власні проєкти і шукати фінансування для їх реалізації. 

Як «Бахмутська Фортеця» змінила Бахмут?

Завдяки роботі громадської організації в Бахмуті з’явився майданчик для пляжного волейболу, почав працювати історичний клуб, де молодь збиралася й обговорювала державотворчі зміни. Крім того, в місті оснастили приміщення молодіжної ради сучасними ігровими комп’ютерами. Все це зробили студенти, побачивши, як можна змінювати власну громаду. 

На лекціях представники ГО «Бахмутська Фортеця» показували підліткам, як за допомогою інструментів сучасної демократії, наприклад системи електронних петицій, можна ініціювати зміни в громаді.    

Як війна вплинула на ГО «Бахмутська Фортеця»?

зображення viber 2023 04 13 20 08 06 035 c66c9

Учні під час лекції. Фото: «Бахмут. IN. UA»

Повномасштабне вторгнення змусило активістів громадської організації евакуюватися з міста. Однак, навіть в евакуації ГО відновила свою діяльність на Дніпропетровщині, щоб й далі навчати молодь. Зараз підліткам вкрай важливо відчувати свій вклад в Перемогу – вивчаючи інструменти впливу на громаду діти усвідомлюють власну значущість.

«Бахмутська Фортеця» залучилася підтримкою у депутатському корпусі Вільногірської громади, де знайшла однодумців — це депутати, які усвідомлюють важливість молодого покоління. У Вільногірську провели зустріч для школярів 11-х класів, які навчаються на історичному та правовому профілі в КЗ «Центр профільного навчання та дитячої творчості» Вільногірська. 

Антон Боклаг — депутат Вільногірської міської ради розказав підліткам про депутатську діяльність, бюджет, роботу комунальних підприємств, про можливість участі в житті громади. 

«Через пару років вам виповниться 18 років і ви зможете обирати – депутатів в рідну громаду, народних депутатів, Президента України. Це важлива можливість для вас, але я вважаю, що ви маєте обов’язково і обиратися самі, якщо хочете змін в громаді і в нашій країні», — сказав Антон Боклаг.

Участь в житті громади може бути цікавою

Screenshot 631 7cba7

Випускники дізнаються про інструменти впливу на громадські рішення. Фото: «Бахмут. IN. UA»

Депутати й активісти займаються важливою роботою, але є чимало бюрократичних аспектів, для підлітків помилково може здаватися, що така праця є нудною. Тому, щоб спростувати ці стереотипи, зустріч з молоддю проходила інтерактивно.

Організатори ставили цікаві та проблемні питання, пов’язані з роботою депутатів, устрою органів місцевого самоврядування, а школярі відповідали і отримували солодкі подарунки.

Читайте також: Долаємо тривожність, стрес та невпевненість в собі: як громадська організація “Бахмутська Фортеця” допомагає переселенцям

Під час зустрічі подискутували на такі питання: «Чи отримує депутат місцевої ради зарплату», «Чи може депутат місцевої ради розподіляти землю громади для ведення бізнесу?», «Що таке місцевий бюджет і хто його формує?», «За які кошти ремонтуються місцеві дороги, лікарні, школи?» тощо. Було чутно різні точки зору. 

Про те, що молодь не знала, чи давала невірну відповідь, депутат доступно розказував та пояснював простими словами. Власне, політика й має трактуватися доступно, щоб якомога більше громадян брали участь у процесах демократії при формуванні державної політики.

Діти на лекції

Молодь за допомогою лекції зможе впливати на свою громаду. Фото: «Бахмут. IN. UA»

Діти були активні й зацікавлені бесідою. Навіть повітряна тривога не завадила зупинити зустріч – перемістилися в бомбосховище, і вже там Антон Боклаг розповів про електронні петиції, як найефективніший інструмент для втілення змін в громаді.

«Я раніше, коли ще не був депутатом, використовув електронні петиції для вирішення проблемних питань в громаді. І вам пропоную спробувати – є корисна ідея, чи ви знаєте як можна вирішити проблему – опишіть це, зберіть всього 100 підписів у підтримку – і ми, депутатський корпус, зобов’язані розглянути ваше звернення. Не завжди, звісно, що буде прийнято рішення у підтримку, але це вже початок дій, це прояв вашої небайдужості і прагнення змін», — резюмував депутат.

ГО «Бахмутська Фортеця» просуває демократичні цінності. Сьогодні кожна молода людина може змінити Україну на краще, а почати можна зі своєї громади. Маленькі зміни породжують великі справи – саме такого принципу дотримується й громадська організація з міста-фортеці.

Фото: «Бахмут. IN. UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Українка пояснила, чому потрібно ходити на мітинги закордоном

Семаковська Тетяна 10:00, 21 Квітня 2024
Олександра / ілюстрація Бахмут IN.UA

Одеситка Олександра через війну евакуювалася у Бухарест (Румунія). Тут дівчина потроху адаптується до нового життя, але не забуває про громадянську позицію та регулярно ходить на проукраїнські мітинги. Олександра вважає, що кожен українець має бути свідомим та нагадувати світу про те, що відбувається в Україні.

Дівчина поділилася з редакцією Бахмут IN.UA думками, чому важливо відвідувати проукраїнські мітинги закордоном та як взагалі живеться українцям в інших країнах світу.

Українці в Румунії

мітинг Бухарест
Українці на мітингу в Бухаресті / фото надане героїнею

Бухарест — столиця Румунії, яка стала прихистком українців. Загалом в’їхати до Румунії можна з тимчасовим захистом, на короткий термін перебування або, як шукач притулку. Українці в Румунії можуть перебувати 90 днів, але за цей час варто подати заяву про надання притулку, якщо ви плануєте залишитися закордоном.

Документи для проходження румунського кордону — це звичайний закордонний або біометричний паспорти, для дітей бажано прихопити свідоцтво про народження.

Безплатне житло в Румунії зараз вже знайти дещо важче, ніж на початку війни, але це можливо. Один із центрів, який допомагає з розміщенням українців, розташований у місті Ясси. Йдеться про центр Гуманітарної та Соціальної Допомоги для Біженців CTR “Николина”. Він працює з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 16:00. Також ви можете звернутися за телефоном: +40 (072) 470 0087.

На проукраїнські мітинги в Бухаресті приходять румуни

Мітинг в Бухаресті
Мітинг в підтримку України, Бухарест / фото надане героїнею

Одеситка Олександра зараз живе в Бухаресті. Дівчина активно бере участь в проукраїнських мітингах. За її словами, існує назвала кілька основних причин, які, демонструють важливість цих заходів, а саме:

  • нагадати, що українці продовжують боротись за своє існування і війна не закінчилась, а росія продовжує обстрілювати наші міста, інфраструктуру та вбиває людей;
  • показати, що нам як і раніше необхідна підтримка від західних партнерів, зокрема зброя;
  • проявити солідарність, щоб українці відчували, що ті, хто в Бухаресті, не забули, що в країні війна, вони хочуть повернутися додому й допомагати;
  • виразити вдячність і підтримку всім, хто боронить нашу країну і допомагає;
  • об’єднатись і підтримати один одного, адже цього зараз дуже не вистачає.

Мені дуже приємно бачити, що на мітинги регулярно приходять румуни. Якщо вони бачать в цьому сенс, то ми теж повинні проходити хоча б через повагу до них,

Олександра // у коментарі Бахмут IN.UA

Де можна плести сітки в Бухаресті

Окрім мітингів, дівчина також допомагає плести маскувальні сітки для наших військових у “Humanity UA Hub“, який розташований за адресою Strada Acțiunii 26, București. Хаб працює щодня 14:00 до 19:00.

У них дуже багато замовлень, а ось рук не вистачає. Будь-яка підтримка важлива, головне — не залишатись осторонь,

українка // про важливість допомоги ЗСУ

Нагадаємо, що спільноту українських жінок в Бухаресті можна знайти у центрі “Мальва”.

Як організувати мітинг закордоном

Якщо ви проживаєте поза межами України, то все одно можете висловити свою солідарність та підтримку. Для цього можна організувати мітинг однодумців. Однією із платформ для сповіщення про захід є WorldForUkraine. Тут можна додати всю інформацію про акцію, але також вам потрібно узгодити зустріч із місцевою владою.

Крім того, потрібно бути готовим до ймовірних провокацій на мітингу. Якщо таке сталося, дійте за алгоритмом:

  • зберігайте спокій;
  • зверніться до поліції, аби повідомити про провокації;
  • пам’ятайте, що всі мітинги мають бути мирними.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Є людина, яка за квіткою може ідентифікувати місцевість”: закулісся роботи DeepStateMAP

Семаковська Тетяна 10:00, 20 Квітня 2024
Засновники Deep State / ілюстрація Бахмут IN.UA

DeepStateMAP — мапа, яку знає кожен українець. Саме за допомогою цього ресурсу багато українців слідкують за просуванням ЗСУ та ситуацією на фронті. Однак, мало хто знає, що такий проєкт заснували два друга, один з яких молодий хлопець Роман Погорілий. В мирному житті співзасновник DeepStateMAP був студентом, навчався на юриста. А потім почалася повномасштабна війна, й Роман у свої 23 з командою однодумців заснував онлайн мапу війни.

Хто працює над мапою, як вона оновлюється та ким саме — Роман Погорілий розповів редакції Бахмут IN.UA.

Як з’явився DeepStateMAP

До початку повномасштабного вторгнення Роман з однодумцями вів новинний телеграм-канал. Це було хобі, каже співрозмовник. Тоді канал мав близько 5 тисяч підписників. Перед 24 лютим, коли росія почала стягувати до кордонів свої ешелони — команда каналу почали моніторити дії рф. Спочатку мапу планували створити на основі GoogleMaps, але сервіс був заблокований. Роман каже, що радше за все, до цього доклали руку саме російські масові скарги. Тож, розробники створили власну незалежну платформу, щоб вберегти її від блоку.

Карту створили для того, щоб люди слідкували за переміщенням ворога, ця ініціатива спочатку мала бути корисною, так власне й вийшло. Наша команда зараз — це понад 100 людей, всі вони працюють на волонтерських засадах,

Роман Погорілий // співзасновник DeepStateMAP

271189487 299293972214674 1487644736775144806 n 8e673
Роман Погорілий. / фото з відкритих джерел

Співзасновник ініціативи додає, що найактивніших волонтерів намагаються заохочувати, крім того, за допомогою донатів від українців підтримують сам адмінресурс мапи. Однак, в першу чергу головна мотивація для команди — це Перемога.

800x dsc4903 web fb009
У команді мапи є люди з різними фаховими вподобаннями, не виключені й ботаніки, які за рослиною можуть визначити місцевість / фото Дмитрf Балховітінf

Я не можу назвати загальну картину нашого працівника — всі наші волонтери дуже різні, й кожен експерт у своїй сфері. Наприклад, команда OSINT (ред. розвідка на відкритих джерелах) працює з купою інформації, хтось займається ботанікою, у нас був такий випадок, коли людина визначила, що відео фейк — за квіткою. Хтось добре орієнтується в місцевості, й так далі. Я б сказав, що це частина нашого успіху,

Роман Погорілий // співзасновник DeepStateMAP

“Пригожинське повстання” на карті DeepState

Screenshot 832 f23d3
Співзасновник мапи / фото Scripps News

Збройне повстання в росії під кураторством євгена пригожина так нічим й не завершилося, однак для багатьох українців відмітка російських територій сірим кольором від DeepState — стала приводом для радості.

Сам же Роман Погорілий каже, що їхня команда цю подію сприйняла досить стримано, бо подібні інциденти вже були. Він зазначив, що команда DeepState уважно слідкувала за перебігом подій та намагалася дати українцям точну інформацію. Коли з’являлися певні зрушення, то вони одразу потрапляли на карту.

Щодня на мапу заходять десятки тисяч користувачів. Пік аудиторії часто спостерігається після заяв офіційних представників про звільнення того, чи іншого населеного пункту.  

Попри все, ми велику увагу звертаємо на точність, все робимо виважено, всі уточнення перевіряємо. Ось близько місяця тому була ситуація біля Опитного, а ми позначили його тільки нещодавно, бо перевіряли інформацію. Так само було з Берхівкою. Зараз ситуація біля Кліщіївки якраз вимагає аналізу, а не поспішних рішень. Але всюди є винятки, є такі населені пункти, які ми можемо відзначати на карті практично одразу,

Роман Погорілий // співзасновник DeepStateMAP

Ядерний удар: пояснення від DeepState

На мапі розроблена функція на випадок ядерного удару / скриншот Бахмут IN.UA

DeepState, каже Роман Погорілий, підлаштовується під сучасні потреби українців. Минулого року активно підіймалося питання про ймовірний ядерний удар росії, через що розробники мапи спроєктували ймовірну зону поширення радіації. Ця функція на сайті присутня й досі.

«На сайті є калькулятор, людина вносить приблизну масу бомби, яку можуть застосувати росіяни. Після цього відбувається розрахунок й людина отримує приблизну зону поширення. Зараз популярністю користується функція позначення окопів, або поширення пожеж. Я б не сказав, що опція з вирахування симуляції ядерного удару має динамічні перегляди, але нам важливо, щоб люди її мали», — каже розробник мапи.

Роман Погорілий // співзасновник DeepStateMAP

Що буде з DeepState після кінця війни

Сама мапа після завершення війни, на думку Романа, не буде актуальною. Саме тому розробники думають над тим, щоб перейти в OSINT-формат (розвідка по відкритим джерелам). Крім того, в планах є допомога українській армії завдяки досвіду, отриманому при плануванні онлайн-мапи, але про цей проєкт розробники ще не оголошують.

Як підтримати DeepState

Підтримати команду, яка понад рік працює на волонтерських засадах, можна донатом за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Українці в Румунії, Бухарест

Українка пояснила, чому потрібно ходити на мітинги закордоном

Одеситка Олександра через війну евакуювалася у Бухарест (Румунія). Тут дівчина потроху адаптується до нового життя, але не забуває про громадянську позицію та регулярно ходить на […]

“Є людина, яка за квіткою може ідентифікувати місцевість”: закулісся роботи DeepStateMAP

DeepStateMAP — мапа, яку знає кожен українець. Саме за допомогою цього ресурсу багато українців слідкують за просуванням ЗСУ та ситуацією на фронті. Однак, мало хто […]

340776388 529221312622206 3781291859027257854 n a57bc

Притулок на Полтавщині: як мешканка Нью-Йорка Тетяна Красько допомагає вимушеним переселенцям жити спочатку

Тетяна Красько раніше мешкала у Нью-Йорку, на лінії зіткнення. Жінка звикла до постійних бойових дій ще у 2014 році, але початок повномасштабної війни змусив її […]

Перше незалежне ЗМІ у Вільногірську

Бахмутяни відкрили перше незалежне медіа у Вільногірську: відеорепортаж

Громадська організація “Бахмутська фортеця” працює з 2015 року. Одна із засновниць організації бахмутянка Альона Щекодіна після повномасштабного вторгнення росії в Україну евакуювалась у Вільногірськ. У […]

14:30, 13.04.2024 Микола Ситник
IMG 3146 f21ac

Одна камера — одне бажання: як волонтери дарують дітям мрію в обмін на фотокартку

26-річний Артем Скороходько — один із засновників фотопроєкту Behind Blue Eyes (За блакитними очима). У межах цієї ініціативи діти із деокупованих сіл на плівку фотографують […]