Гаага та фейкові виплати: як намагаються обдурити переселенців

Семаковська Тетяна 15:29, 19 Лютого 2024
Шахрайські схеми
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Переселенці — зараз одна із вразливих категорій населення, яка потребує допомоги та підтримки. Втім, на жаль, люди, які залишилися без дому, часто стають жертвами шахраїв, які намагаються ошукати ВПО.

Найпопулярніші схеми шахрайства, у які можуть втрапити ВПО — шукайте в матеріалі редакції.

Компенсація за зруйноване житло

Житло в Бахмуті
Житловий будинок в Бахмуті / фото росджерела

Зруйноване житло зараз одна із болючих тем для багатьох переселенців. Люди дізнаються, як подати заяву на компенсацію в Дії, адже сподіваються, що зможуть придбати власне житло, а не витрачати кошти на орендоване. Саме цим безпорадним становищем переселенців можуть користуватися шахраї, які за грошову винагороду обіцяють вам відновити втрачені документи чи пришвидшити отримання компенсації. Про такі випадки вже повідомляли мешканці Бахмута.

Попередження про шахрайські схеми / фото скриншот “Бахмут хоче жити”

За повідомленнями бахмутян, невідомі телефонують до переселенців та розпитають за їхнє соціальне становище, обіцяють допомогти отримати виплату розміром 35 тисяч євро (понад 1 мільйон гривень) на одну особу, але в обмін просять передати всі документи на власність в Бахмуті, а також заплатити їм від 7 до 15 тисяч гривень за послуги.

Такі повідомлення є шахрайством. Зараз отримати компенсацію українці можуть тільки через Дію, але наразі для мешканців ТОТ — ця послуга ще недоступна. Факт повідомлення про пошкодження чи руйнацію житла в Дію заносять безплатно.

Шахраї намагаються обдурити ВПО / скриншот

Допомога від ООН, ЮНІСЕФ та інших міжнародних організацій

Грошова допомога від УВКБ ООН
Грошова допомога від УВКБ ООН / фото БФ “Право на захист”

Завдяки міжнародним організаціям таким як ООН чи ЮНІСЕФ тисячі українців отримали грошову допомогу. Часто шахраї користуються іменем відомої організації аби дізнатися персональні дані картки переселенця, щоб викрасти кошти з рахунку.

Для цього вони створюють фейкові анкети реєстрації, у яких можуть вимагати ваш CVV код та термін дії карти (ці дані не можна передавати сторонній особі). Зверніть увагу, що не можна показувати на картці ваші персональні дані, інакше шахрай може зняти кошти. Всі анонси грошової допомоги від ООН чи ЮНІСЕФ варто шукати на офіційних сайтах.

Редакція також публікує актуальну грошову та гуманітарну допомогу для переселенців, її можна знайти за тегом “допомога переселенцям”.

Нагадаємо, що ми писали, хто отримуватиме допомогу від ЮНІСЕФ в 2024 році.

Оренда квартир та будинків

житло переселенцям
Заміське житло / фото ілюстративне

Пошук квартири часто супроводжується десятками дзвінків та повідомлень від рієлтора. У цьому процесі важливо зняти житло без шахраїв. Якщо під час розмови з потенційним власником квартири, він переконує вас дати завдаток наперед, пропонує надто дешеву ціну (дослідити актуальні ціни у регіоні можна на ЛУН чи ОЛХ), квапить вас із рішенням чи не може відповісти на звичайні питання про свій дім — то з великою ймовірністю перед вами шахрай.

Переселенці, які часто перебувають у безвихідному становищі, можуть не побачити очевидних ознак злочинних схем, саме цим користуються шахраї. Тому в пошуку житла краще діяти обережно, беріть з собою родичів чи друзів на перегляд квартири, а також не забудьте питати власника за документи на майно.

Інформація про зниклих безвісти чи полонених

Ошук полонених
Інколи шахраї намагаються виманити гроші у родичів полонених або зниклих безвісти / скриншот

На жаль, у багатьох українців є рідні, які або зникли безвісти або перебувають у російському полоні. Списки українських полонених, яких повертають додому опубліковують офіційні ресурси, а щодо тих, хто знаходиться в полоні — рідні самостійно намагаються знайти дані про військового.

Важким становищем можуть скористатися шахраї, які за гроші обіцяють надати вам інформацію про полоненого, а потім отримавши кошти — зникають. Також цим можуть користуватися “ворожки” чи тарологи, які виманюють кошти.

Пам’ятайте, що з питань полонених звертатися потрібно до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, більше контактів можна знайти за посиланням. Всі звернення є безплатні.

Висока зарплата без досвіду роботи

Зарплата
Шахраї можуть заманювати людей високими зарплатами / фото ілюстративне

Чимало переселенців шукають роботу, щоб забезпечити себе та родину. Нерідко вам можуть траплятися вакансії із дуже високими зарплатами, умовно від 100 тисяч й вище за місяць, а ще без досвіду роботи.

Втім такі оголошення зазичай роблять саме шахраї, нерідко вони зазначають вже на самій співбесіді, що спочатку треба заплатити невеликий внесок у 4-5 тисячі гривень, а вже потім ви отримуватимете 100 тисяч гривень щомісяця. У порівнянні з такою великою сумою, людина може віддати свої кошти, але потім роботодавець перестає виходити на зв’язок та просто зникає.

Це популярна схема шахрайства. Пам’ятайте, що на будь-якій роботі ви не повинні платити за те, що вам візьмуть на ту чи іншу посаду, адже це шахрайство. Нагадаємо, що Бахмутський центр зайнятості допомагає знайти роботу або отримати консультацію через вайбер

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чи можуть роботодавці вимагати довідку ВПО при працевлаштуванні: пояснення експертів

Валентина Славінська Славінська Валентина 18:00, 15 Жовтня 2024
Довідка ВПО / фото ілюстративне

Попри те, що за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб під час війни роботодавці можуть розраховувати на компенсацію витрат, відмова у наданні довідки про взяття на облік ВПО не може бути підставою для відмови у прийнятті на роботу. 

Про це пояснюють юристи проєкту “Юридичний порадник для ВПО”.

Робота для ВПО

Згідно з роз’ясненнями експертів, при укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний надати лише певні документи, перелік яких визначений Кодексом законів про працю України:

  • паспорт;
  • трудова книжка або відомості про трудову діяльність;
  • у деяких випадках — документи про освіту, стан здоров’я тощо.

Довідка ВПО не входить до переліку обов’язкових документів

“Важливо розуміти, що на сьогодні довідка внутрішньо переміщеної особи не є документом, який обов’язково слід надавати при прийнятті на роботу”, — наголошують правники.

Чому роботодавець може просити довідку переселенця

Згідно з постановою Кабінету Міністрів №331 від 20.03.2022, за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб під час війни в Україні роботодавці можуть розраховувати на компенсацію витрат у розмірі мінімальної заробітної плати протягом 3 місяців, а для осіб з інвалідністю – 6 місяців з дня працевлаштування.

“Серед документів, які подаються для отримання такої компенсації, вимагається також копія довідки про взяття на облік ВПО працевлаштованої особи”, — розповідають експерти.

Проте вони наголошують, що відмова у наданні цієї довідки не може бути підставою для відмови у прийнятті на роботу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Виплати військовим: як вирахувати онлайн

Валентина Славінська Славінська Валентина 15:25, 15 Жовтня 2024
Грошова допомога військовим від держави / фото ілюстративне

Міністерство оборони України запустило новий сайт соціального забезпечення та підтримки військовослужбовців і членів їхніх сімей. Головною функцією ресурсу є онлайн-калькулятор, який дозволяє розрахувати виплати військовим.

Про це повідомляє Міноборони.

Калькулятор для розрахунку виплати військовим

На сайті Міноборони військовослужбовці можуть самостійно розрахувати своє грошове забезпечення за різними видами виплат. Для цього потрібно вказати інформацію про вид, особливості та місце проходження військової служби, звання й вислугу років.

Окрім калькулятора, на сайті зібрана детальна інформація про заробітну плату військовослужбовців, одноразову грошову допомогу в разі встановлення інвалідності або загибелі (смерті), а також соціальні гарантії для цієї категорії громадян.

Скільки отримують військовослужбовці у 2024 році

З 1 вересня продовжуються мобілізаційні заходи відповідно до закону про мобілізацію, що набрав чинності у травні цього року. Усі мобілізовані отримуватимуть 20 тисяч гривень базового окладу.  До цієї суми може додаватися 13 тисяч гривень за військове звання, таким чином загальний заробіток може складати 33 тисячі гривень.

При цьому, в Україні діє Постанова Кабміну №168, яка передбачає такі грошові надбавки для військовослужбовців:

  • 30 тисяч гривень — для військовослужбовців, які виконують бойові або спеціальні завдання для забезпечення оборони України;
  • 50 тисяч гривень — для військовослужбовців, котрі виконують бойові чи спеціальні завдання в органах військового управління та штабах;
  • 70 тисяч гривень — для військовослужбовців, які перебувають на лінії першого ешелону або в зоні виконання завдання протягом місяця;
  • 100 тисяч гривень — для військовослужбовців, які перебувають безпосередньо у зоні активних бойових дій або перебувають на стаціонарному лікуванні чи проходять реабілітацію внаслідок контузій, травм, каліцтв.

100 тисяч гривень також нараховують військовослужбовцям, які потрапили у полон.

Варто зазначити, що останнє підвищення зарплат військовим відбулося з прийняттям Наказу №339, яким передбачено додаткову фінансову винагороду у розмірі 70 тисяч гривень для осіб, котрі знаходяться на передовій. Вони призначаються додатково вже згаданим 100 тисячам гривень “бойових”.

Військовослужбовці сумарно можуть отримати до 190 000 гривень на місяць. Детальніше за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чи можуть роботодавці вимагати довідку ВПО при працевлаштуванні: пояснення експертів

Попри те, що за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб під час війни роботодавці можуть розраховувати на компенсацію витрат, відмова у наданні довідки про взяття на облік […]

Виплати військовим: як вирахувати онлайн

Міністерство оборони України запустило новий сайт соціального забезпечення та підтримки військовослужбовців і членів їхніх сімей. Головною функцією ресурсу є онлайн-калькулятор, який дозволяє розрахувати грошове забезпечення […]

Допомога на дитину 2024

Як переселенцям оформити допомогу на дитину: детальна інструкція

Переселенці, які мають довідку ВПО та хочуть оформити допомогу на дитину можуть зробити це двома способами: офлайн та онлайн. Детально пояснюють у Мінреінтеграції. Оформити допомогу […]

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

16 жовтня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

Смачні страви до Гелловіну: три рецепти з гарбузом, від яких не відірватися

Осінь — це сезон гарбузів, яка також вважається одним з головних атрибутів свята Гелловіну. Він є ідеальним елементом для приготування різних страв, зокрема, вишуканого ризотто […]

15:00, 11.10.2024 Скопіч Дмитро