ICEYE та Starlink: як космічні технології допомагають перемагати окупантів в Україні

Микола Ситник 18:14, 12 Квітня 2023

Космос e0bc3

Сучасні війни, як показав український приклад, відрізняються від того, що було раніше. Стрімкий розвиток технологій змушує змінюватися і військову сферу. Сьогодні неабияку роль на театрі військових дій відіграє космічна розвідка та швидкість обміну інформацією. Це зробило великий військовий конфлікт фактично прозорим і відкритим. Війна в Україні вже показала, наскільки важливим є космос. Редакція розбиралася, як за допомогою космічних технологій Україна та її союзники наближають таку бажану Перемогу.

Критична важливість космосу в сучасній війні

Війна в Україні продемонструвала всьому світові наскільки важливим є використання космосу для перемоги у військових конфліктах. Таку думку висловив очільник Космічних військ США генерал Ченс Зальцман.

Збройна агресія росії проти України підкреслила значення існуючих космічних технологій для безпеки й оборони Європи, виявила певні вразливості у цій сфері та підштовхнула ЄС до розробки оновленої стратегії із розвитку власних космічних спроможностей та підвищення стійкості критичної інфраструктури. Про це у власному блозі на сайті Європейської служби зовнішніх дій написав високий представник ЄС Жозеп Боррель.

В Україні сучасні технології внесли величезні зміни в характеристики війни. Використання супутникових знімків для бачення і визначення місцеперебування позицій ворога з космосу зробило війну в Україні, по суті, прозорою. Це сталося завдяки даним, отриманим як з дорогих, потужних геостаціонарних військових супутників, так і з дешевих комерційних низькоорбітальних супутників і безпілотників. Поєднання космічного потенціалу і поширених даних з відкритих джерел означає, що більше неможливо непомітно переміщати велику кількість військовослужбовців армії, флоту чи повітряних сил. російське вторгнення відстежувалося в найдрібніших деталях за кілька місяців до його початку і відстежується дотепер. Про це у колонці для The Economist написав британський генерал Річард Барронс.

Ново c9253Супутниковий знімок після удару ЗСУ по авіабазі рф в Новофедорівці. Фото: Maxar

Нещодавно країни-члени НАТО та Швеція підписали угоду про повний контроль над супутниками на орбіті Землі та постійний обмін розвідданими між собою. Серед підписантів: Велика Британія, Бельгія, Болгарія, Канада, Фінляндія, Франція, Греція, Угорщина, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Румунія, Іспанія, Туреччина, Швеція та США. Країни постійно обмінюватимуться даними розвідки, рекогносцирування та спостереження з супутників. Почасти цьому сприяло продовження конфлікту в Україні, який продемонстрував цінність дистанційного зондування з космосу для ведення бойових дій.

«Народний супутник» для ЗСУ замість «Байрактарів»

Влітку Фонд Сергія Притули придбав для ЗСУ супутник компанії ICEYE. Апарат дає змогу Силам оборони бачити війська рф і вдень, і вночі.

Наприкінці червня минулого року волонтер Сергій Притула та блогер Ігор Лачен організували збір коштів на «народні байрактари». За кілька днів українці зібрали понад 600 мільйонів гривень. Однак, турецька компанія Baykar заявила, що надасть три безпілотники безкоштовно. Після цього Притула повідомив, що заощаджені кошти витратили на супутник для Збройних сил України.

crimeanbridgePR 84621Знімок стратегічного Кримського мосту, зроблений з народного супутника ICEYE. Фото: iceye.com

Не зовсім традиційний супутник. Як працює ICEYE?

Як відомо, іноземні партнери забезпечували Україну супутниковими знімками і раніше, але із певною затримкою. Власний супутник дає ширші можливості спостереження, зокрема, за необхідності вийти за межі території нашої країни. На відміну від традиційних супутників спостереження, супутники фінської компанії ICEYE можуть формувати зображення ділянок Землі з високою роздільною здатністю вдень, вночі та через хмари. Тобто цей супутник може знімати об’єкти на Землі за будь-якої погоди і у будь-який час доби.

Порівняння 81d4cПорівняння роздільної здатності російських супутників та супутника ICEYE (внизу). Yigal Levin/Ressentiment

Зйомка ведеться за допомогою синтезованої радіолокаційної апертури (SAR). Україна отримала можливість комбінувати дані оптичних супутників від партнерів та дані SAR. Це принципово збільшує нашу здатність виявляти та наносити ураження російським окупантам. Супутники з технологією SAR стають особливо актуальними восени та взимку, коли погана погода, хмарність чи сніг.

За словами міністра оборони Олексія Резнікова, дані надходять від аналітиків до бойових підрозділів дуже швидко. російським військовим буде складніше приховувати свої наміри, це ще більше ускладнить їхню логістику.

Які вже маємо результати?

У березні Головне управління розвідки МО України заявило, що за п’ять місяців використання ICEYE їхні співробітники провели космічну радіолокаційну розвідку майже 1000 районів розташування підрозділів окупантів.

Розвідка 85e4b

Ворожа військова та спеціальна техніка, виявлена народним ICEYE. Фото: Головне управління розвідки МО України

Це допомогло виявити та знищити тисячі одиниць ворожої техніки. До слова, воєнна розвідка України почала використовувати «народний супутник» з 24 вересня 2022 року. Упродовж цього часу ресурс космічного апарата дозволив виявити 360 наметів у місцях розташування російської окупаційної армії, а також 7321 об’єкт ворожої військової та спеціальної техніки.

Мова йде про:

 • 45 літаків;
 • 27 гелікоптерів;
 • шість ОТРК «Іскандер»;
 • 36 зенітно-ракетних комплексів «С300»;
 • 12 зенітно-ракетних комплексів «Панцирь С1»;
 • 11 радіолокаційних станцій;
 • 10 понтонних переправ.

Зазначається, що завдяки можливостям ICEYE значна частина з цього переліку знищена та відображена у щоденних зведеннях Генерального штабу ЗС України.

Розвідка 1 7bff9

Ворожа військова та спеціальна техніка, виявлена народним ICEYE. Фото: Головне управління розвідки МО України

Що таке Starlink?

Starlink — проєкт американської компанії SpaceX щодо розробки високопродуктивної супутникової платформи для виготовлення супутників зв’язку та запусків великої їх кількості у космос. Система надає доступ до широкосмугового інтернету у будь-якій точці планети.

26 лютого 2022 року, після вторгнення росії, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров у Twitter закликав Ілона Маска надати Україні термінали і доступ до системи. 27 лютого Маск відповів, що доступ надано, а термінали вже в дорозі, і наступного дня до України прибула перша партія.

Федоров f365b

Допис Михайла Федорова. Фото: скріншот

Маск 2ee3d

Допис Ілона Маска. Фото: скріншот

Перші термінали розподілили між Укрзалізницею, військовими, теробороною, територіальними громадами, а також використовували для потреб критичної інфраструктури, медицини, фінансів та енергетики.

Армія не може існувати без зв’язку

Як повідомляє команда професійних IT-журналістів Mezha.Media, Деякі військові аналітики вже зараз називають термінали від Маска одним із головних складових успіху української армії у першій та другій фазі війни. Без героїзму та професійних навичок українських військових «тарілки» були б марними. Але вони допомогли нашій армії діяти в рамках найбільш вигідної тактики проти сил противника, що переважають — злагоджено атакувати мобільними групами, вчасно відходити та миттєво обмінюватися інформацією про зміни на різних ділянках фронту. Армія без зв’язку — не армія. Тож малогабаритні та стійкі до ворожого РЕБ термінали зараз мають багато підрозділів.

GettyImages 1246209365 3b7d0Термінал супутникового зв’язку Starlink у камуфляжі. Фото: Getty Images

Супутниковий зв’язок — зброя 

Дуже швидко стало зрозуміло, що мережа комунікацій, яка підтримується супутниковим зв’язком, допомагає не лише координувати дії наших підрозділів та заспокоювати рідних, що залишилися в тилу. Маючи доступ до швидкісного та невразливого до ворожого РЕБ інтернету, українська армія отримала можливість застосовувати для перемоги передові технології XXI століття.

Почалася та сама війна минулого з майбутнім, де агресор воює за стандартами Другої Світової, а українці опановують новітні розробки IT-індустрії. Найяскравіше себе показали безпілотники та софт для розрахунку артилерійських ударів. Менше повідомляється про такі базові для військового речі, як картографування та логістика. Більшість цих функцій поєднує оригінальне програмне забезпечення, розроблене у нашій країні, вважають у Mezha.Media. Наявність великої кількості сплачених українцями, а не подарованих широким жестом Маска терміналів, забезпечує впевненість, що Україна і після війни залишиться у списку країн, підключених до супутникового інтернету.

Starlink Lieferumfang 51227435151 4486a

Користувацький термінал Starlink. Фото: Wikipedia

Війна в Україні демонструє те, як змінюються характеристики конфлікту. Ймовірно, у майбутньому актуальність використання космосу та супутникових технологій як нової сфери військового протистояння, буде лише зростати.

Фото: esa.int

Читайте також: Власна справа для ветеранів: як отримати грант від держави?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як захистити дитину від комарів: поради від фахівців Бахмутської лікарні

Семаковська Тетяна 13:00, 15 Червня 2024
Комари та діти / ілюстрація Бахмут IN.UA

Літо — це не тільки пора оздоровлення для дітей, але й потенційна загроза алергічної реакції через збільшення комарів. Укуси цих комах можуть викликати свербіж, або небезпечну алергію.

Як захистити свою дитину від небезпеки влітку й чому, навіть одяг дитини має значення — редакції Бахмут IN.UA розповіли фахівці Бахмутської лікарні в Броварах.Чим комарі небезпечні для дітей.

Як захистити дитину від комарів

Найкращий захист від укусів комарів для дітей — це попередження укусу, бо лікувати його, кажуть фахівці значно важче. Відтак, для захисту дітей вдома треба зачиняти двері та вікна або користуватися протимоскітними засобами.

Дітей треба одягати в одяг світлих тонів для відпочинку на природі, бажано, щоб всі ділянки тіла були закриті одягом. Можна використовувати репеленти які знижують ймовірний ризик укусів. Яскравий одяг та парфуми не рекомендовано використовувати, тому, що вони навпаки приваблюють комарів.

Додамо, що ввечері не слід лишати ввімкненим світло та залишати навстіж відкриті вікна, бо це приверну увагу комах, виняток, якщо у вас вдома є протимоскітна сітка.

Маленькі та безневинні, на перший погляд, комахи несуть в собі загрозу для малюка. Внаслідок укусу у дитини може з’явитися набряк, біль в животі та навіть озноб.

Якщо у дитини такі є прояви як:

 • набряк на шкірі до 10 сантиметрів, який довго зберігається, свербить, іноді місце укусу може боліти;
 • на місці укусу може бути висип по типу кропив’янки;
 • при множинних укусах рідко, але буває біль в животі
 • бронхоспазм чи озноб.

Ці фактори є небезпечними, тому потрібно звернутись до лікаря

Яка реакція дитини на укус комара є нормальною

insect 3415406 1280 6c2ee
Комарі часто ховаються у траві або на деревах / фото з відкритих джерел

Якщо так сталося, що дитину таку вкусив комар є фактори, які визначають чи нормальною є реакція шкіри малюка на укус, до них належить:

 • почервоніння;
 • набряк;
 • свербіж;
 • міхур в місці укусу
 • також у деяких дітей, особливо при повторних укусах може виникнути значна за розмірами припухлість.

Всі ці симптоми є нормальними, тож хвилюватися не варто.

Чим обробити укуси комарів та як надати дитині першу медичну допомогу при укусі комара

kid 1241817 1280 5fdd4

Дівчинка з іграшкою / фото з відкритих джерел

 • потрібно оглянути місце укусу;
 • потім промити місце укусу антисептиком;
 • нанести мазь, рекомендовану після укусів;
 • дати дитині протиалергічний препарат, дозування відповідно до віку

Дотримуючись простих правил безпеки ви зможете вберегти свою дитину від укусу комара, проте навіть, якщо малюка вжалила комаха — не слід бити на сполох. Потрібно надати медичну допомогу та спостерігати за станом дитини.

Зверніть увагу, що захист від комарів для дітей влітку потребує особливої уваги. Бажано проконсультуватися з сімейним лікарем, щоб дізнатися, які саме засоби захисту від комарів для дітей, підходять вашому малюку.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Професійний подолог розповів, як правильно обрати взуття

Семаковська Тетяна 12:00, 15 Червня 2024

Взуття, яке ми носимо, має значний вплив на здоров’я, оскільки неправильне взуття може спричинити різноманітні проблеми з ногами, хребтом і навіть загальним станом організму. Взуття повинно надавати підтримку і стабільність вашим ногам і стопам. Недостатня або неправильна підтримка може призвести до надмірного навантаження на окремі частини стопи, що може викликати болі, розтяжки м’язів та інші проблеми.

Редакція Бахмут IN.UA поспілкувалася з членкинею Асоціації Подологів з медичною освітою Іриною Николь та спитала її, як правильно вибрати взуття та чому це важливо. 

Як обрати взуття

Некомфортне взуття може спричинити болі в стопах, нігтях, суглобах і спині. Це може вплинути на поставу, на вашу здатність ходити, стояти й виконувати повсякденні дії. Правильне взуття допомагає запобігти пошкодженням. Неважливо, носите ви туфлі, босоніжки чи кросівки, треба обирати правильну пару взуття, щоб ваші ноги залишалися здоровими. 

Неправильно підібране взуття впливає безпосередньо на всі проблеми, з якими звертаються клієнти до подолога: травми, деформації нігтів, мозолі, натоптиші. Також це спричиняє ортопедичні проблеми, такі як вальгусна деформація першого пальця (так звана кісточка). Адже ця проблема може бути набутою, через надмірно вузьке взуття,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

Ірина Николь, лікарка-подолог з Трускавця / фото з архіву героїні

Як правильно визначити розмір ноги

Щоб обрати взуття, що не натирає, потрібно навчитися правильно визначати розмір своєї стопи. Ірина розповідає, що для цього краще використовувати метод, яким користувалися ще наші батьки.

Для визначення правильного розміру стопи, робимо все, як наші мами робили в дитинстві, коли підбирали нам взуття. Стаємо ногою на аркуш паперу та олівцем обводимо контур стопи в зоні пʼятки та великого пальця. Краще, щоб з цим хтось допоміг, а олівець був розташований перпендикулярно до площини аркуша,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

2 3 c7d30
Важливо правильно визначити розмір своєї стопи / фото Olvi.ua

Відстань від п’ятки до великого пальця і буде розмір стопи в сантиметрах. Лікарка також попереджає, що розмірна сітка у кожного виробника різна, тому взуття треба підбирати саме в сантиметрах. 

Також варто зауважити, що кожен виробник виготовляє різну повноту виробу. Тому не у всіх виробників ваш розмір буде правильним та зручним взяттям саме для вас. Тому варто слідкувати й за цим моментом. Адже це допоможе вам обрати зручне взуття, що не травмує стопу.

Якщо взуття з устілкою, що витягується, рекомендую при виборі витягнути устілку і поставити на неї стопу. Якщо ваш великий палець або мізинець виходить за межі устілки, це взуття вам не підходить,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

З якого матеріалу краще вибрати взуття

Ірина Николь каже, що насправді немає ідеального матеріалу для взуття. Літній, зимній або демісезонний варіант взуття, варто обирати з урахуванням вашого розміру та вибрати правильне взуття для постави. А буде воно зі шкіри, замші, чи іншого матеріалу, це не принципово.

У якісному взутті важлива підошва, вона має бути гнучка. Також зверніть увагу на  її цілісність та однорідність. Часто виробник економить і підошва «пуста», лише заповнена перегородками. В такому випадку стопа буде провалюватись, взуття швидко сходжуватись і деформуватись, а також велика ймовірність утворення мозолів. Важлива фіксація п’ятки, якщо це закрите взуття, і висота носка,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

Вибір правильного взуття є запорукою здоров’я ваших ніг / фото з відкритих джерел

Лікарка закликає не обирати взуття за принципом, що воно розходиться та стане комфортним. Воно має бути комфортним з першого дня носіння.

Яка висота підборів оптимальна

Melly SL72636036 L1026 2 eb34b
Взуття на підборах має бути до 5 сантиметрів / фото з відкритих джерел

Багато жінок носять взуття на підборах. Це може впливати на здоров’я стопи, тому варто розуміти, яка правильна висота підборів на думку лікарів та як правильно вибрати висоту підборів у своєму взутті. 

Оптимальна висота каблука 3-5 см. Все залежить від висоти підйому та від розподілення ваги на стопи. Буває таке, що жінки які роками ходять на підборах та їм справді зручно, тому що 70% навантаження приймає передній відділ стопи. Якщо їх перевзути на низький хід, у них буде постійне враження, що вони надають в перед. Навіть якщо сходити з каблуків, це потрібно робити поступово, змінюючи їх висоту,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

Що таке ортопедичне та анатомічне взуття

Screenshot 59 59ba6
Приклад анатомічних кросівок / фото з відкритих джерел

Ірина Николь пояснює, що є два поняття: ортопедичне та анатомічне взуття. Їх часто плутають.

Ортопедичне взуття виготовляється для корекції стопи з врахуванням її індивідуальних деформацій. Устілка каркасна, помірно жорстка. Щільний та жорсткий задник для фіксації п’ятки. Широкий носок і міцна фіксація стопи, щоб нога не “гуляла”,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

Тобто, вибирати ортопедичне взуття потрібно за індивідуальними показниками та за рекомендацією лікаря.  Анатомічне взуття — це правильне зручне взуття, яке перешкоджає розвитку деформацій. Лікарка каже, що саме це взуття рекомендовано як правильне, профілактичне взуття для здорових ніг, а також для комфорту тим людям, у кого вже існують деформації стоп. 

Отже, вибір взуття з урахуванням ваших особистих потреб може сприяти профілактиці або лікуванню багатьох хвороб стоп. Важливо обирати взуття, яке забезпечує належну підтримку, комфорт і враховує анатомію ваших ніг. Правильне взуття може значно покращити якість вашого життя та зберегти ваше загальне здоров’я. Більше корисних порад читайте у блозі фахівчині.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

БАХМУТ 35 2 f8f8c

Як захистити дитину від комарів: поради від фахівців Бахмутської лікарні

Літо — це не тільки пора оздоровлення для дітей, але й потенційна загроза алергічної реакції через збільшення комарів. Укуси цих комах можуть викликати свербіж, або небезпечну […]

Професійний подолог розповів, як правильно обрати взуття

Взуття, яке ми носимо, має значний вплив на здоров’я, оскільки неправильне взуття може спричинити різноманітні проблеми з ногами, хребтом і навіть загальним станом організму. Взуття […]

єОздоровлення: як отримати кошти на путівку до дитячого табору відпочинку

Родини, які мають дітей з вразливих категорій, можуть отримати кошти на путівку до дитячого табору. Ця акція проходитиме в межах програми єОздоровлення. Про це повідомили […]

10:00, 15.06.2024 Скопіч Дмитро

Як військовослужбовцям отримати безплатне житло від держави

Українські військовослужбовці мають право на отримання безоплатного житла від держави. Водночас для того, щоб скористуватися такою можливістю, потрібно відповідати певним умовам, зокрема, мати певну вислугу […]

16:00, 14.06.2024 Скопіч Дмитро

Чи будуть відключення світла на Донеччині 14 червня: ДТЕК

10 червня 2024 року у Донецькій області відбудуться планові тимчасові відключення електроенергії за стабілізаційними графіками. Це необхідно для балансування енергосистеми, яка зазнала руйнувань внаслідок ракетних […]