Як виявити, що у Вас алергія: поради від лікарки-алерголога Валентини Зведенюк

Семаковська Тетяна 10:49, 5 Вересня 2023

Алергічні реакції спричиняють багато дискомфорту в нашому житті. Помилково вважати, що алергії проявляються тільки навесні, коли все розцвітає. Залежно від початку цвітіння деяких росли, це може супроводжувати людину і влітку, і восени. Алергії можуть викликати свербіж, нежить, набряки та багато інших симптомів. З рештою, вони дуже впливають на якість життя людини. У цій статті наша редакція зібрала коментарі лікарки-алерголога щодо того, чому виникає алергія, що таке алергологічні проби, як їх робити та як відбувається процес лікування. 

У великій мірі вплив алергічних реакцій на людину залежить від типу і важкості алергії, а також від того, як швидко та ефективно пацієнт отримує лікування та поради від лікаря-алерголога. Це підкреслює важливість правильної діагностики й керування алергіями для полегшення стану пацієнта і покращення його якості життя. Валентина Зведенюк, лікарка-алерголог, розповіла наші1 редакції про те, як проходить діагностика, які тести на виявлення алергенів призначають лікарі та як відбувається лікування алергій. 

Алергії літньо-осіннього сезону

Валентина Зведенюк, лікарка-алерголог

Джерело: надане героїнею

Валентина пояснює, що алергія на цвітіння або поліноз виникає внаслідок того, що імунна система починає виділяти захисні антитіла проти білків, які містяться у пилку рослин. Наша імунна система починає їх сприймати як ворожими й тому провокує алергічну відповідь. Основною причиною літньо-осіннього полінозу є пилкування бур’янів, а саме полину та амброзії.

Симптоми, які виникають у пацієнтів з алергією до пилку бур’янів – це закладеність носа, чхання, виділення з носа, свербіж носа та очей, сльозотеча, почервоніння кон’юнктиви ока, свербіж або набряк повік, може бути свербіж горла, першіння в горлі, кашель,  утруднене дихання, задишка або епізоди обструктивного синдрому.  На це можуть хворіти як діти, так і дорослі. Тобто ніхто не застрахований від появи цієї алергії.

Валентина Зведенюк // лікарка-алерголог

Валентина наголошує, що пацієнти, які мають симптоми, що турбують їх десь із липня по вересень-жовтень, мають обов’язково звернутися до лікаря-алерголога, аби виконати ряд обстежень.

Читайте також: Як вберегти свій зір: поради від офтальмолога Олександри Яриги

Діагностика та види алергопроб

Якщо людина відчуває симптоми, які схожі за своїми проявами на симптоми алергії, то першочерговим рішенням має бути планування візиту до лікаря. Вже спеціаліст проводить обстеження на алергію та призначає, за потреби, тест на алергопроби. Тільки після цього, залежно від того чи позитивні результати аналізів, чи негативний, лікар планує подальші дії пацієнта та мапу лікування. 

Валентина розповідає, що для виконання обстежень пацієнт може звернутися в будь-який час: як в період розпалу симптомів, так і в період, коли він відчуває себе абсолютно здоровим. Лікар може запропонувати два методи обстеження.

  • Нашкірна проба на алергени, яка полягає в «розкопуванні» потенційних алергенів. При цьому лікар крапає на попередньо пошкоджену шкіру потенційними алергенами та оцінює реакцію організму людини на них. Результати шкірної діагностичної проби можна визначати через 15 хвилин.
  • Лікар може запропонувати виконати аналіз по крові, який полягає у визначенні специфічних імуноглобулінів і до конкретних алергенів.

Проте, Валентина також застерігає, що методи обстеження алергії мають свої покази та протипокази. 

Шкірну алергічну пробу ми не виконуємо пацієнту, якщо він приймає протиалергічні препарати, але ми можемо пропонувати пацієнту в такий момент визначати наявність алергії або її відсутність з допомогою аналізу крові. В окремих випадках алерголог може пропонувати пацієнту молекулярну алергодіагностику. Це лабораторний тест, який передбачає взяття зразка крові та визначення в ньому специфічних антитіл або імуноглобулінів і до конкретних молекул алергенів. Тест є сучасним, високочутливим та високодостовірним. Але він призначається лише по рекомендації алерголога, враховуючи його вартість та враховуючи те, чи потрібно здавати його пацієнту згідно із показами.

Валентина Зведенюк // лікарка-алерголог

Шкірна алергічна проба є одним зі швидких способів визначити, на що людина має алергію

Джерело: відкриті джерела

Залежно від стану пацієнта та вираженості симптомів, а також від історії хвороби та історії приймання ліків, методи діагностики алергенів можуть відрізнятися. 

Для проведення діагностики алергії з іншими станами або з іншими захворюваннями, може бути виконаний мазочок із носа, аналіз, який має назву «назоцитограма». Може бути рекомендовано виконання спірографії для того, щоб дослідити функцію дихання пацієнта, особливо, якщо він має задишку. Також ми можемо рекомендувати консультації суміжних спеціалістів, для прикладу, ЛОРа, дерматолога, окуліста, офтальмолога чи пульмонолога.

Валентина Зведенюк // лікарка-алерголог

Читайте також: Що робити при алергії на ягоди у дитини? Поради від фахівців Бахмутської лікарні

Лікування алергії

Валентина пояснює, що говорячи про симптоми пилкової алергії, ми повинні пам’ятати про такий синдром, який має назву «пилок-їжа» або «пилок-плоди».

Полягає цей синдром в тому, що пацієнт, який має алергію до пилку полину чи амброзії, може відчувати місцеві алергічні реакції, так званий оральний алергічний синдром, при вживанні деяких фруктів та овочів, особливо дині, огірків, кавунів, кабачків, гарбузів, соняшникового насіння, халви, козинаків. Це пов’язано з тим, що пилки алергенні. Також це пов’язано з тим, що білки, які містяться в пилку рослин, подібні за своїм складом до білків, які містяться в даних харчових продуктах.

Валентина Зведенюк // лікарка-алерголог

Цей синдром може проявлятися через наступні симптоми:

  • свербіж в роті; 
  • пощипування губ; 
  • печіння язика; 
  • кашель;
  • утруднене дихання; 
  • закладеність носа. 

Але ці симптоми, як правило, виникають не у всіх пацієнтів. Але обов’язково треба пам’ятати про цей синдром та уточнювати у лікаря, яких продуктів краще уникати.

Після здачі аналізів на алергени, аналізу подразників та визначення конкретної проблеми, починається етап лікування.

Говорячи про лікування алергії або лікування полінозу, ми пропонуємо пацієнту два шляхи вирішення проблеми або два типи лікування. Перший – це симптоматичне, яке полягає в прийомі протиалергічних таблеток, спреїв, крапель для носа, промивання носа. Це дозволяє максимально, наскільки це можливо, зменшувати симптоми та контролювати їх. Але щойно ми скасуємо лікування, ці симптоми повернуться, адже алергія буде турбувати до тих пір, поки відбувається сезон пилкування. Тому, як правило, симптоматичне лікування лікарі призначають на тривалий термін, тобто на весь сезон полінації.

Валентина Зведенюк // лікарка-алерголог

Інший варіант лікування або метод – це АСІТ терапія або алергенспецифічна імунотерапія. Метод, який передбачає введення алергену в організм у вигляді ін’єкції або завдяки прийому таблеток, драже, спрею, під язик препарату на основі або з компонентами алергену, до якого чутливий пацієнт, розповідає Валентина.

Від алергій не застраховані ні дорослі, ні діти, тому важливо вчасно звертатися до лікарів та отримувати лікування

Джерело: відкриті джерела

Таке лікування займає від 2 до 5 років, але лікарка каже, що цей метод лікування дозволяє вилікувати алергію. Тобто, імунна система починає стимулювати утворенням блокуючих антитіл і, в процесі або в період контакту з алергеном, симптоми алергії пацієнта вже не турбують. Це є єдиним методом лікування алергії, він є доказовим та високоефективним.

Читайте також: Бахмутська лікарка розповіла, коли і як часто необхідно відвідувати мамолога?

Фото: «Бахмут.IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Лікарня Святого Пантелеймона Першого територіального медоб’єднання Львова

Які медичні послуги можна безоплатно отримати у Львові

Кожен пацієнт може безоплатно пройти діагностичні та лабораторні обстеження у місті Лева. Таке право мають громадяни, які підписали декларацію з сімейним лікарем.  Про це повідомляє […]

14:28, 24.09.2023 Микола Ситник
фото осінню

Парасоля та продуктовий ринок: цікаві ідеї для осінньої фотосесії

Фотосесія осінню завжди хороша ідея. У цю пору року сонце ще тішить нас теплом та сухою погодою, атмосфера відчувається по-особливому, а локацій для осінньої фотосесії […]

ідеї відпочинку на вихідних

Ідея на вихідні — влаштувати кіномарафон. Топ 10 фільмів цієї осені

Один із бюджетних способів провести вихідні — влаштувати дома кіномарафон. Осінню ми все частіше обираємо домашній відпочинок, а от зробити його цікавішим можуть фільми та […]

Утеплення вікон

Плівка, парафін чи монтажна піна: як утеплити вікна на зиму

Підготування оселі до зимового періоду слід робити заздалегідь. Як й минулого року українців можуть очікувати тривалі відключення світла, а щоб убезпечити себе від переохолодження потрібно […]

Ці напої зігріють навіть у найхолоднішу зиму: рецепти чаїв, які легко приготувати

Після теплого літа похолодання може бути не приємним явищем для людини. В такий період немає нічого кращого за чашку смачного чаю, щоб забезпечити собі тепло […]