Весна — досить небезпечна пора року для домашніх тварин, адже саме в цей період їх полюбляють атакувати кліщі. Паразити переносять різні інфекції та хвороби, якими можуть заразитися як тварини, так і люди.
Редакція Бахмут IN.UA поговорила з ветеринаром Максимом Савченко та дізналася, як вберегти свого чотирилапого улюбленця від укусів кліщів, комах та, що найголовніше — від хвороб, які вони переносять.
Ветеринарна допомога
Максим Савченко — ветеринар з багаторічним стажем роботи. У Бахмуті фахівець мав клініку “Арт+Вет” на Центральному ринку міста. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну ветклініка евакуювалася в Кам’янське, що в Дніпропетровській області.
За його словами, навіть попри війну бахмутяни, які тимчасово мешкають в Дніпропетровській області, звертаються до нього за допомогою.
Чим небезпечні кліщі для тварин
Комахи в нашій країні переносять багато захворювань, більшість з яких є спільними для тварин та людей. Симптоми цих захворювань можуть проявлятися не відразу, тому якщо зняли кліща з себе, то краще віднести його в лабораторію для перевірки його на наявність небезпечної хвороби Лайма та енцефаліту. Більш детально щодо цих захворювань можна дізнатися у свого сімейного лікаря.
Зазначимо, що кліщ може вкусити вашу тварину, а потім, так би мовити, “піти непоміченим” і відпасти. При цьому занести інфекцію.
Також варто не забувати й про те, що комарі/москіти теж переносять дуже багато хвороб таких, як дирофіляріоз (а це гельмінти, які через кров потрапляють в серце і там живуть).
Як правильно видалити кліща
Якщо помітили кліща на тварині, то краще звернутись до ветеринара для виключення піроплазмозу та бореліозу. Якщо такої можливості немає, то потрібно самостійно витягнути кліща, що зробити просто. Для цього варто:
- знайти місце, куди проник кліщ;
- нанести на нього спеціальний засіб або олію для ослаблення паразиту;
- взяти пінцет та захопити кліща близько до його головки, після чого викручувати за часовою стрілкою;
- після того, як паразита буде вилучено, обробіть рану антисептиком.
За поведінкою домашньої тварини варто ще трохи поспостерігати й після вилучення кліща, адже так можна вчасно виявити можливе зараження. Якщо ви помітите будь-які симптоми, то принесіть вихованця до ветеринарної клініки.
Хвороби, які передаються тваринам через укуси кліщів
Кліщі та москіти є переносниками багатьох небезпечних мікроорганізмів, які здатні викликати велику кількість небезпечних для життя хвороб.
Піроплазмоз
Піроплазмоз — це сезонне паразитарне захворювання крові у собак, переносниками якого вважаються іксодові кліщі. Збудниками є кровопаразити роду “Babesia”, тому хвороба має ще одну назву — бабезіоз. Передається вона разом з укусом комахи, а пік захворюваності завжди фіксують у травні, а потім у серпні та вересні.
Найчастішими наслідками бабезіозу є серцева та ниркова недостатність, запалення печінки та ішемічні ушкодження головного мозку.
Бореліоз
Хвороба Лайма або бореліоз — це інфекційне захворювання, спричинене бактеріями роду “Borrelia”, що передаються з укусом зараженого кліща. Характеризується хвороба переважним ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми (сильне почервоніння шкіри), а також нервової системи, опорно-рухового апарату і серця.
Ерліхіоз
Ерліхіоз — гостре природно-осередкове інфекційне захворювання, яке спричиняють грамнегативні бактерії роду “Ehrlichia”. Інкубаційний період залежить від імунітету тварини, в середньому триває від 7 до 21 дня. Хвороба вражає всі органи тварини, досягаючи мозкової оболонки, викликає кровотечу і васкуліт. Захворювання може мати летальні наслідки.
Рикетсіоз
Рикетсіоз — велика група гострих трансмісивних інфекційних захворювань (група паразитарних та інфекційних захворювань людини та тварин, збудники яких передаються членистоногими), які спричиняють своєрідні внутрішньоклітинні мікроорганізми — “Rickettsia” (рикетсії).
Хвороба характеризується лихоманкою, висипом, струпом (ред. кірка, яка вкриває поверхню або краї рани, що загоюється).
Як захистити домашніх тварин від кліщів
На що варто звернути увагу
Найчастіше власники тварин недооцінюють всі ризики даних захворювань, а також мають помилкову думку стосовно того, що:
- достатньо проводити обробку раз в сезон. Більшість препаратів діють максимум 4-5 тижнів. Обробляти треба регулярно;
- вважають, що в них декоративні маленькі собаки, які гуляють тільки по асфальту; що вони точно їх оглядають, і у кліщів немає шансів в такому випадку. Ця думка існує до того часу, поки їхня тварина серйозно не захворіє від паразитів;
- помилково вважають що протипаразитарний нашийник за 40 гривень захистить тварину на весь рік. Всі ефективні препарати не дешеві.
Засоби захисту від кліщів:
- нашийники;
- краплі;
- шампуні;
- таблетки.
Поради експерта
Використовуйте комбіновані методи боротьби такі, як:
- таблетки Симпаріка/Нексгард/Бравекто;
- посилюйте захист шляхом використовування репелентів (речовини, які відлякують комах, кліщів, гризунів, птахів) у вигляді спреїв та крапель на холку;
- використовуйте препарати чітко по нормі ваги;
- уважно читайте інструкцію;
- помічайте у ветеринарному паспорті або нотатках дату обробки та напропускайте їх.
Ветклініка з Бахмута працює у Кам’янському
Ветклініка “Арт+Вет” пропонує широкий спектр послуг для домашніх улюбленців:
- діагностика;
- терапія;
- хірургія;
- стоматологія;
- ультразвукове дослідження (УЗД);
- виклик лікаря додому;
- вакцинації та багато іншого.
У закладі наявний широкий асортимент ветеринарних препаратів, зоотоварів, амуніції, іграшок та кормів.
Заклад розташований за адресою: місто Кам’янське, вулиця Воїнів Афганців, 4а. Графік роботи: вівторок-субота з 08:00-17:00, неділя — 08:00-14:00, понеділок — вихідний.
Телефон для зв’язку: +38 (099) 670 7507.
Читайте також:
- Як позбутися шкідливих звичок, що заважають схуднути
- Сезонні захворювання: бахмутський лікар Сергій Старусєв розповів, як вберегтися від застуд
- “Мені сказали: хочеш жити — потрібен інсулін”: бахмутянка розповіла, як майже 10 років живе з діабетом
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!