Експерт розповів, як захистити домашніх тварин від кліщів

Семаковська Тетяна 12:20, 11 Квітня 2024
Домашні тварини та кліщі / фото ілюстративне

Весна — досить небезпечна пора року для домашніх тварин, адже саме в цей період їх полюбляють атакувати кліщі. Паразити переносять різні інфекції та хвороби, якими можуть заразитися як тварини, так і люди.

Редакція Бахмут IN.UA поговорила з ветеринаром Максимом Савченко та дізналася, як вберегти свого чотирилапого улюбленця від укусів кліщів, комах та, що найголовніше — від хвороб, які вони переносять.

Ветеринарна допомога

Максим Савченко — ветеринар з багаторічним стажем роботи. У Бахмуті фахівець мав клініку “Арт+Вет” на Центральному ринку міста. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну ветклініка евакуювалася в Кам’янське, що в Дніпропетровській області.

За його словами, навіть попри війну бахмутяни, які тимчасово мешкають в Дніпропетровській області, звертаються до нього за допомогою. 

Ми евакуювалися в Кам’янське. Назва ветклініки залишилась та сама. Багато клієнтів із Бахмута теж до нас приходять сюди,

Максим Савченко // ветеринар

Ветеринар клініки “Арт+Вет” Максим Савченко з песиком / фото з архіву героя

Чим небезпечні кліщі для тварин

Комахи в нашій країні переносять багато захворювань, більшість з яких є спільними для тварин та людей. Симптоми цих захворювань можуть проявлятися не відразу, тому якщо зняли кліща з себе, то краще віднести його в лабораторію для перевірки його на наявність небезпечної хвороби Лайма та енцефаліту. Більш детально щодо цих захворювань можна дізнатися у свого сімейного лікаря.

Зазначимо, що кліщ може вкусити вашу тварину, а потім, так би мовити, “піти непоміченим” і відпасти. При цьому занести інфекцію.

Також варто не забувати й про те, що комарі/москіти теж переносять дуже багато хвороб таких, як дирофіляріоз (а це гельмінти, які через кров потрапляють в серце і там живуть).

Як правильно видалити кліща

Кліщ на рослині / фото PBS.NewsHour

Якщо помітили кліща на тварині, то краще звернутись до ветеринара для виключення піроплазмозу та бореліозу. Якщо такої можливості немає, то потрібно самостійно витягнути кліща, що зробити просто. Для цього варто:

  • знайти місце, куди проник кліщ;
  • нанести на нього спеціальний засіб або олію для ослаблення паразиту;
  • взяти пінцет та захопити кліща близько до його головки, після чого викручувати за часовою стрілкою;
  • після того, як паразита буде вилучено, обробіть рану антисептиком.

За поведінкою домашньої тварини варто ще трохи поспостерігати й після вилучення кліща, адже так можна вчасно виявити можливе зараження. Якщо ви помітите будь-які симптоми, то принесіть вихованця до ветеринарної клініки.

Хвороби, які передаються тваринам через укуси кліщів

Кліщі та москіти є переносниками багатьох небезпечних мікроорганізмів, які здатні викликати велику кількість небезпечних для життя хвороб.

Піроплазмоз

Піроплазмоз — це сезонне паразитарне захворювання крові у собак, переносниками якого вважаються іксодові кліщі. Збудниками є кровопаразити роду “Babesia”, тому хвороба має ще одну назву — бабезіоз. Передається вона разом з укусом комахи, а пік захворюваності завжди фіксують у травні, а потім у серпні та вересні.

Найчастішими наслідками бабезіозу є серцева та ниркова недостатність, запалення печінки та ішемічні ушкодження головного мозку.

Бореліоз

Хвороба Лайма або бореліоз — це інфекційне захворювання, спричинене бактеріями роду “Borrelia”, що передаються з укусом зараженого кліща. Характеризується хвороба переважним ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми (сильне почервоніння шкіри), а також нервової системи, опорно-рухового апарату і серця.

Ерліхіоз

Ерліхіоз — гостре природно-осередкове інфекційне захворювання, яке спричиняють грамнегативні бактерії роду “Ehrlichia”. Інкубаційний період залежить від імунітету тварини, в середньому триває від 7 до 21 дня. Хвороба вражає всі органи тварини, досягаючи мозкової оболонки, викликає кровотечу і васкуліт. Захворювання може мати летальні наслідки.

Рикетсіоз

Рикетсіоз — велика група гострих трансмісивних інфекційних захворювань (група паразитарних та інфекційних захворювань людини та тварин, збудники яких передаються членистоногими), які спричиняють своєрідні внутрішньоклітинні мікроорганізми — “Rickettsia” (рикетсії).

Хвороба характеризується лихоманкою, висипом, струпом (ред. кірка, яка вкриває поверхню або краї рани, що загоюється).

Як захистити домашніх тварин від кліщів

Де ховаються кліщі на тваринах / ілюстрація artvet

Я помітив, що з кожним роком комахи стають агресивнішими та все складніше з ними боротись. Але й ветеринарна фармацевтика не стоїть на місці. Не нехтуйте обробками від паразитів, їх не буває мало! До нашої клініки звертаються кожного дня з трансмісивними захворюваннями які переносять комахи, з різним ступенем тяжкості, бувають і летальні випадки,

Максим Савченко // ветеринар

На що варто звернути увагу

Найчастіше власники тварин недооцінюють всі ризики даних захворювань, а також мають помилкову думку стосовно того, що:

  • достатньо проводити обробку раз в сезон. Більшість препаратів діють максимум 4-5 тижнів. Обробляти треба регулярно;
  • вважають, що в них декоративні маленькі собаки, які гуляють тільки по асфальту; що вони точно їх оглядають, і у кліщів немає шансів в такому випадку. Ця думка існує до того часу, поки їхня тварина серйозно не захворіє від паразитів;
  • помилково вважають що протипаразитарний нашийник за 40 гривень захистить тварину на весь рік. Всі ефективні препарати не дешеві.

Засоби захисту від кліщів:

Ветеринар клініки “Арт+Вет” Максим Савченко з котиком / фото з архіву героя
  • нашийники; 
  • краплі;
  • шампуні;
  • таблетки.

Поради експерта

Використовуйте комбіновані методи боротьби такі, як: 

  • таблетки Симпаріка/Нексгард/Бравекто;
  • посилюйте захист шляхом використовування репелентів (речовини, які відлякують комах, кліщів, гризунів, птахів) у вигляді спреїв та крапель на холку;
  • використовуйте препарати чітко по нормі ваги; 
  • уважно читайте інструкцію;
  • помічайте у ветеринарному паспорті або нотатках дату обробки та напропускайте їх.

Ветклініка з Бахмута працює у Кам’янському

Ветклініка “Арт+Вет” пропонує широкий спектр послуг для домашніх улюбленців:

  • діагностика;
  • терапія;
  • хірургія;
  • стоматологія;
  • ультразвукове дослідження (УЗД);
  • виклик лікаря додому;
  • вакцинації та багато іншого.

У закладі наявний широкий асортимент ветеринарних препаратів, зоотоварів, амуніції, іграшок та кормів.

Заклад розташований за адресою: місто Кам’янське, вулиця Воїнів Афганців, 4а. Графік роботи: вівторок-субота з 08:00-17:00, неділя — 08:00-14:00, понеділок — вихідний.

Телефон для зв’язку: +38 (099) 670 7507.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як влаштувати дитину ВПО до нового закладу освіти: пояснення експертів

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:35, 29 Квітня 2024
Школа / фото ілюстративне

Через початок війни, чимало українських сімей були змушені покинути власний дім та стати внутрішніми переселенцями. Це дозволило їм бути у безпеці. Однак, вже на місці потрібно розв’язувати нагальні питання, зокрема ті, що стосується освіти дитини.

Про те, як влаштувати дитину, що зазнала вимушеного переміщення, до державного або комунального закладу освіти, розповіли експерти Юридичного порадника для ВПО у Facebook.

Як влаштувати дитину ВПО у місцеву школу

За словами експертів, держава гарантує кожній дитині, у тому числі й ВПО, доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти в державних і комунальних закладах освіти. Це прописано у частині 2 статті 19 Закону України “Про охорону дитинства”.

Як ВПО здобути дошкільну освіту

Діти з-поміж ВПО чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, мають першочергове право на зарахування до державних або комунальних закладів дошкільної освіти.

Для того, щоб дитина здобула дошкільну освіту, потрібно надати заявку про зарахування до того чи іншого навчального закладу. Це повинен зробити особисто одним із батьків або іншим законним представником дитини. До заяви також потрібно додати наступні документи:

  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • медична довідка, встановленої законом форми разом з висновком про те, що дитина може відвідувати заклад дошкільної освіти;
  • копія документа про право на пільгове зарахування (довідка ВПО або документ, що підтверджує статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів).

Прийом заяв про зарахування дітей може організовуватися, зокрема, з використанням системи електронної реєстрації чи через ЦНАП.

Як ВПО отримати загальну середню освіту

Для того, щоб дитину ВПО зарахували до закладу середньої освіти, одному з батьків, опікуну чи іншому законному представнику потрібно звернутися до адміністрації закладу з відповідною заявою. До неї потрібно додати наступні документи:

  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • медична довідка, встановленої законом форми;
  • копія довідки ВПО або документа, що підтверджує статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.

Як ВПО отримати професійну, фахову та вищу освіту

Діти ВПО мають право на здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти на загальних підставах. 

Одночасно з цим, діти ВПО, які проживали на нині тимчасово окупованій  території (ТОТ), мають право на здобуття або продовження здобуття освіти певного рівня освіти в інших регіонах України коштом держави або місцевого бюджету. Їм також надається місце в гуртожитку на час навчання.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Можна купити нову тумбу, але зробити цікавіше”: майстриня з Бахмута про переробку меблів

Семаковська Тетяна 13:00, 28 Квітня 2024

Майже в кожного вдома, в тому числі у тимчасовому житлі, можна знайти старий стільчик, стіл чи шафу. Зазвичай на вигляд ці речі через свій вік виглядають не надто красиво й часто їх просто викидають, як непотріб на балкон. Однак, робити меблі своїми руками, можуть стати вашим новим хобі, а як приємний результат — ви отримуєте нову красиву річ зі старої й непотрібної.

Як переробити старі меблі на нові редакції “Бахмут IN.UA” розповіла майстриня сучасного мистецтва Донецької області Наталя Кузнецова

В Бахмуті пані Наталя працювала з різними видами мистецтва: авторські ляльки, художні полотна з пейзажами рідної Донеччини, й також реставрація старих меблів, у цій сфері експертка має вже 9 років досвіду.

Старі меблі. Перевтілення

22070913 306339079834902 648802900809613312 n 58475

Роботи майстрині / фото Instagram

Щоб старі меблі отримали друге життя не потрібно особливо витрачатися, оновити шафу, стілець, чи столик можна без дорогих витрат, пояснює експертка у цій галузі та майстриня Наталя Кузнецова. Саморобні меблі не тільки зекономлять бюджет, але й допоможуть знайти спосіб провести час з родиною.

“У процесі реставрації людина повинна переконатися, що працює саме з дерев’яною основою. Коли мова йде про перероблювання меблів потрібно сказати, що зараз ринок у цій сфері дуже розвинувся, й навіть людина яка не вміє малювати може спробувати. Є різні фарби, трафарети, золоті елементи декору. Можна використовувати для декорування декупажні серветки”, — пояснює майстриня тонкощі роботи.

Що можна декорувати технікою декупажу?

233804048 191986352915667 8881359780613931330 n 1 db5e6

Столик реставрований пані Наталею / фото Instagram

Працюючи з декупажними серветками потрібно дотримуватися спеціальної техніки, за якою потрібно працювати:

  • насамперед знімається поверхня з предмета, який ви декоруватимете. Якщо, це лак або фарба, потрібно використовувати спеціальний розчин. Також можна використовувати наждачний папір або шліфувальну машинку для поверхні, яку ви будете декорувати. Потім все це зачищається антижировими засобами;
  • після цього ґрунтуємо поверхню білою фарбою, бажано використовувати акрилову, радить майстриня. Може підійти й фарба з будівельного магазину, але вона повинна бути гарної якості. Якщо ви декоруєте велику поверхню — майстриня радить пройтися валиком у декілька шарів. Зверніть увагу, що наступний шар потрібно наносити, після того, як висох попередній;
  • далі робимо останній штрих: наносимо прикраси, які ми обрали. Для цього приклеюємо вирізані паперові або текстильні зображення на оброблену основу, а готову роботу закріплюємо лаком;
  • Якщо ви працювали зі світлою поверхнею майстриня радить обирати прозорий фіксуючий лак.

Саморобні меблі

163025673 1078339215991872 7898899758821967110 n 07293

Оновити можна навіть старі валізи / фото Instagram

Самостійно оновити старі меблі можливо, якщо попередньо знати ази справи. Зауважимо, що часто люди помилково вважають, реставрація радянських меблів — це дуже важка справа, втім це хибна думка. А от спробувати оновити меблі, які вже погано виглядають, варто.

“Радянські меблі дуже піддатливі до переробки, навіть краще підходять за інші. Я проводила майстер-клас з розмалювання меблів, й до мене приходили дівчата, які не вміли малювати — то декупаж всі гарно освоювали й вкінці мали чудовий результат”, — каже майстриня.

Наталя Кузнецова додає, що додатково можна використовувати для декору молди.

Як працювати з молдами при реставрації меблів?

212041487 912f6

Формочки молд / фото з відкритих джерел

Молди – це спеціальні гнучкі об’ємні трафарети, зазвичай їх роблять із силікону. Всередину молд заливають гіпсову глину, яка допомагає створювати вироби певної текстури та виду. Після застигання глини, з молди вибирають отриману форму, й клеять її до столу, шафи чи стільця.

“Молди допомагають створювати об’ємні, барельєфні деталі, які потім красиво виглядають при декоруванні меблів. Це все до свого смаку можна робити”, — каже майстриня сучасного мистецтва.

Експертка наголошує, що купувати приладдя для реставрації старих меблів краще у будівельних магазинах, бо ціни там дешевші, ніж у спеціалізованих художніх крамницях. Можна використовувати силіконові молди для гіпсу.

Як переробити шафу

59438778 2953731797971135 8077374191632622604 n 04d8e

Пані Наталя / фото Instagram

Переробити стару шафу також можна, каже Наталя Кузнецова:

“Я працювала зі старою шафою, механізм тут схожий, як перед підготовкою меблі до декупажу. Спочатку очищаєте наждачкою поверхню шафи, чисту протерту поверхню покриваємо акриловою фарбою, робимо декор за бажанням, додаємо об’ємні деталі з молди, наприклад. Далі ручки, які є в шафі або фарбуємо, або купуємо нові, є навіть такі декоративні”.

Насправді найважче — це продумати у своїй уяві й побачити ту картинку, яку ви хочете бачити в результаті, пояснює експертка.

Реставрація меблів своїми руками

20902602 300947777045807 3407340466658607104 n d98ca

Декоративний ліхтарик роботи пані Наталі / фото Instagram

Ми попросили майстриню назвати базовий набір інструментів та приладдя, яке потрібно для реставрації:

  • рукавиці гумові;
  • наждачний папір різної зернистості;
  • круглий пензель;
  • паролон, або валик;
  • акрилова фарба;
  • декоративні будівельні фарби за потреби — золото, срібло (ними промальовують декор, наприклад ручки від шефи);
  • молди силіконові;
  • трафарети (їх можна зробити самостійно);
  • лак прозорий;
  • барвники (так можна зекономити, наприклад, щоб не купувати різні кольори фарби, просто у окрему посудину заливаєте білу акрилову фарбу й додаєте до неї барвник);
  • капелюрний лак (штучно зістарює поверхню, створюючи ефект вінтажу);
  • розчинник;
  • акриловий лак для фіксації.

Зверніть увагу, що багато цих матеріалів ви купуєте один раз, а потім їх вже не доведеться оновлювати. Бюджетно закупитися необхідним для реставрації старих меблів можна у таких магазинах як “Епіцентр”, вони є майже в кожному місті. Також слідкуйте за знижками в онлайн-магазинах.

“Звісно, можна купити нову шафу чи стілець, але це не можна порівняти з річчю зробленою своїми руками. Вона має особливу енергетику, й буде тішити вас ще довгий час. Крім того, у наш час, так можна хоча б трохи відволікти голову від нав’язливих думок”, — каже Наталя Кузнецова.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як влаштувати дитину ВПО до нового закладу освіти: пояснення експертів

Через початок війни, чимало українських сімей були змушені покинути власний дім та стати внутрішніми переселенцями. Це дозволило їм бути у безпеці. Однак, вже на місці […]

15:35, 29.04.2024 Скопіч Дмитро

“Можна купити нову тумбу, але зробити цікавіше”: майстриня з Бахмута про переробку меблів

Майже в кожного вдома, в тому числі у тимчасовому житлі, можна знайти старий стільчик, стіл чи шафу. Зазвичай на вигляд ці речі через свій вік […]

children g589d22510 1920 19355

Як батькам жити в постійній тривозі за своїх дітей: поради психологині Ганни Сердюкової

Майже рік Україна страждає від повномасштабної війни, через що багато українців постійно перебувають у стані гострого стресу. Багато хто відчуває втому, апатію, ступор. І це […]

Допомога на дитину 2024

Як переселенцям оформити допомогу на дитину: детальна інструкція

Переселенці, які мають довідку ВПО та хочуть оформити допомогу на дитину можуть зробити це двома способами: офлайн та онлайн. Детально пояснюють у Мінреінтеграції. Оформити допомогу […]

Рецепти страв із ревеню: як урізноманітнити харчування

Весною та літом серед українців популярними стають легкі страви та поєднання незвичних смаків. Ідеальним овочем для кулінарних експериментів є ревінь. Він має кисло-солодкий смак, тож […]