Профілактика сезонних захворювань: бахмутський лікар Сергій Старусєв розповів, як вберегтися від застуд

Семаковська Тетяна 13:56, 14 Вересня 2023

Профілактика сезонних захворювань восени має важливе значення для збереження здоров’я і підтримання ефективності та якості життя. Особливо це стосується захворювань, таких як грип, ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції) і інших хвороб, які можуть активізуватися восени. 

Наша редакція розпитала бахмутського лікаря Сергія Старусєва про те, як вберегти своє здоров’я та запобігти захворюванням протягом осіннього періоду. 

Щоб запобігти сезонним захворюванням важливо дотримуватися правильного підходу до їх профілактики. Не складні та доступні поради можуть допомогти знизити ризик захворювання та зберегти ваше здоров’я під час цього періоду. Сергій Старусєв, сімейний лікар амбулаторії №11 у місті Києві, розповів про основні причини сезонних захворювань та правила їх профілактики. 

Профілактика сезонних захворювань у дорослих

Сезонні простудні захворювання супроводжують нас щороку. Вони викликані різними різновидами респіраторних вірусів, і поширюються передусім в холодний період року. Сергій Старусєв пояснив, що із початком похолодання люди також ризикують отримати такі хвороби, як цистити, ниркові патології, загострення хронічних хвороб тощо. 

Основне правило профілактики сезонних застуд та багатьох хвороб, які можуть загостритися в цей період, це слідкувати за тим, щоб ваш організм не переохолоджувався. 

По-перше, потрібно одягатися в погоді, уникати переохолодження, якісно, вибирати взуття. Якщо це стосується простудних захворювань, то у нас переохолодження починається через що? Або намокли ноги, або перемерзли. Все йде з ніг, і від цього ми переохолоджуємось.

Сергій Старусєв // Сімейний лікар

Також, важливо не забувати про дотримання правил гігієни, а саме: 

  • мити руки
  • носити маску у людних місцях
  • прикривати рот та ніс під час кашлю і чхання
  • намагатися не торкатися обличчі брудними руками
  • уникати контакту з хворими

Сезонні хвороби негативно впливають на якість та ритм життя

Правила профілактики сезонних вірусних хвороб також містять в собі базові поради щодо правильного збалансованого харчування, чіткого режиму сну та балансу між роботою та відпочинку. Важливо не виснажувати свій організм, адже через зміну погоди, раціону та графіку життя він і так знаходиться під впливом стресу, а імунітет знижується. 

З метою профілактики респіраторних захворювань Сергій також радить спробувати техніку загартовування. Це поступове зниження температури води під час купання.  Адже таким чином людина може натренувати свій організм та його стійкість.  

Кожен вибирає як йому зручніше. Комусь зручніше зараз це почати, комусь у літній період. Найефективніша методика – робити це поступово. Тобто, знижувати температуру, допустимо, на 1 градус. Спочатку починається з теплої температури, припустимо, 38-37 градусів. А потім, наприклад, через тиждень чи два ви поступово знижуєте її на 1 градус весь час. Тобто організм загартовується шляхом поступового зниження температури. Зрозуміло, що якщо людина відразу стрибне в холодну воду і просидить там годину, нічого хорошого від цього не буде.

Сергій Старусєв // Сімейний лікар

Читайте також: Як вберегти свій зір: поради від офтальмолога Олександри Яриги

Як захистити дитину від сезонних хвороб

Захист дитини від вірусних захворювань та інших хвороб, які проявляються з приходом холодів, важлива частина батьківських осінніх клопотів. Сергій розповідає, що поради для дітей щодо профілактики епідемічних захворювань є схожими на ті, що існують для дорослих. В першу чергу дитині треба добре харчуватися, в дитячому раціоні мають бути продукти, що містять вітаміни групи B, вітаміни С тощо.  Так само як і для дорослих, дітям потрібно підбирати якісне взуття для відповідних погодних умов та одяг. Проте, профілактичні заходи ГРВІ та інших захворювань не є панацеєю. Сергій розповідає, що головною порадою як для дітей, так і для дорослих є те, щоб люди не займалися самолікування при появі симптомів зараження якоюсь хворобою. 

Єдине, чого я привчаю пацієнтів, щоб вони не займалися самолікуванням, особливо якщо це стосується дітей. Краще звернутися до педіатра. Діти бувають різні, а самолікування або народні методи можуть їм зашкодити. Є, наприклад, немовлята. У новонароджених дітей імунна система практично не розвинута, тому вона залежить від материнського молока. Тобто, якщо дитина на грудному вигодовуванні, вона ще більш-менш захищена. Тому що з молоком матері дитина отримує імунітет. Фактично ця дитина залежить від матері й до цього часу її молоко захищає її від зовнішніх факторів та інфекцій.

Сергій Старусєв // Сімейний лікар

Головне не займатися самолікуванням, а при перших симптомах звернутися до лікаря

Читайте також: Як виявити, що у Вас алергія: поради від лікарки-алерголога Валентини Зведенюк

Вакцинація, як основний метод профілактики

Профілактичні заходи, які описані вище можуть підтримати ваш організм та зміцнити імунітет. Втім, найбільш ефективним методом профілактики сезонних хвороб є вакцинація. 

Я рекомендую вакцинуватися. На жаль, в нашій країні вакцинація проти грипу здійснюється платно, але це дуже хороший метод захисту. Тільки треба суворо дотримуватися процедури. Адже просто так купити в аптеці вакцину і принести її до лікаря не можна, там треба дотримуватися температурного режиму.

Сергій Старусєв // Сімейний лікар

В Україні така вакцина з’являється зазвичай наприкінці вересня або в жовтні. Кожен може звернутися до свого сімейного лікаря та дізнатися про наявність вакцин, які марки вакцин є в Україні, їх вартість та процедуру здійснення щеплень. 

Вакцинація є найефективнішим методом профілактики сезонних захворювань

Крім того, не варто забувати про COVID-19, який досі існує і на який досі хворіють люди. Вакцинація від цієї хвороби в Україні є безплатною та її можна зробити у найближчому центрі вакцинації. Варто також перевіряти свій календар щеплень та дотримуватися графіка вакцинації для дітей та дорослих. Раніше ми писали про те, які щеплення потрібні людині, чому це важливо та коли їх потрібно робити.

Сергій закликає, що при виникненні симптомів хвороби не треба намагатися призначати собі план лікування самостійно, якщо у вас немає профільної освіти. Важливо консультуватися з лікарями. Для цього можна звернутися за номером телефону в Бахмутську амбулаторію №11, яка наразі розташована у Києві та працює з 8 до 20 години. 

Отримати допомогу можна за номером телефону: +380506379420

Фото: «Бахмут. IN.UA».

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бахмутська лікарня в Броварах впроваджує нові реабілітаційні послуги

Бахмутська лікарня в Броварах впроваджує нові реабілітаційні послуги: як записатися на прийом?

Лікувально-діагностичний центр Бахмутської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування в Броварах покращує надання реабілітаційних послуг та впроваджує нові методики. У серпні за власні кошти заклад придбав новий […]

11:32, 30.08.2023 Микола Ситник
Кабіна для підвісної терапії допомагає ефективно розслабити або навантажити потрібні мязи 7cd07

Як медреформа спонукає бахмутську лікарню розвиватись

На старті медичної реформи другого рівня побоювання щодо її ефективності і негативних наслідків були як у пацієнтів, так і у медиків. Лікарні стали незалежними некомерційними […]

IMG 4759 18208

Бахмутяни стали активніше вакцинуватися. В аптеках замовляють вакцини від папіломи, вітрянки, ротавірусної інфекції

Людина, що перехворіла кором, може осліпнути чи отримати запалення головного мозку. Деякі захворювання, наприклад, поліомієліт, рідко зустрічаються саме завдяки плановій вакцинації.  Колективний імунітет – живий […]

Що варто знати бахмутянкам про безкоштовні пологи?

Щорічно близько 200 тисяч українок стають мамами. Важливо, щоб кожна з них, а також новонароджені, отримували кваліфіковану та якісну медичну допомогу. З початку року більше […]

12:36, 25.08.2023 Микола Ситник
допомога лікаря

Як бахмутянам з діабетом безплатно отримати тест-смужки?

31 серпня в дію увійшов оновлений реєстр лікарських засобів та медичних виробів, які держава буде відшкодувати. До переліку додались знеболювальні лікарські засоби для паліативних пацієнтів, […]

IMG 0990 934ac

Історії сімейних лікарів та їх пацієнтів: як вони бачать медичну реформу з середини (Відео)

Більше двох років тому бахмутяни почали укладати декларації з сімейними лікарями. На сьогодні менше 10% мешканців громади залишилися без декларацій. Це говорить про те, що реформа […]