Як військовослужбовцям отримати безплатне житло від держави

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 14 Червня 2024
Нове житло / фото ілюстративне

Українські військовослужбовці мають право на отримання безоплатного житла від держави. Водночас для того, щоб скористуватися такою можливістю, потрібно відповідати певним умовам, зокрема, мати певну вислугу на військовій службі та перебувати на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Детальніше про те, як військовим отримати власне житло бюджетним коштом, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Безплатне житло для військових у 2024 році

Право на безоплатне житло для військовослужбовців від держави закріплене у законі про соціальний і правовий захист, в якому вказується й порядок отримання.

Зазначимо, що житло по такій державній програмі надається в межах черги. У 2021 році черга на житло для військових складала 44,3 тисячі осіб, у 2022 – 43,5 тисячі осіб. А наприкінці грудня 2023 року число складало 42,2 тисячі осіб. У 2024 році на це було виділено 100 мільйонів гривень.

Вимоги для участі в державній програмі

Військовослужбовці та члени їх сімей, які проживають разом з ними, повинні відповідати певним вимогам:

  • мають вислугу на військовій службі не менше 20 років,
  • перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов;
  • вперше використовують власне право на безоплатне житло, приватизацію житла тощо;
  • пройшли реєстрацію у населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.

Отримати житло не можуть військовослужбовців строкової військової служби.

Які документи потрібні

Для того, щоб стати на квартирну чергу, варто подати командиру військової частини необхідні документи, а саме:

спеціальний рапорт про взяття на облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов;

  • довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) військовослужбовця та членів його сім’ї, які потребують поліпшення житлових умов;
  • витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім’ї;
  • довідка про те, чи перебувають члени сім’ї на квартирному обліку за місцем роботи;
  • документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги тощо.

Після подання цих документів, у військовій частині почнеться процес зарахування на облік. Згодом доведеться чекати чергу, після чого військовий отримає ордер на вселення до житлового приміщення у виконавчого органу місцевої влади.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Мамо, тато, ну це ж “Труха!”: як спілкуватися із людьми, які вірять у фейки та маніпуляції у мережі

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 14:03, 14 Червня 2024
Колаж “Бахмут IN.UA”

Щоденно в мережі шириться неймовірна кількість різноманітної інформації. Українці особливо чутливі до неї через повномасштабне вторгнення. Бо кожного дня, прочитавши ту чи іншу новину або допис лідера думок, ми катаємося на гойдалках “зрада-перемога”. Уникнути цих емоційних перепадів практично неможливо навіть якщо ви вважаєте себе неймовірно медіаобізнаною людиною. Що вже казати про українців, які мають у підписках десятки сумнівних пабліків.

Як спілкуватися із, наприклад, батьками, що постійно ведуться на фейки та провокації, як спробувати їх обережно переконати — розповідає команда “Бахмут IN.UA” у рамках проєкту з підвищення медіаграмотності.

Звідки українці беруть інформацію

Згідно з останнім опитуванням, найпопулярнішим джерелом отримання інформації українцями є месенджер Telegram. Опитування проводив Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова з 21 по 27 березня 2024 року.

З Телеграм-каналів інформацію беруть 52% опитуваних — тому він на першому місці. На другому місці (42%) — інформація від друзів, рідних тощо. Таке собі “сарафанне радіо”. На третьому місці із 40% йде YouTube. Телемарафону довіряють 37% опитуваних, тому він займає четверте місце. І на п’ятому місці йдуть “класичні” новинні сайти — 27%.

Вибір Telegram як найпопулярнішого способу отримати інформацію цілком зрозумілий: зручність, оперативність, можливість читати саме той контент, який цікавить тебе, та… відсутність цензури. Тобто Телеграм-акаунти, адміністратори яких частіше за все анонімні, постять все: перші фото та відео з місць прильотів, неперевірену інформацію, контент від підписників на гарячу тему тощо. Медіа, що продовжують дотримуватися журналістських стандартів та правил безпеки, програють цю гонку.

Найяскравішим прикладом такого медіамайданчика є Телеграм-канал “Труха Україна”, який на момент написання цього тексту має 2,5 млн підписників, і це не враховуючи великої кількості регіональних “Трух”. Адміністраторів “Трухи” не раз піддавали критиці за те, що вони публікують медіафайли про прильоти з орієнтирами, фейки та маніпуляції. 

Загалом акаунти в Телеграм активно на свою користь використовують спецслужби росії. Так, Служба безпеки України затримала агентурну мережу рф, яка через TG-канали дестабілізувала ситуацію в Україні. Учасниками мережі були українці, які адміністрували Телеграм-канали. Скоріш за все, ви зустрічали ці назви: «Легитимный», «Резидент», «Картель», «Сплетница», «Чорний квартал», «Политический расклад», «Нетипичное Запорожье», «Тремпель Харьков», «Одесский фраер», «Днепр live», «Николаев live», «Херсон live».

Колаж “Бахмут IN.UA”

У чому різниця між ЗМІ та Telegram-каналом

Для початку пояснимо чим відрізняються медіа від акаунтів у Telegram. Помилково останні також подекуди називають ЗМІ. Але “класичні” видання закон вважає суб’єктами у сфері онлайн-медіа. Їх засновники несуть кримінальну відповідальність у разі розповсюдження дезінформації. У той час як невідомі адміністратори TG-каналів такого “привілею” не мають.

Окрім цього, стиль написання дописів в Телеграм-каналах частіше за все вільний, містить ненормативну лексику та потужне емоційне забарвлення. Звісно, це подобається людям: такий стиль легше сприймається, він “ближче до народу”. Але за такою манерою подачі інформації може критися маніпуляція, висмикування з контексту та емоційний вплив на маси.

Як навчити людей медіаграмотності

Спілкування з людьми, які ведуться на фейки та маніпуляції, може бути складним завданням, але є кілька стратегій, які можуть допомогти:

  • будьте терплячими та ввічливими. Зберігайте спокій і не проявляйте агресію чи зневагу. Люди рідко змінюють свою думку під тиском чи у відповідь на агресію;
  • використовуйте факти та надійні джерела. Наводьте конкретні факти і дані з надійних, перевірених джерел. Поясніть, чому саме ці джерела є надійними (наприклад, наукові журнали, офіційні заяви, авторитетні новинні агентства);
  • слухайте та розумійте їхню точку зору. Слухайте уважно, щоб зрозуміти: чому людина вірить у фейки чи маніпуляції. Це може допомогти знайти спільну мову і зрозуміти, як краще піднести інформацію;
  • пояснюйте механізми дезінформації. Поясніть, як працюють механізми фейків і маніпуляцій, зокрема про роль ботоферм, маніпулятивні методи в соціальних мережах та економічні чи політичні мотиви поширення фальшивих новин;
  • використовуйте аналогії та приклади. Запитайте, якому закладу харчування людина довіряє більше: кафе чи МАФу? І проведіть аналогію зі споживанням інформації.  Пояснюйте складні речі простими словами або використовуйте аналогії, які допоможуть краще зрозуміти ситуацію;
  • ставте відкриті питання. Запитуйте, чому людина вірить в ту чи іншу інформацію. Це може допомогти виявити прогалини в її знаннях або невідповідності в аргументації;
  • покажіть емоційний бік питання. Люди часто реагують на емоційні аспекти інформації. Поясніть, як фейкова інформація може завдати шкоди конкретним людям чи суспільству в цілому;
  • пропонуйте альтернативні джерела інформації. Порекомендуйте надійні альтернативні джерела, які можуть допомогти отримати правдиву інформацію;
  • будьте прикладом. Демонструйте критичне мислення і перевіряйте інформацію, перш ніж її поширювати. Люди можуть наслідувати ваш приклад;
  • залишайте простір для самостійних висновків. Не намагайтеся нав’язати свою думку. Замість цього надайте інформацію і дайте людині можливість самостійно прийти до висновків.

Пам’ятайте, що зміна переконань — це процес, який може зайняти час. Головне – не втрачати надію і продовжувати діалог на основі поваги та розуміння.

Окрім цього, можемо порадити платформу критичного мислення “Подумай двічі”. Це безкоштовна інтерактивна онлайн-гра, в якій можна вибрати одного з трьох персонажів: школяра, учительку або громадську діячку. Гра триває тиждень, протягом якого гравці навчаться розпізнавати фейки, зрозуміють що таке клікбейт, зрозуміють як боротися з хейтспічем і ненавистю в соцмережах. Також вона пояснює основи журналістики та вчить ефективно комунікувати з медіа.

І надаємо список надійних джерел інформації — “білий” список від Інституту масової інформації. До речі, наше медіа “Бахмут IN.UA” також є у списку регіональних якісних медіа. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ЗСУ відходять з-під Курахового: росіяни поширюють діпфейк

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 11:30, 14 Червня 2024
Росіяни не вперше використовують техніку діпфейку / колаж Bahmut.IN.UA

Росіяни поширюють відео, на якому український військовий нібито заявляє про відхід з деяких позицій під містом Курахове Донецької області. На відео чоловік “запевняє”, що проблемою є військове керівництво, яке віддає безглузді накази та “нелегітимність” Зеленського, чий термін президенства закінчився 20 травня 2024 року.

Чому це відео є несправжнім та як впізнати почерк росіян — детально у нашому матеріалі.  

Фейкове відео на ресурсах росіян / скриншот

Росіяни поширюють діпфейк військового

Відео, яке поширюють російські пропагандисти є діпфейком. Воно було опубліковане 28 травня 2024 року на анонімному акаунті у соціальній мережі TikTok під ніком “hubzsutolik1993”. Окрім відеофейку, іншого контенту на сторінці немає. Дізнатись, хто насправді є у кадрі та знайти оригінал відео нам не вдалось.

TikTok акаунт був навмисно створений для поширення діпфейку / скриншот

На відео військовий не надає жодних деталей: як його звати та яке звання має, до якої бригади належить, номер військової частини та де це відео було відзняте. Натомість при аналізі відеоматеріалу нам вдалось виявити, що воно було створено за допомогою штучного інтелекту, на що вказують наступні ознаки:

  • коли військовий щось говорить, рот не відкривається та навпаки; 
  • протягом відео чоловік не моргнув жодного разу; 
  • м’язи на обличчі також не працюють — рухаються лише губи;
  • у своїй промові вимовляє “командирІ”, замість “командирИ”. 

У підписі під відео у тексті допущені помилки, як це властиво росіянам при створенні фейків: 

  • до дому, замість додому, бо в цьому випадку це прислівник та відповідає на питання “куди?”, а не іменник з прийменником, де треба ставити питання: “до чого/кого?”;
  • неправильно написане прізвище президента: не Зеленьскому, а Зеленському

Нелегітимність Зеленського — наратив росії 

Під час воєнного стану Зеленський є законним президентом / фото president.gov.ua

Чоловік на відео згадав, що Зеленський вже є начебто нелегітимним президентом після 20 травня 2024 року. Цей наратив співзвучний з тезами роспропаганди. У травні 2024 року дійсно мав сплинути президентський термін Володимира Зеленського.

Однак через воєнний стан у країні він зберігає свої повноваження. Зокрема про неможливість проведення виборів під час воєнного стану йдеться у Статті 19 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”. Наступні вибори можна буде провести тільки після скасування воєнного стану, про що йдеться у Статті 20 Виборчого кодексу України. 

Більш детально про маніпуляції російської пропаганди навколо ніби нелегітимності Зеленського ми розповідали у нашому попередньому матеріалі

На Курахівському напрямку на Донеччині точаться бої

Незважаючи на те, що у відео чоловік заявляє про нібито відхід з позицій під Кураховим, це не відповідає дійсності. На момент публікації відео, тобто 28 травня 2024 року Генштаб ЗСУ в оперативному зведені зазначив, що станом на 22:30 було нараховано девʼять бойових зіткнень. Загарбники намагались просунутися в районах населених пунктів Красногорівка, Костянтинівка та Водяне, усі атаки були відбиті. 

Станом на 22:00 13 червня 2024 року Генштаб ЗСУ прозвітував про 17 бойових зіткнень за добу та спроби росіян просунутись у деяких населених пунктах, зокрема триває бій в районі Красногорівки. Було відбито 16 ворожих атак. 

Згідно з даними аналітиків DeepState, місто Курахове знаходиться за понад 13 кілометрів від лінії фронту.

Біля Курахового ведуться бої / скриншот

Наратив про нелегітимність Зеленського росЗМІ активно просували ще задовго до закінчення 5-річного президентського терміну. Подібні публікації, серед яких здебільшого фейки, або маніпуляції поширюються, щоб дискредитувати чинного президента в очах власних читачів. А поширення подібних тез серед українців потрібно росіянам, щоб розколоти суспільство. Ворожа пропаганда намагається відволікти від війни та зосередити увагу виключно на політичній ситуації. 

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Додаткова грошова винагорода

Разові виплати для ветеранів і жертв війни до Дня Незалежності: хто скільки отримає 

Кабінет Міністрів України визначив суми разових грошових виплат до 24 серпня 2024 року для різних категорій осіб, які мають статус ветеранів війни, учасників бойових дій, […]

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

26 червня, представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

Як МСЕК встановлює інвалідність: пояснення

В Україні під час дії воєнного стану значно спростили процедуру проходження медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Зараз вона надає послуги для встановлення інвалідності як цивільним, так […]

16:10, 19.06.2024 Скопіч Дмитро
субсидія нарахування

Як продовжити отримання субсидій та пільг: що треба знати донеччанам

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомляє, що людям, які отримували житлово-комунальні субсидії або пільги станом на 24 лютого 2022 року, необхідно до […]

“Карітас”: адреси благодійної організації у Львові та області

Благодійні фонди нині стали важливою частиною життя багатьох українців. Хтось отримує від них допомогу, а інші надають її тим, хто потребує. Особливо велику актуальність отримала […]

13:00, 19.06.2024 Скопіч Дмитро