Як відновлюватимуть зв’язок у деокупованому Бахмуті: приклад Лимана та Святогірська

Семаковська Тетяна 17:53, 25 Жовтня 2023
Відновлення мобільних операторів / ілюстрація Бахмут IN.UA

Коли Бахмут деокупують, у місто разом з військовими будуть заходити сапери, поліція, працівники ДСНС. Разом з ними й інженери-зв’язківці, які відновлюватимуть мобільний зв’язок.

Редакція дізнавалася у телекомунікаційної компанії Vodafone, якими етапами відбувається відновлення зв’язку у деокупованих регіонах.

Яким оператором користуються бахмутяни?

17 жовтня редакція провела опитування у соцмережах. Ми дізнавалися, якими мобільними операторами користуються бахмутяни.

Результати опитування / скриншот

У голосування взяли участь понад 1000 бахмутян, 88% обрали Vodafone, ще 8% Київстар й 4% користуються оператором lifecell. У коментарі пресслужби Vodafone нам підтвердили, що їхній оператор найбільш поширений у Донецькому регіоні.

Водночас через це компанія несе й більші втрати, оскільки є обстріли та руйнування міст, у яких раніше базувалися філії оператора. На деокупованих територіях Vodafone вже відновив свою роботу.

Володимир Підмогильний, керівник технічного центру у Краматорську, розповів журналістам, як саме це відбувається.

Як формується бригада інженерів, які заходять у деокуповане місто?

Деокупований Святогірськ / Роман Потапенко

За словами Володимира Підмогильного, кожний інженер Vodafone має закріплений за ним перелік базових станцій та опікується станом цих об’єктів, їх відновленням.

Наші хлопці, які працюють на цих територіях, мають великий досвід відновлення мережі в умовах бойових дій і обов’язково проходили навчання ДСНС. Компанія забезпечує усіма необхідними засобами індивідуального захисту для роботи в умовах підвищеного ризику: бронежилети, шоломи, тактичні аптечки,

пояснює фахівець // про роботу зв’язківців

Якими етапами відбувається відновлення мобільних операторів на деокупованій території?

Святогірськ після деокупації / Роман Потапенко

Керівник технічного центру пояснює, що спершу компанія має отримати офіційну інформацію про звільнення населеного пункту та підтвердження розмінування шляхів. Після цього на місце виїжджають інженери.

Насамперед проводять обстеження для того, щоб оцінити стан інфраструктури, можливі строки та перелік необхідного обладнання для відновлення. Перші відрядження інженерів у деокуповані населені пункти відбувається в супроводі військових та саперів ДСНС.

Відновлювальні бригади оснащені ремонтним набором і комплектом запчастин, які, з досвіду, найчастіше можуть знадобитися при незначних руйнуваннях.

Чи можна швидко відновити мобільний зв’язок?

Швидке відновлення можливе за наступних умов:

  • об’єкти не мають критичних ушкоджень;
  • для їхнього запуску не вистачає електроживлення, є ушкоджена трансмісія чи антенно-фідерні пристрої (системи, що забезпечують передачу сигналів).

Додамо, що в Бахмуті росіяни зруйнували телевежу. Це була важлива для телерадіокомунікацій вежа, яка ретранслювала сигнали аналогового і цифрового телебачення, мобільного та спеціального зв’язку в Бахмутському районі. Її висота сягала 85 метрів.

Повертаючись до теми швидкого відновлення, Володимир пояснює, що інженери підключають генератори, які тимчасово замінюватимуть централізоване електропостачання, та обладнання Starlink, яке замінює транспортну мережу. Завдяки подібній практиці зв’язок у Святогірську та Лимані відновили в перші ж дні після деокупації, а перші базові станції були знов в етері буквально протягом 1-2 днів.

Це власна розробка наших інженерів, яку вдалось реалізувати вперше у світі, ще й в умовах війни. Ми часто застосовуємо це рішення у щойно звільнених населених пунктах. Так було, наприклад, у Святогірську,

Володимир Підмогильний // про специфіку роботи на деокупованих територіях

Після цього вже на підключеному до супутникового каналу зв’язку та електропостачання обладнанні можна діагностувати його працездатність, визначити, чи потрібен ще якийсь ремонт. Іноді потрібно ремонтувати силові кабелі та зварювати оптику, перевішувати радіорелейні модулі, каже фахівець.

Телевежа у Бахмуті до знищення / libkos

Відновивши супутникову лінію, інженери одразу починають ремонт традиційної транспортної мережі. Завдяки супутнику є можливість оперативно відновити зв’язок. Але є й недоліки: супутник не може забезпечити достатньо широку пропускну смугу, яка може впоратися з навантаженням після появи зв’язку у звільнених містах і селах.

Ми розуміємо, наскільки важлива кожна година після деокупації, адже зв’язок приходить першим туди, де ще немає світла, води, газу, нормальної їжі. Це дає змогу відновлювати життя у цих селах та містах, працювати рятівникам, державним органам, комунальникам, волонтерам. І, що не менш важливо, подати про себе звістку рідним, з якими місяцями не було зв’язку.

Володимир Підмогильний // у коментарі журналісту

Скільки станцій вже відремонтували на Донеччині?

На сьогодні фахівці Vodafone вже відновили 35 базових станцій з 83 об’єктів, які наразі вдалось обстежити на деокупованій Донеччині.

Зараз працює вже понад 50,5% мережі на деокупованій частині області. З особливостей роботи у прифронтовій зоні – деякі об’єкти зв’язку доводиться відновлювати по декілька разів.

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмут не відбудовуватимуть: росія може перетворити зруйноване місто на “туристичний об’єкт”

Семаковська Тетяна 10:31, 19 Травня 2025
бахмут
Зруйновані будинки в Бахмуті / фото росджерела

Окупаційна адміністрація так званої “днр” заявила, що розглядає можливість не відновлювати зруйновані російською армією українські міста, зокрема Бахмут, а “законсервувати” їх як “місця пам’яті про наслідки бойових дій”.

Про це повідомив глава псеврепубліки “днр” денис пушилін на форумі “росія – ісламський мир” в Казані”.

Бахмут, росіяни повідомили, що можуть не відбудовувати місто

За словами пушиліна, деякі квартали Авдіївки, Вугледара та Бахмута можуть бути перетворені на туристичні локації, щоб показувати, “з чим стикалися люди на різних етапах”.

Пушилін наголосив, що “можна консервувати цілі квартали”, однак не пояснив, де житимуть мешканці зруйнованих районів, і що буде з тими, хто втратив домівки.

Повідомлення пушиліна про зруйновані росією міста / скриншот

“У багатьох на слуху все, що пов’язано, зокрема і з героїчними населеними пунктами, звісно, це буде викликати й надалі увагу у туристів, щоб подивитися, що таке Авдіївка, що таке Вугледар, що таке Артемівськ, раніше Бахмут, та інші населені пункти. Можна … цілий квартал, просто консервувати, щоб було зрозуміло, з чим стикалися люди на різних етапах”, — цитує пушиліна російське пропагандистське медіа тасс.

Зазначимо, що раніше риторика окупаційної влади відрізнялася. Зокрема, йшлося про повне відновлення Бахмута.

Водночас зараз російська федерація перекладає відповідальність за руйнування на ЗСУ, хоча саме російська армія системно нищила міста артилерією та авіаударами.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Придатні для життя”: рф визнає розвалені будинки житлом — приклади з Авдіївки та Маріуполя

Валентина Твердохліб 11:14, 6 Травня 2025
будинки
Руйнування в Авдіївці / фото Віталій Барабаш

На тимчасово окупованих територіях працюють комісії від “днр”, які обстежують пошкоджене обстрілами житло. Та роботу цих комісій не можна назвати справедливою. Будинки, які зазнали значних руйнувань, окупанти визнають придатними для проживання, щоб їх мешканці не могли отримати раніше обіцяні компенсації.

Як окупанти дурять мешканців ТОТ, розповідає Бахмут IN.UA.

Жителі Авдіївки не можуть отримати компенсацію за зруйновані будинки

Окупаційна влада “днр” активно дає обіцянки про видачу компенсаційного житла і грошових компенсацій за зруйновані оселі. Їх, нібито, гарантовано можуть отримати власники зруйнованого житла на ТОТ. Головною умовою отримання компенсації є акт обстеження комісії.

Однак насправді свої обіцянки окупанти не виконують. Жителі ТОТ скаржаться, що комісії визнають зруйновані будинки придатними для проживання. Через це люди не можуть отримати компенсацію за зруйноване житло.

Про один з таких випадків повідомила мешканка Авдіївки. Вона розповіла, що її квартира розташована в напів зруйнованій багатоповерхівці. Доступу до самого під’їзду немає, оскільки вхід завалений. Члени комісії залізли у квартиру через вікно і оцінили її стан як задовільний, адже в оселі вціліли стіни і перекриття.

Жінка скаржиться на роботу комісії / скриншот
Окупанти офіційно визнали, що руйнування цього будинку складають 45% / фото росджерела

Та при цьому окупанти розповідають людям про майбутнє відновлення. Перш за все, нібито, будуть відновлювати так звані “важкі будинки”. Обіцяють відновити їх до осені. Але люди цим обіцянкам не вірять.

Люди не вірять у відновлення житла / скриншот

Нагадаємо, що віцепрем’єр рф марат хуснуллін систематично не виконує свої обіцянки. Наприклад, він говорив, що в першу чергу в Авдіївці будуть відновлені комунальні послуги: електро- і водопостачання. Та цього за рік окупації міста так і не сталося. Про це вже в листопаді 2024 року заявив той же марат хуснуллін. Тепер росіяни планують відновлювати комунальні послуги не по всьому місту, а спочатку в одному “невеликому кварталі”. Вже після цього будуть думати за все місто.

Щодо відновлення житла, то і в цьому напрямку немає значних просувань. Судячи із заяв ватажка “днр” дениса пушиліна, відновлення житлового фонду хотіли розпочати одразу після захоплення міста. У березні 2024 року він заявив, що першочергово будуть відновлені 19 багатоповерхівок.

Однак, і ці плани окупанти не реалізували. Станом на листопад 2024 року окупаційна влада відзвітувала про один “відновлений” будинок на 40 квартир.

Компенсації за житло в Маріуполі

Подібні випадки фіксують у Маріуполі. Комісії пишуть у документації все, що їм накаже окупаційна влада, а людей відправляють до забудовників.

Про ситуацію в Маріуполі / скриншот

У деяких будинках окупанти роблять ремонти вже три роки. Комунікації з окупаційною владою в людей немає, чітких строків відновлення не дають.

Люди роками чекають відновлення будинків / скриншот

Нагадаємо, що раніше окупаційна влада Маріуполя заявила про завершення видачі компенсаційного житла місцевим мешканцям. За словами так званого “мера” Маріуполя олега моргуна, процес видачі компенсаційного житла завершився на 94%. Людям, нібито, видали 4,5 тисяч квартир. Однак, наведена окупантами статистика не відповідає дійсності. Кількість житла, яке нібито видали окупанти, — це 5% від загальної кількості знищених квартир. Адже всього за період блокади Маріуполя російські загарбники знищили 52 тисячі осель.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Дмитро Перов, Григорій Соколовський

“Ми кажемо, що Бахмуту 460 років, а чим це довести? Нема будівель, немає нічого”: чому потрібно відбудувати історичне обличчя міста

Нещодавно ЮНЕСКО випустила звіт, в якому зафіксували руйнацію або знищення 274 культурних об’єктів в Україні протягом повномасштабного вторгнення. Найбільше таких об’єктів було в Донецькій області, […]

Мрія чи близька реальність: експерт розказав про економічне відродження Бахмута

Економічне відновлення громад є важливою передумовою відновлення нормального життя людей та їх подальшого розвитку соціально-економічного розвитку. Під час подальшого    відновлення міста Бахмут, на міську […]

299397498 644070483962210 646710666166973369 n 45c60

Бійки з вчителями та відмова від їжі: як допомогти адаптуватися школярам-переселенцям

Замикаються в собі, стають дратівливими, грубими. Не хочуть навчатися, або ж навпаки беруть на себе надто багато. З цими та іншими проблемами з адаптацією стикаються […]