Як відновлюватимуть зв’язок у деокупованому Бахмуті: приклад Лимана та Святогірська

Семаковська Тетяна 17:53, 25 Жовтня 2023
Відновлення мобільних операторів / ілюстрація Бахмут IN.UA

Коли Бахмут деокупують, у місто разом з військовими будуть заходити сапери, поліція, працівники ДСНС. Разом з ними й інженери-зв’язківці, які відновлюватимуть мобільний зв’язок.

Редакція дізнавалася у телекомунікаційної компанії Vodafone, якими етапами відбувається відновлення зв’язку у деокупованих регіонах.

Яким оператором користуються бахмутяни?

17 жовтня редакція провела опитування у соцмережах. Ми дізнавалися, якими мобільними операторами користуються бахмутяни.

Результати опитування / скриншот

У голосування взяли участь понад 1000 бахмутян, 88% обрали Vodafone, ще 8% Київстар й 4% користуються оператором lifecell. У коментарі пресслужби Vodafone нам підтвердили, що їхній оператор найбільш поширений у Донецькому регіоні.

Водночас через це компанія несе й більші втрати, оскільки є обстріли та руйнування міст, у яких раніше базувалися філії оператора. На деокупованих територіях Vodafone вже відновив свою роботу.

Володимир Підмогильний, керівник технічного центру у Краматорську, розповів журналістам, як саме це відбувається.

Як формується бригада інженерів, які заходять у деокуповане місто?

Деокупований Святогірськ / Роман Потапенко

За словами Володимира Підмогильного, кожний інженер Vodafone має закріплений за ним перелік базових станцій та опікується станом цих об’єктів, їх відновленням.

Наші хлопці, які працюють на цих територіях, мають великий досвід відновлення мережі в умовах бойових дій і обов’язково проходили навчання ДСНС. Компанія забезпечує усіма необхідними засобами індивідуального захисту для роботи в умовах підвищеного ризику: бронежилети, шоломи, тактичні аптечки,

пояснює фахівець // про роботу зв’язківців

Якими етапами відбувається відновлення мобільних операторів на деокупованій території?

Святогірськ після деокупації / Роман Потапенко

Керівник технічного центру пояснює, що спершу компанія має отримати офіційну інформацію про звільнення населеного пункту та підтвердження розмінування шляхів. Після цього на місце виїжджають інженери.

Насамперед проводять обстеження для того, щоб оцінити стан інфраструктури, можливі строки та перелік необхідного обладнання для відновлення. Перші відрядження інженерів у деокуповані населені пункти відбувається в супроводі військових та саперів ДСНС.

Відновлювальні бригади оснащені ремонтним набором і комплектом запчастин, які, з досвіду, найчастіше можуть знадобитися при незначних руйнуваннях.

Чи можна швидко відновити мобільний зв’язок?

Швидке відновлення можливе за наступних умов:

  • об’єкти не мають критичних ушкоджень;
  • для їхнього запуску не вистачає електроживлення, є ушкоджена трансмісія чи антенно-фідерні пристрої (системи, що забезпечують передачу сигналів).

Додамо, що в Бахмуті росіяни зруйнували телевежу. Це була важлива для телерадіокомунікацій вежа, яка ретранслювала сигнали аналогового і цифрового телебачення, мобільного та спеціального зв’язку в Бахмутському районі. Її висота сягала 85 метрів.

Повертаючись до теми швидкого відновлення, Володимир пояснює, що інженери підключають генератори, які тимчасово замінюватимуть централізоване електропостачання, та обладнання Starlink, яке замінює транспортну мережу. Завдяки подібній практиці зв’язок у Святогірську та Лимані відновили в перші ж дні після деокупації, а перші базові станції були знов в етері буквально протягом 1-2 днів.

Це власна розробка наших інженерів, яку вдалось реалізувати вперше у світі, ще й в умовах війни. Ми часто застосовуємо це рішення у щойно звільнених населених пунктах. Так було, наприклад, у Святогірську,

Володимир Підмогильний // про специфіку роботи на деокупованих територіях

Після цього вже на підключеному до супутникового каналу зв’язку та електропостачання обладнанні можна діагностувати його працездатність, визначити, чи потрібен ще якийсь ремонт. Іноді потрібно ремонтувати силові кабелі та зварювати оптику, перевішувати радіорелейні модулі, каже фахівець.

Телевежа у Бахмуті до знищення / libkos

Відновивши супутникову лінію, інженери одразу починають ремонт традиційної транспортної мережі. Завдяки супутнику є можливість оперативно відновити зв’язок. Але є й недоліки: супутник не може забезпечити достатньо широку пропускну смугу, яка може впоратися з навантаженням після появи зв’язку у звільнених містах і селах.

Ми розуміємо, наскільки важлива кожна година після деокупації, адже зв’язок приходить першим туди, де ще немає світла, води, газу, нормальної їжі. Це дає змогу відновлювати життя у цих селах та містах, працювати рятівникам, державним органам, комунальникам, волонтерам. І, що не менш важливо, подати про себе звістку рідним, з якими місяцями не було зв’язку.

Володимир Підмогильний // у коментарі журналісту

Скільки станцій вже відремонтували на Донеччині?

На сьогодні фахівці Vodafone вже відновили 35 базових станцій з 83 об’єктів, які наразі вдалось обстежити на деокупованій Донеччині.

Зараз працює вже понад 50,5% мережі на деокупованій частині області. З особливостей роботи у прифронтовій зоні – деякі об’єкти зв’язку доводиться відновлювати по декілька разів.

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Закупівлі для відновлення України стануть прозорішими: що відомо про новий ресурс

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:25, 3 Квітня 2025
В Україні створили Централізовану закупівельну організацію (ЦЗО) для Державного агентства відновлення / фото ілюстративне, iStock

В Україні створили Централізовану закупівельну організацію (ЦЗО) для Державного агентства відновлення. Новий орган допомагатиме прозоріше використовувати кошти.

Про це повідомили в Агентстві відновлення.

Відновлення України

Рішення про створення Централізованої закупівельної агенції було ухвалено в Кабінеті міністрів ще 1 квітня. Структура вже запрацювала. Загальну роботу ЦЗО координуватиме Агентство відновлення. Закупівлі через ЦЗО почнуть після наказу Агентства відновлення. Незабаром презентують модель закупівельної організації. Також оголосять конкурс на відбір керівника.

Стандарти ЄС, мінімізація корупційних ризиків та оптимізація витрат — основні принципи роботи ЦЗО. Ми закладаємо фундамент чесної, міжнародно визнаної системи закупівель відновлення“, — наголошує голова Агентства відновлення Сергій Сухомлин.

Функції закупівельної організації виконуватиме державне підприємство “Інфраструктурні проєкти”, яке має покращувати якість процедури закупівель для будівництва, визначивши єдині вимоги, систему контролю та звітності.

Через новоутворену організацію закуповуватимуть експертизу будівництва, технагляд, інженерні послуги, будівельні роботи та необхідні матеріали, а також утримання доріг. Все це проходитиме через відкриті торги.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хто має ініціювати діалог у громадах? Досвід Святогірська та питання Бахмута

Семаковська Тетяна 14:00, 28 Березня 2025

Громадські активісти з Донеччини й Луганщини, а також представники влади обговорили формати порозуміння й подолання конфліктів у громадах Сходу. Під час зустрічі обговорювали кейси діалогів у деокупованій громаді, а також порушили питання відповідальності за діалоги в тимчасово-окупованій громаді на прикладі Бахмута.

Більше про зустріч читайте в матеріалі.

Примітка. 25 березня відбулась онлайн зустріч “Студії Сходу: діалогові формати порозуміння і подолання конфліктів” в рамках проєкту «Посилення спроможності активістів українського Сходу впливати на процеси відновлення регіону (ІІ фаза)» за підтримкою Міжнародного фонду «Відродження», який реалізує ГО “Асоціація “Відродження та розвиток” у співпраці з консорціумом організацій ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”, ГО “Центр політико-правових реформ”, ГО “Громадська ініціатива Луганщини”.

Для чого потрібні діалогові формати?

Тренерка та фасилітаторка діалогів Наталія Кертичак, представниця “Фонду Освіта для Демократії”, поділилася з учасниками досвідом використання діалогового підходу. Її організація активно впроваджує такі методи в Польщі та Україні, допомагаючи знаходити спільну мову та долати розбіжності. Пані Наталя розповіла про основні принципи діалогу та про те, як він може стати важливим інструментом для згуртованості та підтримки громад у непрості часи.

Наталія Кертичак / скриншот із зустрічі

“Діалог — це процес справжньої взаємодії, у якому люди слухають один одного настільки уважно, щоби в них відбулася зміна, внаслідок того, що вони дізналися. Це така досить філософська дефініція…Діалог — це щоб слухати та ставити питання, щоб поглибити своє розуміння”, — пояснює пані Наталя.

За її словами, часто діалогами називають те, що ним не є. Це не робоча зустріч,  майстер-класи тощо. Діалог покликаний для того, щоб зрозуміти різні думки. Під час діалогів повинен бути фасилітатор, а також попередньо учасниці та учасники діалогу мають прийняти певні правила. Важливою рисою діалогу – це те, що в діалозі всі є рівними, кожен та кожна може поділитися своїм досвідом незалежно від свого соціального статусу.

“Дуже важливим є те, що результатом діалогів не має бути те, що хтось когось переконав в чомусь, що хтось перемагає. Мета діалогу — досягнути глибшої рефлексії над власними думками, переконаннями чи упередженнями”, — підкреслює фахівчиня.

Для громад, які опинилися у складних або кризових умовах, важливо мати можливість говорити та бути почутими. Саме через діалог люди можуть знайти спільну мову, зрозуміти одне одного та рухатися вперед. У таких розмовах немає місця суперечкам, осуду чи конфліктам – навпаки, це спосіб знайти спокій та порозуміння.

Водночас як зазначає експертка, багато людей бояться починати такі діалоги. І це природно – сьогодні в суспільстві багато напруги, важких переживань, а досвіду подібних зустрічей у багатьох просто немає. Саме тому цей формат ретельно напрацьовували, щоб зробити його безпечним, щирим і комфортним для кожного учасника. І що найважливіше – люди з Донеччини та Луганщини змогли довести: навіть у непростих умовах відверта розмова здатна об’єднувати та давати надію.

Діалоги порозуміння: приклад деокупованої громади Святогірська

Володимир Рибалкін / скриншот із зустрічі

Зустріч присвятили пошукам тих форматів спілкування, які вже працюють у громадах Сходу, аби ці практики могли використовувати громади Донеччини та Луганщини — як ті, що під контролем України, так й ті, які наразі є тимчасово-окупованими, але їх адміністрації продовжують працювати в евакуації.

Прикладом успішного діалогу подолання конфліктів поділився Володимир Рибалкін, голова міської військової адміністрації Святогірська. Нагадаємо, що Святогірськ був окупований російськими військами 7 червня 2022 року, а вже на початку вересня місто деокупували. Окупація тривала кілька місяців, і в цей час в Святогірську лишались люди без інформації про те, що відбувається довкола. Деокупація стала викликом, адже попри те, що з людьми тримали контакт, після звільнення довелось заново налагоджувати зв’язки з громадою. Зараз місцеві мають номер голови МВА — це його особистий телефон, на який зателефонувати може кожен, але на початку деокупації дії влади були під пильним оком громади.

“Люди дуже насторожено ставилися до адміністрації…Першим, що ми зробили, і я думаю, що дуже успішним, було створення Координаційного волонтерського центру. Очолили його люди, які були в окупації”, — ділиться досвідом Володимир Рибалкін.

Завдяки рішенню довірити керування центром людям, які безпосередньо жили в окупації, адміністрація оперативно отримала повний список людей, які перебували в громаді та потреби цих людей.

“Люди більше довіряли перші місяці таким же, як собі, які так само мали досвід окупації”.

Виклики перед громадою постали й через те, що налагоджувати діалоги потрібно було і з родичами людей, які покинули Святогірськ разом з росіянами.

“Я хочу це розповісти, щоб всі розуміли, який важкий цей період і як важко розставити пріоритети для того, щоб не образити людину, яка там була. Тому що дуже багато вішали ярликів, що якщо залишилась людина, то це 100% сепаратист, або чекаєш “рускій мір”. Але там у всіх різні історії…”, — пояснює Володимир Рибалкін.

Зараз Святогірськ відновився, допомогли у цьому і міжнародні організації та союзники, зокрема це місто побратим з США — Істон. Щомісяця з обох боків організовують зустріч, де представляти інтереси громади може не лише МВА, але й жителі.
Так вони відчувають, що мають вплив та їх голос чутний в громаді. 

Хто може брати ініціативу для діалогу з громадою ще не деокупованих міст?

Для цього прикладу взяли на розбір Бахмут, чия територія окупована, а люди наразі розкидані по всій Україні. Минулого року Бахмутська МВА анонсувала проєкт побудови житла для бахмутян на Рівненщині, у селищі Гоща, однак для цього бракувало порозуміння між громадами: у жителів Бахмута не питали, чи хочуть вони жити в цій громаді, а гощанці стикнулись з несподіваною для них новиною. Як результат — упереджене ставлення до ВПО. Водночас, безпечний майданчик для діалогу між 2 громадами за участі фасилітатора міг би допомогти цій ситуації. Проте хто повинен його ініціювати? Питанням цікавилась головна редакторка Бахмут IN.UA та голова ГО “Бахмутська Фортеця”.

“Для організації партисипації громади, за цим пошуком діалогу все ж таки має звертатися міський голова, очільник громади”, — висловлює думку громадська активістка з Краматорська Юлія Володченко.

Громадська діячка розповіла про досвід Гірської громади, яка також працює в евакуації. Саме очільник громади ініціював процес і залучив до створення Стратегії відбудови фасилітаторів з організації “Ro3kvit”. Ця громадська організація максимально залучила в обговорення громаду, а сам процес будували на основі діалогів серед мешканців.

Володимир Петров, представник хабів “ЯМаріуполь”, наводить приклади міської ради Маріуполя, яка провела вже кілька подібних діалогів за ініціативи міської ради. Визначили проблеми, навколо чого буде йти дискусія, визначили точки дотику — приміщення для цього міста виділяли їм на безплатній основі, а фасилітаторів залучали серед своїх містян, які працюють в бюджетній системі, попередньо їх навчаючи.

Модератор зустрічі Олег Гришин додав, що у будь-якому діалозі має бути лідер, який поведе громаду за собою і якщо ним не виступає міська влада, то допомогти в цьому можуть й громадські активісти, а ресурс на організацію майданчика знайдеться.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Дмитро Перов, Григорій Соколовський

“Ми кажемо, що Бахмуту 460 років, а чим це довести? Нема будівель, немає нічого”: чому потрібно відбудувати історичне обличчя міста

Нещодавно ЮНЕСКО випустила звіт, в якому зафіксували руйнацію або знищення 274 культурних об’єктів в Україні протягом повномасштабного вторгнення. Найбільше таких об’єктів було в Донецькій області, […]

Мрія чи близька реальність: експерт розказав про економічне відродження Бахмута

Економічне відновлення громад є важливою передумовою відновлення нормального життя людей та їх подальшого розвитку соціально-економічного розвитку. Під час подальшого    відновлення міста Бахмут, на міську […]

299397498 644070483962210 646710666166973369 n 45c60

Бійки з вчителями та відмова від їжі: як допомогти адаптуватися школярам-переселенцям

Замикаються в собі, стають дратівливими, грубими. Не хочуть навчатися, або ж навпаки беруть на себе надто багато. З цими та іншими проблемами з адаптацією стикаються […]