Жінки, діти та рюкзаки: як митці півдня та сходу говорять про війну

Семаковська Тетяна 16:25, 12 Березня 2024
Роботи Сергія Захарова
Роботи Сергія Захарова на виставці “Зліпок часу” / фото Facebook

Українські художники створюють ілюстрації та картини, щоб привернути увагу світу до війни в країні. Саме мистецтво стало способом показати війну людям закордоном, пояснити, чому Україні так необхідна підтримка західних партнерів, а також продемонструвати роботи талановитих митців.

Редакція зібрала роботи митців зі сходу та півдня.

Сергій Захаров

Донецький художник Сергій Захаров через свою творчість потрапив у полон, де окупанти змушували чоловіка 6 разів копати собі могилу. Після звільнення Сергій намалював графічний роман “Діра”, який описує все, що відбувалося з людьми в полоні. Письменник Сергій Мазуркевич записав усе зі слів Захарова.

Полотна на виставці “Зліпок часу” / Сергій Захаров

Зараз Захаров продовжує створювати полотна, які розповідають реалії життя в Україні. Одна з останніх робіт у межах проєкту “Ukrainian calendar of Venus of war” зображує жінку, яка втратила кінцівки через війну.

Полотно з виставки “Зліпок часу” / Сергій Захаров

Переосмислюючи взірець античної краси, скульптурну фігуру Венери Мілоської, я бачу, що ми захоплюємось її природною вишуканістю, незважаючи на відсутність кінцівок. Так і ця війна калічить нас, але ми залишаємося живими та могутніми. Саме краса жіночого тіла є метафоричною перемогою над жахом смертей та каліцтв, тобто продовженням життя. Задумано, як своєрідний календар, по місяцях, від лютого до… перемоги,

так описує свою роботу художник // Сергій Захаров

Зліпок часу Київ
Полотна на виставці “Зліпок часу” / Сергій Захаров

Тамара Качаленко

Художниця Тамара Качаленко родом з Херсонщини, дівчина створює роботи кульковою ручкою, інколи навіть під час вибухів. Мисткиня малює обличчя людей, які побачили війну: діти, жінки та літні люди постають на картинах Калаченко у стилі гіперреалізму. Малярка особливу увагу надає деталям, скрупульозно їх пропрацьовує.

Обличчя дитини / робота Тамари Качаленко
Дитина, що плаче
Дитина, що плаче / робота Тамари Качаленко

Сергій Ткаченко

Художник-переселенець Сергій Ткаченко близько 20 років мешкав у Донецьку, після початку війни
у 2014 році чоловік переїхав до Києва.

Картина Переселенець
Полотно “Переселенець” / автор Сергій Ткаченко

Тут він створює полотна, де зображує людей, які втратили свої домівки та минуле життя. Одна з таких робіт — це картина “Переселенець”, де художник зобразив усіх тих, кому довелося назавжди залишити свій дім та зібрати все життя в один рюкзак. Також в добірці маляра є історичні нариси.

Боротьба українців за свободу, 2014 / Сергій Ткаченко

Сергій Майдуков

Військовий Майдуков
Військовий Сергій, який збирається повертатися у стрій / Сергій Майдуков

Художник Сергій Майдуков народився в Донецьку, в дитинстві мріяв стати ботаніком, але згодом юнака захопила інша сфера. У 2006 році, малював графічні історії. Під час повномасштабного вторгнення художник почав створювати ілюстрації, що розповідають про життя в Україні під час війни. Його роботи були на обкладинці The Guardian.

Ілюстрація Майдукова гвардіан
Ілюстрація Сергій Майдкова на обкладинці The Guardian / фото з відкритих джерел

Майдуков за свій вклад в мистецтво міг отримати премію миру імені Ремарка, але відмовився, бо на неї претендувала також російська письменниця Людмила Уліцька.

Російської присутності в моєму житті зараз більш ніж достатньо, тому я би приїхав іншим разом. Для мене буде честь зустрітися з вами та командою особисто та подякувати наживо,

аргументував свою відмову // Сергій Майдуков

Марсове поле, Львів, полеглі військові / Сергій Майдуков

Оксана Оснач

Мисткиня Оксана Оснач з Херсона пережила окупацію рідного міста. Жінка за цей час створила 10 полотен, які вона назвала “окупаційними”.

“Десять картин, які народилися в окупованому Херсоні. Це молитви, відчай і віра, любов і надія, моє спасіння і мій виклик обставинам…Молюся про припинення жорстоких обстрілів Херсона і усіх українських міст”, — написала художниця.

Анастасія Медяник

Художниця Анастасія Медяник вже двічі переселенка. У 2014 році їй довелось виїхати з Луганська, а на початку повномасштабного вторгнення росії в Україну — з Рубіжного. У Рубіжному Анастасія вела художню студію для дітей – займалася з ними пісковою анімацією, малюванням у різних техніках. 

Анастасія Медяник
Полотна художниці / Анастасія Медяник

Анастасія Медяник мріє повернутися в Україну і відкрити свою власну велику студію, працювати в різних техніках з українськими мотивами (наприклад, витинанки, вибійки, акварель, розпис по кераміці тощо), робити пленери, майстер-класи в різних містах світу.

Олена Клочко

Олена Клочко
Війна на картинах художниці / Олена Клочко

Художниця з Бахмута Олена Клочко фіксує війну на своїх полотнах у жіночих та чоловічих обличчях. Мисткиня працює у стилі неоекспресіонізму.

Олена Клочко
Олена Клочко / фото Facebook

Зараз вона проживає в Німеччині, де періодично влаштовує майстер-класи. У Берліні, 15 березня, мисткиня запрошує на показ своєї стрічки, що була знята в Бахмуті разом з Романом Потапенко.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як переселенцям стати на квартирний облік у 2025 році: інструкція

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:00, 28 Квітня 2025
Квартирний облік / фото ілюстративне, iStock

Внутрішньо переміщені особи (ВПО) в Україні нерідко змушені жити у складних умовах — у тимчасових притулках чи гуртожитках. Щоб покращити свої житлові умови та отримати власне помешкання, переселенці можуть стати на квартирний облік за місцем проживання, що дає змогу надалі отримати власне житло.

Детальніше про те, як ВПО стати на квартирний облік, — у матеріалі Бахмут IN.UA.

Як ВПО стати на квартирний облік у 2025 році

Внаслідок повномасштабного вторгнення внутрішньо переміщені особи в Україні переживають важкі часи, адже багато хто був змушений залишити свої домівки та переїхати до безпечніших регіонів. На новому місці вони можуть отримати безоплатне тимчасове житло, але для цього потрібно стати на облік.

Як оформити тимчасове проживання

Безоплатне житло для переселенців надається з комунальної власності громади, де вони зареєстровані у Єдиній базі даних ВПО. Житло надається безплатно строком на один рік із можливістю подовження.

Скористатися цією можливістю можуть ВПО, які не мають власного житла або чия житлова площа становить менше ніж 13,65 м² на одну особу або 35,22 м² на домогосподарство (відповідно до Постанови №409). Винятком є житло, розташоване на тимчасово окупованих територіях або в районах активних бойових дій.

Право на безоплатне користування житлом зберігається на час дії воєнного стану та ще шість місяців після його завершення. Переселенці оплачують лише комунальні послуги.

Місця тимчасового проживання надаються переважно таким категоріям громадян:

  • багатодітним сім’ям;
  • сім’ям із дітьми;
  • вагітним жінкам;
  • непрацездатним особам;
  • пенсіонерам, чиє житло зруйноване або стало непридатним для проживання.

Перебування на обліку ВПО, які потребують тимчасового житла, не є підставою для відмови у подальшому взятті їх на соціальний квартирний облік.

Як стати на квартирний облік 2025

Для ВПО квартирний облік став одним із реальних способів отримати власне житло. Стати на облік у 2025 році можна за місцем фактичного проживання, виконавши певні умови та зібравши необхідний пакет документів.

Для цього потрібно подати заяву до органу місцевого самоврядування або до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем своєї реєстрації як ВПО.

До заяви необхідно додати копії таких документів:

  • документ, що посвідчує особу та громадянство України (паспорт громадянина України або інший офіційний документ);
  • довідку про статус ВПО;
  • довідки про статус ВПО членів сім’ї (за наявності);
  • документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про шлюб тощо);
  • документ, що підтверджує опікунство чи піклування (якщо є неповнолітні або недієздатні особи під опікою);
  • ідентифікаційний код (РНОКПП).

Також слід надати довідки, що підтверджують підстави для пріоритетного надання житла (наприклад, багатодітність, вагітність, інвалідність, пенсійний вік або втрата житла через бойові дії).

Після подання всіх необхідних документів відповідний орган ухвалює рішення про взяття заявника та його сім’ї на квартирний облік.

Скільки чекати на житло для ВПО

Тривалість очікування житла залежить від наявності відповідних приміщень у житловому фонді громади.

Час очікування житла для безстрокового користування також визначається черговістю, за якою переселенці були поставлені на квартирний облік. Ця процедура застосовується і до надання соціального житла.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як зробити скриншот на смартфоні чи ноутбуці: стандартні способи для різних пристроїв

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 26 Квітня 2025
Робота за ПК / фото ілюстративне, iStock

Скриншот — один із найпростіших і найзручніших способів швидко передати інформацію іншій людині. У повсякденному житті громадяни та громадянки України часто використовують цю функцію, щоб зафіксувати важливе повідомлення, сторінку з новинами або підтвердження оплати.

Детальніше про те, як просто та легко зробити скриншот на смартфоні чи ноутбуці незалежно від моделі пристрою — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Як зробити скриншот на смартфоні чи ноутбуці

У повсякденному житті багато українців стикаються з необхідністю швидко поділитися важливою інформацією — від підтвердження платежу до фрагмента листування чи сторінки з новинами. У таких випадках на допомогу приходить проста, але надзвичайно корисна функція — скриншот.

Зробити його дуже легко. Для цього потрібно використовувати комбінації клавіш або спеціальні застосунки.

Як зробити скриншот на Android

Мобільний телефон з Android / фото ілюстративне, iStock

Щоб зробити скриншот на мобільному пристрої з операційною системою Android, необхідно одночасно натиснути кнопки “Живлення” та “Зменшення гучності”. Іноді їх потрібно потримати кілька секунд.

Якщо все вдалося, у верхньому лівому куті з’явиться мініатюра знімка екрана, яка дозволить швидко перейти до “Галереї”. Готові скриншоти також можна знайти в розділах “Галерея” або “Скриншоти”.

Ще один варіант — скористатися меню швидкого доступу, потягнувши екран вниз. У списку функцій знайдіть пункт “Знімок екрана” або “Скриншот”.

Як зробити скриншот на iPhone

iPhone / фото ілюстративне, iStock

iPhone вже давно став невід’ємною частиною життя мільйонів користувачів та користувачок, а функція створення скриншотів — однією з найпопулярніших. Щоб зробити скриншот, потрібно одночасно натиснути кнопку збільшення гучності та бічну кнопку живлення, а потім одразу їх відпустити.

Якщо ж у вас модель з кнопкою Home (Touch ID), натисніть її одночасно з кнопкою живлення.

Готовий знімок з’явиться в нижньому лівому куті екрана. Його також можна знайти в застосунку “Фото”.

Як зробити скриншот на комп’ютері

Робота за комп’ютером / фото ілюстративне, iStock

Скриншоти на комп’ютерах та ноутбуках із Windows робляться за однією схемою. Найпростіший спосіб — натиснути клавішу Print Screen (може позначатися як PrtScr, PrtSc або Prt Scr). На деяких ноутбуках вона працює лише разом із клавішею Fn.

Знімок екрана потрапляє в буфер обміну. Щоб його зберегти, вставте його в будь-який застосунок (наприклад, Paint або месенджер) за допомогою комбінації Ctrl+V. У Paint після вставлення файл можна зберегти на комп’ютер.

Зверніть увагу: якщо після скриншоту ви скопіюєте щось інше, зображення з буфера зникне.

Якщо потрібен знімок лише частини екрана, можна скористатися:

  • Win+Shift+S — з’явиться вікно, у якому можна виділити потрібну ділянку. Вона потрапить у буфер обміну, а далі її слід вставити в застосунок і зберегти.
  • Застосунком “Ножиці” (або Snipping Tool) — він також дозволяє зробити скриншот певної частини екрана.

Як зробити скриншот на macOS

MacBook в роботі / фото ілюстративне, iStock

На комп’ютерах Apple для повного знімка екрана натисніть Shift+Command+3. У кутку екрана з’явиться мініатюра — по ній можна клацнути для редагування.

Якщо потрібно заскринити лише частину екрана, натисніть Shift+Command+4. З’явиться курсор у вигляді хрестика — ним потрібно виділити потрібну ділянку. Утримуючи клавішу пробіл (Space), можна перемістити область перед зйомкою.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як переселенцям стати на квартирний облік у 2025 році: інструкція

Внутрішньо переміщені особи (ВПО) в Україні нерідко змушені жити у складних умовах — у тимчасових притулках чи гуртожитках. Щоб покращити свої житлові умови та отримати […]

15:00, 28.04.2025 Скопіч Дмитро

Як зробити скриншот на смартфоні чи ноутбуці: стандартні способи для різних пристроїв

Скриншот — один із найпростіших і найзручніших способів швидко передати інформацію іншій людині. У повсякденному житті громадяни та громадянки України часто використовують цю функцію, щоб […]

10:00, 26.04.2025 Скопіч Дмитро

Як ВПО отримати безплатні ваучери на навчання у 2025 році: покроковий гід

В Україні діє спеціальна державна програма, яка дозволяє внутрішньо переміщеним особам (ВПО) отримати ваучери на навчання за різними професіями. Вона спрямована на те, щоб надати […]

15:45, 24.04.2025 Скопіч Дмитро

Довідка про виплачені суми пільг або житлової субсидії: як отримати документ

Довідка про виплачені суми пільг або житлової субсидії — це важливий документ для соціально вразливих категорій населення, які отримують державну підтримку. Така довідка може знадобитися […]

14:30, 24.04.2025 Скопіч Дмитро

Компенсація за оренду житла військовим у 2025 році: розмір і умови

В Україні затверджено порядок грошової компенсації за оренду житла для військових, який дозволяє суттєво спростити процедуру найму. Проте для її отримання необхідно виконати чітку послідовність […]

16:15, 23.04.2025 Скопіч Дмитро