Ворог хоче вийти на межі Донецької область через Покровськ — ISW

Семаковська Тетяна 09:35, 23 Квітня 2024
Донецька область / фото ДОВА

Російська армія створила три виступи вздовж лінії фронту довжиною в сім кілометрів, так ворог хоче вийти на адміністративний кордон Донеччини, але пакет допомоги схвалений Палатою США, мав б допомогти призупинити просування росіян.

Про це пишуть аналітики Інститут вивчення війни.

Армія рф на Донеччині

Російські війська хочуть увійти в глиб українських позицій на північний захід від Авдіївки. Втім ворог буде обмежений через прибуття американської та іншої західної допомоги на лінію фронту.

Зараз армія рф зосередилася на трьох основних напрямках, зокрема це Бердичі — Новокалинове, що на північний захід від Авдіївки. Фіксують просування росіян на захід від Бердич та просування в Очеретиному і на захід від нього. Просування на північ у напрямку Новокалинове, як й решту успіхів рф спрямовані на досягненні адміністративного кордону Донецької області через Покровськ (на захід від Авдіївки).

Російські наступальні операції в цих трьох районах на північ і північний захід від Авдіївки призвели до створення трьох невеликих виступів уздовж лінії фронту довжиною близько семи кілометрів, але кожен з цих трьох виступів наразі є занадто вузьким та ізольованим, щоб слугувати повноцінними відправними точками для подальших наземних наступальних операцій, які б дозволили здійснити широке оточення території на захід від Авдіївки.

Склад сил, щільність і загальна геометрія поля бою на цій ділянці говорять про те, що російські війська сподіваються об’єднати зусилля з усіх трьох виступів, щоб створити ширший прорив уздовж лінії Бердичі — Новокалинове.

Водночас тепер, коли Україні ухвалили пакет військової допомоги, так зване “вікно” для росіян закривається, вони мають дуже обмежений час для своїх тактичних просувань. Тому найближчими днями та тижнями, поки допомога ще в дорозі, фіксуватимуть збільшення атак військ рф.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: Президентство Зеленського закінчується навесні

Лідія Гук Гук Лідія 14:30, 19 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

У російських та проросійських Telegram-каналах поширюють інформацію, що повноваження чинного глави України Володимира Зеленського нібито вже завершились, або діятимуть до кінця травня 2024 року. Однак, це брехня.

Чому російські наративи про нелегітимність чинного глави держави є маніпуляційним — читайте у матеріалі Бахмут.IN.UA

За Законом України “Про правовий режим воєнного стану” забороняється проведення будь-яких виборів. Тобто, Володимир Зеленський буде продовжувати виконувати обов’язки президента до завершення терміну воєнного стану.

Хто і де поширює інформацію про нелегітимність 

Візьмемо до прикладу проросійський Telegram-канал “МАЙ ДНР”, де у сатиричній формі подавалась ця маніпуляція.

Допис МАЙ ДНР / скриншот

Окрім інформаційних помийок, до розповсюдження антизаконних наративів доєдналися: експрем’єр-міністр України часів януковича микола азаров, а також колишній член президентської партії Слуга народу” олександр дубінський. У своїх Telegram-каналах екстопи публікували інформацію про те, що з 20 по 21 травня повноваження Володимира Зеленського припиняються. Вони посилаються на Конституцію України, де вказано про п’ятирічний термін президентства.

Telegram-канал миколи азарова / скриншот
Telegram-канал олександра дубінського / скриншот

Також, цю тезу поширював російський політолог андрій перла в ефірі Tsargrad.tv.

Що каже Президент Володимир Зеленський 

На думку чинного глави держави Володимира Зеленського, тези про нелегітимність його повноважень поширює рф.

“Щодо легітимності — це не думка західних партнерів або когось всередині України, це наратив і програма російської федерації. Відповідні документи всі розвідки “Сімки” (G7) мають. Для всіх, в принципі, зрозуміло, що це програма росіян. Всі проти цього, абсолютно всі”,заявив на пресконференції топчиновників “Україна. Рік 2024” 25 лютого Володимир Зеленський.

Також Зеленський зазначив, що одна з причин поширення наративу рф прагнення «розколоти підтримку Сполучених Штатів Америки». За його словами американський сенатор Ліндсі Грем вважає, що, коли країна захищає демократію, то має подбати й про процес волевиявлення громадян навіть у таких складних умовах. Тому станом на зараз питання виборів – тема, якою користується рф в інформаційній війні.

На противагу тезам про те, що Зеленський намагається уникнути виборів, ще минулого року Президент сказав:

“Я ні за що не тримаюся. Я б хотів би провести вибори, чесно. Мені подобається це зробити коли це потрібно, упродовж року”.

Крім змін до конституцій, які б дозволяли проведення виборів під час воєнного стану, Володимир Зеленський назвав наявність таких речей:

  • фінансова підтримка, що б дозволила проведення виборів для українців за кордоном та тих, хто перебуває на фронті;
  • забезпечення належної кількості та безпеки спостерігачів на виборчих дільницях.

Що каже Стефанчук, Шевчук та Безсмертний

Руслан Стефанчук / фото «Слуги народу»

В інтерв’ю Суспільному голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук заявив, що не має жодних юридичних основ для тверджень про нелегітимність Президента Володимира Зеленського після 20 травня 2024 року, і розглядає це як частину російського наративу.

Голова конституційного суду у 2018-2019 роках Станіслав Шевчук та один з авторів Конституції, політик Романом Безсмертним в інтерв’ю для «Бабель» висловились на користь легітимності чинного Президента Володимира Зеленського:

Президент і парламент продовжать виконувати свої повноваження в повному обсязі до наступних виборів. Ця норма прописана в Законі України про режим воєнного стану. Вона прямо забороняє припиняти повноваження органів державної влади: президента, Верховної Ради, Кабінету міністрів, Національного банку, омбудсмена, органів прокуратури, слідчих органів”.

Центральна виборча комісія України в офіційній відповіді на запит онлайн-видання «Главком» посилаються на закладену у Конституції безперервність здійснення влади, а саме виконання президентом повноважень до вступу на посаду його наступника та відсутність підстав говорити про можливу передачу президентських функцій до голови Верховної Ради.

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як росіяни зомбують дітей на ТОТ та популяризують війну серед молоді

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 14:30, 1 Березня 2024
Малеча грається у війну
Діти з іграшковими автоматами / фото Reuters

У росії та на ТОТ загарбники продовжують впроваджувати пропаганду війни в дошкільних та навчальних закладах. Окупанти популяризують мову ворожнечі та антиукраїнську пропаганду. Особливо росіяни приділяють увагу дітям з ТОТ: там застосовують тиск, щоб ті “забули” про те, що вони є українцями, а самої держави не має існувати. Щоб це ефективніше відбувалось, загарбники всіляко популяризують військових зс рф, радянські звичаї та свята, російське “походження” українців та інші антиукраїнські тези. 

У цьому матеріалі Бахмут IN.UA розглядає, як росіяни просувають пропаганду війни серед дітей, зокрема на ТОТ та як впроваджують так зване патріотичне виховання серед підлітків. 

День захисників України святкують 14 жовтня

Нещодавно в росії відбувся так званий день захисника вітчизни, який зазвичай ще з радянських часів щорічно відзначають 23 лютого. Зазначимо, що в Україні було скасовано святкування цієї події, натомість указом Президента України від 14 жовтня 2014 року було установлено свято — День захисника України, яке відзначають 14 жовтня щорічно. 

Якщо в росії це свято є нормальним звичаєм, то на окупованих територіях — це насильницьке нав’язування радянських цінностей: у школах дітям проводили тематичні заняття та класні часи. Також розповсюдженою практикою є запрошення військових, нібито задля того, щоб “вдячні” школярі могли побачити терористів та зробити приємні подарунки. Таким чином, це свято використовують як черговий акт нав’язування війни та розповсюдження мови ворожнечі.

Свято 23 лютого на ТОТ

Як, наприклад, подібні зустрічі організували на окупованій Донеччині, де саме — пропагандисти не розголошують, та і діти на фотографіях з замазаними обличчями. Однак, якщо це герої, які “врятували” мирну Донеччину і діти можуть жити у безпеці, на думку росіян, тоді навіщо така секретність? Відповіді, на жаль, ми знайти не змогли. На фотографіях діти з замазаними обличчями стоять у футболках з логотипом організації “рух перших (движение первых)” та скриньками з літерами “z”. Це один з прикладів, як окупанти влаштовують промивку мізків дітей.

Окупанти в донецькій школі
Окупанти зустрілися зі школярами на окупованій Донеччині / фото з росджерел

Примітка.рух перших (движение первых)” — це сотні унікальних програм виховання і становлення особистості, активної та відповідальної молодіжної спільноти, для якої важлива повага до традицій і культур народів Росії, історична спадкоємність і причетність до долі країни, в якій головною цінністю була, є і буде — сім’я. Ця інформація опублікована на офіційному сайті руху. 

У другу річницю повномасштабного вторгнення зустрічі з загарбниками проходили на інших окупованих територіях України: у Криму, на Херсонщині, Запоріжжі, Донеччині та Луганщині. Там військові зс рф розповідали про нібито дворічну історію “спеціальної військової операції (сво)”, хронологію подій окупації українських територій з 2014 року та інші загарбницькі тези, які направлені виключно на ненависть серед дітей до України. 

Окупанти в луганській школі
Загарбники в школі на окупованій Луганщині / фото з росджерел

Окрім зустрічей у школах проводили відповідні заходи, на яких наряджали дітей у військову форму радянських часів, де діти малювали “патріотичні” малюнки з символікою рф та днр, російськими військовими та кремлем, проводили різні псевдопатріотичні концерти. Нещодавно ми розповідали у нашому дайджесті новин з окупованих територій, як подібні заходи відбувались у донецьких школах. Зокрема детально про це на своїх ресурсах писав олексій кулємзін, окупаційний мер міста Донецьк. 

Діти у формі
Дітей наряджають у військову форму заради пропаганди / фото з росджерел

Звісно, що шабаш під назвою “день захисника вітчизни” є частиною нібито виховної роботи з молодим поколінням, яке вразливе та можна будь-що нав’язати. Окупаційна адміністрація налаштована на те, щоб діти доносили на батьків з проукраїнською позицією. Це одне з завдань руху “рух перших”, куратори якої займаються начебто ідеологічною підготовкою учнів. Що говорить про те, як відрізняються погляди у закладах освіти та вдома. Подібна агітація та пропаганда в школах застосовувалась під час диктатури сталіна. В сучасні часи з батьками проводять спеціальні виховні “бесіди” за участю представників силових структур, зокрема федеральної служби безпеки. 

Російські школи: розмови про важливе

20 червня 2022 року в росії було оголошено про появу у школах та коледжах так званих “розмов про важливе” — обов’язковий урок, який проводиться раз на тиждень. На цих заняттях, як наголошують пропагандистські джерела, розглядають та обговорюють конкретну тему і яка є загальною для всіх класів та шкіл, зокрема це теми, пов’язані з “громадянсько-патріотичним вихованням”:

  • історична пам’ять;
  • спадкоємність поколінь;
  • патріотизм — любов до батьківщини;
  • доброта, добрі справи;
  • сім’я і сімейні цінності;
  • культура росії;
  • наука на службі батьківщини.

По факту ці заходи, які проводяться на ТОТ також зосереджені на пропаганді цінностей росії, у тому числі виправдовування війн росії проти інших держав, популяризація радянщини та російської військово-політичного устрою. Попри це, тема так званої “сво” є пріоритетною при обговоренні. Урок починається з підняття російського прапору та прослуховування гімну рф. 

Тема “дня захисника вітчизни” також обговорюється серед всіх класів. Зокрема після прослуховування пропагандистських матеріалів, учням пропонують виконати інтерактивне завдання, щоб начебто закріпити знання. 

Окрім тем про війну та радянського минулого, учням нав’язують постійне лідерство у всіх галузях та “поважне” ставлення до країни у світі. Однак на цих уроках не обговорюється з учнями справжня картина сучасної росії — міжнародно ізольованої, під великою купою санкцій, де російські солдати — вбивці та мародери й що росія сьогодні вчиняє найбільший геноцид з часів Другої світової війни, позначаючи це “захистом родини”. 

Спікерами стають російські топ-чиновники, актори, військові терористи та педагоги шкіл. Хоч ці “уроки” є нібито факультативом та за законами самої рф подібні заходи не є обов’язковими, працівники освіти в регіонах рф підкреслюють, що не відвідування цих занять є прогулом. 

Розмови про важливе
Що розповідають на уроках “розмови про важливе” / скриншот

Діти з автоматами та у військовій формі

Нещодавно російський ліберальний Telegram-канал опублікував відео про іграшковий ракетний комплекс “Іскандер”. Ця іграшка призначена для дітей від 2 до 6 років та може стріляти маленькими пластиковими ракетами. Першоджерелом відео є один з іграшкових магазинів Казані. 

Допис у соцмережі
Іграшковий “Іскандер” / скриншот

В дитячому садку російського міста Первоуральск в одному з дитячих садків міста дітей змусили повзати по снігу з іграшковими автоматами. За словами організаторів цього явища, це проводилось у рамках військово-патріотичного свята, яке нібито дало дітям “бурю емоцій”.

“Це військово-спортивне свято, яке дає дітям бурю емоцій, це чудова нагода весело провести час, проявити свої здібності та отримати корисні навички”, — коментують цей захід організатори. 

Діти з автоматами
Вихованці дитсадка з іграшковими автоматами / фото з росджерел

Після повномасштабного вторгнення окупаційна влада намагалась всіляко впровадити в систему освіти на ТОТ заняття з “освободітєлями”, які б мали розповідати школярам про “мужність” російських військових, проводити різні заходи, а головне — познайомити школярів зі зброєю. Ми вже розповідали у попередніх матеріалах, наскільки активно та водночас небезпечно проводити такі заходи, але заради пропаганди та агітації окупанти нікого з дітей жаліти не збираються, бо вони, на їхню думку є майбутніми “захисниками вітчизни”, тобто гарматним м’ясом у війні проти України, або у майбутніх заходах з “освобожденія” чужої держави, а по факту, окупації. 

Таким чином, в начебто ігровій формі дітей знайомлять з їх майбутнім приладом — зброєю. Необов’язково, що ця зброя буде використовуватись проти українців, бо росіяни за понад 30 років змогли спричинити не один військовий конфлікт: починаючи з вторгнення у Молдову та створення там квазіутворення придністровська народна республіка, потім — війна в Чечні, яка сумарно йшла понад 12 років та призвела до повної окупації частини Кавказу, вторгнення у Грузію у 2008 році та створення абхазії та південної осетії, та вторгнення в Україну у 2014 році, де війна триває дотепер. 

Кадетські класи в школах

Ще до повномасштабного вторгнення на окупованих територіях почали вводити таку систему, як “кадетські класи”. Зокрема це спостерігалось у Криму, на окупованих Донеччині та Луганщині (л/днр). Якщо у Криму ці класи утворювались вже по російських системах, то в так званих л/днр лише за “підтримкою” росіян. Після анексії територій у 2022 році силові структури рф активізувались у відкритті спеціалізованих класів на окупованих територіях.

Вони створені задля створення майбутнього кадрового резерву в держоргани рф, зокрема в місцеві мвд, мчс, прикордонні служби, в слідчий комітет (слідком) росії, фсб та в інші силові структури. Під час навчання в таких корпусах учні проходять посилену фізичну підготовку, поводження зі зброєю та патріотичне виховання. Також учні продовжують засвоювати класичну шкільну програму. 

Слідком росії у 2023 році заявив про відкриття кадетських класів у так званому Луганському навчально-виховному комплексі імені льотчика-космонавта г. т. берегового. В цих закладах мають навчати майбутніх держслужбовців-зрадників, які будуть давати присягу росії та служити проти України. 

Діти розбирають автомат
Дівчата у формі навчаються розбирати автомат / фото з росджерел

У 2021 році Сергій Горбатенко, журналіст Донбас.Реалії у своєму матеріалі розповів про кадетські корпуси у школах так званої лнр. Він опублікував матеріал про те, що в окупованому Антрациті на Луганщині за ініціативою партії “єдіная росія” (єр) буде відкритий кадетський корпус для хлопців та дівчат. Зокрема ініціатором став віктор водолацький, який є депутатом держдуми від цієї фракції. За задумом загарбника, кадетський корпус мав би стати “найкращим кадетським закладом у росії”.

Віктор водолацький
Депутат держдуми віктор водолацький / фото з росджерел

“Сьогодні “єдіная росія” надає максимальну підтримку і допомогу жителям Донбасу. Ми відкриваємо ще один кадетський корпус, тепер уже в Антрациті. Він буде унікальний. Я сподіваюся, він стане найкращим у росії”, — зазначив депутат від “єр” водолацький. 

Цей корпус мав відкритись ще у 2021 році, коли л/днр не були анексовані росією, а контролювались лише місцевими ватажками, а росія нібито на той момент не визнала ці псевдореспубліки.

Тобто ще до повномасштабного вторгнення росія розглядала можливість відкриття спеціалізованих навчальних закладів за власною каденцією. Скоріш за все випускники, яким вже на момент вторгнення було 18 років і вони стали частиною “держорганів л/днр”, або були студентами спеціалізованих вищих навчальних закладів, були відправлені на фронт. Росія всіляко використовувала можливості використати не тільки власну регулярну армію, а ще залучити молодих людей з окупації, які надалі стануть бійцями “народних міліцій л/днр”. 

Кадети у формі
Учні кадетських класів нібито дають присягу / фото з росджерел

Російська “юнармія”

Ще одне мілітарне молодіжно-військове об’єднання у рф, яке пропагандує військову справу та участь у війні проти України — “юнармія”. Туди також активно залучають молодь віком від 8 до 18 років. Ця організація діє на окупованих територіях і туди теж долучають школярів. У попередньому дайджесті ми вже розповідали, як школярів зі Старобільщини привозять у Сорокине (Красний Луч) щоб дати клятву “юнармійця”. Теж саме відбувається в інших навчальних закладах Луганщини та інших окупованих територій. Ця організація здійснює військовий вишкіл серед молодиків та нав’язують ідеологію рашизму та ненависті до України. 

Примітка. Юнармія — це всеросійський дитячо-юнацький військово-патріотичний громадський рух, створений 2016 року з ініціативи міністра оборони рф сергія шойгу. Символіка “юнармії” — птах з зіркою, яка зображена посередині. Це як шанування звичаїв з радянських часів, зокрема, з часів існування піонерів.

На момент січня 2022 року у Криму та Севастополі було створено 874 загони “юнармії”, куди входять понад 29 тисяч дітей, скільки зараз там учасників достеменно невідомо, однак окупаційні органи влади продовжують активно залучати молодь.

У 2022 році прокуратура АР Крим та Севастополя зазначила, що куратори руху планують залучити кожного 10 школяра.

“Серед цілей функціонування цього руху: “виростити покоління, здатне захищати вітчизну зі зброєю в руках”. Та й про добровільність такого “навчання” мова не йде. За даними прокуратури автономії, до кінця 2024 року окупанти запланували прийняти до лав “юнармії” кожного десятого школяра. Усі ці факти фіксуються в рамках кримінальних проваджень прокуратури автономії”, — йдеться у повідомленні прокуратури від 17 січня 2022 року. 

Підлітки маршують
Дівчата з лав “юнармії” маршують у формі / фото з росджерел

Пропаганда війни серед дітей: воєнний злочин рф

Подібні дії українська влада кваліфікує як воєнний злочин, зокрема через військову пропаганду та залучення до руху. 

“Ми кваліфікуємо такі дії окупантів, як воєнний злочин, за ст. 438 ККУ (порушення законів та звичаїв війни), оскільки пропаганда, спрямована на забезпечення добровільного вступу в армію цивільного населення, заборонена статтею 51(1) Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року”, — пояснюють у прокуратурі АР Крим та Севастополя. 

Куратори та ті, хто пов’язаний з залученням дітей до мілітарного об’єднання, отримують підозри від українських правоохоронних органів. 21 лютого 2024 року було повідомлено про підозру керівниці штабу “юнармії” на окупованій Луганщині. Жінка пропагандувала серед молоді ідеологію рашизму, організовувала псевдопатріотичні заходи та залучала школярів вступати у мілітарний рух. Наприкінці 2023 року підозру також отримала олена романовська, заступниця окупаційного голови Криму аксьонова, яка теж займалась розвитком руху в АР Крим. 

Так зване патріотичне виховання у школі та пропаганда серед вразливих верств населення — пріоритетна задача кремля. “Виховуючи” підростаюче покоління подібними способами, росіяни створюють потенційний “спротив” ЗСУ та українській владі, вкладаючи правильну, з боку кремля, ідеологію рашизму та шовіністичні настрої під виглядом “руского міра”. Діти, які ще на стадії формування як особистості ще не сприймають пагубність ситуації та наслідки, тому їм легко нав’язати пропаганду під виглядом “гри у війну”. Зараз ця наче гра для деяких переросла у реальність: ті окупанти, які застали окупацію ще у 2014 році, у шкільні роки, сьогодні зі справжньою зброєю у руках вбивають свій народ.

Але ми маємо пам’ятати, що діти на окупованій території України стали заручниками ситуації — їх не можна звинувачувати у діях російських військ, кремлівських кураторів, педагогів або ідеологічно налаштованих батьків. Вони ретранслюють те, що їм кажуть дорослі та ще не в змозі все проаналізувати. Але найгірше, коли немає альтернативи та дитина своє подальше життя має жити з ненавистю до інших людей, народів. Сподіваємось, що згодом діти з ТОТ зможуть опинитися в Україні: якщо їх повернуть на вільну територію або ЗСУ зможуть звільнити окуповані землі та відновити конституційний лад.

Раніше ми розповідали, як окупанти мілітаризують освіту та які заходи проводять російські військові в школах на ТОТ.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

одяг

У Полтаві видаватимуть теплий одяг для жінок і дітей-ВПО: реєстрація

У Полтаві видаватимуть теплий одяг для переселенців. Волонтери безоплатно видадуть зимові речі для жінок та дітей. Про це повідомляє міжнародний благодійний фонд “Бі Хеппі”. Безоплатний […]

шахти

До чого може призвести втрата шахти біля Покровська

Через погіршення військової ситуації на Донеччині є ризик втрати шахти біля Покровська. Щоб не наражати на небезпеку працівників, її можуть закрити. Втім, ця шахта дуже […]

Українці у 2025 зможуть подавати онлайн-заяву про репарації за злочини росії

Уже у 2025 році громадяни України зможуть подати заяви про репарації за будь-які злочини, вчинені росіянами. Це можна буде зробити у застосунку “Дія”. Про це […]

кременчук

Як у Кременчуці переселенцям допомагають з житлом і роботою

Нещодавно редакція “Бахмут IN.UA” провела опитування бахмутян. Ми запитували куди вони переїхали, щоб розповісти про допомогу, яку надають у цих громадах. Серед відповідей були запитання про допомогу, […]

Як перевірити бронь від мобілізації у 2024 році: пояснення

Під час воєнного стану в Україні триває мобілізація. Водночас певні категорії працівників мають право на бронювання. Детальніше про те, як саме перевірити наявність броні від […]

15:00, 03.12.2024 Скопіч Дмитро