Чи може Німеччина постачати Україні танки Leopard?

Семаковська Тетяна 12:01, 16 Січня 2023

gettyimages 477570116 2 39f1aЗараз зростає політичний імпульс для того, щоб західні країни почали постачати Україні сучасні основні бойові танки. Основна увага приділяється Німеччині, яка може стати лідером у постачанні танків Leopard 2. 

Про це пише Міжнародний інститут стратегічних досліджень.

Зі світу по нитці: як країни можуть допомогти Україні?

Франція і США, очевидно, вмовили неохочу Німеччину змінити свою позицію щодо постачання бойових броньованих машин. Відтак, з’явилася підтримка створення коаліції операторів “Леопард-2” для того, щоб спонукати Берлін до дій.

Leopard 2, вироблений німецькою компанією Krauss-Maffei Wegmann, широко експлуатується в Європі. Запропонована коаліція операторів передбачала б створення пулу танків, можливо, з тих, що зберігаються в деяких інших європейських країнах, які б постачалися в Україну. Це поповнило б танковий парк Києва, який зазнав виснаження, і додало б йому можливостей. Вважається, що для того, щоб танки Leopard 2 мали значний вплив на бойові дії, потрібно близько 100 одиниць. 

На початку цього місяця прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький припустив, що Варшава буде готова сприяти такій передачі. 9 січня його канцелярія підтвердила, що Варшава намагатиметься стати частиною ширшої коаліції донорів програми “Леопард-2”. Два дні потому під час візиту до Львова президент Польщі Анджей Дуда заявив, що рота “Леопардів” буде відправлена до України.

Читайте також: Розвідувальний дрон «Довбуш Т10» для ЗСУ: в Україні тестують новий БПЛА

Screenshot 354 53e01

На сході тестують новий український розвідувальний дрон Довбуш Т10. Фото: ТСН

Німеччина могла б відігравати життєво важливу роль у будь-якій такій коаліції з передачі зброї Україні, не в останню чергу тому, що Берлін мав би надати дозвіл на реекспорт будь-яких танків Leopard. 

Зробивши розворот і погодившись поставити свої БТР “Мардер” в Україну протягом декількох тижнів у грудні, Берлін, схоже, наближається до того, щоб дати зелене світло на пропозицію щодо БТР. Однак, як і у випадку з БТР, він не хоче робити це самостійно або бути головним рушієм.

Leopard 2 є, мабуть, найуспішнішою сучасною західною конструкцією ББТ. Кілька країн мають запаси “запасних” танків Leopard 2, насамперед Німеччина, але їх стан залишається невизначеним. У серпні 2022 року Іспанія відкликала пропозицію відправити кілька Leopard 2A4 Україні через поганий стан машин.

Невелика кількість німецьких Leopard 2A4 постачається також до Чехії та Словаччини, в обох випадках як заміна машин, які ці країни постачали до України. Найбільш вірогідними джерелами постачання Leopard 2, однак, є Фінляндія і Польща, які можуть мати достатній парк машин для відносно швидкого постачання. 

Хоча нещодавні заклики про постачання “Леопардів” надійшли від Фінляндії і Польщі, жодна з цих країн, схоже, не готова передати Україні велику кількість власних танків — тому вони виступають за об’єднання наявних в Європі “Леопардів-2” для безоплатної передачі Україні. 

Чому Україні потрібні танки Leopard?

Screenshot 353 a958e

Характеристики танка Leopard 2A4. Фото: скріншот Міжнародний інститут стратегічних досліджень

Хоча Leopard 2A4 є найстарішою версією бронетранспортера, яка досі перебуває на озброєнні, він все ще має переваги порівняно з тим, що залишилося на озброєнні України з радянських часів, наприклад, більш сучасну оптику і системи управління вогнем. 

Тепловізійна оптика Leopard 2A4 покращує виявлення цілей вдень і вночі. Це забезпечує паритет машин у цій сфері, причому найсучасніша з наявних у Москві бойових машин перевершує можливості старіших машин російської армії. 

Пізніші моделі Leopard 2, починаючи з Leopard 2A5, а також польські Leopard 2PL, мають незалежну тепловізійну оптику для командира на додаток до прицілу навідника, що надає українським екіпажам додаткову перевагу над усіма, окрім найновіших російських броньованих машин. 

120-мм гармата “Леопард-2” також надасть українським екіпажам доступ до більшого арсеналу більш сучасних боєприпасів за стандартами НАТО. 

Прийняття “Леопарда-2” на озброєння Збройних Сил України також вимагатиме виділення часу на підготовку екіпажів і допоміжного персоналу. Залежно від ролі, для досягнення базових навичок може знадобитися 3-6 тижнів навчання.

Зростає ймовірність того, що Leopard 2 з’явиться в українському арсеналі, але будь-який вплив на поле бою буде залежати від кількості поставлених машин. 

Фото: Міжнародний інститут стратегічних досліджень

Читайте також: Інтелектуальна війна: як в Україні планують розвивати оборонний комплекс

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни закріплюються біля Кліщіївки та збільшили число військ

Семаковська Тетяна 09:31, 15 Січня 2024
Росіяни просуваються до Богданівки
ЗСУ / фото ілюстративне

На Бахмутському напрямку тривають бої, росіяни просуваються вперед до навколишніх сіл. Ймовірно, що ворог мав успіх у Богданівці.

Про це повідомляє журналіст Богдан Мірошников.

Ситуація на Бахмутському напрямку

Росіяни за минулу добу продовжили наступ, розширивши зону контролю, без закріплення. Інша ситуація поблизу села Кліщіївка, тут окупанти закріпилися майже впритул до села.

Ситуація на  Бахмутському напрямку
Карта боїв на Бахмутському напрямку / скриншот Deep State

Там насправді справжній хаос. Адже ми частково контролюємо досі залізницю, частину висот, але ворог проповзає на загрозливі рубежі,

каже Богдан Мірошников // про ситуацію на фронті

Захисник Бахмутського напрямку з позивним “Бахмутський демон” зазначає, що великий тиск росіяни чинять на Хромове. Щодо Кліщіївки, то тут Сили Оборони контролюють висоти, за минулу добу відбили 5 атак.

Росіяни використовують КАБи, артилерію, гради, дрони тощо. За останніми повідомленнями, Інституту вивчення війни російські війська збільшили кількість особового складу на Бахмутському напрямку до близько 80 000 осіб.

Нагадаємо, що станом на січень 2024 рік в Україні налічують 462 тисячі окупантів. Крім того, на тимчасово поневолених українських землях розміщені 35 тисяч “росгвардійців”, які забезпечують окупаційний режим.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Мобілізація з 25: які зміни чекають українців з 2024 року

Семаковська Тетяна 11:14, 26 Грудня 2023
Військові на фронті / Генштаб

25 грудня Кабмін вніс новий законопроєкт під номером 10378 до парламенту, який має удосконалити сам процес мобілізації в Україні, військовий облік та проходження військової служби. У пояснювальній записці зазначають, що хочуть змінити призовний вік з 27 до 25 років, а також запровадити суворі обмеження для тих осіб, які є військовозобов’язаними, але не з’являються до військових частин.

Які зміни чекають військовозобов’язаних українців — читайте у матеріалі.

Новий законопроєкт про мобілізацію

Верховна Рада розглядає законопроєкт 10378, який має змінити процес мобілізації в Україні. Серед основних нововведень наступні:

  • зміна призовного віку з 27 до 25 років;
  • військові, які були звільнені з полону, можуть відпочити та пройти відновлення, взяти відпустки зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів;
  • мобілізовані, які прослужили 36 місяців (2 роки), мають право звільнитися від військової служби;
  • поняття “обмежено придатні” пропонують прибрати, а особи, які належали до цієї категорії, мають повторно пройти медкомісію. Після цього визначать, хто може бути частиною ЗСУ, а хто — ні;
  • строковиків зможуть призвати до служби, але тільки через шість місяців після звільнення зі строкової служби;
  • строкову службу можуть скасувати, але замість неї пропонують ввести базову військову службу, яку потрібно пройти до 25 років;
  • запровадження для громадян України базової загальновійськової підготовки до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах;
  • удосконалять сам процес рекрутингу, обіцяють, що будуть звертати увагу на навички особи та її професійне залучення.

Хто має право на відстрочку?

Право на надання відстрочки та звільнення від призову на військову службу під час мобілізації, мають особи, які:

  • мають дружину (чоловіка) з інвалідністю І чи II групи та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов’язаного для здійснення за ними догляду;
  • опікуни особи з інвалідністю І чи ІІ групи, визнаної судом недієздатною;
  • члени сім’ї першого ступеню споріднення особи з інвалідністю I групи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи (не більше одного члена сім’ї);
  • члени сім’ї першого ступеню споріднення особи з інвалідністю II групи або особи, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду;
  • зайняті постійним доглядом за такими особами (не більше одного члена сім’ї);
  • жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного
    віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, з визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
  • вагітні жінки;
  • тільки діючі народні депутати України та депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
  • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий за однією спеціальністю (фахом);
  • докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
  • наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти,
    наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь;
  • педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах за основним місцем роботи на повну ставку;
  • військовозобов’язані, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас у зв’язку зі звільненням з полону.
  • військовозобов’язані з числа громадян, які були звільненні зі строкової військової служби під час дії воєнного стану.

Що буде, якщо не прийти по повістці?

До військовозобов’язаних та резервістів, які мали прийти до центрів комплектування, але не зробили цього, пропонують запровадити суворі обмеження. Йдеться про заборону виїзду за кордон та відмову в кредитах, позиках.

Крім того, буде:

  • заборона проведення операцій з нерухомим і рухомим майном;
  • обмеження права на керування власним транспортом і отримання посвідчення водія;
  • обмеження права на користування і розпорядження коштами й іншими цінностями;
  • призупинення отримання пільг і послуг від держави.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!