Легалізація одностатевих шлюбів під час війни: масова підтримка та геї у ЗСУ

Семаковська Тетяна 16:17, 22 Липня 2022

photo 5390809682131663929 y ba5dfЧому саме під час війни з’явилась петиція про легалізацію одностатевих шлюбів, наскільки українське суспільство готове до таких рішень, які проблеми військових та їх близьких можна вирішити таким чином – ці питання досліджували наші журналісти.

Анастасія Совенко 3 червня внесла на сайт офіційного інтернет-представництва президента України петицію про легалізацію одностатевих шлюбів. Пропозиція була описана досить лаконічно:

«Наразі кожен день може бути останнім. Нехай люди однієї статі отримають можливість створити сім’ю і мати офіційний документ, що це підтверджує. Їм потрібні такі ж права, що й у традиційних пар», – зазначено у петиції.

Наразі збір підписів завершено, «За» проголосувало понад 28 тисяч українців. Активіст ЛГБТ-спільноти Kyiv Pride Євген Трачук, про якого ми писали раніше, поділився з журналістами «Бахмут.IN.UA», чому питання прав людини актуальне навіть під час війни, як змінилося життя організації після повномасштабного вторгнення росії, також про складнощі з перетином кордону трансгендерними українцями.

photo 5390809682131663924 y d3d2c

Фото: Євген Трачук

Передумови

Різні українські групи у соцмережах з початку повномасштабного вторгнення публікували пости на підтримку гомосексуалів, які пішли боронити нашу країну. Хоч без явної вказівки орієнтації, але все ж таки подібну публікацію зробило і Міністерство оборони. 2 липня у Facebook-акаунті відомства з’явилися фотографії бійців ЗСУ, серед яких був Віктор Пилипенко – відкритий гей. Коментарі заповнилися гомофобними висловлюваннями, проте, коли про інцидент стало відомо правозахисникам, на підтримку Віктора почало висловлюватись дедалі більше людей.

photo 5390809682131663874 w a4bb8

photo 5390809682131663871 w 12851

На цій хвилі багато українців почали активніше обговорювати необхідність упорядкувати правове законодавство країни – щоб і гетеросексуали і члени ЛГБТ-спільноти нарешті стали рівні. Історію Віктора Пилипенка висвітили багато журналістів, одноголосно засуджуючи гомофобів. Саме тоді чергова петиція про легалізацію одностатевих шлюбів стала резонансною. За словами Євгена Трачука, автором документа стала одна з активісток Kyiv Pride. Однак її колегам знадобився якийсь час, щоб це зрозуміти, адже свою ініціативу Анастасія Совенко не афішувала.

«Петиція з’явилася дуже рандомно, ніхто не знав, хто її автор. Спочатку ми не підтримували документ, бо було незрозуміло, що це за петиція взагалі, та й складена вона, скажімо так, аматорськи. Наразі підписів вже більше необхідного, чекаємо на коментар президента, але поки що жодних коментарів не було. Пізніше ми залучили ще й своїх європейських партнерів, щоб вони вимагали ухвалення такого рішення в Україні».

Чому це доцільно зараз? 

«Права людини завжди актуальні, і жінок, і ЛГБТ тощо. Концепція «Не на часі» не дуже дієва. Бо якщо не зараз, то коли? До того ж це питання актуальне, тому що багато геїв і трансгендерів зараз на лінії вогню. Як і решта військових, вони отримують травми, і їхні партнери не мають можливості потрапити до лікарні, що дуже сильно ускладнює життя».

На відміну від гетеросексуальної пари, котра може спростити собі життя укладенням шлюбу, для одностатевих партнерів в Україні такої можливості не передбачено. Невідомо, наскільки масово з цією проблемою стикаються військові, але бурхливе обговорення підтверджує, що можливо українці як нація вже достатньо зрілі для такого рішення. 

«У разі загибелі воїна партнер не зможе отримати тіло загиблого, бо формально не є членом родини. Тому це дуже важливо у реаліях війни. Це не так, що активістам ЛГБТ-спільноти стало нудно, і вони такі: «А давайте…». У активізації руху за легалізацію одностатевих шлюбів саме зараз є свої підстави»

photo 5390809682131663928 y 8532a

Фото: zmina.info

Крім практичної зручності, ухвалення такого закону могло б продемонструвати Європі та росії, який курс обрала Україна, і наскільки серйозними є ці наміри. На тлі ратифікації Стамбульської конвенції, ініціатива вже не виглядає такою безнадійною.

«Крім того, ми ж зараз показуємо Європі, що ми теж європейська країна? І, я думаю, що війна – це не така перешкода, щоб відмовлятися від якихось зрушень у сфері прав людини. Ми політично, соціально та економічно маємо зближуватися з Європою. Мовляв, поки мордор це забороняє, ми навіть у таких реаліях відбудовуємо українське суспільство».

Як змінилося життя ЛГБТ-спільноти з початку війни

«Багато людей мобілізувалися: воюють чи волонтерять. У Kyiv Pride є велика волонтерська спільнота, багато людей працюють у ​​хабах та займаються евакуацією. На броніки та безпілотники збирають. У тих регіонах, де йдуть бойові дії, багато людей виїхало. Зокрема, з Маріуполя багато представників спільноти та активісти були змушені виїхати до більш безпечних регіонів України чи Європи. Ті, кого я знаю особисто, залишаються у Києві чи Львові. Але приблизно 40-50% переїхали до європейських країн».

photo 5390809682131663939 w 9842a

Фото: Kyiv Pride у Facebook

Активність спільноти у контексті захисту прав ЛГБТ знизилася, але не зупинилася. Попри власні труднощі з житлом, роботою, фізичною безпекою чи навіть відсутністю необхідних препаратів, активісти продовжують боротися за свої ідеї як в Україні, так і за кордоном.

«Хтось зараз змушений жити у шелтері. У перший місяць війни був колапс із препаратами для трансгендерів, які здійснили перехід, бо це гормональні штуки, дуже специфічні, їх треба приймати постійно. Коли в аптеках їх не було або були довгі черги, дістати їх було неможливо. Ми організували постачання цих ліків з інших країн через Польщу, розвозили українськими містами»

Ще однією проблемою стало те, що транслюдям не завжди виходило з легкістю перетинати кордон. В Україні немає заборони на трансперехід, навіть зараз будь-який охочий може пройти всі процедури та отримати відповідні документи. Якщо трансгендерна жінка хоче перетнути кордон, вона може це зробити: після зміни статі та документів потрібно пройти відповідну комісію та встати з військового обліку. За словами Євгена, іноді бувають проблеми з деякими прикордонниками, транслюди нерідко стикаються з гомофобією чи їх просто не пропускають, хоча згідно із законом мають. Але це скоріше людський фактор, який можна подолати на іншому пункті пропуску, – упевнений активіст.

«У перші дні війни ми боялися радикалізації спільноти. Але насправді ми бачимо, що багато медіа навпаки висловлюють підтримку. Навіть популярний Twitter-аккаунт Ukraine.ua кілька разів публікував пости на нашу тематику. У тому числі про траверсті-діву Жаклін з ЗСУ. Під цією публікацією було дуже багато лайків, більшість коментарів позитивні»

photo 5390809682131663848 w eca8b

photo 5390809682131663856 w b8213

photo 5390809682131663855 w 3dc4a

Крім того, Євген послався на опитування Центру «Наш світ», за результатами якого протягом останніх кількох років кількість українців, які підтримують ЛГБТ, збільшилась у чотири рази.

Головне фото: Богдан Глоба у Facebook

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]