“В Маріуполі проводили експерименти над дітьми”: вигадка роспропаганди

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 17:15, 17 Квітня 2024

У мережі шириться відео з сенаторкою рф від днр наталією ніканоровою в студії кремлівського радіо комсомольська правда. Колаборантка розповіла “журналістам”, що в окупованому Маріуполі вс рф начебто знайшли документи, які свідчать про експерименти над дітьми та іспити препаратів іноземних фармакологічних компаній. У ході розмови фейкова сенаторка порівнювала Україну з Освенцимом та наголошувала, що начебто Київ повторює дії нацистських лікарів під час Другої світової війни. 

Чому ця інформація є неправдивою та як росіяни просувають наратив про пагубність клінічних досліджень в Україні, розповідає журналіст видання Данило Вінниченко. 

Фармкомпанія Pfizer / фото Reuters Дадо Рувіч
Фармкомпанія Pfizer / фото Reuters Дадо Рувіч

Україна не проводить секретних досліджень препаратів на дітях

Інформацію та тези, яку озвучує ніканорова є неправдивими. Насамперед, вона намагається маніпулювати темою дітей та вигадками про знущання з боку України. Теза про начебто експерименти ліків іноземних фармкомпаній над дітьми від 0 до 11 років у Маріуполі також не відповідає дійсності. За даними бібліотеки клінічних випробувань, немає жодних даних про випробування над дітьми на території Донецької області за всі часи. 

Достовірну інформацію про експерименти заборонених препаратів в США в Україні ми не знайшли. Нам вдалось дізнатись, яку нову вакцину від COVID-19 для дітей впровадили у США. У вересні 2023 року Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США внесло зміни в дозвіл на екстрене використання двовалентної вакцини Pfizer-BioNTech проти COVID-19, щоб включити формулу 2023-2024. Вона якраз розрахована для дітей від 6 місяців до 11 років.

Вакцина Pfizer-BioNTech проти COVID-19 (формула 2023-2024) містить моновалентний (одноразовий) компонент, який відповідає варіанту Omicron XBB.1.5 SARS-CoV-2. Вакцина Pfizer-BioNTech проти COVID-19 (формула 2023-2024) дозволена для всіх доз, які вводяться особам віком від 6 місяців до 11 років для запобігання COVID-19. Двовалентна вакцина більше не дозволена для використання в Сполучених Штатах. 

Про іспити двовалентної вакцини від Pfizer в Україні нічого не йдеться. На офіційному сайті Державного експертного центру міністерства охорони здоров’я України, де публікують інформацію про дослідження медикаментів, немає жодної згадки про тестування вакцини Pfizer-BioNTech проти COVID-19, а останні дослідження медикаментів для лікування COVID-19 в Україні були ще у 2021 році. 

В Україні дітям від 5 до 11 років роблять щеплення вакциною Comirnaty від Pfizer-BioNTech, про що зазначили в Міністерстві охорони здоров’я України напочатку 2023 року. 

РосЗМІ просувають наратив про біолабораторії в Україні

Озвучена інформація ніканорової — це також підкріплення наративу про начебто біолабораторії на території України та експерименти над населенням. У лютому 2024 року, у якості аргументу, росіяни заявляли про начебто 40 померлих дітей внаслідок третього етапу іспитів нової вакцини Pfizer. 

Випробування вакцини
Росіяни опублікували фейковий матеріал про смертність дітей / скриншот

Пропагандисти використали відео Анни Сахно, яка, зі слів росЗМІ, є співробітницею філіалу фармакологічної компанії в Україні. Жінка на відео розповіла, що дітям вводили експериментальний препарат під виглядом вакцини від грипу, однак про це не знали ні батьки пацієнтів, ні медики. Натомість вона продемонструвала буцімто статистику смертності після іспитів препарату.

Також так звана медикиня наголосила, що все відбувалось зі згоди Міністерства охорони здоров’я України та Володимира Зеленського — вони нібито перебували у тісній співпраці з Pfizer. Її акаунт у TikTok наразі приватний, а відео з відеохостингу YouTube було вилучено за порушення правил спільноти. Знайти оригінальне відео ми змогли лише за допомогою веб-архіву

Фахівці з проєкту StopFake зв’язались з європейським офісом Pfizer, щоб більше дізнатись про Анну Сахно. У відповідь їм повідомили, що у компанії ніхто не працює з цим ім’ям. Тобто, можемо зазначити, що це відео було спеціально поширено з метою дискредитувати українську владу, західні фармкомпанії та вакцинацію взагалі. Відео так званої Анни Сахно коментували виключно проросійські медіа. 
Зазначимо, що в Україні будь-які дослідження медичних препаратів відбуваються виключно зі згоди пацієнта, або законних представників та вони мають бути повністю проінформовані про хід клінічного дослідження.

Випробування медичних препаратів не є злочином, як це намагаються подати росіяни, не є збагаченням компаній, піару тощо. Дізнатись про дослідження, які були затверджені країнами ЄС можна на сайті реєстру клінічних досліджень. Кожне дослідження має свій унікальний ідентифікаційний номер. На офіційному сайті бібліотеки клінічних випробувань можна дізнатись, які експерименти та дослідження в області біотехнологій проводилися у світі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: понад 100 тисяч випадків СЗЧ в Збройних силах України

Лідія Гук Гук Лідія 18:12, 29 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

В ефірі Новини.LIVE адвокат Ростислав Кравець повідомив про кількість випадків самовільного залишення частини в Збройних силах України. За його словами, нібито понад 100 тисяч осіб відправилися у СЗЧ. Однак, це брехня. 

Чому заява Ростислава Кравця про дезертирство в ЗСУ є неправдивою — пояснюємо у матеріалі Бахмут.IN.UA

Хто такий адвокат Ростислав Кравець?

Інформація, яку озвучив Кравець в прямому ефірі, є безпідставною. За його словами, саме ЗМІ поширюють дані про кількість осіб, які самовільно залишили військову частину. Утім конкретних назв медіа він не озвучив. 

Ростислав Кравець / фото з відкритого джерела

Це не вперше, коли адвокат Ростислав Кравець маніпулює фактами. У 2020 році його було занесено в базу центру дослідження ознак злочинів проти національної безпеки України «Миротворець». За інформацією на сайті, Кравець здійснював такі незаконні дії:

  • Маніпулював суспільно значущою інформацією;
  • втручався у діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
  • брав участь в інформаційних спецопераціях рф;
  • допомагав країні-агресорці в діях, спрямовані на дискредитацію державних інститутів України;
  • брав участь в інформаційних операціях рф, що були спрямовані на знищення доказів злочинів країни-агресорки проти України.
Центр «Миротворець» / скриншот

Центр протидії дезінформації (ЦПД) відреагував на поширення фейку. Експерти підкреслюють, що тільки офіційні особи, які мають доступ до відповідної інформації, можуть фахово коментувати питання, пов’язані з діяльністю Збройних Сил України.
Відтак, поширювати такі заяви можуть виключно:

  • пресслужба;
  • представники оперативного командування;
  • спеціально уповноважені особи Міноборони й Генштабу;
  • безпосередньо Міністерство оборони та Генеральний штаб

Сам Кравець часто виступає експертом з питань права в українських медіа, тому його заява набула широкого розголосу. Втім, не тільки в Україні, але й на території рф. Російські медіа використовують слова адвоката для поширення теми масового дезертирства в ЗСУ, яку вони активно роздувають ще з осені минулого року.

Скільки випадків дезертирства в Україні?

Ми не стверджуємо, що випадків дезертирства не існує. Утім, навіть близько не у тій кількості, яку назвав Ростислав Кравець. За оприлюдненою Верховним Судом статистикою, у 2023 році засуджено 1577 особи за самовільне залишення військової частини або місця служби (ст. 407 КК). 

Статистика Верховного Суду / скриншот звіту

Відтак, ЦПД закликає українські медіа відноситись більш відповідально до вибору експертів. Будь-які заяви щодо діяльності Збройних сил України можуть впливати на сприйняття військової ситуації як всередині країни, так і за її межами. 

Непідтверджена інформація про масове самовільне залишення військової частини може спровокувати паніку серед населення та сумніви щодо здатності Збройних сил захищати країну. Наполегливо рекомендуємо не розповсюджувати такі заяви як у мережі, так і усно. Поширюйте лише перевірену інформацію.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:13, 26 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі “Бахмут.IN.UA”.

Хто запустив цей фейк?

Опубліковано допис у Телеграм-каналі “Запорожская АЭС – Росатом”, де зазначено, що українські військові обстрілюють українську енергосистему.

Скриншот / джерело

Сам канал, на перший погляд, схожий на офіційний акаунт “Росатому”, який присвятили новинам тимчасово окупованої ЗАЕС, проте адміністратори скоріш за все є колаборантами або акаунт потрапив до рук росіян. Адже у 2020 році в цьому акаунті було опубліковано фото з написом «Запорожье — это Украина». Тож з початку повномасштабного вторгнення адміністрація Телеграм-каналу змінила свою позицію та почала публікувати антиукраїнські дописи.

Скриншот / джерело

Хоч ЗАЕС фактично підпорядкована “Росатому”, подібних заяв щодо обстрілів енергосистеми українськими військовими немає ані на офіційному каналі “Росатому“, ані  в новинному каналі “Росатому“.

Чим підкріплені звинувачення?

Зазначається, що інформація нібито надійшла з чат-бота каналу очевидно від інших проросійських осіб, що слідкують за публікаціями «Запорожская АЭС – Росатом».  Проте жодного підтвердження написаному не надали: немає ані самого повідомлення у пересланому форматі, ані його скриншоту. Отже, відсутнє першоджерело інформації про обстріли, що вже викликає сумніви в її достовірності.

До того ж у характерній для російських ЗМІ манері вкотре просувають ідею того, що нібито територія України є «окупованою самими українцями» і насправді «належить рф». Однак, звісно, це лише примітивний спосіб наголосити на тому, що Україну треба «звільняти» від української влади.

Як росіяни пояснюють обстріли українськими військовими своєї ж енергосистеми?

Першою «причиною» або «метою» пропагандисти вважають те, що українські військові таким чином прагнуть вигнати цивільний персонал з електростанцій, захопити їх та розмістити там військову техніку. Окрім того, стверджується, що електростанції планується «пилити на металолом». Деталі щодо виду техніки, якою нібито українці обстріляли енергетичні об’єкти, також відсутні.

Другою версією «причини» телеграм-канал висуває те, що Україна нібито планує рано чи пізно здавати Лівобережну частину країни рф, тож після себе має на меті знищити електростанції заздалегідь.

Окрім цього, російські посіпаки звинувачують Україну в застосуванні тактики “спаленої землі”. Таким чином, рф перекладає відповідальність з себе на українську сторону. Хоча саме росія вже протягом двох років повномасштабного вторгнення застосовує цю тактику, знищуючи одне окуповане українське місто за іншим. Особливо активно росіяни використовують цей метод на Донбасі, а саме на Бахмутському напрямку, як повідомляє Суспільне. Дана теза представлена з метою нагадати, що рф не полишає спроби окупувати всю територію України, з метою просувати ідею готовності України до капітуляції.

Висновок

Отже, допис каналу “Запорожская АЭС – Росатом” є фейковим, адже не містить жодних доказів того, що в ньому написано: ані скриншотів, ані першоджерел отриманих ним даних щодо обстрілів української енергосистеми, ані посилань на певні офіційні заяви тим паче. Усе в публікації побудовано на пропаганді окупації України та звинуваченнях української армії.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: понад 100 тисяч випадків СЗЧ в Збройних силах України

В ефірі Новини.LIVE адвокат Ростислав Кравець повідомив про кількість випадків самовільного залишення частини в Збройних силах України. За його словами, нібито понад 100 тисяч осіб […]

18:12, 29.04.2024 Гук Лідія

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі […]

Фейковий сайт президента

Підписав петицію — втратив акаунт: як шахраї грають на почуттях українців

Користувачі WhatsApp отримують інформацію від свого контакту з проханням перейти на сайт президента. Петиція про присвоєння звання Героя України капітану Анатолію Савенко — те, що […]

10:30, 25.04.2024 Гук Лідія

“Путінська” війна, премії від американців: як розпізнати маніпуляції “хороших росіян”

Громадяни російської федерації, що позиціюють себе ліберальною та антивоєнною частиною рф, щосили намагаються створити образ “хороших росіян” — кожен своїми методами. Редакція Бахмут.IN.UA розповість, які […]

Арка Дружби народів Київ

“Квартира у Києві та вологі мрії окупантів”: росЗМІ поширили агітаційне відео

Росіяни поширюють агітаційний відеоролик, у якому військові начебто роздумують над тим, де вони хочуть купити собі квартиру. Один хоче на Печерських пагорбах у Києві, а […]