“В Маріуполі проводили експерименти над дітьми”: вигадка роспропаганди

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 17:15, 17 Квітня 2024

У мережі шириться відео з сенаторкою рф від днр наталією ніканоровою в студії кремлівського радіо комсомольська правда. Колаборантка розповіла “журналістам”, що в окупованому Маріуполі вс рф начебто знайшли документи, які свідчать про експерименти над дітьми та іспити препаратів іноземних фармакологічних компаній. У ході розмови фейкова сенаторка порівнювала Україну з Освенцимом та наголошувала, що начебто Київ повторює дії нацистських лікарів під час Другої світової війни. 

Чому ця інформація є неправдивою та як росіяни просувають наратив про пагубність клінічних досліджень в Україні, розповідає журналіст видання Данило Вінниченко. 

Фармкомпанія Pfizer / фото Reuters Дадо Рувіч
Фармкомпанія Pfizer / фото Reuters Дадо Рувіч

Україна не проводить секретних досліджень препаратів на дітях

Інформацію та тези, яку озвучує ніканорова є неправдивими. Насамперед, вона намагається маніпулювати темою дітей та вигадками про знущання з боку України. Теза про начебто експерименти ліків іноземних фармкомпаній над дітьми від 0 до 11 років у Маріуполі також не відповідає дійсності. За даними бібліотеки клінічних випробувань, немає жодних даних про випробування над дітьми на території Донецької області за всі часи. 

Достовірну інформацію про експерименти заборонених препаратів в США в Україні ми не знайшли. Нам вдалось дізнатись, яку нову вакцину від COVID-19 для дітей впровадили у США. У вересні 2023 року Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США внесло зміни в дозвіл на екстрене використання двовалентної вакцини Pfizer-BioNTech проти COVID-19, щоб включити формулу 2023-2024. Вона якраз розрахована для дітей від 6 місяців до 11 років.

Вакцина Pfizer-BioNTech проти COVID-19 (формула 2023-2024) містить моновалентний (одноразовий) компонент, який відповідає варіанту Omicron XBB.1.5 SARS-CoV-2. Вакцина Pfizer-BioNTech проти COVID-19 (формула 2023-2024) дозволена для всіх доз, які вводяться особам віком від 6 місяців до 11 років для запобігання COVID-19. Двовалентна вакцина більше не дозволена для використання в Сполучених Штатах. 

Про іспити двовалентної вакцини від Pfizer в Україні нічого не йдеться. На офіційному сайті Державного експертного центру міністерства охорони здоров’я України, де публікують інформацію про дослідження медикаментів, немає жодної згадки про тестування вакцини Pfizer-BioNTech проти COVID-19, а останні дослідження медикаментів для лікування COVID-19 в Україні були ще у 2021 році. 

В Україні дітям від 5 до 11 років роблять щеплення вакциною Comirnaty від Pfizer-BioNTech, про що зазначили в Міністерстві охорони здоров’я України напочатку 2023 року. 

РосЗМІ просувають наратив про біолабораторії в Україні

Озвучена інформація ніканорової — це також підкріплення наративу про начебто біолабораторії на території України та експерименти над населенням. У лютому 2024 року, у якості аргументу, росіяни заявляли про начебто 40 померлих дітей внаслідок третього етапу іспитів нової вакцини Pfizer. 

Випробування вакцини
Росіяни опублікували фейковий матеріал про смертність дітей / скриншот

Пропагандисти використали відео Анни Сахно, яка, зі слів росЗМІ, є співробітницею філіалу фармакологічної компанії в Україні. Жінка на відео розповіла, що дітям вводили експериментальний препарат під виглядом вакцини від грипу, однак про це не знали ні батьки пацієнтів, ні медики. Натомість вона продемонструвала буцімто статистику смертності після іспитів препарату.

Також так звана медикиня наголосила, що все відбувалось зі згоди Міністерства охорони здоров’я України та Володимира Зеленського — вони нібито перебували у тісній співпраці з Pfizer. Її акаунт у TikTok наразі приватний, а відео з відеохостингу YouTube було вилучено за порушення правил спільноти. Знайти оригінальне відео ми змогли лише за допомогою веб-архіву

Фахівці з проєкту StopFake зв’язались з європейським офісом Pfizer, щоб більше дізнатись про Анну Сахно. У відповідь їм повідомили, що у компанії ніхто не працює з цим ім’ям. Тобто, можемо зазначити, що це відео було спеціально поширено з метою дискредитувати українську владу, західні фармкомпанії та вакцинацію взагалі. Відео так званої Анни Сахно коментували виключно проросійські медіа. 
Зазначимо, що в Україні будь-які дослідження медичних препаратів відбуваються виключно зі згоди пацієнта, або законних представників та вони мають бути повністю проінформовані про хід клінічного дослідження.

Випробування медичних препаратів не є злочином, як це намагаються подати росіяни, не є збагаченням компаній, піару тощо. Дізнатись про дослідження, які були затверджені країнами ЄС можна на сайті реєстру клінічних досліджень. Кожне дослідження має свій унікальний ідентифікаційний номер. На офіційному сайті бібліотеки клінічних випробувань можна дізнатись, які експерименти та дослідження в області біотехнологій проводилися у світі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Каховську ГЕС продадуть Польщі

Лідія Гук Гук Лідія 16:00, 20 Травня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Посилаючись на допис в Telegram-каналі голови Фонду держмайна України (ФДМУ) Віталія Коваля, російські пропагандистські канали стверджують, що Україна нібито планує продати Каховську ГЕС Польщі в межах плану Великої приватизації на 2024 рік.

Україна не продає гідроелектростанцію Польщі. Слова Віталія Коваля було перекручено та використано для поширення фейку. Про що мова в дописі Коваля насправді та навіщо рф маніпулює фактами — розповідаємо на Бахмут IN.UA.

Велика приватизація: продаж об’єктів

11 травня на своєму робочому Telegram-каналі голова Фонду держмайна Віталій Коваль повідомив про зустріч із заступником міністра Міністерства державних активів Польщі Яциком Доркмінським. Відтак Коваль розповів про основні напрями діяльності ФДМУ та Велику приватизацію, яка розпочинається влітку 2024 року.

Допис в Telegram-каналі голови Фонду держмайна України Віталія Коваля / скриншот

Про план Великої приватизації було оголошено 14 березня 2023 року з метою залучення іноземних інвестицій, створення нових робочих місць та додаткові кошти для Сил оборони України. З переліком об’єктів, що доступні для продажу, можна ознайомитись на сайті ФДМУ. Зазначається, що оновлений список Уряд затвердить в травні цього року.

У згаданому дописі Віталія Коваля нічого не вказано про продаж Каховської ГЕС. Також ми не знайшли цю гідроелектростанцію в переліку об’єктів, що виставлені на продаж. За словами голови ФДМУ, Польща розглядає купівлю приватних одиниць в галузі харчової промисловості, а саме комбінати хлібопродуктів. Ці об’єкти польська делегація відвідає в майбутньому.

Неправда також те, що вслід за Каховською ГЕС, яка знищена рф, Україна нібито може продати й Запорізьку АЕС, що знаходиться на тимчасово окупованій території.

Росмедіа навмисно неправильно трактує слова офіційних осіб та поширює фейки. Брехлива інформація щодо продажу української гідроелектростанції Польщі створена для поширення посилення недовіри до влади, яка нібито намагається збагатитись коштом  держави. Ця неправдива новина також має за мету змінити думку соціуму, змусивши сприймати Польщу як ворога.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: поліція у Києві затримала ветеранку Другої світової війни

Лідія Гук Гук Лідія 16:04, 17 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Росмедіа поширюють інформацію, що 9 травня у київському Парку вічної слави поліція зупинила, а згодом склала протокол на Савченко Галину Петрівну, яка нібито є ветеранкою Другої світової війни. Насправді жінка не є ветеранкою, а протокол склали за носіння радянської символіки.

Хто ця жінка та як росія використовує цю подію для маніпуляцій, — пояснюємо у матеріалі Бахмут IN.UA

9 травня у Києві: що сталося

Покласти квіти до Парку вічної слави пенсіонерка прийшла із забороненою радянською символікою: у формі армії срср, головному уборі із зображенням серпа і молота та нагрудних відзнаках. Саме через це поліція зупинила жінку.

На відео вона представляється, як лейтенант Савченко Галина Петрівна, учасницею організації «Союз радянських офіцерів». З 2018 року пенсіонерка занесена до бази Центру досліджень ознак злочинів «Миротворець» за антиукраїнську пропаганду та участь в антидержавних акціях. 

База центру досліджень ознак злочинів «Миротворець» / скриншот

Савченко кожного року одягає радянську символіку та “святкує день побєди” в Києві, за що неодноразово була затримана поліцейськими. Також пенсіонерка ділилася світлинами парадів 9 травня з інших років.

Савченко Галина Петрівна на акціях / колаж

На фотографіях можна побачити ті самі медалі, що на недавно опублікованому відео. За словами савченко — відзнаки ювілейні, а сама форма належала її матері. Втім, деякі нагрудники не є медалями, а радше сувенірами на честь народження сталіна. 

Колаж Бахмут IN.UA

Савченко також збрехала і про свій статус ветеранки: жінка народилась приблизно в 1949-1950 рр., який точно з цих років поки невідомо. Втім однозначно, що після завершення Другої світової війни у 1945 році. 

Пенсіонерка у забороненій радянській символіці  на “день побєди” 9 травня грає на руку кремля, адже дає простір для роспропаганди на тему нацизму. Це щорічні вистави з метою поширення думки, що українці не тільки не поважають пам’ять про перемогу над нацизмом, але й не визнають внеску тих, хто воював.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Каховську ГЕС продадуть Польщі

Посилаючись на допис в Telegram-каналі голови Фонду держмайна України (ФДМУ) Віталія Коваля, російські пропагандистські канали стверджують, що Україна нібито планує продати Каховську ГЕС Польщі в […]

16:00, 20.05.2024 Гук Лідія

Маніпуляція: поліція у Києві затримала ветеранку Другої світової війни

Росмедіа поширюють інформацію, що 9 травня у київському Парку вічної слави поліція зупинила, а згодом склала протокол на Савченко Галину Петрівну, яка нібито є ветеранкою […]

16:04, 17.05.2024 Гук Лідія

Пропаганда: “Вантаж їх!”. Росіяни зняли ролик про ТЦК українською

Мережею шириться пропагандистський відеоролик про мобілізацію агітаційного характеру, нібито знятий в Україні. В мережі опублікували ролик, знятий росіянами, які кажуть, що це “соціальний ролик” українського […]

Фейк: в Україні чоловіки призовного віку можуть зняти лише 100 гривень через банкомат

На російських Telegram-каналах поширюється інформація, що тепер для чоловіків призовного віку існує ліміт у розмірі 100 гривень на день при знятті готівки в українських банкоматах.  […]

15:30, 15.05.2024 Гук Лідія

Знайомтесь, діпфейк: у чому небезпека та як розпізнати брехню

На сьогодні технологія діпфейк є доволі відомою: тримаючи у руках смартфон, можна створити як жартівливе відео, в якому “Анджеліна Джолі” вітає друга з Днем народження, […]