“В Маріуполі проводили експерименти над дітьми”: вигадка роспропаганди

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 17:15, 17 Квітня 2024

У мережі шириться відео з сенаторкою рф від днр наталією ніканоровою в студії кремлівського радіо комсомольська правда. Колаборантка розповіла “журналістам”, що в окупованому Маріуполі вс рф начебто знайшли документи, які свідчать про експерименти над дітьми та іспити препаратів іноземних фармакологічних компаній. У ході розмови фейкова сенаторка порівнювала Україну з Освенцимом та наголошувала, що начебто Київ повторює дії нацистських лікарів під час Другої світової війни. 

Чому ця інформація є неправдивою та як росіяни просувають наратив про пагубність клінічних досліджень в Україні, розповідає журналіст видання Данило Вінниченко. 

Фармкомпанія Pfizer / фото Reuters Дадо Рувіч
Фармкомпанія Pfizer / фото Reuters Дадо Рувіч

Україна не проводить секретних досліджень препаратів на дітях

Інформацію та тези, яку озвучує ніканорова є неправдивими. Насамперед, вона намагається маніпулювати темою дітей та вигадками про знущання з боку України. Теза про начебто експерименти ліків іноземних фармкомпаній над дітьми від 0 до 11 років у Маріуполі також не відповідає дійсності. За даними бібліотеки клінічних випробувань, немає жодних даних про випробування над дітьми на території Донецької області за всі часи. 

Достовірну інформацію про експерименти заборонених препаратів в США в Україні ми не знайшли. Нам вдалось дізнатись, яку нову вакцину від COVID-19 для дітей впровадили у США. У вересні 2023 року Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США внесло зміни в дозвіл на екстрене використання двовалентної вакцини Pfizer-BioNTech проти COVID-19, щоб включити формулу 2023-2024. Вона якраз розрахована для дітей від 6 місяців до 11 років.

Вакцина Pfizer-BioNTech проти COVID-19 (формула 2023-2024) містить моновалентний (одноразовий) компонент, який відповідає варіанту Omicron XBB.1.5 SARS-CoV-2. Вакцина Pfizer-BioNTech проти COVID-19 (формула 2023-2024) дозволена для всіх доз, які вводяться особам віком від 6 місяців до 11 років для запобігання COVID-19. Двовалентна вакцина більше не дозволена для використання в Сполучених Штатах. 

Про іспити двовалентної вакцини від Pfizer в Україні нічого не йдеться. На офіційному сайті Державного експертного центру міністерства охорони здоров’я України, де публікують інформацію про дослідження медикаментів, немає жодної згадки про тестування вакцини Pfizer-BioNTech проти COVID-19, а останні дослідження медикаментів для лікування COVID-19 в Україні були ще у 2021 році. 

В Україні дітям від 5 до 11 років роблять щеплення вакциною Comirnaty від Pfizer-BioNTech, про що зазначили в Міністерстві охорони здоров’я України напочатку 2023 року. 

РосЗМІ просувають наратив про біолабораторії в Україні

Озвучена інформація ніканорової — це також підкріплення наративу про начебто біолабораторії на території України та експерименти над населенням. У лютому 2024 року, у якості аргументу, росіяни заявляли про начебто 40 померлих дітей внаслідок третього етапу іспитів нової вакцини Pfizer. 

Випробування вакцини
Росіяни опублікували фейковий матеріал про смертність дітей / скриншот

Пропагандисти використали відео Анни Сахно, яка, зі слів росЗМІ, є співробітницею філіалу фармакологічної компанії в Україні. Жінка на відео розповіла, що дітям вводили експериментальний препарат під виглядом вакцини від грипу, однак про це не знали ні батьки пацієнтів, ні медики. Натомість вона продемонструвала буцімто статистику смертності після іспитів препарату.

Також так звана медикиня наголосила, що все відбувалось зі згоди Міністерства охорони здоров’я України та Володимира Зеленського — вони нібито перебували у тісній співпраці з Pfizer. Її акаунт у TikTok наразі приватний, а відео з відеохостингу YouTube було вилучено за порушення правил спільноти. Знайти оригінальне відео ми змогли лише за допомогою веб-архіву

Фахівці з проєкту StopFake зв’язались з європейським офісом Pfizer, щоб більше дізнатись про Анну Сахно. У відповідь їм повідомили, що у компанії ніхто не працює з цим ім’ям. Тобто, можемо зазначити, що це відео було спеціально поширено з метою дискредитувати українську владу, західні фармкомпанії та вакцинацію взагалі. Відео так званої Анни Сахно коментували виключно проросійські медіа. 
Зазначимо, що в Україні будь-які дослідження медичних препаратів відбуваються виключно зі згоди пацієнта, або законних представників та вони мають бути повністю проінформовані про хід клінічного дослідження.

Випробування медичних препаратів не є злочином, як це намагаються подати росіяни, не є збагаченням компаній, піару тощо. Дізнатись про дослідження, які були затверджені країнами ЄС можна на сайті реєстру клінічних досліджень. Кожне дослідження має свій унікальний ідентифікаційний номер. На офіційному сайті бібліотеки клінічних випробувань можна дізнатись, які експерименти та дослідження в області біотехнологій проводилися у світі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Валентина Твердохліб 12:55, 20 Березня 2025
кордони
Пункт пропуску на Донеччині / фото Донбас SOS

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези вони використовують фото паспорта проросійського журналіста Ендрю Рота, де є відмітки про перетин пунктів пропуску між Україною й окупованими територіями.

Чому ці заяви є маніпулятивними і чи насправді були визнані кордони “днр” і “лнр”, розповідає Бахмут IN.UA.

Пункти пропуску між Україною і “днр”/”лнр”

Російські пропагандисти поширюють у мережі новий фейк. Нібито, ще 10 років тому, у 2015 році, Україна офіційно визнала кордони “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези пропагандисти публікують фото з паспорта журналіста Ендрю Рота — московського кореспондента газети The Guardian, який продовжує працювати в рф.

Ендрю Рот на сайті видання The Guardian / скриншот

Під час війни в Україні Ендрю Рот їздив на тимчасово окуповані території. У паспорті медійника українські прикордонники робили відмітки про перетин пунктів пропуску. Ці відмітки росіяни тепер використовують для пропаганди. Вони, нібито, підтверджують те, що Україна офіційно визнавала кордони “днр” і “лнр”.

Фейк, який поширює рф / скриншот із росджерел

Такі заяви є маніпуляцією. Насправді ж у січні 2015 року Україна ввела режим пропусків з “днр” і “лнр”. Наказ “Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей” було видано 22 січня 2015 року.

Пункти в’їзду-виїзду були облаштовані для безпеки цивільних, яким було необхідно потрапити на тимчасово непідконтрольні території України. Отримавши пропуск, люди могли відносно безпечно і законно перетинати лінію розмежування. Перетинати пункти пропуску можна було лише за наявності пропуску. Отримати його можна було, звернувшись до координаційних центрів при Міністерстві закордонних справ. Працював такий центр і в Бахмуті.

15555519 1773055526292817 1172848260 o
Черги на КПП / фото Бахмут IN.UA

Відмітки в паспортах робилися для контролю міграції населення між окупованими територіями та територіями, що контролюються Україною. Таким чином прикордонники могли контролювати процес переміщення людей і зменшити можливість просочення диверсантів.

Однак, це аж ніяк не означало того, що Україна визнала законність “днр” і “лнр”. У відмітках не було жодних вказівок, що це чи територія рф, чи територія квазіреспублік. У паспортах лише вказувались місця перетину лінії розмежування.

Поширюючи цей фейк, росіяни доносять до людей тези про те, що оборона України, нібито, є марною. Такі заяви підіграють на користь окупантів і є частиною їхньої інформаційної війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 5 Січня 2025
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу США, як 51-й штат. Про підтримку українською діаспорою цієї пропозиції начебто свідчать результати виборів президента США.

Фейковий допис про українську діаспору в Торонто / скриншот

Українська діаспора в Торонто: російський фейк

18 грудня новообраний президент Сполучених Штатів запропонував перетворити Канаду на частину США, назвавши це «чудовою ідеєю». «Ніхто не може відповісти, чому ми субсидуємо Канаду на суму понад 100 000 000 доларів на рік? Не має сенсу! Багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51-м штатом. Вони б значно заощадили на податках і військовій охороні. Я думаю, що це чудова ідея. 51-й штат!!!» — Трамп написав у своїй соцмережі TruthSocial.

Допис Дональда Трампа у TruthSocial / скриншот

Однак інформація про те, що українська діаспора у Торонто підтримала цю пропозицію — фейк. У жодному офіційному канадському чи міжнародному медіа немає даних, які б підтверджували проведення такого опитування. Опитування на тему “чи повинна Канада приєднатися до США?” є політично чутливим і навряд чи могло бути ініційоване будь-якою офіційною установою. Якби все ж воно відбулось, про це була б згадка у відомих канадських медіа, як-от CBC, The Globe and Mail або Toronto Star.

Цю нібито новину поширюють виключно пропагандистські Telegram-канали, форуми та російські ЗМІ. У своїх дописах вони посилаються нібито на портал “UA in Toronto”, не додаючи жодного посилання для підтвердження. Редакція “Бахмут.IN.UA” переглянула сторінки у соцмережах та сайт української діаспори в Торонто. Немає жодного допису про те, що більшість українців в Канаді підтримують ідею перетворення Канади в 51-й штат США.

Українська діаспора в Канаді має багаторічну історію і добре інтегрувалася в канадське суспільство. Незадоволеність допомогою чи престижем Канади в контексті конкуренції зі США є штучним стереотипом, який створює негативний образ українців. Такі заяви є частиною інформаційної війни, що спрямовані на розпалювання напруги між діаспорою та канадським урядом, а також на створення образу “невдячних мігрантів”. Канада активно підтримує Україну в умовах війни, і більшість представників діаспори цінують це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

кордони

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї […]

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]

14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok

Гортаючи популярну соцмережу TikTok, користувачі можуть наткнутися на акаунти, які розповідають про “довгоочікувані законопроєкти”, завдяки яким різні верстви населення України отримуватимуть матеріальну допомогу від держави. […]