18 серпня 2024 року окупаційні війська атакували Покровський, Бахмутський та Волноваський райони. Четверо громадян загинули, ще четверо отримали поранення.
Ворог з артилерії обстріляв Мирноград, влучивши по приватному сектору. Від боєприпасу загинула 83-річна пенсіонерка, а жінка 56 років дістала мінно-вибухову травму.
Крім того, російська армія з дрона скинула вибуховий пристрій на одну з вулиць у Мирнограді, по якій у той час йшов 41-річний місцевий житель. У нього діагностували осколкові поранення й перелом шийного відділу хребта.
Через деякий час росіяни повторили атаку на населений пункт, внаслідок чого загинув 44-річний водій, котрий перебував за кермом автомобіля. Попередньо, ворог використав “ФАБ-500”.
Які ще міста опинились під прицілом
Окрім цього, війська рф завдали удару по Торецьку. Російський снаряд поцілив по будинку, де мешкала подружня пара. Травми, несумісні з життям, отримала жінка 67 років, а її 64-річний чоловік зазнав поранень. Він перебуває у важкому стані.
Також під приціл російської армії потрапило селище Розлив, що у Волноваському районі. Там на подвір’ї домогосподарства смертельно поранили 25-річного жителя, ще один 23-річний цивільний дістав тілесні ушкодження.
Проросійські Telegram-канали поширюютьінформацію, що Зеленський нібито порушив конституцію Італії, оскільки під час атаки на Курську область, Україна, мовляв, без дозволу використала італійську зброю. Саме така стаття за словами пропагандистів буцімто опублікована в медіа IL Fatto Quotidiano.
Однак, це фейк. lL Fatto Quotidiano не публікувало такої інформації, а Україна не використовувала італійську зброю на території росії.
Українські війська в Курську: фейк від рф
6 серпня Міністерстві оборони росії заявили про нібито атаку кордону Збройними силами України та початок боїв у Курській області. Пізніше, 12 серпня, Володимир Зеленський підтвердив присутність української армії на території рф. Серед вказаних доручень президент зобов’язав Міністерство оборони та дипломатів представити перелік необхідних дій з української сторони для отримання дозволів від партнерів на використання далекобійної зброї. 11 серпня, менше ніж за тиждень після інформації про прорив кордону, пропагандистські Telegram-канали поширили нібито скриншот статті італійського медіа IL Fatto Quotidiano підписавши:
“У матеріалі йдеться про те, що київський режим використав італійську зброю при вторгненні в Курську область без дозволу парламенту країни. Тим самим Зеленський перетнув усі червоні лінії й фактично втягнув Рим у прямий військовий конфлікт із Москвою. “Уряд кидає Італію в ситуацію максимальної небезпеки й ставить під загрозу сам світ у всьому світі”, — попереджає видання.”“
На сайті IL Fatto Quotidiano існує стаття під заголовком “Ucraina in Russia, Italia fuori dalla Costituzione” (Україна в Росії, Італія поза Конституцією). Однак, це єдиний правдивий збіг. Підзаголовок, що на картинці, це — вигадка та фотошоп, а основна частина матеріалу не містить інформації про нібито незаконне використання Україною зброї Італії під час атаки на Курську область.
Кількома місяцями раніше, у матеріалі Times повідомлялось, що разом з Великою Британією і Францією, Італія надала Україні крилаті ракети Storm Shadow. Загалом з моменту повномасштабного вторгнення Італія схвалила вісім пакетів підтримки уряду президента Володимира Зеленського. Відомо, що в рамках дев’ятої постачі допомоги, Італія надасть інструмент протиповітряної оборони SAMP/T. Крім цього, уряд Італії досі ніколи не оприлюднював точний список зброї, яку він відправив до України, однак наголошує, що надіслані військові засоби призначені для використання лише на території України.
Інформація, що Україна нібито порушила договір з Італією та без відповідного дозволу використала зброю в Курській області, не містить жодного доказу. Натомість кілька днів тому, Міністр оборони Італії Гвідо Крозетто заявив, що італійська зброя не використовувалася Україною на території рф, а надане озброєння може бути використане лише в обороні, без можливості застосування для нападу.
Пропагандисти продовжують намагатися створити для України образ нібито країни-порушниці. Так вони прагнуть дискредитувати українське керівництво та створити враження, що Україна, мовляв, не дотримується міжнародних зобов’язань. Однак український уряд чітко виконує всі умови використання зброї, відповідно до міжнародного права та угод, підписаних з партнерами.
“Додаткової допомоги не очікую. Розраховую на себе”, — каже бахмутянка Ганна, яка наразі проживає у Слов’янську. Опалювальний сезон цьогоріч, як й минулі, буде непростим. На прифронтових територіях, де теплопостачання залежить від щільності російських обстрілів, до холодів готуються завчасно. Слов’янськ — не виняток. Не встиг тут завершитися опалювальний сезон весною 2024, як комунальники розпочали підготовку до наступного.
Як місцева влада допомагатиме пережити зиму 2024/25 років мешканцям прифронтових територій — розглянули на прикладі Слов’янської громади, поспілкувалися з владою та мешканцями міста.
Нова грошова допомога для жителів Донецької області на зиму
У кінці липня 2024 року Мінреінтеграції повідомило, що на опалювальний сезон для прифронтових громад партнери виділили 55 мільйонів доларів США — це понад 2 мільярди гривень. Зазвичай опалювальний сезон в Україні починається у жовтні, однак це залежить й від погодних умов, а для прифронтових територій ще додається факт постійних обстрілів.
Відтак, жителям прифронтових громад надаватимуть:
побутове паливо: в натуральній формі або у грошовому еквіваленті;
допомога в оплаті комунальних послуг.
В уряді зазначили, що програма також передбачає підтримку місць тимчасового перебування для переселенців: ремонт, теплоізоляцію, закупівлю бойлерів, генераторів тощо. На це буде спрямовано близько 5 мільйонів доларів США, тобто понад 204 мільйони гривень.
Водночас, що стосується Донеччини, то від Донецької ОВА наразі публічно не коментують, як готуються до опалювального сезону та які програми підтримки для людей планують. У кінці липня представниця ОВА повідомила, що готується брифінг Лариси Гусєвої, директорки департаменту житлово-комунального господарства Донецької ОВА, однак наразі його не провели.
Як готуються до зими у Слов’янську та з якими проблемами зустрічаються
Ганна — бахмутянка, яка зараз проживає у місті Слов’янськ. Жінка каже, що місті вже проводять ремонтні роботи опалювальної системи, ремонти дахів. Водночас у коментарі вона додає, що додаткової допомоги від місцевої влади чи благодійників не очікує, а розраховує на себе.
“Минулого року централізоване опалення розпочали давати у листопаді. Потім у квартирі було нормально. Знаю, що люди у приватних будинках отримували дрова. У місті працювали безкоштовні їдальні у деяких школах, де годували гарячою їжею 1 раз на день 5 днів на тиждень”, — каже Ганна.
Денис Бігунов, також місцевий житель Слов’янська та громадський діяч, до опалювального сезону готується самостійно. Він живе у приватному секторі, тож планує використовувати для обігріву сонячні батареї. Також купив електричну пилу, щоб розпилювати на дрова свої дерева за потреби.
Чоловік додає, що цьогоріч підготовка до військового сезону триває у штатному режимі, цим займається військова адміністрація. Для людей, які вирішили евакуюватися з міста, постала інша проблема — борги за комунальні послуги. Й хоча, фактично, людина може не проживати у своїй квартирі, їй і надалі нараховуватимуть рахунок за теплопостачання. Така проблема не поодинока, пояснює чоловік — мешканці багатоквартирних будинків у місті стикаються з цим повсякчас.
“До мене нещодавно зверталася пенсіонерка, якій заблокували картку за несплату по тепломережі. Вона пішла до компанії тепломережі, їй сказали сплатити борги, а після цього все підключать. Але вона не може оплатити, бо всі її гроші на картці, яка заблокована. Це реальний випадок, який мені особисто телефонували. Тому от ситуація”, — каже місцевий мешканець.
Він додає, що мешканці приватного сектору розраховують на відносно легку зиму, адже газ та світло у людей є, тож все функціонує. Важче жителям багатоповерхівок через нарахування боргів за житлово-комунальні послуги, тому деякі містяни, аби уникнути цього, почали здавати квартири в оренду. Денис має інші клопоти, адже планує обігрівати оселю за допомогою сонячних панелей.
“Я зараз встановлюю інвертор, замовив в Китаї. Також планую придбати сонячні панелі ще додатково. Інвертор зараз подешевше можна купити, та й панелі сонячні трохи подешевшали. Думаю й над тим, щоб встановити камін або зробити твердопаливне опалення — це на крайній випадок. У своєму дворі я продивився всі дерева, які можна про всяк випадок спиляти та заготовити на дрова. Спеціально для цього купив електропилу. Оце в принципі й все”, — ділиться деталями підготовки до зими співрозмовник.
Денис також говорить, що третина сусідів самостійно готується до опалювального сезону, і якщо ще не купують генератори чи інвертори — то вже задумуються над цим. Минула зима 2023-2024 року для міста пройшла без важких випробувань, згадує чоловік, тож люди сподіваються, що так буде й цього року.
Що кажуть у військовій адміністрації?
Слов’янська міська військова адміністрація повідомила нам, що після завершення опалювального сезону у березні 2024 року комунальники почали підготовку до наступної зими.
Зокрема, вже відновили вікна та покрівлю в 72 багатоквартирних житлових будинках. За кошти місцевого бюджету також провели відновлювальні роботи у трьох багатоповерхівках, які були сильно пошкоджені. Наразі продовжують роботи з капремонту покрівель у ще 12 багатоповерхівках.
Також у підготовці до зими допомагають й благодійні фонди. Один з них, “Аваліст”, відремонтував два дахи гуртожитків, які постраждали через російські обстріли.
У самому Слов’янську все працює у штатному режимі: комунальні послуги людям надають, працюють кафе, лікарні та банки. Саме тому коштів на закупівлю палива для видачі населенню не виділяли, пояснюють у Слов’янській міській військовій адміністрації.
Водночас люди, які належати до соціально-незахищених категорій та у будинках яких немає газу, можуть отримати субсидію на тверде паливо.
Субсидія на тверде паливо 2024: як отримати
Отримати субсидію на тверде паливо можуть люди, які використовують для опалення тверде паливо або балонний газ, для цього ви можете звернутися до:
Пенсійного фонду;
місцевого ЦНАПу;
безпосередньо до виконавчої влади вашого села/міста.
З собою потрібно мати заяву про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, а також довідку, яка підтверджує наявність вас пічного опалення або кухонного вогнища на твердому паливі.
Зазвичай розгляд заяви займає 10 робочих днів.
Пункти Незламності у Слов’янську, їдальні та одяг
Найбільш незахищеним верствам населення допомагають:
Данська Рада у справах біженців;
Угорська Рада у справах біженців;
ГО “Право на Захист”.
Благодійна організація “Кора Україна” передала для місцевої ВЦА безкоштовні дрова на опалювальний сезон для незахищених верств населення на 2024/2025 рік. Йдеться про 5 200 м3 деревини. Комунальники розпилюють деревину на дрова та розвозять людям по мікрорайонах міста.
Серед благодійних фондів, які допомагають місту є наступні:
“Солідар. Свіс”;
“Аваліст”;
“Карітас”.
Крім деревини та грошової допомоги від БФ на території громади планують відновити роботу 18 пунктів Незламності, їх відкриють з початком опалювального сезону. Тоді ж почне свою роботу і бригада соціального патрулювання. Усі пункти Незламності забезпечені паливом та генераторами.
З жовтня також відновлять роботу п’ять соціальних їдалень, де можуть безоплатно харчуватися малозахищені верстви населення. Крім того, люди можуть отримати одяг або взяти у пункті роздачі.
Примітка. Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
“Укрзалізниця” запускає новий потяг №9/10, який курсуватиме щодня з Києва до Будапешта. Він стане 20 міжнародним потягом “Укрзалізниця”. Про це повідомили представники компанії “Укрзалізниця” в […]
Громадська організація Metta, NGO відкрила реєстрацію для демобілізованих військових, які бажають безплатно відпочити в горах взимку. Його планують провести у спеціальному таборі з 5 по […]
Вже у наступну суботу, 30 листопада, в Києві запустять відкриту ковзанку Ice & Lights. Вона буде безплатною для дітей до трьох років. Про це повідомили […]
2025 рік обіцяє багато прем’єр, які здатні зібрати мільйони глядачів у кінотеатрах. Серед них фільми із захопливих трилогій, продовження вже відомих частин кіновсесвітів та навіть […]
Російського пропагандиста та продюсера russia today Магомеда Бучаєва ліквідували біля Часів Яру. Про це повідомляють росЗМІ з посиланням на RT. Часів Яр, Магомед Бучаєв Продюсер […]