У Катарі Україна та рф провела переговори: що було насправді

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 14:00, 12 Червня 2024
Україна та рф не проводили прямих перемовин у Катарі / колаж Bahmut.IN.UA

24 квітня 2024 року марія львова-белова, російська уповноважена з прав дитини, повідомила, що в катарському місті Доха відбулись прямі перемовини між рф та Україною щодо обміну дітей. Російська чиновниця заявила про те, що в списках зафіксовано лише 29 українських дітей, над поверненням яких будуть працювати росіяни, а в Україні та в ЄС начебто загалом перебувають 19 дітей. Львова-белова зауважила, що ці цифри є начебто підтвердженням того, що немає тисяч депортованих росією.

Чому ці цифри є маніпуляцією та що відбувалось насправді, роз’яснює журналіст видання “Бахмут IN.UA” Данило Вінниченко. 

Українські діти, яких вдалось повернути з росії / фото Telegram Андрій Єрмак

Катар взяв участь в обміні дітей

Те, що озвучила львова-белова, є неправдою. Український омбудсман Дмитро Лубінець наприкінці квітня 2024 року дійсно зустрічався з катарськими дипломатами щодо обміну та перебуванні дітей у країні. Однак він зазначив, що прямих перемовин між росією та Україною не було, а все відбувалось за посередництвом безпосередньо Катару.

У своєму дописі російська уповноважена з прав дитини не продемонструвала та не зазначила, з ким саме з української сторони відбувались перемовини. Під час свого брифінгу львова-белова намагалась звинуватити Україну та західних партнерів у тому, що вони начебто перебільшують кількість викрадених дітей з метою дискредитувати рф.

Російська уповноважена з прав дитини дезінформує про перемовини / скриншот

Українська сторона у Катарі передала список з 561 іменами українських дітей, яких незаконно вивезли з ТОТ до рф, про що зазначив омбудсман у своєму дописі в Telegram-каналі. 

“Обговорили питання повернення так званих “статусних” дітей: дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування. Ми наголосили, що юридично між біологічними батьками й офіційними всиновлювачами чи піклувальниками немає різниці. Тому РФ зобов’язана повертати дітей, незалежно від їхнього статусу. Також Катар погодився прийняти перший список дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування і пропрацьовувати питання щодо їхнього повернення в Україну. Зазначу, що за нашими даними таких дітей може бути понад 3600”, — пише Лубінець у Telegram. 

Зауважимо, що 17 березня 2023 року Палата попереднього провадження II Міжнародного кримінального суду видала ордер на арешт володимира путіна та марії львової-белової у контексті ситуації в Україні. Обидва несуть відповідальність за вчинення воєнних злочинів проти України, зокрема за викрадення дітей з окупованих територій та вивезення їх на територію рф (згідно зі статтями 8(2) (a) (vii) та 8(2) (b) (viii) Римського статуту).

Скільки українських дітей в росії

Наразі немає чіткої цифри, скільки українських громадян, зокрема дітей, було вивезено з України на територію рф. На міжнародній конференції “Свобода або страх” у грудні 2023 року Дмитро Лубінець заявив, що у полоні рф перебуває близько 28 тисяч цивільних громадян. Омбудсман офіційно підтвердив викрадення 19 540 дітей. 

“Наразі є цифра у понад 19540 офіційно підтверджених депортованих українських дітей. Якщо ми будемо повертати одну дитину кожного дня, то нам треба 55 років. І це на тлі того, що рф кожного дня продовжує депортувати все нові й нові групи українських дітей з території нашої держави”, — заявив Лубінець на конференції “Свобода або страх”. 

Навіть попри заяви рф в Катарі про “відсутність” тисяч депортованих хлопчиків та дівчат, львова-белова заявляла про викрадення дітей з України: понад 700 тисяч українських дітей з батьками та родичами були нібито переміщені на територію росії. 

Наразі Україні  вдалось повернути 517 дітей, 2828 дорослих, серед яких лише 150 цивільних, про це розповів Лубінець після зустрічі у січні 2024 року у Давосі. 20 лютого 2024 глава Офісу президента Андрій Єрмак повідомив про повернення 11 дітей з окупованих територій.

24 лютого 2024 року Мінреінтеграції повідомили про повернення двох дівчат-підлітків з окупованої Луганщини. 11 березня 2024 року Олександр Прокудін, голова Херсонської ОВА повідомив про повернення родин з 5 дітьми. 14 травня очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін заявив про повернення 6 дітей на підконтрольну Україні територію.

Повернення викрадених дітей є однією з пріоритетних завдань України на сьогодні / фото Telegram Дмитро Лубінець

Хто займається поверненням українських дітей

Наразі поверненням українських дітей займається в першу чергу український уряд: напряму та через посередництво інших країн. Серед міжнародних організацій допомагає Дитячий фонд ООН (UNICEF), в Україні є також організація Save Ukraine, засновником якої є колишній Уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба та гуманітарна програма Bring Kids Back UA, яка була створена за ініціативою Володимира Зеленського. 

План дій Bring Kids Back UA спрямований на реалізацію Формули миру Президента Володимира Зеленського, зокрема пункту 4 “Звільнення всіх полонених і депортованих”. Виконання Плану дій координується Координаційною радою з питань захисту та безпеки дітей, яка підпорядковується безпосередньо Президенту України та очолюється Андрієм Єрмаком, головою Офісу президента України.

Володимир Зеленський узяв участь у відкритті Центру захисту прав дитини / фото з сайту Президента України

Зазначимо, що незаконно вивезені діти за межі країни мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів згідно з Постановою Кабінету Міністрів №268 від 5 квітня 2017 року (з останніми змінами від 1 червня 2023 року).

Про прямі перемовини рф каже, в першу чергу, щоб продемонструвати готовність до начебто діалогу з українською стороною щодо урегулювання конфлікту, однак цьому начебто заважає позиція України, яка не готова йти на мир — це один з російських наративів, який ворожа пропаганда поширює у світі, щоб дискредитувати Україну. Після початку повномасштабного вторгнення, росія незаконно депортує українських дітей та “перевиховують” їх: щоб у майбутньому діти ненавиділи Україну. Повернення дітей в Україну – є однією з приоритетних задач нашої держави сьогодні. Ми закликаємо не вестись на ворожу пропаганду та перевіряти інформацію в першоджерелах. 

Читайте також

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: французька армія готується захопити Одесу

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:04, 22 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Проросійський телеграм-канал Донбасс решает поширив інформацію про висадку 60 французьких найманців у порту Одеси та зазначає, що це передує майбутній окупації Одеси французами.

Чому це не відповідає дійсності та чи достатньо у фейкометів «аргументів» щодо достовірності, пояснює редакція Бахмут.IN.UA.

Скриншот допису / Донбасс решает

Що може підтвердити слова про висадку французів у порту?

У пості інформація не підкріплена жодними фото/відеодоказами, немає посилань на надану інформацію. Вказано, що інформатором був так званий учасник проросійського спротиву. Так само без посилання на його заяву в інфопросторі. Відсутні будь-які дані щодо його особи, а також який саме проросійський спротив і хто його засновник.

Як і завжди, фейкомети не лише розповсюджують неправду, так ще й не залишають жодних доказів своїм словам. Відсутність фото/відео матеріалу, а також прямих посилань на інформатора підводять до того, що інформація вигадана, взята “з повітря”.

Історія повторюється?

Пропагандисти додали, що це нібито підготовка до другого вторгнення Франції в Одесу, як це було 106 років тому. Росіяни таким чином посилаються на події Першої світової війни, коли 18 грудня 1918 року французькі війська зайняли Одесу й оголосили, що беруть місто під свою протекцію. Це була частина кампанії з інтервенції військ Антанти та її союзників на теренах колишньої російської імперії для боротьби з більшовиками. Французи пробули в Одесі трохи понад сто днів — до початку квітня 1919 року.

У такий спосіб російські пропагандисти  намагаються відвернути увагу від своїх імперських амбіцій щодо Одеси, переклавши провину на Францію, яка взагалі не претендує на українські землі. Загалом ідея про “французських найманців” на території України вже деякий час не дає спокою росіянам. Франція раніше вже спростовувала заяви рф щодо цього. 

Окрім того, малоймовірною виглядає ситуація, в якій 60 французів в повному спорядженні, як стверджує автор пропагандистського допису, припливає в Україну на трьох катерах. Катер — це невеличке легке судно, яке використовують для переплиття відносно невеликих відстаней. 

Отже, як характерно росЗМІ, вони поширюють інформацію без прямих посилань, а  також без єдиного достовірного факту. Варто завжди перевіряти подібні тези та критично аналізувати.

Читайте також:

  • Фотофейк: в Авдіївці біля пам’ятника воїнам-землякам встановили знак “До росії — 0 км”
  • Росіяни поширюють відео, що компанія Зеленських нібито купила найкрупніше казино у Європі
  • БЕЗПІДСТАВНО: Україна планує обстріляти школи та мирне населення росії, якщо програватиме війну

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У жителів Донецької області відбирають житло: що робити

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 15:03, 20 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

На тимчасово окупованих територіях відбувається свавілля. “Адміністрація” так званої “днр” відбирає житлове майно, називаючи це “націоналізацією” та “обліком безхазяйного майна”. Що цікаво, невдоволені цим фактом навіть ті, хто відкрито підтримував “рускій мір”. Редакція “Бахмут IN.UA” у рамках роз’яснювального проєкту розповідає, які дії можна вжити для захисту своїх прав та інтересів.

У жителів “днр” відбирають житло

Новинні сайти т.о. територій Донецької області рясніють публікаціями-попередженнями з адресами того майна, яке підпадає під ознаки “безхозного”. Аби вилучити своє житло з цього списку, власнику треба мати при собі пакет документів, що підтверджує право на майно. З цими документами людям треба звертатися до місцевих адміністрацій протягом 30 днів з моменту оголошення житла “безгосподарним”. Якщо власники не з’являться — майно переходить у власність “республіки”.

Подібну “інвентаризацію” окупанти почали ще у 2023 році, про що повідомляла Маріупольска міська рада. За словами представників влади, росіяни з 2022 року почали формувати списки житла, яке можна віджати. Підтверджують це і документи за підписом “глави днр” деніса пушиліна.

Колаж Бахмут IN.UA / джерело

Віджим набув таких масштабів, що жителі непідконтрольних Україні територій почали бунтувати. В деяких місцевих ЗМІ з’являються публікації із критикою влади, яка діє незаконно. Донеччани створили у ВКонтактє спільноту “Арест жилья в ДНР”, де чи не щоденно публікуються історії людей, чиє житло потрапило у список “безхазяйного”. Жителі т.о. територій записують обурені відеозвернення зі своїми історіями.

До прикладу, працівниця місцевої бібліотеки розповіла, що квартира, яку вона ще у 2020 році отримала у спадок від матері, та в якій проживала увесь цей час, заарештована та передається у власність “республіки”. Постанову жінка отримала у 2024 році, хоча та була видана ще у 2022.

Не витримують такого навіть віддані Z-блогери. Обурилася доволі відома пропагандистка з Єнакієвого юлія скубаєва. Вона записала відео, в якому жаліється на те, що представники влади “днр” називають людину, що висловила претензії з приводу віджиму житла, “укропом” та “ждуном України”. Таким чином в очах жителів “днр” росіяни формують негативний образ українців.

Не залишився осторонь цього питання й андрій пургін — український колабораціоніст, ватажок та співзасновник терористичної організації “Донецька народна республіка”. Він на своїй сторінці у ВКонтактє розмістив допис, в якому каже, що 350 квартир донеччан заарештували.

Колаж Бахмут IN.UA / джерело

Адміністрація так званої “донецької народної республіки” зробила спробу виправдатися “технічною помилкою”, але це не зупинило машину “деприватизації”: списки продовжують поповнюватися.

У донеччан відбирають житло: з чого все почалося

Після початку великої війни у 2022 році так званий голова “днр” денис пушилін створив непрописаний в жодному нормативно-правовому акті псевдореспубліки так званий державний комітет оборони (ДКО). У цьому документі є два пункти, що стосуються питань житла жителів т.з. “днр”:

І ось, згідно з численними постановами ДКО від 29 вересня 2022 року, квартири та будинки тисяч жителів Донецької області були взяті під арешт без будь-якого публічного пояснення. При цьому станом на 2024 рік ця установа, штучно створена пушиліним, взагалі ліквідована. Про це кажуть самі постраждалі у своїх зверненнях та місцеві ЗМІ, втім публічної інформації з цього приводу знайти не вдалося.

Тож звертатися тепер людям, яких поставили перед фактом про арешт майна, по суті, немає куди.

Що робити, якщо на окупованій території у вас відбирають житло?

Хоча майно на окупованих територіях можуть захопити, для України це не матиме жодної юридичної значущості. На цьому наголошує координаторка громадської організації «Донбас SOS» Віолета Артемчук:

“Ті, чиє майно привласнять окупанти, в будь-якому разі залишаться його власниками. Після деокупації про це точно не йтиметься — за жодних обставин Україна не визнаватиме ухвали чи рішення окупаційної влади”, — каже Віолетта Артемчук.

Звісно, якщо люди “на місцях” не можуть знайти правди, донеччанам, що виїхали, ще складніше дати ладу у такій ситуації. 

Як діяти:

  • фіксація порушень. Збирайте докази про захоплення житла (фото, відео, свідчення свідків), зберігайте будь-яку документацію, пов’язану з вашим правом власності на житло;
  • зверніться до Міжнародного суду. Розгляньте можливість звернення до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) для захисту своїх прав на міжнародному рівні;
  • проінформуйте правозахисні організації. Зверніться до українських та міжнародних правозахисних організацій, таких як “Amnesty International” або “Human Rights Watch”. Повідомте про ситуацію до Офісу Омбудсмена України;
  • проінформуйте державні органи України. Зверніться до Служби безпеки України (СБУ) та Національної поліції України. Повідомте про факт захоплення житла до місцевих органів влади, які працюють на підконтрольній Україні території;
  • отримайте юридичну консультацію. Зверніться до адвокатів та юристів, які спеціалізуються на питаннях прав людини та міжнародного права. Скористайтеся послугами безкоштовних юридичних консультацій, які надаються державними та недержавними організаціями;
  • заручіться підтримкою своєї спільноти. Зв’яжіться з організаціями внутрішньо переміщених осіб, які можуть надати підтримку та консультації. Обговорюйте ваші проблеми на форумах та в групах в соціальних мережах, де ви можете знайти людей з аналогічними проблемами та отримати корисні поради;
  • спробуйте заручитися міжнародною підтримкою. Порушуйте питання на міжнародних форумах, звертайтеся до представництв міжнародних організацій в Україні. Співпрацюйте з журналістами та ЗМІ для висвітлення.

Ці кроки допоможуть вам привернути увагу до порушень, які відбуваються на тимчасово окупованих територіях.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: у Раді пропонують законопроєкт, що передбачає винагороду за “доноси” на ухилянтів

Посилаючись на TCН, низка українських медіа повідомили про реєстрацію нового законопроєкту про військову поліцію, згідно з яким легалізуються грошові винагороди за “доноси” на осіб, що […]

11:00, 12.06.2024 Гук Лідія

Фейк: російські пропагандисти поширюють брехню про дітей-вбивць у Маріуполі (Оновлено)

На російському телебаченні озвучили абсурдну брехню про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів. Ця вигадка є черговою спробою виправдати злочини росіян проти […]

Зниклі діти: які сервіси стануть у пригоді під час пошуку

В Україні через війну на тимчасово окупованих територіях чи в зоні активних бойових дій щодня зникають неповнолітні. Наразі у реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин […]