Соціальна стипендія в Україні у 2024: яка сума та як отримати студентам

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:45, 21 Жовтня 2024
Cоціальна стипендія / фото ілюстративне, Freepik

В Україні діє велика кількість різноманітних соціальних гарантій для студентів, які навчаються коштом держави. Одна з ключових — це соціальна стипендія. 

Детальніше про те, що таке соціальна стипендія, її розмір та як її оформити, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA

Соціальна стипендія 2024

Соціальна стипендія — це спеціальна щомісячна виплата, яку надають студентам. Право на її отримання мають здобувачі 1-го та 2-го рівня вищої освіти (тобто люди, які здобувають ступінь бакалавра/магістра), які навчаються за державним замовленням, за денною або дуальною формою (ред. форма навчання, коли студенти отримують знання в університеті, та під час роботи за фахом) здобуття освіти та не перебувають в академічній відпустці.

Категорії отримання

Обов’язкова умова, аби отримати стипендію — наявність певних категорій вразливості у студентів, зокрема:

  • діти-сироти;
  • діти, позбавлені батьківського піклування;
  • діти, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків (батьки яких померли, загинули або зникли безвісти);
  • особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • з досвідом роботи у шахті з важкими та небезпечними умовами, терміном від трьох років та більше;
  • особи, визнані постраждалими учасниками Революції Гідності, учасниками бойових дій;
  • діти, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час таких акцій;
  • діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи (до завершення навчання, але не довше ніж до 23 років);
  • студенти з інвалідністю (зокрема отриманою внаслідок війни);
  • які проживають у сім’ях з невеликим доходом;
  • діти захисників і захисниць України, загиблих, померлих, зниклих безвісти учасників Революції Гідності, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни;
  • діти, які проживають у населених пунктах на лінії зіткнення.

Соціальна стипендія: розмір

Розмір соціальної стипендії в Україні напряму залежить від категорій. Зараз вона складає:

  • для осіб з-поміж дітей-сиріт та дітей, позбавленого батьківського піклування від 18 до 23 років — 4 542 гривень;
  • для дітей-сиріт та дітей, позбавленого батьківського піклування до 18 років — 4 794 грн на місяць;
  • для інших студентів вишів становить — 1 180 грн на місяць;
  • студентам (курсантам) закладів фахової передвищої освіти сплачується 890 гривень.

Соціальна стипендія: як отримати

Щоб отримувати соціальну стипендію, потрібно сформувати та подати спеціальний запит на ім’я ректора навчального закладу щодо надання грошових виплат. У цій заявці потрібно вказати:

  • ПІБ;
  • дату народження; 
  • адресу за місцем прописки;
  • документ, що підтверджує надання соціальної стипендії.

Інколи у студента можуть попросити копію паспорта, ІПН та документа, що є підтвердженням приналежності до пільгової категорії.

Стипендіальна комісія протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового звернення приймає рішення. Якщо рішення позитивне — соціальна стипендія почне нараховуватися з дати звернення студента.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Дошкільнятам з ростовської області рф подарували макет зруйнованого Бахмута

Валентина Твердохліб 11:25, 21 Жовтня 2024
бахмута
Російські дошкільнята розглядають макет зруйнованого Бахмута / фото росджерела

У росії триває військова пропаганда дітей. Для цього використовують образ нібито “російських визволителів”, які насправді руйнують українські міста. Зокрема, днями в ростовській області рф дошкільнят прийняли в лави “юнармії” і подарували їм макет зруйнованого Бахмута.

Про це повідомили на російських пропагандистських ресурсах.

Пропаганда для дітей у росії

У селищі рассвет аксайського району ростовської області дошкільнят прийняли до лав “юнармії”. Маленьких дітей вже з дитсадка привчають до “російських військових традицій”. На малечу одягли військову форму з прапором рф, навчили їх стройової підготовки і гімну “Служити росії”.

Також дітей познайомили з так званими “героями сво”, які чинять військові злочини в Україні. Вони організували для дошкільнят екскурсію “партизанським селом” і нагодували солдатською кашею.

бахмута
“юнармійці” у військовій частині ростовської області / фото росджерела

На згадку про цей захід окупанти подарували дітям макет зі зруйнованими будинками Бахмута.

бахмута
Окупант про подарунок дітям / скриншот із росджерел

Дирекція дитсадка, чиї вихованці взяли участь у пропагандистському заході, висловили свої враження від події. Вони сподіваються, що ці діти виростуть “гідною заміною” сьогоднішніх військових.

бахмута
Дирекція дитсадка про вступ дітей до “юнармії” / скриншот із росджерел

Нагадаємо, що окупанти цілеспрямовано популяризують мову ворожнечі та антиукраїнську пропаганду. Особливо вони приділяють увагу дітям з ТОТ: там застосовують тиск, щоб ті “забули” про те, що вони є українцями, а самої держави не має існувати. Щоб це ефективніше відбувалось, загарбники всіляко популяризують військових зс рф, радянські звичаї та свята, російське “походження” українців та інші антиукраїнські тези.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як легко перейти на українську: топ-5 порад

Семаковська Тетяна 13:00, 19 Жовтня 2024
Українська мова / картинка ілюстративна

Наслідком повномасштабного вторгнення росії в Україну стали не лише руйнування і людські втрати, але й розвиток української мови, адже з кожним днем все більше громадян України починають вивчати її та розмовляти тільки солов’їною. 

Редакція Бахмут IN.UA підготувала декілька порад для російськомовних українців, які допоможуть почати говорити українською.

Як з російської перейти на українську

Вивчення української та перехід на неї в повсякденному житті може допомогти розвинути самоідентичність та закріпити факт належності до української нації. Однак, цей процес не моментальний. Він може зайняти кілька місяців

Порада 1. Обов’язково говоріть

Як і при вивчені іноземних мов велику роль грає регулярна практика. Поки ви не почнете говорити — не отримаєте “правильної” вимови або не позбавитесь русизмів. Почніть тренувати українську самостійно в сімейному колі з близькими, де будете відчувати себе комфортно й не боятися осуду. Згодом вже можна перейти до спілкування усюди, де є можливість так робити.

Порада 2. Знайдіть особисту причину переходу

Сядьте й просто подумайте: навіщо ви реально хочете розмовляти українською? Це може здатися безглуздим, але це пошук особистої мотивації, яка надалі буде штовхати вас вперед.

Прапор України / фото ілюстративне

Порада 3. Поповнюйте свій лексичний запас

Самостійне вивчення мови можна почати з оточення себе україномовним простором за допомогою пісень, фільмів, блогерів на YouTube тощо. Таким чином ви зможете свідомо вивчати нові слова, а також долучатися до розвитку україномовного продукту.

Порада 4. Читайте українською

Це не обов’язково повинні бути книжки або твори невмирущої класичної літератури. Почніть з чогось легкого: медіа, статтей чи гумористичних розповідей. Вже згодом появиться звичка шукати українську версію літератури.

Порада 5. Підтримуйте тих, хто починає розмовляти українською

Наразі багато людей змінює свою повсякденну мову спілкування й майже кожна людина має особисті страхи, упередження на цей рахунок. Подумайте про те що б вам хотілось почути від оточуючих, коли ви починаєте щось нове. Й просто протягніть руку допомоги, якщо маєте на це сили.

Україномовні клуби

З українською у серці / фото ілюстративне

Україномовні клуби — це спеціальні об’єднання, які допомагають зробити перехід на українську або її вивчення з нуля стали більш комфортними. Клуб “Будьмо” — одне з таких. Щонеділі, о 19:00, вони організовують годинку спілкування між українцями, які теж намагаються перейти на державну мову. На таких заходах можна поспілкуватись на будь-яку тему й гарно провести час.

Засновницею проєкту стала активістка й тренерка з міста Запоріжжя, Інна Бойко. Зрозумівши, що її спеціальність вчителя української мови може стати в пригоді у такий нелегкий час, Інна створила простір для небайдужих до української. Долучитися до нього можна за посиланням.

Як встановити українську мову на телефон

Для того, щоб вивчення або перехід на українську був ще більш ефективним, варто подбати про мову власних електроних пристроїв. Для зміни мови на телефоні Android потрібно:

  • відкрити “Налаштування”;
  • обрати “Система”. Якщо розділ “Система” відсутній, то варто знайти розділ “Особисте”
  • виберіть “Мова” та “Введення мови”;
  • натисніть значок і виберіть потрібну мову;
  • перетягніть потрібну мову вгору списку.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як отримати безплатні ваучери на навчання ВПО за 123 спеціальностями

В Україні діє спеціальна державна програма, яка дозволяє ВПО отримати ваучери на навчання для різних професій. Вона націлена на те, щоб надати переселенцям можливість отримати […]

16:00, 22.10.2024 Скопіч Дмитро

Доступне житло для ВПО: які програми діють в Україні

За останніми даними Міжнародної організації міграції (МОМ), наразі в Україні налічується понад 3,67 мільйона осіб зі статусом ВПО. Це приблизно 11,4% нинішнього населення країни. Багато […]

12:30, 22.10.2024 Скопіч Дмитро

Картини Рубенса, дореволюційна архітектура та колоритне спілкування: куди піти в Одесі у 2024 році

Одеса — унікальне українське місто, яке поєднує в собі особливий міський колорит, давню історію, безліч архітектурних об’єктів та славнозвісне Чорне море. Це місто також має […]

13:00, 20.10.2024 Скопіч Дмитро
sleep mask g632975ab3 1920 8be6c

Як легко адаптуватися до переведення годинника: поради від сомнологині

Вже зовсім скоро Україна знову переводитиме час, аже вже в останнє. Цей процес може викликати в організму стрес та вплинути на добовий ритм, а той […]

Універсальний фрукт з вишуканим смаком: три рецепти зі слив, які зможе приготувати кожен

Дивовижний колір та вишуканий смак — це все про сливу. Утім, вона ще й дуже корисна, адже слива містить величезну кількість вітамінів та мінералів. Редакція […]

11:00, 20.10.2024 Скопіч Дмитро