Скільки отримують військові пенсіонери: пояснення

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:20, 11 Червня 2024
Пенсії для військових / фото ілюстративне

Військові та представники інших силових структур в Україні мають право на достроковий вихід на пенсію у разі наявності потрібної вислуги років. Однак існує багато аспектів, які треба брати до уваги. Зокрема, це види пенсій, умови виходу та те, як саме визначається розмір пенсій військовослужбовців.

Детальніше про кожен з цих аспектів дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA

Пенсія для військових

Згідно із законом “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” військові ЗСУ та представники інших силових структур можуть вийти на пенсію достроково, при наявності  потрібної вислуги років. Це робить умови нарахування та обчислення унікальними — такими, які відрізняються від аналогічних для цивільних.

Усього в Україні є три види пенсії для військовослужбовців:

  • пенсії за вислугу років, встановлюються довічно;
  • пенсії за інвалідністю, терміни призначення таких виплат встановлює медико-соціальна експертиза;
  • пенсія за втратою годувальника, її встановлюють та виплачують непрацездатним членам сім’ї загиблого, які були на його утриманні. 

Хто може претендувати на військову пенсію

Призначення пенсії можливе лише після звільнення з військової служби.

Військові / фото ілюстративне

З 1 жовтня 2020 року вийти на пенсію можуть військові, які мають вислугу 25 календарних років. До прикладу, якщо військовий розпочав службу ще з курсантської лави, то приблизно у 43 роки він може вийти на пенсію.

Також на пенсію  за вислугу років можуть вийти військові при досягненні 45-річного віку за наявності у них страхового стажу 25 років, з яких не менше ніж 12,5 календарних років становить військова служба.

Якщо військовий досягнув 45-річного віку та має в наявності та 20 календарних років вислуги, то пенсія йому може надаватися у разі звільнення внаслідок реформування (скорочення чисельності) ЗСУ.

Закон також надає можливість вийти на пенсію військовим, які обіймали посади льотного складу та плаваючого складу підводних човнів протягом 20 років. Її призначають незалежно від віку. 

Виплати від держави / фото ілюстративне

Варто зазначити, що під час проходження служби з участю в обороні країни від російської агресії діють пільгові умови зарахування вислуги років — 1 місяць прирівнюється до 3.

Як розраховується пенсія військовим

Пенсійне забезпечення військовослужбовців фінансується з державного бюджету й розраховується таким чином:

  • військовослужбовцям, які мають вислугу 20 років — у розмірі 50% від середньомісячного грошового забезпечення за останні 24 місяці служби та по 3% за кожен додатковий рік вислуги. Іншими словами, якщо військовий пішов на пенсію на підставі досягнення 25 років пенсії то він отримуватиме одразу 65% від своєї зарплати (оклад та надбавки);
  • при звільненні за станом здоров’я при наявності 20 років вислуги – 55% грошового забезпечення за останні 24 місяці служби плюс ще 3% за кожний рік додаткової вислуги;
  • військовим, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12,5 календарних років становить військова служба — 50% сум забезпечення та додатково 1 процент за кожен рік страхового стажу понад 25 років;
  • військовим, які звільняються з військової служби у зв’язку з реформуванням ЗСУ, — 50% грошового забезпечення за 20 років вислуги та 3 проценти за кожний додатковий рік, але не більше ніж 65% разом.

Максимальна пенсія за вислугу років звільненого військовослужбовця може становити не більше 70% від його грошового забезпечення за останні 24 місяці служби. При цьому в законодавстві говориться, що максимальна сума не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб або 23 610 гривень.

Чи можна вийти на пенсію під час війни

Військовослужбовцю під час воєнного стану можуть призначити пенсію за вислугу років. Однак тут виникає проблема — головна умова для призначення виплат є звільнення з військової служби, що зараз досить обмежено.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ФЕЙК: загиблим у Тисі українцям встановили меморіал

Чорнойван Аліна 14:02, 10 Червня 2024
Колаж “Бахмут IN.UA”

Російський Telegram канал поширює нібито опубліковану в Reuters статтю про меморіал на Тисі, присвячений “жертвам розстрілу українських прикордонників”. Але підтверджень цьому знайти не вдалося. Подробиці — у матеріалі Бахмут IN.UA.

Роль Тиси у російській пропаганді

Допис опублікував проросійський телеграм-канал «Шейх Тамір», який регулярно займається пропагандою та розповсюдженням неправдивої інформації про Україну. Псевдожурналіст пише, що ці знімки були опубліковані в британському агентстві новин Reuters.

Скриншот допису / Шейх Тамир / Колаж “Бахмут IN.UA”

Фейк про “меморіал”

На зображеннях видно, що скриншот зроблено з сайту Reuters, а точніше з їхнього розділу Pictures of the Day. На фото також присутній водяний знак видання. Тож ми здійснили пошук статті на сайті. Виявилось, такого матеріалу не існує.

Скриншот пошуку на сайті / Reuters Pictures of the Day

До того ж на знімку екрана вказано дата — 26 травня. Ми проаналізували частоту публікацій на сайті та дійшли висновку, що видання поширює статті у рамках рубрики Pictures of the Day лише по буднях. А 26 травня цього року було в неділю. Тож, як зазвичай, російські фейкомети при створенні своїх неправдивих постів не враховують елементарних деталей. А тих користувачів, які перевіряють інформацію та мислять критично, пропагандистам оббрехати не вдасться.

Щоб остаточно впевнитися в недостовірності цієї інформації, ми також звернули увагу на зазначеного автора фотографій меморіалу — Horatiu Negrescu. Виявилось, що на сайті його ім’я ніде не фігурує:

Скриншот пошуку на сайті / Reuters Pictures of the Day

При пошуці в гугл також не з’явилося жодного результату з ім’ям. Тож автор фото також вигаданий.

Тема мобілізації в Україні стала дуже вигідним інфоприводом для російських ЗМІ не лише для публікації новин стосовно цієї теми, а і для створення фейків і маніпуляцій. Відомо, що в Тисі задля уникнення мобілізації потонуло понад 30 людей, — за даними прикордонних служб України. Проте росіяни невпинно продовжують звинувачувати українських прикордонників у розстрілах громадян, про що ми розповідали раніше в матеріалі “Всі потопельники у водах Тиси мають на тілах ознаки насильницької смерті”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фотофейк: Випускникам львівських шкіл видали стрічку із зображенням карти України без Криму

Лідія Гук Гук Лідія 16:00, 7 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Проросійські медіаресурси поширюють світлину, де нібито випускники львівських шкіл мають на собі стрічку з картою України без території Кримського півострова.

Однак, — це фотофейк. Світлина містить ознаки редагування та поширюється з метою розколу українського суспільства.

Карта України без Криму: як розпізнати фотошоп

1 червня, наступного дня після останнього дзвоника у львівських школах, проросійські акаунти у Х (ред. — колишній Twitter), Tik-Tok, Telegram-канали, ворожі медіа опублікували фейкову фотографію нібито випускників однієї із львівських шкіл. Однак, якої саме – не зазначили. Для знаходження першоджерела ми здійснили пошук зображення через Google Lens та виявили, що фотографія стала масово поширюватись в один день та виключно проросійськими медіаресурсами, які, окрім цього, публікують тексти та відео з антиукраїнськими наративами. Жодних інших публікацій цієї світлини на українських ресурсах не було.

Публікація фотофейку російського Telegram-каналу / скриншот

Відтак, за допомогою інструменту з цифрового аналізу FotoForensics ми виявили, що світлина зазнала великої кількості редагування. Оригінальне фото повинно відображатись в єдиному кольорі, без яскраво виділених елементів, оскільки саме ці деталі є або додані, або відкориговані.

Результат аналізу світлини показує, що зображення карт України без Криму — це фотошоп, як і самі стрічки. Окрім цього FotoForensics вказує на те, що фон, де видно дерева, інших людей, вікно школи, були додані зовсім з іншої фотографії. Відтак перед нами картинка створена із кількох окремих знімків.

Результат аналізу зображення FotoForensics / скриншот 

Кожна публікація цього фотофейку супроводжуються текстами, які поширюють кремлівський наратив про те, що захід України нібито відмовилась від Криму, та боротьба у війні ведеться лише на сході. Це створено для розбурхання та поширення ненависті серед українців із різних областей країни та формування образу українців, що не здатні гуртуватись задля однієї мети.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Виплата за народження дитини у 2024 році: який розмір та як їх отримати

Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень. Детальніше про те, що це […]

11:15, 21.11.2024 Скопіч Дмитро

Як студентам отримати гранти на навчання через “Дію”: деталі нової програми

Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень. Детальніше […]

18:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро

Довгоочікуваний реліз української гри S.T.A.L.K.E.R. 2: що відомо про новинку та де її купити

20 листопада 2024 року в продаж надійде нова гра від української компанії-розробника GSC Game World під назвою S.T.A.L.K.E.R. 2. Вона поверне гравців у атмосферу Чорнобильську […]

16:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро

Веселий експоцентр, зимовий парк та прогулянка біля видатних українців: куди піти у Києві взимку

Київ — величезне місто з багатою історією та широким вибором локацій, які можна відвідати за будь-якої погоди. Проте, саме в холодну пору року можна насолодитися […]

11:00, 17.11.2024 Скопіч Дмитро

Дивні Дива, Венздей та Шерлок: 5 серіалів, які вийдуть у 2025

2025 рік обіцяє безліч цікавих серіалів для шанувальників найрізноманітніших жанрів: від наукової фантастики до драми та детектива — глядачі можуть чекати на продовження улюблених історій […]

10:00, 17.11.2024 Скопіч Дмитро