Сім жінок, котрі створили інноваційні винаходи, які привласнили собі чоловіки

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:45, 14 Травня 2024
Науковиці / фото ілюстративне

Багато сучасних історичних книг часто розповідають про “великих” людей в науці, які ж насправді просто викрали чужу ідею. На жаль, так часто відбувалося з винахідницями, існування яких після крадіжок просто стирали з історії.

Редакція Бахмут IN.UA підготувала підбірку із 7 відомих винахідниць, чиї досягнення привласнили собі представники чоловічої статі. 

Гендерні стереотипи в науці

В наукових колах існує явище, яке отримало назву ефект Матильди. Цей термін використовується для опису різноманітних проявів академічного сексизму, а в особливості тих моментів, коли наукові досягнення жінок просто привласнюють колеги чоловічої статі. Ця проблема, на жаль, існує й в сучасному науковому товаристві та ґрунтується на абсурдних гендерних стереотипах про те, що жінки “не здатні робити наукові відкриття”. Аналогічна проблема стосується і різних винаходів, які значно спростили наше життя своєю появою.

Геді Ламарр

Американська актриса та науковиця Геді Ламарр / ілюстрація Бахмут IN.UA

Геді Ламарр — це відома американська актриса 30-40-х років XX століття, яку можна назвати також матір’ю сучасного бездротового зв’язку по технології CDMA, Bluetooth та Wi-Fi.

Початок винахідницької діяльності актриси почався в 1940 році, коли вона почула новину про жахливу трагедію: під час евакуації з Франції втонув корабель “Ланкастрія” із 77 дітьми на борту. Геді Ламарр не бажала миритися з власною безпорадністю та вирішила діяти на користь власної країни, що призвело до спільної роботи з її другом Джорджем Антейлом. Парі в 1942 році вдалося створити технологію “стрибучих частот”, яка не дозволяла ворогам перешкоджати радіосигналу між літаком і керованою торпедою. 

Геді Ламарр та Джордж Антейл запатентували власну технологію, однак її проігнорували у ВМС США через складність реалізації. Вже після того, як термін чинності патенту вийшов, технологію почали використовувати інші науковці США. Як результат, ідея Ламарр стала основою для технологій сучасного мобільного зв’язку.

Про вклад науковиці дізналися лише в 1997 році. Її одразу нагородили премією Electronic Frontier Foundation. Сталося це незадовго до її смерті.

Карес Кросбі 

Карес Кросбі / ілюстрація Бахмут IN.UA

Вдалі моделі перших бюстгальтерів з’явилися на початку XX століття, коли відома культурна діячка Карес Кросбі у свої 19 років розізлилася на власний корсет для балу. Тоді винахідниця покликала власну покоївку та попросила її принести носові хустинки, шнур, дві стрічки, голку та нитку. 

Спонтанний винахід виявився дуже зручним, через що Кросбі вирішила запатентувати його. Саме таким чином у 1914 році з’явився патент на “бюстгальтер без спинки” та була заснована компанія Fashion Form Brassiere для його виробництва.

Згодом винахідниця вирішила продати дизайн власного виробу величезній корпорації Warner Brothers Corset Company, яка досить швидко почала заробляти мільйони на винаході Кросбі. Саму Карес Кросбі викреслили з історії бюстгальтерів.

Маргарет Найт

Маргарет Найт / ілюстрація Бахмут IN.UA

Деякі науковці стверджують, що Маргарет Елоїза Найт — це найвідоміша винахідниця XIX століття, чиї винаходи використовуються й досі або були розвинені в щось більш досконале. Так, вона запатентувала роторний двигун, машину для подачі паперу та багато іншого. 

В її біографії є також момент, який пов’язаний з чоловіком, котрий хотів привласнити собі чужу розробку. Ця історія почалася тоді, коли Маргарет Найт працювала на фабриці з виробництва паперових пакетів. Саме під час роботи майбутня винахідниця зрозуміла, що пакети для бакалійних товарів будуть набагато простішими та ефективнішими, якщо їх дно буде плоским. Згодом вона створила працюючу машину, яка формувала та складала паперові пакети з квадратним дном та допомогла їм стати товарами масового виробництва.

Коли винахідниця вирішила запатентувати свою розробку, з’явився чоловік на ім’я Чарльз Аннон. Він вкрав розробку Маргарет Найт та майже створив власний патент на її основі. Винахідниця досить швидко звернулася до суду, який. її підтримав. Варто зазначити, що під час слухання Аннон заявив, що “ні одна жінка не змогла б створити таку інноваційну річ”.

Ада Лавлейс

Ада Лавлейс, картина Альфреда Шалона / ілюстрація Бахмут IN.UA

Програмування як явище з’явилося не у XX столітті, а набагато раніше — в першій половині XIX. Ада Лавлейс вважається однією з перших у програмуванні.

Майбутня вчена народилася в сім’ї Джорджа Гордона Байрона, всесвітньо відомого поета. На відміну від свого батька-літератора, вона з дитинства захоплювалася математикою та іншими точними науками.

У 1833 році Ада, якій нещодавно виповнилося 17 років, познайомилася з 41-річним винахідником Чарлзом Беббіджем. Вони одразу подружилися та почали спільну роботу над створенням аналітичної машини — попередника комп’ютера.

В 1843 році науковиця написала замітки, в яких дала опис того, як аналітична машина Беббіджа повинна “ткати алгебраїчні візерунки, як жакардовий верстат створює квіти та листя”, що фактично було прототипом сучасного програмування. Ці записи викликали велику дискусію в наукових колах, адже авторство Ади Лавлейс ставилося під сумнів через стать. Вже після смерті Ади Лавлейс у 1852 році було опубліковане листування науковиці та Беббіджа, яке дозволяє припустити, що записи щодо програмування машини належали саме їй.

Маріон Донован

Винахідниця Маріон Донован / ілюстрація Бахмут IN.UA

Сучасні версії підгузків, які можна використовувати декілька разів, виникли в 40-х роках XX століття, коли Маріон Донован стала матір’ю. Винахідницю сильно дратувало те, що підгузки були одноразовими та швидко закінчувалися. Саме тоді вона вирішила використати власну фіранку для душу та створити своєрідний водонепроникний чохол для підгузків. Після декількох спроб їй вдалося створити водонепроникний аналог вже існуючих на той час гумових підгузків, які не причиняли дискомфорту шкірі дитини.

У 1949 році Маріон Донован вперше представила свій винахід, а в 1951 отримала патент на нього. На жаль, ідея не прижилась. Лише через десять років після того, як технологія Донован була запатентована, Віктор Міллс скористався напрацюваннями та створив відомий у всьому світі бренд Pampers.

Мері Андерсон

Мері Андерсон / ілюстрація Бахмут IN.UA

Мері Андерсон — американська винахідниця, яка створила склоочисник. Сама ідея такого винаходу з’явилася узимку 1902 року, коли Мері Андерсон перебувала в Нью-Йорку. Під час поїздки міським трамваєм вона помітила, що, попри морозний день, машиніст їхав з відкритими стулками вітрового скла, оскільки йому було необхідно постійно скидати дощ і сніг, які падали на скло.

Вже наступного року, винахідниця мала готовий проєкт склоочисника, який одразу ж запатентувала. 

У 1905 році Андерсон спробувала продати права на свій винахід одній канадській фірмі, але отримала відмову. Цей факт представники компанії аргументували тим, що не бачать комерційної цінності винаходу. 

Ситуація суттєво змінилася після закінчення терміну дії патенту в 1920 році, коли компанія Cadillac почала використовувати склоочисники конструкції Мері Андерсон як стандартне обладнання для усіх автомобільних моделей. Незабаром аналогічні дії зробили й інші автомобільні компанії світу.

Андерсон була введена до Зали слави винахідників у 2011 році, але за довге життя так і не отримала грошової компенсації за свій винахід.

Елізабет Мегі Філліпс

Елізабет Мегі Філліпс / ілюстрація Бахмут IN.UA

“Монополія” — це справжній феномен настільних ігор, який створила Елізабет Мегі Філліпс для демонстрації переваг вчення економіста Генрі Джорджа щодо негативних аспектів концентрації землі у приватних монополіях.

На початку свого існування, гра Елізабет Мегі Філліпс називалася “Землевласник“. Вона швидко стала популярною серед тогочасної інтелігенції в університетських містечках, але не в широких масах. 

У 1932 році компанія Parker Brothers придбала патент гри Елізабет за 500 доларів, в результаті чого відбувся ребрендинг і гра отримала назву “Монополія”

Елізабет Мегі Філліпс померла в 1948 році. Її внесок міг би бути забутим. Однак він став відомим в 1973 році, коли економіст Ральф Анспах судився з Parker Brothers через гру Anti-Monopoly. Саме тоді науковець дізнався про патенти Елізабет Мегі Філліпс, про що одразу ж розповів суспільству. 

Матеріал створений у співпраці з Волинським прес-клубом

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: російські пропагандисти поширюють брехню про дітей-вбивць у Маріуполі (Оновлено)

Валентина Славінська Славінська Валентина 13:00, 16 Червня 2024

На російському телебаченні озвучили абсурдну брехню про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів. Ця вигадка є черговою спробою виправдати злочини росіян проти мирного населення, зокрема й дітей. 

Редакція Бахмут.IN.UA спростувала фейк.

Примітка. Матеріал було оновлено 16 червня 2024 року, редакція актуалізувала інформацію та додала аргументовані обґрунтування фейку. Редакція оновлює матеріал та додає примітку “Оновлено” згідно з Редакційною Політикою.

Спростування фейку

Твердження про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів, є абсолютно безпідставним і не відповідає дійсності. Про це не повідомляли жодні авторитетні джерела чи офіційні органи, окрім російських пропагандистських ЗМІ. Якби такі випадки мали місце, на них би звернули увагу українські та міжнародні правозахисні організації, дитячі омбудсмени тощо.

Ця вигадка є черговою брехнею кремлівської дезінформаційної машини з метою:

  • виправдати численні воєнні злочини російської армії проти цивільних, зокрема дітей;
  • знецінити гуманітарну трагедію в Маріуполі;
  • сформувати викривлений образ українців як “звірів”.

Насправді як повідомляють правдиві джерела та численні свідчення, саме російські окупанти розстрілювали та катували мирних жителів Маріуполя, включно з дітьми. Путінський режим веде відверту дезінформаційну кампанію проти України.

Діти, які “різали” російських військових

Російська пропаганда не припиняє поширювати фейки про Україну та українців. Цього разу російські ЗМІ вигадали історію про маріупольських дітей віком 10 років, які нібито “ходили окупованим містом і вбивали російських військових, встромляючи ножі їм під бронежилети”. Новину опублікував Денис Казанський, український блогер та журналіст

Катерина шугаєва: що відомо

В росзмі було поширене відео з катериною шугаєвою, телеведучою, блогером, ведучою стрима “Общероссийского народного фронта” на першому телеканалі.

Небезпечна риторика

Окремо варто наголосити на вкрай небезпечному та цинічному характері такої пропаганди. Російські ЗМІ відверто заявляють, що “на війні як на війні” і дітей “шкодувати не треба”. Це риторика, яка виправдовує вбивства дітей і повністю суперечить нормам міжнародного права та елементарної людяності.

Такі фейки від російських каналів лише посилюють образ держави-терориста, який веде відкриту інформаційну війну проти інших країн. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Знайомтесь, діпфейк: у чому небезпека та як розпізнати брехню

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 15:08, 10 Травня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

На сьогодні технологія діпфейк є доволі відомою: тримаючи у руках смартфон, можна створити як жартівливе відео, в якому “Анджеліна Джолі” вітає друга з Днем народження, так і фейкове відео із псевдо Зеленським, який оголошує капітуляцію України.

Що це за технологія, як нею користуються росіяни в інфовійні проти України та чи можливо неозброєним оком помітити фейкове відео — розповідає “Бахмут IN.UA” у рамках проєкту з підвищення медіаграмотності.

Що таке діпфейк простими словами?

Технологія Deepfake — це дуже реалістичне відео або аудіо, яке створили за допомогою штучного інтелекту. Діпфейк “говорить” із нами від особи політиків, співаків, акторів тощо, та передає ту інформацію, яку заклав у неї автор. Ба більше: будь-хто зараз може створити подібне відео, вставивши обличчя свого друга або коханої людини, за допомогою додатків на мобільному телефоні.

Першим найпопулярнішим діпфейком стало відео американського ЗМІ Buzzfeed, яке у 2018 році опублікувало фейкове відео із експрезидентом США Бараком Обамою, що нібито пояснює як, власне, працює технологія.

Діпфейки як інструмент російської дезінформації проти України

У березні 2022 року урядовий Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки попереджав про те, що росіяни використовуватимуть технологію Deepfake, щоб запустити в медіапростір відео, в якому нібито Володимир Зеленський оголошує капітуляцію України.

Інший приклад, також за 2022 рік: мер Києва Віталій Кличко заявив, що від його імені мерам кількох європейських столиць з фейкового email розіслали запити на спілкування через ZOOM. Мери Мадрида та Берліна погодилися на розмову і деякий час спілкувалися із “мером столиці”. 15 хвилин бургомістерка Берліна вела бесіду із псевдо Кличком про українських біженців.

Сумніви у реальності особистості мера Києва заклалися у пані мера у той момент, коли той почав говорити про те, щоб німецька влада заохотила українських чоловіків повернутися до України на фронт. Також співрозмовник мерки Берліна попросив підтримати Київ порадою щодо проведення ЛГБТ-прайду.

Своєю чергою, пранкер зв’язався також і з мером Мадрида, який майже одразу запідозрив, що спілкується не з Кличком, та перервав зв’язок.

Відеофейки також робилися і з ціллю дискредитувати колишнього головкома Валерія Залужного. На цьому відео “Залужний” нібито каже про те, що Володимир Зеленський хоче ліквідувати самого воєначальника і здати Україну росії. 

В іншому ролику фейковий Залужний спростовує свої попередні відео, наказує українським військовослужбовцям покинути зону бойових дій та захопити владу у країні. Ролик наповнений фразами, притаманними російській пропаганді: “повний провал на фронті”, “солдатів відправляють на забій”, “корупція у країні” тощо. 

Але цей метод публікації фейкових відео та аудіо працює в обидва боки. До прикладу, у 2022 році в мережі опублікували нібито розмову між путіним та міністром оборони рф сергієм шойгу. Ці двоє “обговорювали” війну в Україні, а шойгу жалівся на “сапратівлєніє”.

Діпфейки та меми

Цю технологію, яка останніми роками стала доступною кожному, зараз активно використовують у мемній культурі. Фальшиві відео стали особливо популярними у мережі TikTok, де українці публікують відео з діпфейками Зеленського, Тимошенко, Буданова та інших українських політичних діячів.

На відео персонажі несуть, на перший погляд, ахінею, але це лише елемент сучасного гумору: іноді — на межі, іноді — незрозумілого людині, яка не у контексті культури мемів. Саме тому люди, до прикладу, похилого віку можуть сприйняти за чисту монету відео із президентом України, який каже, що Фредді Крюгеру (ред. — персонаж з вигаданого кіновсесвіту “Жах на вулиці В’язів”) представники ТЦК вручили повістку.

@garant_konstitucy

Замовлення ролика голосом будь якого персонажа✅ ➖ Привітання від відомих людей ➖ Розіграш ➖Рекламний ролик для вашого продукту Готові до співпраці на постійній основі @garant_konstitucy🇺🇦 #зеленський #зеленськийнайкращий #славаукраїні🇺🇦🇺🇦🇺🇦 #українськийтікток

♬ оригінальний звук – garant_konstitucy🇺🇦

Для чого роблять діпфейки?

Фейкові відео використовуються для штучного створення паніки та з ціллю скомпроментувати ту чи іншу особу. Це ефективний метод швидко рознести мережею інформацію, яка вигідна авторам фальшивих матеріалів. 

Поширюючи брехню як правду, можна із легкістю переконати людей у тому, чого насправді не існує. Це небезпечно і може мати наслідки: знищення репутації, руйнування взаємин, зриви виборів тощо. Розповсюдження дезінформації порушує довіру та стабільність у суспільстві, а також може призвести до великих соціальних і політичних проблем.

Як відрізнити діпфейк від реального відео?

Для цього потрібно бути уважними та звертати увагу на такі деталі:

  • уважно розгляньте рух людей і предметів у відео: діпфейки можуть мати несправжній або нереалістичний рух;
  • краї маски навколо обличчя: у деяких випадках відео може мати помітні ознаки недосконалості відтворення реальної людини;
  • оклюзія обличчя: може спотворювати предмети або приховувати їх;
  • розмите обличчя: при ретельному розгляданні обличчя персонажа може бути розмитим, незалежно від якості відео;
  • іноді алгоритми не можуть повністю “розпізнати” та відтворити зображення людини, що може проявлятися у коротких мерехтіннях на екрані;
  • перевірте джерело відео. Якщо воно походить з ненадійного джерела, це може бути підозрілим.

Якщо ви маєте досвід у користуванні штучним інтелектом, та розумієтеся на алгоритмах його роботи, відрізнити діпфейк від справжнього відео вам допоможуть наступні інструменти:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

День святого Миколая: коли відзначимо за новим стилем

День святого Миколая — особливе свято, коли заведено вшановувати пам’ять Миколая Мирлікійського (Чудотворця) — християнського святого, який за життя прославився щедрістю і добрими справами. В […]

18:00, 25.11.2024 Скопіч Дмитро

“Чорні дошки” та золото в обмін на хліб: як Донеччина переживала Голодомор

Голодомор забрав життя багатьох невинних людей в різні часи існування СРСР. Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових […]

13:15, 15.11.2024 Безмен Микита

Ностальгічний Покровськ: добірка місць, які полюбляли покровчани

Наразі місто Покровськ знаходиться майже на лінії фронту, що дозволяє ворогу вести майже постійні обстріли інфраструктурних об’єктів. Проте, до війни Покровськ був популярною туристичною локацією, […]

16:00, 01.11.2024 Скопіч Дмитро
Хеловін історія святкування

Жертвоприношення й голова Джека: історія свята Гелловін

У четвер, 31 жовтня, у світі відзначатимуть Гелловін. Традиція святкувати цю подію з кожним роком набирає обертів, зокрема в Україні. Бахмутський історик Микита Безмен розповів, […]

Людина, яку боявся Ленін: яким був Симон Петлюра

Симон Петлюра — видатний український державний діяч, який беззаперечно очолює топ борців за незалежність України. Більшовики настільки боялися прізвища Петлюри, що називали абсолютно всіх свідомих […]