СБУ опублікувало фільм про битву за Бахмут

Семаковська Тетяна 12:35, 5 Січня 2024
фільм СБУ Бахмут Дорога Життя
Бахмут, 2023 / скриншот

Служба безпеки України опублікувала фільм про Бахмут, де розкрила подробиці спецоперацій, проведених у місті. Битва за Бахмут тривала майже рік.

Переглянути фільм можна на YouTube.

“Бахмут. Дорога життя”

 “Бахмут. Дорога життя”. Це фільм про нічні рейди снайперів СБУ, які знищували “вагнерів”, аби допомогти підрозділам ЗСУ втримати ключову логістичну артерію до міста, відому як “дорога життя”.

В анонсі зазначають, що битва за Бахмут стала однією із найбільших на території Європи з часів Другої світової війни.

Зазначимо, що фільм про Бахмут є частиною циклу. Крім нього також є частини про Кримський міст, деокупацію Київщини, знищення тилового пункту управління росіян на Поліссі. Окремий фільм присвятили медичному бойовому крилу Центру спецоперацій “А” СБУ “Бойові медики. Смерть зачекає”.

Зйомки циклу фільмів розпочалися у травні 2023 року. У межах патріотичного проєкту команда “1+1 Production” показала боротьбу українського народу проти окупантів та, зокрема, внесок Служби безпеки України, як важливої складової Сил оборони.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Рік битви за Бахмут: як змінилися наші території

Семаковська Тетяна 17:17, 10 Листопада 2023
Ілюстрація Бахмут IN. UA

Битва за Бахмут почалася з серпня 2022 року, одним із найважчих періодів стала зима та початок весни 2023. У березні місто практично окупували. Важкі погодні умови та збільшення кількості вагнерівців й мобілізованих росіян не сприяли просуванню ЗСУ. Ціною свого життя захисники боронили місто Бахмут до останньої можливості, зараз на підступах Бахмута тривають бої.

Редакція зібрала основні події у Бахмуті від листопада 2022 року до листопада 2023 року.

Хронологія. Листопад 2022

Рятувальники розбирають завали / фото із відкритих джерел

У перших числах листопада з села Покровське Бахмутського району евакуювали майже все населення. Бойові дії тут загострюються. У самому Бахмуті ще досить багато місцевих, але службам вже важко працювати. Після прильотів рятувальники розбирають завали у місті. Влада закупляє хліб для тих, хто ще залишився.

У цей період самопроголошений голова терористичного угрупування “днр” денис пушилін опублікував “указ” про “приєднання” до псевдореспубліки п’яти населених пунктів Бахмутського району ‒ села Зайцеве, Весела Долина, Одрадівка, Іванград та селище Опитне.

Атакуючи по трасі з Одрадівки, ворогу вдалося впритул підійти до самого Опитного. Російські пропагандисти поширюють інформацію про те, що рф досягає значного прогресу в Бахмуті. Насправді росіяни здійснили обмежене просування до українського опорного пункту в Бахмуті, але вони рухаються повільно та зазнають великих втрат.

В Опитному, яке росіяни вже “приєднали” до псевдореспубліки, залишилося три десятки людей, з хлібом їм допомагають військові ЗСУ. Біля самого Бахмута журналісти The New York Times відзняли репортаж з позицій реактивної артилерії гірсько-штурмової бригади, яка не дає російським окупантам просуватися у бік міста.

7 листопада росіяни поширили новину про буцімто захоплення Бахмута, втім насправді у цей час окупанти були затиснутими в районі Павлівки на заході Донецької області. У Бахмутських телеграм-чатах також з’явилася інформація про те, що вагнерівці начебто зайшли в Бахмут та прорвали українську оборону лише за одну годину. Тим часом, місто продовжує жити. З колись 70-тисячного Бахмута виїхала більша частина населення.

Грудень 2022

Бахмут / Фейсбук

Ситуація в місті залишається вкрай напруженою, особливо небезпечний район – Забахмутка. Постійні обстріли та зруйновані мости ускладнюють автомобільне сполучення з цією частиною міста. Жителі Забахмутки майже ізольовані.

Ритуальні служби більше не виїжджають у цей район. Щоб поховати родичів, потрібно знайти транспорт і доставити тіла до Бахмутського комбінату комунальних підприємств, звідти людей вивозять на поховання на новий цвинтар під Часів Яр. У Бахмуті все ще працюють три амбулаторії, залишилося троє медиків.

В кінці грудня 2022 року Інститут вивчення війни зробив заяву, що, ймовірно, тут росіяни повторять Херсонський сценарій. Проте насправді саме зимою окупанти за допомогою новобранців збільшили штурми та атаки на Бахмут. Генерал Олексій Громов повідомив, що російські сили навмисно зменшили непрямий вогонь у Херсонській та Запорізькій областях протягом останніх тижнів і доставили артилерійські снаряди в район Бахмута, тут окупанти досягли успіхів у південних районах міста.

Січень 2023

Бахмут, січень / Роман Потапенко

У Бахмуті ще працюють магазини, але 90% населення міста вже евакуювалося. Британська розвідка вважає, що пік російського наступу на Бахмут минув, але згодом виявилося, що ця теза була хибною.

У січні 2022 Головнокомандувач Валерій Залужний розповів про ситуацію в Бахмуті. За його словами, найскладнішою ситуація залишається на ділянці Соледар-Бахмут-Майорськ. Там ворог фактично намагається просуватися вперед по трупах своїх солдатів.

Згодом росіяни захоплюють Соледар, щоб відрізати військове постачання для ЗСУ в Бахмуті. Йдеться про траси Т0513 Бахмут-Сіверськ, однієї з двох основних логістичних ліній, що постачають українські війська в Бахмуті. Павло Кириленко, тодішній голова Донецької ОВА, повідомляє, що місто зруйновано на 60%. В середині січня росіяни досягли успіхів на південний захід від Бахмута в районі Андріївки. Наприкінці січня з’являються перші заяви росіян про захоплення Кліщіївки.

Російський блогер також стверджував, що бійці “вагнера” штурмують міські квартали в районі Забахмутівки на сході Бахмута.

Лютий 2023

Евакуація з Бахмута / Нацполіція

Командир українського підрозділу, що діє в Бахмуті, Денис Ярославський заявив, що українське військове командування проведе контрольоване виведення сил з Бахмута, щоб зберегти життя українських солдатів. Це відбудеться за умови, якщо українське командування оцінить, що ризик оточення міста є неминучим.

Тим часом загарбники намагаються оточити Красну гору. Сили групи вагнера намагаються оточити Красну Гору з боку Парасковіївки і Благодатного, а також просуваються в міських кварталах на північній і східній околицях Бахмута. Атаки посилюються.

З 7 лютого 2023 року російські війська, ймовірно, досягли тактичних успіхів у двох ключових секторах. На північних околицях міста сили групи вагнера просунулися на 2-3 км на захід, контролюючи сільську місцевість біля головної траси М-03, що веде до міста.

Росіяни штурмують Парасковіївку на Бахмутському напрямку. В самому Бахмуті росіяни зруйнували будівлю міськради.

В кінці лютого росіяни прогнозують місту сценарій оборони “Азовсталі” в Маріуполі. Кілька джерел відзначили, що група вагнера наближається до металургійного заводу “АЗОМ” (ред. завод по обробці кольорових металів) на півночі міста.

У Бахмуті триває евакуація цивільного населення. Відомо, що там попри обстріли залишаються близько п’яти тисяч бахмутян, серед них є родини з дітьми, які ще можуть евакуюватися, однак є діти в Бахмутській громаді, батьки яких відмовилися виїжджати. Росіяни кажуть, що наближаються до Іванівського та захопили Ягідне.

Березень 2023

Місцеві набирають воду / Інна Гайдай

Окупанти продовжили наземні атаки поблизу Бахмута і 28 лютого досягли тактичних успіхів. Пов’язане з групою вагнера ЗМІ “Риафан” опублікувало кадри, на яких видно, як бійці вагнера ходять по північному Бахмуту в районі залізничної станції Ступки і садового магазину “Сади Бахмута”, що свідчить про просування вагнера на півночі.

Загарбники просунулися в районі Білої Гори та намагаються перекрити трасу Т0504. Відбита російська атака біля Хромового свідчить про те, що російські війська, ймовірно, просунулися на північний захід. 6 березня стало відомо, що ЗСУ обмежено відходять зі східної частини Бахмута.

На геолокаційних відеозаписах, опублікованих 6 березня, видно, як піхотинці групи вагнера вивішують прапор і позують перед пам’ятником танку Т-34 у східній частині Бахмута, підтверджуючи, що група вагнера просунулася на захід уздовж вулиці Максима Горького в напрямку центру.

В Бахмуті ситуація залишається напруженою. Бахмутяни, які не наважувалися раніше евакуюватися, тепер шукають можливості поїхати з міста, однак виїзд у теперішніх умовах відбувається важко. В цей період активізувалися шахраї, які за гроші пропонуть вивезти людей в безпечне місце чи привезти продукти.

Тепер вже мертвий фінансист групи вагнера пригожин заявив, що бійці повністю захопили Дубово-Василівку. Опубліковані 9 березня геолокаційні кадри вказують на те, що сили вагнера, ймовірно, захопили цей населений пункт. Речник українського Східного угруповання сил Сергій Череватий заявив 9 березня, що останнім часом до Бахмута прибуває все більша кількість мобілізованих росіян.

Російські війська продовжили штурмувати Бахмут та його околиці 12 і 13 березня, їм не вдалося завершити розворот, оточити або взяти місто в кільце. Росіяни намагаються створити “штучне оточення району Бахмута”. Війська рф намагатимуться захопити Часів Яр, щоб повністю оточити місто.

ЗСУ й надалі утримуватимуть і захищатимуть Бахмут. Таке рішення підтримали усі високопосадовці на засіданні Ставки Верховного Головнокомандувача, яке провели 14 березня.

В середині березня російські блогери стверджують, що на півночі Бахмута армія рф просунулася через вулицю Корсунського в бік Бахмутського індустріального технікуму. Пропагандисти заявляють, що станом на 18 березня вагнерівці контролюють 70% Бахмута. Експерти Інституту вивчення війни переконані, що російські війська окупували приблизно половину міста. За добу ЗСУ відбивають по 100 атак росіян, ситуація складна.

В кінці березня Сили оборони провели успішну контратаку на північ Бахмута. Українські захисники відбили частину позицій вздовж траси Е40. Геолокаційні кадри, опубліковані 24 і 26 березня, показують, що російські війська просунулися вздовж вулиць Зеленої та Олександри Колпакової, на північному заході. 28 березня росіяни просунулися в південному Бахмуті та до центрального ринку.

30 березня пропагандисти повідомили, що російські війська захопили адміністративну будівлю в місті. Бахмутська волонтерка Інна Гайдай опублікувала світлину, на якій видно, як бахмутяни добувають собі воду.

Квітень 2023

Понівечений вокзал / фото з соцмереж

Ситуація у Бахмуті залишається дуже напруженою. Ворог робить спроби задіяти не лише “вагнерівців”, а й професійні підрозділи десантників.

Росіяни просунулися на північ від Хромового (2 км на захід від Бахмута) та на північний схід від Оріхово-Василівки (11 км на північний захід від міста). Армія рф досягла певних успіхів у центрі міста. Геолокаційні кадри, опубліковані 6 квітня, показують, що російські війська незначно просунулися в центрі Бахмута, на північ від траси T0504. 7 квітня опублікували кадри, де пвк вагнер біля Бахмутської військової прокуратури. Ймовірно, бойовики захопили будівлю.

Станом на 11 квітня аналітики Інституту вивчення війни візуально підтвердили, що російські сили окупували щонайменше 76,5% міста. Українські військові все ще у Бахмуті продовжують утримувати оборону та знищувати так звані “елітні” війська росіян.

В середині квітня Міністерство оборони росії заявило, що ПВК “вагнер” захопило три невідомі квартали на півночі, у центрі та на півдні Бахмута. Російські джерела стверджували, що найманці просунулися в північному, південному та центральному Бахмуті. Йдеться про більшу частину залізничного вокзалу та району через залізницю. Пропагандисти заявили, що війська “вагнера” просунулися на захід від залізничної лінії в західному Бахмуті. Росіяни просунулися до Будинку Культури Мартинова.

Травень 2023

Район Літака / росЗМІ

У травні дуже важка ситуація із дорогою життя, якою постачають ліки та необхідні речі у місто — ця ділянка прострілюється. Не краща ситуація із дорогою на Часів Яр через Хромове — тут також окупанти мають можливість для обстрілів.

На Бахмутському напрямку тривають важкі бої з різним результатом. Окупанти мають перевагу в кількості людей та озброєння. Наші Сили оборони мають успіхи у передмісті, а росіяни просуваються у самому Бахмуті. Важкі бої продовжуються. Очільник «вагнера» євген пригожин 18 травня заявив, що його найманці не можуть оточити українські війська в Бахмуті через втрату стабільних флангів на північ і південь від міста.

Українські військові повідомили, що контролюють “незначну” частину південно-західної частини Бахмута навколо траси Т0504. В Бахмуті та його околицях продовжуються бої за висоти на північ і південь від міста. Водночас окупанти просуваються до траси Т0504 Костянтинівка-Часів Яр-Бахмут. Станом на кінець травня ЗСУ продовжують контролювати частину района “Літак”.

Червень 2023

Зруйнова росіянами Кліщіївка / libkos

В районі Бахмута продовжується перегрупування сил російської армії. Окупанти значно посилили обстріли цієї ділянки фронту. Західні посадовці оцінюють, що російська федерація втратила понад 60 тисяч солдатів під час спроб захопити Бахмут Донецької області. Принаймні третина втрат — загиблі.

СУ утримують позиції на південно-західних околицях міста. Заступниця міністра оборони Ганна Маляр зазначила, що українські війська ведуть наступальні дії на східному фронті, в районі Бахмута, і просунулися у напрямку Оріхово-Василівки, Парасковіївки та Іванівського.

Геолокаційні кадри, опубліковані 7 червня, вказують на те, що українські сили досягли просування поблизу Берхівки — це 6 км на північний захід від Бахмута. ЗСУ починають наступ на Бахмутському напрямку.

З початку повномасштабного вторгнення в Україну росіяни зруйнували та пошкодили на території Бахмутської міської територіальної громади 6045 житлових будинків. Так, станом на 16 червня 2023 року пошкоджень зазнали 595 багатоквартирних (або 88,3%) та 5450 приватних (або 34,7%) будинків. В середині червня важкі бої за Бахмут тривають. Наразі битва проходить на флангах міста, зокрема на північному боці. Окупанти активно стягують резерви до міста.

В кінці червня наші війська почали повідомляти про повернення під контроль ЗСУ села Кліщіївка.

Липень 2023

Стабпункт на Бахмутському напрямку / 93 ОМБР

На геолокаційних кадрах бойових дій, опублікованих 2 липня, видно, що українські війська просунулися до смуги дерев на захід від Кліщіївки. 5 липня, ЗСУ закріпилися на нових позиціях, наші війська просунулися на південний захід від Берхівки. Легендарна 93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр» (93-тя ОМБр) продовжує утримувати позиції поблизу Бахмута.

Протягом перших днів липня Бахмут знову став місцем одних із найзапекліших боїв на фронті. Це відбулося після затишшя, яке спостерігалося поблизу міста в червні 2023 року.

В середині липня ЗСУ взяли під контроль усі висоти поблизу Бахмута. 14 липня стало відомо, що росіяни мінують околиці, аби сповільнити просування ЗСУ. 24 липня Ганна Маляр повідомила в ефірі телемарафону, що українські війська на Бахмутському напрямку за час наступу звільнили близько 35 кілометрів квадратних.

Серпень 2023

Зруйнована росіянами Андріївка / libkos

Сили оборони продовжують наступальні операції на Бахмутському напрямку. ЗСУ змусили росіян відійти з позицій поблизу Курдюмівки, Андріївки та Кліщіївки. Станом на початок серпня українські воїни повністю контролюють щонайменше половину Кліщіївки.

Окупанти завдають ракетних, артилерійських ударів і не полишають спроб прорвати нашу оборону. Техніка ворога стара, але є дуже небезпечною. В кінці серпня Збройним Силам на Бахмутському напрямку вдалося просунутися в районі населеного пункту Андріївка, це приблизно 10 кілометрів від Бахмута.

Вересень 2023

Зруйнований росіянами Бахмут / libkos

5 вересня українські війська продовжили наступальні операції на Бахмутському напрямку. Сили оборони просунулися на південному фланзі Бахмута, в районі Андріївки. ЗСУ взяли під контроль ділянку дороги в західній частині Кліщіївки. 14 вересня заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що Сили оборони України звільнили село Андріївку, а військовий журналіст Богдан Мірошников повідомив, що наразі продовжується зачистка та звільнення Кліщіївки.

20 вересня ЗСУ продовжили наступальні операції на Бахмутському напрямку. Війська рф все ще контролюють частину залізниці поблизу Кліщіївки.

На сайті окупаційної адміністрації Первомайська опублікували список людей з Бахмута, які, як стверджують пропагандистські джерела, були вивезені із міста у вересні. Серед переліку є четверо дітей.

Жовтень 2023

Соледар / скриншот

Росіяни ледь не щодня штурмують Андріївку та Кліщіївку, намагаючись повернути втрачені позиції. На Бахмутському напрямку окупаційні війська рф перемістили свою логістику. Наразі загарбники інтенсивніше використовують траси на північ від Бахмута. Мова йде про автошляхи Попасна-Бахмут і Соледар-Бахмут.

В мережі з’явилися свіжі кадри з вулиці Виноградної в центрі Бахмута. Будинки в цьому районі, як і в усьому місті, фактично вщент знищила окупаційна російська армія. Наступ росіян знову активізується, наші війська відбивають від 30 до 95 атак на цьому напрямку.

На Бахмутському напрямку поступово починається сезон дощів. Окупаційні війська рф намагаються максимально стабілізувати ситуацію, аби покращити свої позиції в районі Бахмута. Загарбники продовжують марно атакувати поблизу Кліщіївки та Андріївки.

Водночас ЗСУ просуваються до траси Бахмут-Горлівка, де окупанти намагаються створити новий рубіж оборони.

Листопад 2023

Російський хрест в Бахмуті / скриншот

Головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний зазначає, що ситуація на фронті зайшла у глухий кут. На його думку, жодна зі сторін не може просуватися, а на глибокий та красивий прорив українських військ, не варто сподіватися. Зараз війна росії проти України схожа на події Першої світової війни.

Геолокаційні кадри, опубліковані 4 листопада, вказують на те, що росіяни досягли незначних успіхів на захід від ділянки залізничної лінії поблизу Кліщіївки. Пропагандистський канал опублікував відеоролик, у якому видно, як російська армія привезла у Бахмут хрест. Християнську символіку окупанти “встановили” у місті, прикріпивши хрест кількома бетонними блоками.

Українські війська продовжили наступ під Бахмутом 7 листопада і, за повідомленнями, просунулися вперед. Відомо, що 6 листопада, що українські сили перетнули залізницю біля Андріївки. Росіяни збільшили кількість атак на Бахмут, стягнули резерви, тривають важкі бої.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чому корупційні скандали в Україні не привід зменшувати підтримку ЗСУ?

Семаковська Тетяна 17:09, 31 Липня 2023

Українська волонтерська спільнота, зокрема Сергій Притула та Антон Ходза, помітили коментарі, як схожі на чергову російську інформаційно-психологічну операцію. В таких коментарях люди закликають перестати донатити гроші на армію та довірити питання забезпечення ЗСУ державі. На фоні зменшення обсягів фінансової підтримки волонтерів, такі меседжі можуть бути небезпечними для обороноздатності України.

росіяни використовують проти українців багато методів інформаційного впливу. Ще в радянському союзі практика використання інформаційно-психологічних операцій (ІПСО) застосовувалася владою на постійній основі. Зараз рф використовує соціальні мережі, як найбільш ефективний спосіб поширення шкідливих наративів. Колись українцям було смішно від фраз на кшталт «немає сечі терпіти ці пекельні борошна», але не треба знецінювати потужності ворога у цій сфері. росіяни здатні проводити роботу над помилками та більш ефективно мімікрувати в український сегмент інтернету. 

росіяни використовують ІПСО, щоб зменшити рівень фінансової підтримки ЗСУ. Джерело: відкриті джерела

Що сталося

Нещодавно на Facebook та у Telegram каналах стали з’являтися повідомлення з обуренням про те, що поки влада краде, громадяни з особистих коштів надсилають гроші на ЗСУ і що це несправедливо. Питання боротьби з корупцією на всіх рівнях влади в державі гостро стоїть вже багато років. Втім, часто такі повідомлення не просто висловлюють незадоволення, а ще й намагаються підштовхнути до думки, що не варто донатити гроші на армію, адже це задача держави. 

Джерело: Знімки екрана з прикладами коментарів

«Он як грошики дєрєбаняться, а ви люди не пийте каву, а скидайтесь по 10 грн на автівки для військових…» – написала одна із дописувачок у Telegram під новиною про начальника одеського військкомату. 

«Нажаль, після ремонту доріг, барабанів, одеських воєнкомів, рука вже не піднімається донатить. Просто морально важко, ти маєш допомагати країні і кожна гривня потрібна, а навколо таке, руки опускаються», – написав користувач Facebook під постом про збір на потреби армії від Сергія Притули.

«Краще на серіали збирай. А на військову техніку най влада дає. Бо вже соромно іноземцям в очі дивитися», – написав користувач Facebook під постом про збір на потреби армії від Сергія Притули.

Читайте також: Зараз ми пишемо для росії вирок: громадська діячка Галина Калініна розповіла, як документують російські військові злочини

В цьому випадку важливо розуміти, що зараз ми маємо війну не влади рф проти влади України, а війну, в рамках якої росія хоче знищити Україну, як державу, а українців, як націю. Безперечно важливо працювати над антикорупційними заходами, моніторити діяльність органів державної та місцевої влади, поширювати інформацію про порушення та вимагати покарання за корупційні дії.

Водночас зупиняти підтримку нашої армії через недоброчесність чиновників не є ефективною стратегією. Адже від боєздатності ЗСУ залежать не тільки життя наших воїнів, але й майбутнє України. Подібні заклики ймовірно покликані знизити фінансову підтримку волонтерських ініціатив з боку громадян. Крім того, ці меседжі схожі на чергову російську ІПСО. Саме волонтери, а не держава, надають армії такі необхідні на війні дрони та закривають термінові потреби. Без фінансової підтримки благодійників це буде неможливо. Відповідно, це буде ослаблювати обороноздатність України. 

«Є значно гірші, небезпечніші вороги. Це не боти, а люди, які мають ім’я, прізвище 1 обличчя. Вони розмовляють виключно українською і демонструють українську символіку. Вони запевняють, що мріють про перемогу у війні, але, увага – “над ворогом зовнішнім і внутрішнім» – написала на своїй сторінці у Facebook військовослужбовиця ЗСУ, офіцерка, снайперка, у цивільному житті – журналістка  Олена Білозерська

Знімок екрана із дописом Олени Білозерської на Facebook

Що говорять волонтери

Волонтерка Громадської Організації «Бахмут Український» Наталя Вишнивецька та лідерка групи «Блукаючих волонтерів(Київ-Бахмут)» Олена Березуцька є бахмутськими волонтерками, які вже довгий час збирають гроші та допомагають ЗСУ. Вони розповіли нашій редакції про те, як змінилася підтримка армії за час повномасштабної війни, чому важливо продовжувати донатити гроші та що вони думають про вищеописаний наратив.

Важливо зауважити, що обидві волонтерки відмітили зменшення обсягів фінансової підтримки з боку населення. 

«Активність людей зменшилася в рази. На початку повномасштабного вторгнення народ закидували допомогою. Зараз залишилися ті донатори, котрі з нами співпрацюють упродовж 9 років. Кількість нових людей мінімальна. Збори коштів стали мінімальними», – сказала Олена Березуцька.

«Так. Відчуваю (ред. – зменшення підтримки). Повʼязую це з погіршенням фінансового стану українців, до якого призвела війна та руйнування економіки країни. До того ж основними благодійниками для нашої організації були бахмутяни: як пересічні громадяни, так і підприємці. Зараз усі бахмутяни ВПО, які втратили все. Усі знаходяться на межі виживання, тому не мають фінансової можливості підтримувати Армію. Але люди не лишаються байдужими: допомагають інформаційно. Роблять поширення наших публікацій, плетуть маскувальні сітки у тих громадах, де проживають зараз», – розповіла Наталя Вишневецька.

Спад економіки, нестабільна ситуація на ринку праці та зниження купівельної спроможності населення активно впливають на кількість донатів. Волонтерам зараз складніше зібрати необхідні суму для закриття потреб ЗСУ. Втім, їм це досі вдається. Оскільки така допомога та об’єднання суспільства є невигідною для росії, логічно припустити, що подібними меседжами про небажання донатити через корупцію, росіяни намагаються ослабити українську армію. Втім, в масштабах великої війни державі складно забезпечити всі потреби ЗСУ.

«З 2014 року і перший рік повномасштабного вторгнення наш штаб дислокувався в Бахмуті. На складі тримали все: від їжі та постілі, до запчастин на авто та бензопил. Зараз наш центр переїхав у Дніпро. Потреби Армії змінилися. Держава закриває основні потреби: зброю, одяг, амуніцію,  харчування, паливно-мастильні матеріали тощо. Ми допомагаємо Силам Оборони України тактичною медициною, ліками, гігієною, амуніцією, ремонтуємо авто, купуємо дрони та тепловізори. Волонтери не можуть замінити державу, але можуть оперативно закрити потреби, які виникають сезонно або через якісь штучні обмеження (наприклад, проблеми з розмитненням, оподаткуванням тощо). На жаль, держава є неповороткою. Кожне питання потребує багато узгоджень. У волонтерів з цим простіше: придбав і передав на фронт», – розповіла Наталя Вишневецька.

Приклад діяльності ГО Бахмут Український. Знімок екрана з Facebook сторінки організації

«Наша група займається технічним забезпеченням бойових підрозділів, а не особисто когось з бійців. Це комплекси ударних дронів-камікадзе, автівки, ремонт авто, придбання тепловізорів, прицілів, далекомірів, старлінків, оптика, харчування підрозділів по запиту, квадрокоптери, обладнання до квадрокоптерів, рації тощо. Список великий», – говорить Олена Березуцька.

Читайте також: Парламент звільнив від оподаткування тепловізори та антидронові рушниці для ЗСУ

Приклад діяльності групи «Блукаючих волонтерів(Київ-Бахмут)». Знімок екрана з Facebook сторінки героїні

Волонтери мають можливість закрити їх швидше, ніж держава. Часто можна почути, що навіть донат у кілька гривень може допомогти закрити збір.

Це зовсім не значить, що треба толерувати корупцію в країні. Навпаки, важливо працювати й над цією проблемою. Проте, корупція чиновника не може стати приводом відмовитися від допомоги армії. Поширюючи зворотне твердження люди свідомо або ні допомагають ворогу. Не треба забувати, що Україна воює з країною-терористом, яка в рази переважає по чисельності населення та за кількістю зброї. Тому для перемоги нам потрібно акумулювати максимальну кількість ресурсів. 

«Ми бачимо, що держава не забезпечує підрозділи в необхідному обʼємі. Тому частину забезпечення беремо на себе. Це і відновлення підрозділів після бойових дій, під час бойових тощо. Все, що можливо, ми робимо для цього. Нажаль, державу це не тривожить. Тоді хто, як не волонтери?» – говорить Олена Березуцька

«Гнівні дописи зустрічала. Багато з них справедливі. Є люди в МО та в інших державних структурах, які працюють неефективно. Тому громадянське суспільство та самі військові повинні виявляти випадки недбальства та вимагати звільнення та покарання таких осіб. Під час війни це неприпустимо 

Але нас захищають наші чоловіки та дружини, батьки та діти, брати та сестри. Ми не маємо морального права позбавити їх допомоги. Допомагали 9 років. І будемо допомагати стільки, скільки треба. До повної ПЕРЕМОГИ над ворогом» – каже Наталя Вишневецька

Віримо у ЗСУ та продовжуємо донатити! Джерело: Олександр Грехов

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

“Можна купити нову тумбу, але зробити цікавіше”: майстриня з Бахмута про переробку меблів

Майже в кожного вдома, в тому числі у тимчасовому житлі, можна знайти старий стільчик, стіл чи шафу. Зазвичай на вигляд ці речі через свій вік […]

children g589d22510 1920 19355

Як батькам жити в постійній тривозі за своїх дітей: поради психологині Ганни Сердюкової

Майже рік Україна страждає від повномасштабної війни, через що багато українців постійно перебувають у стані гострого стресу. Багато хто відчуває втому, апатію, ступор. І це […]

Допомога на дитину 2024

Як переселенцям оформити допомогу на дитину: детальна інструкція

Переселенці, які мають довідку ВПО та хочуть оформити допомогу на дитину можуть зробити це двома способами: офлайн та онлайн. Детально пояснюють у Мінреінтеграції. Оформити допомогу […]

Рецепти страв із ревеню: як урізноманітнити харчування

Весною та літом серед українців популярними стають легкі страви та поєднання незвичних смаків. Ідеальним овочем для кулінарних експериментів є ревінь. Він має кисло-солодкий смак, тож […]

Як дітям вести себе на воді: правила та корисні поради

Водні розваги — улюблене дозвілля дітей у спекотну пору року. Хоча плавання та ігри у воді є приємними активностями, дуже важливо виконувати основні правила безпеки […]