Росія хоче продати викрадену з України картину за 40 мільйонів гривень

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:33, 16 Лютого 2024
“Місячна ніч” / фото з відкритих джерел

Росія планує продати на аукціоні картину Івана Айвазовського “Місячна ніч”, яку викрали з Маріупольського краєзнавчого музею. Її незаконно вивезли на територію тимчасово окупованого Криму.

Про це повідомив Гюндуз Мамедов, експрокурор АР Крим у соцмережі X (Twitter).

Викрадення картини Івана Айвазовського

Полотно “Місячна ніч”, як й інші понад 50 картин Івана Айвазовського, ще у 2014 році експонували в Маріупольському краєзнавчому музеї на момент анексії Криму. Тоді ця виставка повина була завершитися наприкінці травня 2014 року, але керівництво Сімферопольського музею, яке змінилося після окупації півострова, швидко прийняло рішення достроково закрити її, таким чином привласнюючи собі картини.

Тепер росія планує провести аукціон в Москві, де картина “Місячна ніч” стане головним лотом. Її стартова ціна складає 100 мільйонів рублів, що приблизно дорівнює 1 мільйону доларів або 40 мільйонам гривень. Цей факт, як зазначає Гюндуз Мамедов, фактично є порушенням міжнародного права, зокрема Конвенції ЮНЕСКО 1970 року, яка забороняє вивезення та передача права власності над картиною, та постанови Інтерполу, що оголошує цю картину в міжнародний розшук.

Чому росія вважає Івана Айвазовського російським художником

Геніальний мариніст Іван Айвазовський (при народжені Ованнес Айвазян) народився в Криму у родині вірменського походження, що емігрувала туди з Галичини. Художник у своїй творчості часто звертався до української культури та використовував місцеві пейзажі для натхнення. Серед подібних відзначають “Весілля в Україні” та “Вид міста Одеси”.

“Весілля в Україні” / фото з відкритих джерел
“Вид міста Одеси” / фото з відкритих джерел

В росії мариніста вважають російським художником, аргументуючи це тим, що він працював у Криму, який росія анексувала в 2014 році.

Скільки росія вкрала культурних об’єктів в Україні

За словами Таміли Ташевої, Постійної представниці Президента України в АР Крим, точно визначити кількість вивезених росіянами обʼєктів культурної спадщини неможливо. Однак, лише з території Херсонщини за час окупації було вивезено близько 15 тисяч експонатів. Зокрема, це стосується експозицій з обласного художнього музею імені Олексія Шовкуненка, де знаходились картини XVII-ХХ століть.

Читайте також:

  • Окупанти викрали з українських музеїв майже 500 тисяч творів мистецтва
  • Бахмутський автовокзал: “до” та “після” росіян
  • “Винесли навіть совдепівську люстру”: що відомо про мародерство військових у Донецькій області

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чи вивезли з Бахмута цінні книги та писанки?

Семаковська Тетяна 16:55, 7 Березня 2023

 533 08782В Бахмутській бібліотеці та Народному домі до повномасштабного російського вторгнення зберігалися чимало унікальних експонатів. Редакція дізналася чи вдалося їх перемістити в безпечне місце та яку саме культурну спадщину вивезли з Бахмута.

Відповідь на це дало Управління культури Бахмутської міської ради.

З фондів Центральної міської бібліотеки у серпні 2022 року евакуювали нові книги українських та зарубіжних авторів, які були отримані за Державною програмою «Українська книга» у 2021-2022 роках.

Крім того, врятували від російських обстрілів й цінні книги минулих років видання, зокрема — це повне зібрання творів Т.Г. Шевченко 1935 року видання, Драматичні видання Л. Українки 1923 року видання, Дитяча енциклопедія 1913 року видання, комплект журналів «Забой» 1923-1924 років та інші.

Експонати музею писанкарства, який знаходився у БКЗК «Бахмутський міський народний Дім» також успішно евакуйовані. Нагадаємо, шо в Бахмуті писанкарством займався народний майстер Дмитро Денисенко.

Фото: Бахмутська міськрада

Читайте також: Коли і хто вивозив архіви з Бахмута? (Оновлено)

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Окупанти вивезли зі Ступок священника разом з прихожанами

Семаковська Тетяна 18:13, 27 Лютого 2023

зображення viber 2023 02 27 15 13 43 310 13c43Днями стало відомо, що росіяни вивезли зі Ступок частину прихожан Свято-Георгіївського храму разом з отцем Олексієм, який єдиний в громаді залишався, щоб допомагати людям.

Редакція поспілкувалася із волонтеркою, яка допомагала храму в Ступках.

Що відомо про вивіз людей?

“Більшу частину людей, яких вивезли сьогодні вже виставили (ред. мова йде про списки, які опублікували окупанти). В тому, числі й отець Олексій потрапив в цей список, й люди, як жили в храмі. Це орієнтовно близько 15 осіб. Всіх хто, жив на Ступках до Іллінівки всіх евакуювали три дні тому на ту сторону, в Первомайськ та Шахтарськ. Зараз ті люди, там знаходяться”, — повідомляє жінка.

З людьми, яких вивезли зараз тримати зв’язок не вдається, волонтерка сподівається, що це вдасться зробити найближчими днями. 

“Люди, які потрапляють туди спочатку їдуть в Первомайськ, потім Шахтарськ, далі табір фільтрації, далі їм роблять документи в обов’язковому порядку, бо без документів їх нікуди не пускатимуть. Люди очікують на документи, щоб могти купити сім-карти й зв’язатися з рідними. Зазвичай це займає 4-5 днів”, — каже волонтерка.

В Ступках залишалося 250 людей

зображення viber 2023 02 27 15 13 45 709 8297c

Храм в Ступках. Фото: надані героїнею

За словами жінки в Ступках залишалося близько 250 людей, це разом із Ягідним та Берхівкою. 

“Найбільше вивезли три дні тому, в списках напевно 70-людей доставили”, — каже вона.

Останній раз з отцем Олексієм, жінка мала зв’язок 20 лютого, коли він виїжджав у Слов’янськ, щоб вивезти людей з дітьми. Він вже не міг їх прогодувати й під обстрілами на власній машині, вивозив людей, каже жінка.

зображення viber 2023 02 27 15 16 24 504 8e270

Отець Олексій з прихожанами. Фото: надані героїнею

“За весь період війни (ред. мова йде про повномасштабну війну) в храмі жило близько 200 людей. Одні приходили, іншій йшли. Багато допомогали волонтери з Червоного Хреста, в Польщі нам збирали кошти на генератори, допомагав й міський голова. Зі школи взяли мати, щоб люди могли спати, була пічка, людям готували їсти. Отець Олександр намагався у важких моментах створити хороші умови, наскільки це було можливо. В день по території храму могло бути 20 прильотів, але жертв не було”, — розповідає волонтерка.

Вибрав для себе шлях допомагати людям

зображення viber 2023 02 27 15 14 57 077 43d24

Отець Олексій. Фото: надані героїнею

За словами волонтерки отець Олексій вибрав для себе шлях допомагати людям, тому він вирішив залишитися. 

“Він казав, що не може по-іншому вчинити, бо тут його прихожани, він 15 років служив в церкві. Він залишився заради людей, хоча мав можливість виїхати неодноразово. Вирішив піти на такий подвиг, потрапляв не один раз під обстріл, але Бог з його добрим серцем й намірами зберіг в живих”, — наголошує волонтерка.

Героїня додає, що священник дуже допомагав людям, він мав місіонерські цінності, спілкувався з молоддю, заснував футбольну команду: Малу й Велику лігу. 

“У нас люди привикли, що священника можна бачити тільки в храмі, але в храмі спілкування з ним обмежене, а Олексій був посеред людей, він всім допомагав, дітям, жінкам”, — резюмує волонтерка.

Фото: надані героїнею

Читайте також: Прорив дамби в Ступках: що відомо?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

“Все, що відбувається — це нормальна реакція на ненормальну війну”: психолог з Костянтинівки про життя та власну діяльність

Андрій Кузнєцов — психолог з Бахмут, який наразі проживає у Львові. Чоловік є частиною спільноти місцевого театру імпровізації, де люди можуть передавати власні емоції в […]

18:15, 04.12.2024 Скопіч Дмитро

Соціальна відпустка у 2024 році: що це та хто може нею скористатися

Соціальна відпустка — особливий вид відпусток, який надається працівникам з неповнолітніми або повнолітніми дітьми з певною групою інвалідності. Її можна отримати не залежно від відпрацьованих […]

18:00, 04.12.2024 Скопіч Дмитро
горлівка

Немає світла, води і бензину: мешканці Горлівки розповіли про життя в окупації

В окупованому місті Горлівка складна ситуація з водопостачанням. Води або зовсім немає, або з кранів тече брудна вода із запахом каналізації. Також у місті зі […]

Евакуаційний автобус

Чи можлива евакуація людей з Курахового, Торецька і Часового Яру: розповідає волонтер

У Донецькій області триває евакуація. Людей вивозять з небезпечних територій, коли дозволяє безпекова ситуація. Є можливість виїхати і з населених пунктів, які знаходяться в 5 […]

Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

11 грудня 2024 року фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. […]