Постраждалі від сексуального насильства з боку рф українці отримають репарації

Микола Ситник 13:42, 5 Березня 2024
Учасники заходу
Презентація проєкту в Києві / фото ОП

В Україні запрацював пілотний проєкт з невідкладних проміжних репарацій для постраждалих від сексуального насильства під час війни. У межах ініціативи одноразові проміжні компенсації в розмірі 3 тисяч євро зможуть отримати 500 осіб.

Про це повідомляє Урядовий портал.

Репарації для постраждалих від сексуального насильства

Пілотний проєкт презентувала міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина під час конференції “Відновлення прав постраждалих від сексуального насильства, повʼязаного з конфліктом: елемент миру та світової безпеки”.

“З самого початку повномасштабної війни ми почали отримувати інформацію щодо випадків злочинів сексуального насильства та застосування тортур до українського населення з боку російських військовослужбовців. Ми обʼєдналися всередині країни та з нашими міжнародними партнерами й почали діяти на користь постраждалих. Ми розгорнули Центри допомоги врятованим по всій країні, аби кожен зміг отримати необхідну допомогу. Але ми розуміємо, що цього недостатньо. Відтак, ми запускаємо пілотний проект з виплати невідкладних проміжних репарацій. Це допоможе відновити права постраждалих”, — зазначила Ольга Стефанішина.

За її словами, ініціатива є першим подібним випадком в історії репараційних заходів, коли держава спільно з громадянським суспільством та недержавними організаціями під час війни напрацьовує кроки з виплати невідкладних проміжних репарацій. 

Ми розробили систему формування таких репарацій, яка передбачає виявлення постраждалих, ідентифікацію кейсів, ухвалення рішень про відповідність критеріїв, і виплату проміжних компенсацій. Сьогодні ми формуємо дуже серйозну базу для подальшого відновлення справедливості та понесення російською федерацією, як агресора, відповідальності за злочини,

підкреслила // Ольга Стефанішина

Проект передбачає: 

  • виявлення та ідентифікацію постраждалих від сексуального насильства;
  • визначення відповідності кожного окремого випадку критеріям сексуального насильства;
  • безпосередню виплату проміжних компенсацій ідентифікованим постраждалим.

Так, протягом 2024 року 500 постраждалих зможуть отримати одноразову виплату в розмірі 3 тисяч євро на умовах повної конфіденційності. Вже у березні 40 людей пройдуть необхідні процедури для того, щоб отримати відповідні статуси та перші проміжні репарації.

Примітка. Невідкладні проміжні репарації — вид компенсації для постраждалих, коли не треба чекати поки країна-агресор компенсує збитки людям і країні, на яку вона напала. Станом на 4 березня Офіс генерального прокурора України розслідує 274 факти сексуального насильства, пов’язаного з війною.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Яку дату та час руйнації житла вказувати, якщо ваше майно на ТОТ: пояснення

Семаковська Тетяна 12:05, 22 Березня 2025
Зруйновані квартири бахмутян / фото з росджерел

Мешканці та мешканки, майно яких розташовано та тимчасово окупованих територій, при заповненні заявки стикають з пунктом про дату та час руйнації. Втім такі дані можуть не знати, оскільки оселя могла бути зруйнована, коли її власник перебував вже в евакуації.

Як повідомити про зруйноване житло в окупації та дату його руйнації, пояснює Юридичний порадник для ВПО.

Зруйноване майно на окупованих територіях

Жителі, чиє майно розташоване на тимчасово окупованих територіях, зокрема це Донецька, Луганська, Херсонська, Запорізька, Харківська області, можуть подавати заяви про пошкодження житла через Дії у Міжнародний Реєстр збитків. Серед пунктів заповнення є графа про дату та час руйнації житла.

Юристи пояснюють, що першочергово, у заявці потрібно вказувати:

  • прізвище, власне ім’я, по батькові;
  • РНОКПП, якщо подаєте через Дію;
  • серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу контролю і мають відмітку в паспорті) (у разі подання через Портал Дія);
  • унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
  • номер телефону, адреса електронної пошти;
  • відомості про нерухоме майно (тип, опис, загальна площа, площа забудови, кількість поверхів).

Щодо дати, то її варто вказувати конкретну, але час настання події, коли сталося пошкодження або руйнація орієнтовний.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмутяни можуть отримати допомогу з подачею заяви до міжнародного Реєстру збитків: куди звертатися

Валентина Твердохліб 13:35, 20 Березня 2025
Бахмутський ЦНАП
ЦНАП для бахмутян / фото Бахмутська міськрада

Фахівці бахмутського ЦНАПу надають підтримку людям, які бажають подати заяву до міжнародного Реєстру збитків. Ця послуга доступна для людей, які не можуть самостійно заповнити заяву, мають труднощі з цим чи потребують підтримки.

Як бахмутянам допомагають подавати заяви, редакції Бахмут IN.UA розповіла начальниця відділу надання адміністративних послуг Наталія Чистякова.

Порядок подачі заяви до міжнародного Реєстру збитків

Працівники бахмутського ЦНАПу, які працюють у Києві та Дніпрі, пропонують бахмутянам допомогу в заповненні та поданні заяв до міжнародного Реєстру збитків. Отримати її можуть люди, які не мають можливості зробити це самостійно або ж мають труднощі із заповненням заяви.

Примітно, що ця послуга не доступна у всіх ЦНАПах по Україні. Дана ініціатива була запроваджена в бахмутському ЦНАПі для допомоги переселенцям і переселенкам. Однак, вона доступна лише під час особистого прийому.

“Ми пропонуємо допомогу людям, які не мають можливості самостійно заповнити заяву або чогось лякаються чи їм потрібна підтримка. Ця заява подається безпосередньо самою людиною за використання її електронного цифрового підпису та доказів, які в неї є. Тобто це лише допомога, а не обов’язкова послуга, яка надається у ЦНАПах. Саму заяву має подавати заяву особисто людина, а не адміністратор ЦНАПу. Фахівець лише знаходиться поруч, щось підказує або ж може допомоги скористатися комп’ютером. Інформація щодо самого Реєстру збитків і форми подання заяв знаходяться на офіційному сайті реєстру. Ми такі ж користувачі, як і пересічні громадяни, тому ця допомога — це не обов’язкова функція ЦНАПу, а просто наше бажання допомогти мешканцям”, — зазначає Наталія Чистякова.

Для заповнення заяви людина має особисто прийти до працівників бахмутського ЦНАПу в Києві чи Дніпрі. Дистанційно ця допомога не надається. Щоб подати заяву, людина повинна мати електронний цифровий підпис чи Дія.Підпис, а також докази завданих війною збитків.

“Ця заява заповнюється через портал “Дія”. Однією з обов’язкових умов є наявність якнайбільшої кількості доказів, які людина хоче долучити. Далі заповнюється заява, подаються всі дані і завіряється електронним підписом”, — розповідає фахівчиня.

Нагадаємо, що наразі основна задача Реєстру збитків — це збір і фіксація даних про завдану шкоду. Механізм виплат компенсацій буде розроблено у майбутньому, а подані заяви передаватимуть відповідним органам для розгляду та ухвалення рішень.

Бахмутський ЦНАП: контакти

Прийом громадян у Києві проводиться за адресою: провулок Машинобудівний, 28, кабінет 204. Потрапити на прийом можна за попереднім записом за телефонами: +380 (98) 850 0561, +380 (99) 667 9206.

Прийом громадян у Дніпрі проходить у Центрі підтримки бахмутян “З Бахмутом у серці. Дніпро” за адресою: вулиця Макарова, 1-Б. Попередній запис за телефонами: +38 (099) 667 9206, +38 (098) 850 0561.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Яку дату та час руйнації житла вказувати, якщо ваше майно на ТОТ: пояснення

Мешканці та мешканки, майно яких розташовано та тимчасово окупованих територій, при заповненні заявки стикають з пунктом про дату та час руйнації. Втім такі дані можуть […]

Бахмутський ЦНАП
Важливо

Бахмутяни можуть отримати допомогу з подачею заяви до міжнародного Реєстру збитків: куди звертатися

Фахівці бахмутського ЦНАПу надають підтримку людям, які бажають подати заяву до міжнародного Реєстру збитків. Ця послуга доступна для людей, які не можуть самостійно заповнити заяву, […]

Володимир Зеленський Крим, мобілізація вибори в Україні

Петиція із закликом до Президента підписати закон 11161 зібрала голоси

Петиція бахмутського активіста Аркадія Петросяна, із закликом до Володимира Зеленського, президента України, підписати закон 11161 набрала необхідну кількість голосів, йдеться про 25 тисяч підписів. Тепер […]

Петиція щодо законопроєкту №11161 наближається до фінішу: скільки ще потрібно підписів

Петиція до Володимира Зеленського з проханням підписати закон 11161, який дозволить мешканцям, чиє майно на ТОТ, отримати компенсацію майже набрала потрібну кількість голосів до розгляду […]

14:25, 12.03.2025 Скопіч Дмитро

Чи розглядає Бахмутська МВА виділення коштів з бюджету на купівлю житла для бахмутян

Одна з найбільш нагальних потреб бахмутян, це житло. Люди не можуть ні отримати компенсацію, оскільки майно знаходиться в окупації, ні придбати його самостійно. Редакція дізналась, […]