Жителі Бахмута зможуть отримати компенсацію від рф без доведення руйнувань

Микола Ситник 14:06, 16 Лютого 2024
Зруйноване житло
Знищений будинок / фото ВРУ

Українцям, чиї будинки або квартири були розташовані у вщент зруйнованих внаслідок російського вторгнення населених пунктах, для отримання компенсації від рф не потрібно буде доводити пошкодження в Реєстрі збитків. Йдеться про мешканців Бахмута, Маріуполя, Мар’їнки, а також інших зруйнованих міст і сіл.

Про це виконавчий директор Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України Маркіян Ключковський розповів у інтерв’ю Європейській правді.

Кому не потрібно підтверджувати руйнування житла

Виконавчий директор Реєстру завданих агресією росії збитків зазначив, що жителям вщент зруйнованих українських міст не потрібно буде надавати докази знищення свого житла.

У містах, де є катастрофічно великі руйнування (Маріуполь, Мар’їнка, Бахмут, багато інших міст) немає сенсу дивитися, в яку саме квартиру прилетів снаряд. Ми можемо побачити зруйнований будинок в буквальному сенсі з космосу. Це — один із тих кейсів, які для нас, як для реєстру, для оцінки будуть дуже простими. Попри те, що до цих місць вздовж фронту та на окупованих територіях зараз немає доступу,

повідомив // Маркіян Ключковський

За його словами, оцінка розміру відшкодувань заявників Реєстру збитків здійснюватиметься на підставі доказів завданих пошкоджень та права власності на майно. Він додав, що для цього достатньо буде отримати дані з українських реєстрів про власника квартири чи будинку, і побачити на супутникових знімках, що будинок стояв 23-го лютого 2022 року, а потім через руйнування кварталу цього будинку не стало.

“Тут допоможе те, що ми працюємо в цифровому форматі. Не потрібно вручну перебирати кожну справу і оцінювати докази. Достатньо згрупувати всі кейси, щодо житла: скажімо, у певному кварталі Маріуполя, який за супутниковими знімками непридатний для життя, зруйнований. І ухвалити рішення про те, що ця група кейсів доведена. Лишається тільки оцінити його вартість. Кожна квартира, будинок має площу, яку потрібно конвертувати в суму виплат”, — розповів Маркіян Ключковський.

Коли запрацює компенсаційний механізм

Прогнозується, що українці зможуть подавати заяви та докази для отримання виплат за завдані матеріальні та нематеріальні збитки вже цієї весни.

Кінець березня чи початок квітня — це орієнтовний час, коли розраховуємо почати прийом заяв. Усі заяви потрібно буде подавати винятково у цифровому форматі. Потім ці заяви будуть очікувати розгляду по суті, який має здійснювати Компенсаційна комісія,

прогнозує // Маркіян Ключковський

Він також додав, що не варто очікувати на компенсації цього року.

“Нам пощастить, якщо це буде в наступному році. Це був би дуже великий успіх. В цьому процесі наразі дуже багато невідомих. Україна є першопрохідцем у такому створенні компенсаційного механізму, тому давати прогнози було би безвідповідально”, — резюмував виконавчий директор Реєстру збитків, завданих агресією рф проти України.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Програма єВідновлення буде доступною для ВПО, чиє майно в окупації: деталі

Семаковська Тетяна 16:55, 7 Липня 2025
Бахмут, житло місцевих в окупації / фото з росджерел

Уряд ухвалив рішення, що розширює можливості програми єВідновлення для внутрішньо переміщених осіб. Відтепер українці, чиє житло зруйноване внаслідок бойових дій або окупації, зможуть претендувати на компенсацію навіть у випадках, коли фізичне обстеження пошкодженого об’єкта є неможливим.

Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

єВідновлення: розширення програми

За словами Дениса Шмигаля, уряд ухвалив рішення, що розширює можливості програми єВідновлення для внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, українці, чиє житло було зруйноване внаслідок бойових дій або розташоване на окупованій території, зможуть претендувати на державну компенсацію навіть у випадках, коли фізичне обстеження пошкодженого об’єкта є неможливим.

Натомість зазначається, що фіксація факту знищення житла відбуватиметься дистанційно — за допомогою фото- та відеоматеріалів. Наразі більше про деталі програми не відомо.

Прем’єр-міністр додав, що міністерствам доручено якнайшвидше забезпечити запуск оновленої послуги. Він також нагадав, що цього року на підтримку постраждалих родин ВПО виділено рекордні 15 мільярдів гривень. Програма вже працює, і тисячі родин змогли придбати нове житло завдяки отриманій компенсації.

Що передувало?

Нагадаємо, що наразі переселенці та переселенки, чиє майно розташоване на тимчасово окупованих територіях не можуть отримати компенсацію за нього. Оскільки передбачено, що комісія має фізично оцінити руйнування житла, що у випадку із тимчасово окупованими територіями, неможливо.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Компенсація за зруйноване майно: для чого працює Бахмутська комісія

Семаковська Тетяна 18:00, 16 Червня 2025
центру бахмута
Пошкоджена багатоповерхівка / фото росджерела

Бахмутська комісія з розгляду питань щодо компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна провела вже понад десяток засідань. У більшості заяви, які подають мешканці Бахмута та громади, припиняють у розгляді через безпекові фактори.

Редакція дізнавалась, навіщо працює Бахмутська комісія, якщо заяви припиняють у розгляді.

Компенсація за зруйноване майно: як працює Бахмутська комісія

На території Бахмутського району створили дві комісії:

  • комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (Комісія № 1);
  • комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (Комісія № 1).

Бахмутська комісія з розгляду питань щодо компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна проводить засідання дистанційно. У відповідь на запит редакції, нам повідомили, що комісії мають такі задачі:

  • встановлювати встановлення наявності/відсутності права та підстав для надання компенсації; розглядати заяви та додані до них документи;
  • забезпечувати проведення обстеження та здійснення фотофіксації пошкоджень/руйнувань об’єктів нерухомого майна (наразі це неможливо, адже Бахмут окупований)
  • приймати рішення про зупинення/поновлення розгляду заяви, надання/відмову в наданні компенсації;
  • заповнювати чек-листи в електронній формі;
  • виконувати розрахунки розміру компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна;
  • виготовляти сертифікати за допомогою Реєстру пошкодженого та знищеного майна;
  • забезпечувати підготовку рішень комісії про надання/відмову для їх затвердження уповноваженим органом;
  • проводити консультації з питань отримання компенсації.

Комісії приймають рішення про зупинення/поновлення розгляду заяв, надання/відмову в наданні компенсацій за пошкоджені/знищені об’єкти нерухомого майна. Ні перша, ні друга комісії не ухвалювали рішення про надання компенсацій за пошкоджені/знищені об’єкти нерухомого майна.

Що роблять Комісії?

Комісія №1 у 2023 році ухвалила 176 рішень про відмову в наданні компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна через те, що вони розташовані на територіях, де велися або ведуться бойові дії, або ці території є окуповані.

У 31 липня 2024 по 13 червня 2025 через Реєстр пошкодженого та знищеного майна до комісії №2 на розгляд подали 77 заяв про надання компенсацій за знищені об’єкти нерухомого майна. Комісія зупинила розгляд 75 заяв через неможливість проведення обстеження об’єктів з міркувань безпеки.

Одну заяву відхилили через подання заявником недостовірних даних по об’єкту. Одна заява знаходиться в обробці.

Чи можуть поновити розгляд заяв?

Так можуть. Поновити розгляд заяв можуть, у разі настання безпечної ситуації для обстеження об’єктів нерухомого майна, що розташовані на території Бахмутської міської територіальної громади. Рішення про це буде ухвалювати Комісія №2.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Важливо

Програма єВідновлення буде доступною для ВПО, чиє майно в окупації: деталі

Уряд ухвалив рішення, що розширює можливості програми єВідновлення для внутрішньо переміщених осіб. Відтепер українці, чиє житло зруйноване внаслідок бойових дій або окупації, зможуть претендувати на […]

центру бахмута

Компенсація за зруйноване майно: для чого працює Бахмутська комісія

Бахмутська комісія з розгляду питань щодо компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна провела вже понад десяток засідань. У більшості заяви, які подають мешканці Бахмута та […]

центру бахмута

Компенсація за зруйноване житло в Бахмуті: як окупанти “дбають” про містян на ТОТ

Мешканці тимчасово окупованого Бахмута, які наразі проживають на непідконтрольній Україні території, діляться процедурою “компенсації” за зруйноване росіянами житло. Люди скаржаться, що адміністрація в окупованому Шахтарську […]

законопроєкт №11161

Чому не підписують законопроєкт №11161: Олена Шуляк озвучила головну причину

У грудні 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11161. Цей закон передбачає право на компенсацію для переселенців і переселенок, які мають зруйноване житло на окупованих […]

вокзалу

Скільком бахмутянам призупинили розгляд заяви про компенсацію за зруйноване майно

16 травня відбулося дистанційне чотирнадцяте засідання Бахмутської комісії з розгляду питань щодо компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, зруйновані внаслідок вторгнення росії Засідання проходило дистанційно […]