Перейменування вулиць в Бахмуті: що думають ОМС та активісти

Семаковська Тетяна 18:03, 27 Лютого 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

26 лютого 2024 року Бахмутська міська рада опублікувала пост, у якому йшлося про перейменування вулиць в Бахмуті, які пов’язані з російськими діячами або ж мають російське походження. Зараз по цілій Бахмутській МТГ починають процес перейменовування, але не всі бахмутяни та мешканці громади підтримують це рішення.

Редакція поспілкувалася з активістами та дізналася про хід перейменування вулиць від представників влади Бахмута.

Перейменування вулиць

Згідно із законом України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії” у Бахмутській МТГ розпочинається громадське обговорення щодо перейменування вулиць та інших об’єктів топонімії, які містять російське походження. Багатьох мешканців це обурило, у коментарях люди пишуть, що такі рішення не на часі, окремі користувачі кажуть, що, мовляв на це витрачатимуть кошти з бюджету міста.

У міській раді наголошують, що процес перейменування є невідворотним, а також пояснюють, що мають врахувати думку мешканців громади. Для цього розробили електронну гугл-форму, де можна пропонувати свої варіанти.

“Ми правова держава, є закон й ми повинні його виконувати, якщо його не виконаємо ми сьогодні (ред. органи влади), то будуть перейменовувати вже вищі органи влади”, — коментують ініціативу в Бахмутській міськраді.

Наталія Отюніна / фото з відкритих джерел

Наталя Отюніна, членкиня Робочої групи, яка працюватиме над процесом перейменування вулиць. Посадовиця пояснює, що форми з пропозиціями бахмутяни зможуть заповнювати також у паперовому вигляді, їх будуть доставляти до Центрів Підтримки, якщо буде запит від місцевих.

“Якщо у людини є телефон, який підтримує цю гугл-форму (ред. форму з перейменування), вона може прийти в Центр Підтримки, де їй підкажуть, як коректно заповнювати”, — каже Наталя Отюніна.

Запропонувати свої варіанти назв можна й відправивши їх на електронну скриньку [email protected].

Які назви пропонують для вулиць Бахмута?

Перелік вулиць
Пропоновані назви для вулиць Бахмута / скриншот

За посиланням можна ознайомитися з тим переліком назв вулиць, які планують перейменувати, тут вже є пропозиції. Загалом по Бахмутській МТГ пропонують перейменувати 133 вулиці. Наталя Отюніна каже, що для цієї частини роботи долучили працівника Бахмутського краєзнавчого музею, який опрацював історичні назви вулиць, які існували до зросійщення громади.

Ми також переглянули запропоновані варіанти, але ми не знайшли в списку імена сучасних героїв, які загинули за Бахмут, нижче наводимо кілька прикладів пропонованих назв зі списку:

 • вулицю Ангеліної — на вулицю Просвіти;
 • вулицю Ватутіна — на вулицю Зоряна;
 • вулицю Воїнів Інтернаціоналістів — на вулицю Тупикову;
 • вулицю Гагаріну — на вулицю Леоніда Каденюка;
 • вулицю Гаршина — на вулицю Керамічну;
 • вулицю Гвардійську — на вулицю Бузкову;
 • вулицю Декабристів — на вулицю Прозора;
 • провулок Жуковського — на провулок Волошковий.

Серед 133 вулиць ми знайшли одну, яка вшановує Героїв Азову, таку назву хочуть дати теперішній вулиці Некрасова. Щодо історичних постатей, то у списку можна побачити імена Миколи Хвильового, Максима Залізняка, Петра Сагайдачного, Леся Курбаса, Івана Ґонти, Пантелеймона Куліша та інших. Тобто у списку пропонованих назв є історичні діячі, але мало тут саме тих осіб, які поклали життя за Бахмут, розвивали його та вели проукраїнську діяльність.

Володимир Березін
Володимир Березін / фото з відкритих джерел

Бахмутянин та активіст Володимир Березін вважає, що зараз триває інформаційна війна, а саме перейменування вулиць порівнює з “влучним вистрілом у бік ворога”. Втім пропоновані назви, які є в списку не релевантні для Бахмута, розмірковує активіст, адже вони не мають прив’язки до історичних персоналій міста, які народилися тут, боролися за Незалежність та віддали своє життя за Україну, сповідуючи демократичні цінності.

Тут (ред. у списку пропонованих назв) нема Небесної Сотні. Тут нема Дмитра Чернявського, який поклав своє життя, його вбили по-звірячому…Вся Україна його визнає, а ось ці люди його не визнають. Немає Артема Мірошниченка. Це герої України, це люди, які життя віддали в Україну і жили для України, для українського Бахмуту. Є багато потужних фігур, яких не подали у пропоновані варіанти,

Володимир Березін // бахмутянин

Активіст не задоволений списком пропонованих назв. На його думку, некоректні назви підібрані через те, що тривалий час влада міста перебувала під впливом членів Партії Регіонів, які запам’яталися своїми проросійськими поглядами.

Ми запитали Володимира Березіна, чи варто називати вулиці Бахмута іменами загиблих героїв, які його обороняли.

“Це треба робити обов’язково, але дуже обережно. Тому що ми не можемо з міст робити цвинтар. Такі назви повинні погоджуватися не тільки з командиром військової частини, де служив Герой, а взагалі з керівництвом армійським, розумієте? Перейменовувати варто обережно, щоб не образити когось, потрібно це питання досліджувати. Втім Бахмут і керівництво міста Бахмут категорично проти того, щоб надавати загиблим звання почесних громадян Бахмуту, як робиться скрізь по Україні. А я вважаю, потрібно негайно надавати всім загиблим звання почесних громадян Бахмуту посмертно”, — каже Володимир Березін.

Андрій Лоза
Андрій Лоза / фото з відкритих джерел

Андрій Лоза, бахмутянин та учасник Революції Гідності, розмірковує, що це перейменування схоже роблять для галочки, адже не враховано багато важливих постатей для Бахмута.

Не доречно перейменовувати вулиці на безособові (ред. як Волошкова, Котеджна, Прозора тощо). У нас в країні війна й ми маємо сучасні постаті, добровольчі батальйони, які потрібно топонімічно зафіксувати. В першу чергу ми маємо надати пам’ять Дмитру Чернявському та Артему Мірошниченку, цим особам, які вклалися у розбудову українського в місті Бахмут.

Андрій Лоза // бахмутянин

Також, каже пан Андрій, не до всього населення донесли важливість перейменування вулиць, які мають назви російських діячів, бо зараз ці люди не бачать проблеми, що в Бахмуті є вулиця Чайковського.

“Люди не проінформовані про особливості процесу перейменування. У нас ця функція провалена, бо ніхто цим не займався. Говорять за якісь витрати, але їх не буде. Було питання по табличках (ред. таблички з назвами вулиць), що на них будуть виділяти кошти. Коли буде відбудова міста, то все одно треба буде ставити нові таблички”, — каже Андрій Лоза.

Водночас він додає, що влада в Бахмуті не змінилася, а відтак можна очікувати, що більшість пропонованих назв у списку будуть підтримані, навіть, якщо вони не релевантні.

Чи потрібно змінювати документи при зміні назви вулиці

У міськраді пояснюють, що зміна назви вулиці не зобов’язує змінювати реєстрацію адреси проживання, переоформлювати документи на право власності та не загрожує для громадян жодними фінансовими витратами. Усі необхідні зміни у Державні реєстри будуть внесені автоматично.

Документи на право власності на квартири, будинки, земельні ділянки, будь-яке інше майно, у яких вказані старі назви, залишаються дійсними.

Навіщо Бахмуту перейменовувати вулиці?

Перш за все необхідно сказати, що ця процедура важлива не тільки для Бахмута, вона важлива і для інших громад України. А російсько-українська війна, яка триває вже більше 9 років, тільки підкреслює необхідність відмовлятись від російських та радянських наративів.

“Ми розуміємо, що це питання самоповаги, питання того, що ми українці, у нас є своя історія, і ми повинні підкреслювати своє: своїх героїв, свої символи, а не ті, які були нав’язані”, — говорить Павло Островський, краєзнавець та заступник голови комісії з дерусифікації Дружківки

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Сталева Мрія Бахмута”: як у Кропивницькому представляли відбудову міста-фортеці

Семаковська Тетяна 18:30, 19 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Днями у Кропивницькому відбулася презентація відбудови одного з районів міста Бахмут. Універсальна концепція під назвою “Сталева Мрія Бахмут” охоплює мікрорайон Бахмута в межах вулиць: Чайковського-Захисників України-Декабристів-Ювілейна (до межі селища Хромове). У цьому кварталі зможуть проживати близько 18 тисяч мешканців.

Відеооператор Бахмут IN.UA Роман Потапенко побував на заході.

Відбудова Бахмута

У межах ініціативи відновлення міста Бахмута після деокупації міська влада разом з архітекторами розробляла проєкт відбудови району Ювілейний. Тепер презентацію показують бахмутянам у різних містах, її вже побачили у Києві, Дніпрі, Вінниці, а також Кропивницькому. На захід зібралося кілька десятків бахмутян.

Більше дивіться у відеосюжеті Романа Потапенка:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

З бахмутянами обговорять відбудову міста: реєстрація на презентацію у Вінниці

Микола Ситник 14:30, 14 Квітня 2024
Обговорення проєкту "Сталева Мрія Бахмут" у Дніпрі
Обговорення проєкту “Сталева Мрія Бахмут” / фото Бахмутська міська рада

Бахмутян, які тимчасово мешкають у Вінниці, запрошують взяти участь у презентації та обговоренні універсальної концепції післявоєнної відбудови кварталу “Сталева Мрія Бахмут”. Зустріч відбудеться 23 квітня. Поспішайте зареєструватись, адже кількість місць обмежена.

Про це інформує Бахмутська міська рада.

Відбудова Бахмута: обговорення концепції

Універсальна концепція та план післявоєнної відбудови “Сталева Мрія Бахмут” охоплює мікрорайон Бахмута в межах вулиць Чайковського-Захисників України-Декабристів-Ювілейна (до межі селища Хромове). У цьому кварталі зможуть проживати близько 18 тисяч мешканців.

Презентація проєкту відбудеться у вівторок, 23 квітня 2024 року о 13:00 у Вінниці. Долучитися до обговорення можна, заповнивши форму за цим посиланням. З міркувань безпеки кількість учасників обмежена. Інформацію про місце проведення заходу буде надіслано на номер телефону, вказаний при реєстрації.

Бахмутська міська військова адміністрація запрошує на зустріч:

 • мешканців усієї громади;
 • усіх небайдужих до процесу відбудови (відновлення);
 • фахівців у сфері просторового планування, містобудування та архітектури, житлово-комунального господарства;
 • тих, хто цікавиться даною концепцією або готовий долучитися до робочої групи по вдосконаленню. 

Також 23 квітня бахмутяни у Вінниці зможуть отримати консультації лікарів, послуги фахівців ЦНАПу та КП “Бахмутське БТІ”.

Проєкт відбудови Бахмута
Концепція післявоєнної відбудови Бахмута / фото Метінвест-СМЦ

Нагадаємо, 16 квітня відбудеться презентація та обговорення універсальної концепції післявоєнної відбудови кварталу в Бахмуті для мешканців нашої громади, які проживають у Кропивницькому.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмут відбудова

“Сталева Мрія Бахмута”: як у Кропивницькому представляли відбудову міста-фортеці

Днями у Кропивницькому відбулася презентація відбудови одного з районів міста Бахмут. Універсальна концепція під назвою “Сталева Мрія Бахмут” охоплює мікрорайон Бахмута в межах вулиць: Чайковського-Захисників […]

Обговорення проєкту "Сталева Мрія Бахмут" у Дніпрі

З бахмутянами обговорять відбудову міста: реєстрація на презентацію у Вінниці

Бахмутян, які тимчасово мешкають у Вінниці, запрошують взяти участь у презентації та обговоренні універсальної концепції післявоєнної відбудови кварталу “Сталева Мрія Бахмут”. Зустріч відбудеться 23 квітня. […]

14:30, 14.04.2024 Микола Ситник
Реєстрація

У Кропивницькому з бахмутянами обговорять відбудову міста-фортеці: як долучитися

Бахмутян, які тимчасово мешкають у Кропивницькому, запрошують взяти участь у презентації та обговоренні універсальної концепції післявоєнної відбудови кварталу “Сталева Мрія Бахмут”. Зустріч відбудеться 16 квітня. […]

11:30, 07.04.2024 Микола Ситник
Відбудова міста-фортеці

Бахмутян запрошують обговорити відбудову міста: триває реєстрація на захід у Дніпрі

Наступної суботи, 13 квітня, для бахмутян, які мешкають у Дніпрі, відбудеться презентація та обговорення універсальної концепції післявоєнної відбудови кварталу “Сталева Мрія Бахмут”. Йдеться про район […]

13:00, 06.04.2024 Микола Ситник
Марія Грищенко

Діалоги з владою: соціологиня Марія Грищенко про залучення громади до відбудови Бахмута

Дискусія про відбудову Бахмута вже активно ведеться на різних рівнях, в тому числі й на міжнародному. Утім, зараз бахмутяни хочуть бачити активні кроки від міської […]