Пасинок Сирського привітав росіян з окупацією Авдіївки: маніпуляція росЗМІ

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 12:54, 6 Березня 2024
Іван Сирський
Іван Сирський з “патріотами” рф / скриншот

Проросійські Telegram-пабліки публікують відео з Іваном Сирським, нібито сином головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, який разом з представниками “австралійського козацтва” на чолі з семеном бойковим, привітав бійців російської армії з захопленням Авдіївки. Саме відео відзнято в будівлі російського консульства в Сіднеї. 

Чому це відео є маніпулятивним та яку мають мету росіяни, розповідаємо у матеріалі Бахмут IN.UA.

Іван Сирський не є сином головкома

Відео, яке що поширюють росЗМІ, є маніпуляцією. У сюжеті чоловік, якого представляють нібито “сином” Сирського, не є біологічною дитиною головнокомандувача. Фахівці з Центру протидії дезінформації (ЦПД) зазначили, що Іван є сином колишньої дружини Сирського. 

“Він син колишньої дружини Олександра Сирського від її іншого шлюбу. Івана Олександр Сирський не всиновлював, а з його матір’ю розлучився ще у 2009 році”, — підкреслили в ЦПД. 

Пасинок Сирського
Іван Сирський в Сіднеї / скриншот

Фахівці додали, що колишня дружина Олександра Сирського ще 14 років тому виїхала разом з дітьми та новим чоловіком до Австралії. З її родиною генерал-полковник Сирський не підтримує жодних стосунків. 

У Сирського є 2 синів — 28-річний Антон та 6-річний Олександр. Як відомо, старший син проживає в Австралії, щонайменше з 2012 року. 

Хто такий Іван Сирський?

Якщо проаналізувати саме відео, то можемо зазначити наступне:

  • на відео “син” Сирського увесь час майже мовчить, тільки інколи щось починає говорити;
  • поведінка Івана невпевнена: постійно ховає погляд, дивиться у бік, тихо розмовляє;
  • так званих козаків на відео небагато, лише декілька осіб, але щоб створити вигляд “масовості”, знімали майже впритул;
  • спеціально заради антуражу всім, окрім бойкова, одягнули футболки з літерою “z”; 
  • на відео прославляли росію та раділи захвату Авдіївки, українцям та ліберальним росіянам давали наклепи;
  • щоб переконати глядачів у “патріотизмі” нібито пасинка Сирського, бойков звернувся до російських депутатів з вимогою надати російське громадянство.

Примітка. Козаки в Австралії — нащадки російських емігрантів козачого стану, які залишили батьківщину внаслідок Громадянської війни 1917-1923 років. Відомо, що у 2011 році в колі козаків у Сіднеї семен бойков був обраний так званим отаманом посольської австралійської станиці забайкальського військового козачого товариства.

Чи було щирим бажання сина колишньої дружини, ми чітко сказати не можемо, однак його поведінка не схожа на поведінку людини, яка впевнена у своїй позиції. Тому можемо припустити, що єдина мета цього відео — деморалізувати українське суспільство та дискредитувати нинішнє командування ЗСУ. 

Іван Сирський
Іван Сирський підтримує росіян / скриншот

Росіяни поширюють ІПСО про родину Сирського

ЦПД вже раніше попереджав про наміри росіян влаштувати дезінформаційну кампанію проти Олександра Сирського, коли той вступив на посаду головкома замість Валерія Залужного. Сам Сирський народився в росії, але по національності українець. Навчався у Москві, починав кар’єру військового ще при радянському союзі, його батьки та брат Олег проживають в місті володимир дотепер. 

Пропагандисти врахували цей факт та одразу після того, як Сирський став головкомом ЗСУ, почали публікувати матеріали про його родину в росії та поширювати думку, що рідні нібито не відчувають ніяких емоцій з приводу призначення на високу посаду, а самі підтримують росію. 

У родичів почали брати інтерв’ю, місцеві пропагандисти спіймали нібито батька Станіслава на вулиці. Попри те, що росЗМІ вже публікували фото батьків з відкритими обличчями та наголошували, що ті вели активно соціальні мережі, на відео чоловік був з замазаним обличчям. Тому переконатись, чи був це справжній батько, ми не змогли. 

Чоловік на вулиці
Пропагандисти “спіймали” нібито батька Івана Сирського / скриншот

Українці дуже емоційно відреагували на звільнення Валерія Залужного з посади головнокомандувача ЗСУ, чим скористались росіяни. Достатньо було лише взяти факти з біографії Олександра Сирського, пов’язані з його життям та діяльністю у росії, тим самим перекручувати факти та маніпулювати.

Фахівці з ЦПД підкреслили, що попри його минуле, він успішно командував операціями зі звільнення українських територій, зокрема Київщини, Харківщини, та іншими успішними операціями ЗСУ під час повномасштабного вторгнення, а теза про “російську людину” — це підігравання ворожій дезінформації. А ми маємо довіряти Збройним силам України, перевіряти всю суперечливу інформацію та не вестись на ворожу пропаганду. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:13, 26 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі “Бахмут.IN.UA”.

Хто запустив цей фейк?

Опубліковано допис у Телеграм-каналі “Запорожская АЭС – Росатом”, де зазначено, що українські військові обстрілюють українську енергосистему.

Скриншот / джерело

Сам канал, на перший погляд, схожий на офіційний акаунт “Росатому”, який присвятили новинам тимчасово окупованої ЗАЕС, проте адміністратори скоріш за все є колаборантами або акаунт потрапив до рук росіян. Адже у 2020 році в цьому акаунті було опубліковано фото з написом «Запорожье — это Украина». Тож з початку повномасштабного вторгнення адміністрація Телеграм-каналу змінила свою позицію та почала публікувати антиукраїнські дописи.

Скриншот / джерело

Хоч ЗАЕС фактично підпорядкована “Росатому”, подібних заяв щодо обстрілів енергосистеми українськими військовими немає ані на офіційному каналі “Росатому“, ані  в новинному каналі “Росатому“.

Чим підкріплені звинувачення?

Зазначається, що інформація нібито надійшла з чат-бота каналу очевидно від інших проросійських осіб, що слідкують за публікаціями «Запорожская АЭС – Росатом».  Проте жодного підтвердження написаному не надали: немає ані самого повідомлення у пересланому форматі, ані його скриншоту. Отже, відсутнє першоджерело інформації про обстріли, що вже викликає сумніви в її достовірності.

До того ж у характерній для російських ЗМІ манері вкотре просувають ідею того, що нібито територія України є «окупованою самими українцями» і насправді «належить рф». Однак, звісно, це лише примітивний спосіб наголосити на тому, що Україну треба «звільняти» від української влади.

Як росіяни пояснюють обстріли українськими військовими своєї ж енергосистеми?

Першою «причиною» або «метою» пропагандисти вважають те, що українські військові таким чином прагнуть вигнати цивільний персонал з електростанцій, захопити їх та розмістити там військову техніку. Окрім того, стверджується, що електростанції планується «пилити на металолом». Деталі щодо виду техніки, якою нібито українці обстріляли енергетичні об’єкти, також відсутні.

Другою версією «причини» телеграм-канал висуває те, що Україна нібито планує рано чи пізно здавати Лівобережну частину країни рф, тож після себе має на меті знищити електростанції заздалегідь.

Окрім цього, російські посіпаки звинувачують Україну в застосуванні тактики “спаленої землі”. Таким чином, рф перекладає відповідальність з себе на українську сторону. Хоча саме росія вже протягом двох років повномасштабного вторгнення застосовує цю тактику, знищуючи одне окуповане українське місто за іншим. Особливо активно росіяни використовують цей метод на Донбасі, а саме на Бахмутському напрямку, як повідомляє Суспільне. Дана теза представлена з метою нагадати, що рф не полишає спроби окупувати всю територію України, з метою просувати ідею готовності України до капітуляції.

Висновок

Отже, допис каналу “Запорожская АЭС – Росатом” є фейковим, адже не містить жодних доказів того, що в ньому написано: ані скриншотів, ані першоджерел отриманих ним даних щодо обстрілів української енергосистеми, ані посилань на певні офіційні заяви тим паче. Усе в публікації побудовано на пропаганді окупації України та звинуваченнях української армії.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Підписав петицію — втратив акаунт: як шахраї грають на почуттях українців

Лідія Гук Гук Лідія 10:30, 25 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Користувачі WhatsApp отримують інформацію від свого контакту з проханням перейти на сайт президента. Петиція про присвоєння звання Героя України капітану Анатолію Савенко — те, що в першу чергу бачить відвідувач. Однак, це брехня. Петиція та сам сайт Президента України є фейковими та створені для фішингових атак.

Як зрозуміти чи посилання, які надсилають нам контакти є безпечні — пояснюємо у матеріалі, а нашим експертом з цифрової безпеки виступив Павло Бєлоусов.

Петиція: проголосувати

Першим про фейк повідомив ІТ Product Manager та учасник бойових дій під ніком пан Ілон Мазь на своїй сторінці у X (колишній Twitter). За його словами, користувачам у WhatsApp надходять повідомлення від зламаних, або фейкових акаунтів друзів з проханням підписати петицію на сайті Президента України. 

Після переходу на сторінку та ідентифікації за номером телефону користувач втрачає доступ до свого акаунту у WhatsApp, в той час, як шахрай його здобуває.

Фейкове повідомлення про підписання петиції / скриншот
Фейковий сайт президента / скриншот

Справжній та фішинговий сайт президента мають дуже схожу адресу посилання, через що не одразу вдається виявити фейк.

Експерт з цифрової безпеки Павло Бєлоусов у коментарі для Бахмут IN.UA  розповів, що, як правило, в адресі фішингового сайту буде відрізнятися кілька символів, або адреса буде схожою, але відрізнятися неправильністю написання тощо. Також трапляється, що фішинговий сайт ховають за сервісом скорочення посилань. Таким чином звертаємо увагу на справжню адресу сайту Президента України: https://petition.president.gov.ua. Натомість той, що використовується для обману, в адресному рядку виглядає так: petition-presidenta.com.

Після переходу за фішинговим посиланням, сайт просить ввести номер телефону та цифри, що надходять як підтвердження. Після цього користувач втрачає доступ до свого акаунту, і він переходить у власність до шахрая.

Зазначимо, що, українські державні сайти не використовують номери телефонів для ідентифікації, а потребують:

  • Дія.Підпис
  • Bank ID
  • НБУ
  • або електронний підпис
Фейковий сайт президента / скриншот

Експерт з цифрової безпеки Павло Бєлоусов зауважив, що навіть якщо користувач перейшов за посиланням, ввів номер телефону та отримав код, але не встиг його занести у відповідне віконце — зловмисник не може отримати доступу до акаунту. 

У випадку, якщо людина ввела цифри —  шахрай одразу отримає доступ до профілю та особистих листувань, інформацію щодо розташування, а також матиме можливість писати від імені людини і так далі. 

Допис у соцмережі X / скриншот

Шахраї часто користуються ситуацією в країні для своєї вигоди. Таким чином створення фішингового сайту з проханням підписати петицію щодо присвоєння звання Героя України, є маніпулятивним. Адже грає на почуттях людей, маючи корисливі цілі. Також припущення, що перехід на “державний сайт” може становити загрозу для особистої інформації, розхитує довіру до влади в час війни. 

Неможливо стверджувати, що ця схема створена проросійськими шахраями, однак може бути використана їм на користь. Викрадена інформація: військові дані, відомості про волонтерів та родичів військовослужбовців, які часто є активними учасниками петицій на підтримку Героїв, можуть стати об’єктом маніпуляцій та атак з боку противника. Це нагадує нам про важливість завжди перевіряти на достовірність джерела навіть тоді, коли їх поширюють друзі та знайомі, а вміст повідомлення, на перший погляд, не викликає ніяких підозр. 

Читайте також:

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі […]

Фейковий сайт президента

Підписав петицію — втратив акаунт: як шахраї грають на почуттях українців

Користувачі WhatsApp отримують інформацію від свого контакту з проханням перейти на сайт президента. Петиція про присвоєння звання Героя України капітану Анатолію Савенко — те, що […]

10:30, 25.04.2024 Гук Лідія

“Путінська” війна, премії від американців: як розпізнати маніпуляції “хороших росіян”

Громадяни російської федерації, що позиціюють себе ліберальною та антивоєнною частиною рф, щосили намагаються створити образ “хороших росіян” — кожен своїми методами. Редакція Бахмут.IN.UA розповість, які […]

Арка Дружби народів Київ

“Квартира у Києві та вологі мрії окупантів”: росЗМІ поширили агітаційне відео

Росіяни поширюють агітаційний відеоролик, у якому військові начебто роздумують над тим, де вони хочуть купити собі квартиру. Один хоче на Печерських пагорбах у Києві, а […]

Зеленський

Маніпуляція: Президентство Зеленського закінчується навесні

У російських та проросійських Telegram-каналах поширюють інформацію, що повноваження чинного глави України Володимира Зеленського нібито вже завершились, або діятимуть до кінця травня 2024 року. Однак, […]

14:30, 19.04.2024 Гук Лідія