Парламент вдосконалить механізм компенсації за знищене житло

Микола Ситник 12:22, 14 Вересня 2023
Консультації для громадян

В Україні за допомогою публічних консультацій планують покращити програму компенсацій за пошкоджене та знищене внаслідок збройної агресії росії майно. Серія таких публічних заходів відбудеться у вересні та жовтні.


Про це повідомляє пресслужба Апарату Верховної Ради України.

Ініціаторами консультацій для громадян України стали народна депутатка, Голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк та ГО «Інститут Республіка».

Пропозиції від постраждалих громад

Під час публічних консультацій громадськість зможе вказати на недоліки програми, які зустрічаються найчастіше та висловити пропозиції щодо їх подолання. На основі цих пропозицій будуть внесені зміни до Закону України № 2923-IX, який регулює механізм компенсацій за пошкоджене чи зруйноване житло, і Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок російської агресії.

Оскільки громадяни у своїй більшості не мають змоги самостійно відремонтувати пошкоджене житло, а тим більше придбати нове замість того, що було зруйнованого внаслідок російської агресії, Парламент ще у лютому 2023 року ухвалив Закон про компенсації. Це важливий крок у забезпеченні соціального захисту громадян і програма працює досить результативно. Але ми розуміємо, що її треба покращувати.

Олена Шуляк // авторка Закону про компенсації

Читайте також: Як подати заявку в «Дії» на компенсацію за житло: покрокова інструкція з фото

Народна депутатка зауважила, що багато пошкоджених об’єктів розташовані на тимчасово окупованих територіях, тож відновлення там може розпочатися лише після деокупації. Водночас українці хочуть мати гарантію, що їх не залишать сам на сам із проблемою відбудови житла.

Вирішувати, що саме необхідно змінити у програмі, щоб вона запрацювала ще більш ефективно, потрібно лише за участю громад. Тому під час консультацій обмінюватися оцінками проєкту й ідеями щодо його покращення будуть не лише автори відповідного Закону, представники профільних міністерств і народні депутати, а й безпосередньо громадяни, житло який пошкоджено або зруйновано.

Також ми запрошуємо до участі голів та депутатів громад, представників комісій, які приймають рішення про компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна; незалежних українських та міжнародних експертів, профільні ГО, технічних інвентаризаторів, оцінювачів майна, суддів, нотаріусів.

На основі нашого діалогу ми сформуємо рекомендації щодо покращення механізму виплати компенсацій.

Олена Шуляк // Голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування

Зазначимо, що публічні консультації за участю громад пройдуть 20, 27 вересня та 3 жовтня. Пояснюємо, як зареєструватися на захід.

Нагадаємо, на початку серпня Бахмутська громада зустрілася із народною депутаткою Оленою Шуляк. Учасники онлайн-заходу розбиралися у тонкощах законопроєкту про компенсацію за пошкодження та знищення майна.

Корисно прочитати:

До слова, станом на початок вересня 2023 року держава виплатила перший мільярд гривень заявникам програми компенсації за пошкоджене чи зруйноване житло. Йдеться про компенсації на ремонти квартир та будинків, сума відновлення яких не перевищує 200 тисяч гривень.

Фото: decentralization.gov.ua

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Уряд розширив програму єВідновлення: де тепер можна купити нове житло

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 15 Травня 2024
єВідновлення / фото Олени Шуляк

В Україні розширили перелік громад, де громадяни можуть купувати нове житло за житлові сертифікати єВідновлення. Тепер це можна зробити в громадах, які входять до категорії “території можливих бойових дій”.

Про це повідомила очільниця партії “Слуга Народу” Олена Шуляк.

Сертифікати єВідновлення у 2024 році

За її словами, згідно з законодавством, яке регулює державну програму єВідновлення, раніше українцям було заборонено купувати житло не лише на територіях, де ведуться воєнні дії, а й на територіях, де вони були можливі. Зараз такий статус мають 15 громад на Миколаївщині, 16 громад на Сумщині, понад 40 громад на Харківщини, 14 громад на Херсонщині та 4 громади на Чернігівщині. Більшість з них вже давно знаходяться на безпечній відстані від лінії фронту або кордонів.

Після змін, які ухвалив уряд, купувати житло в обмін на житлові сертифікати єВідновлення дозволили саме на територіях, які мають статус тих, де воєнні дії все ще можливі.

Як отримати сертифікат

Для того, щоб отримати сертифікат та обміняти його на нове житло, потрібно подати заяву про зруйноване майно через Дію. Далі комісія опрацює отримані дані та визначить суму компенсації, яка вже надійде у вигляді житлового сертифіката в застосунку.

Подати заявку також можна в паперовому вигляді через ЦНАПи, органи соціального захисту населення або нотаріуси.

Зазначається, що перед тим, як отримати компенсацію, необхідно припинити право власності на знищений об’єкт нерухомості.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як отримати компенсацію за зруйноване житло, якщо втрачено документи на право власності

Валентина Славінська Славінська Валентина 15:15, 7 Травня 2024
Компенсація / фото ілюстративне

Програма ЄВідновлення надає можливість отримати компенсацію за пошкоджене під час війни житло, але деякі громадяни стикаються з проблемами через відсутність запису в реєстрі.

Про це повідомила голова Комітету державлади Олена Шуляк 

Компенсаційний механізм єВідновлення

Держава створила програму єВідновлення, за якою громадяни можуть подати заяву та отримати грошову компенсацію на ремонт чи відбудову пошкодженого або знищеного житла. Однак обов’язковою умовою є наявність запису про право власності в Державному реєстрі речових прав (ДРРП).

Певна категорія громадян не може отримати компенсацію через відсутність запису в ДРРП. Це стосується випадків, коли остання операція з нерухомістю відбулася до 2013 року, коли реєстр ще не функціонував, а паперові документи та архіви було втрачено.

Судовий процес для встановлення права власності 

Якщо громадянин не має документів на право власності на житло, єдиним шляхом отримання компенсації є звернення до суду для встановлення цього права. Судовий процес зазвичай триває  до трьох місяців, і в більшості випадків суд виносить позитивне рішення на основі наявних доказів.

Задля уникнення таких проблем у майбутньому, усі громадяни мають внести інформацію про своє житло до ДРРП. Це можна зробити через сайт “Дія” або звернувшись до ЦНАПів чи нотаріусів. Важливо також зберігати копії документів у цифровому форматі.

Для внесення інформації через Дію необхідно:

  • створити електронний підпис (кваліфікований електронний підпис);
  • зареєструватися чи авторизуватися в кабінеті громадянина на сайті Дія за допомогою електронного підпису;
  • перевірити особисті дані у профілі користувача, оновити їх за необхідності;
  • заповнити онлайн-форму на отримання послуги;
  • завантажити документи про зареєстровані речові права на об’єкт нерухомості до 01 січня 2013 року у форматі PDF або JPEG;
  • перевірити сформовану заяву та підписати її електронним підписом.

Алгоритм реєстрації на сайті: “Послуги” — “Земля, будівництво, нерухомість” — “Державна реєстрація прав на нерухоме майно” — “Подати заяву”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Уряд розширив програму єВідновлення: де тепер можна купити нове житло

В Україні розширили перелік громад, де громадяни можуть купувати нове житло за житлові сертифікати єВідновлення. Тепер це можна зробити в громадах, які входять до категорії […]

12:00, 15.05.2024 Скопіч Дмитро

Як отримати компенсацію за зруйноване житло, якщо втрачено документи на право власності

Програма ЄВідновлення надає можливість отримати компенсацію за пошкоджене під час війни житло, але деякі громадяни стикаються з проблемами через відсутність запису в реєстрі.

Як отримати компенсацію на житло?

Власники квартир в об’єктах культурної спадщини отримають більшу компенсацію

Нещодавно набрала чинності Постанова Кабміну, яка змінює розмір коефіцієнтів, що впливають на розрахунок компенсації за знищене майно, залежно від року забудови. Для деяких осель коефіцієнт […]

12c5663 a1f0db5 pensionery 7219f

Чи будуть пенсіонери мати пріоритет при видачі компенсації: відповідь Шуляк

Серед бахмутян, які евакуювалася чимала частка людей літнього віку, вони втратили свої домівки та нажите роками майно. Зараз пенсіонери змушені винаймати за свою пенсію квартири, […]

Компенсація за житло

Бахмут стане другим в черзі на експериментальний проєкт з компенсації

Аби бахмутяни могли отримати компенсацію за зруйноване житло, Бахмут стане другим містом в черзі, де планують провести мелітопольський експеримент. Йдеться про можливість проведення верифікації пошкоджень […]