ТОП-5 міфів про вибори, які легко спростувати (відео)

Семаковська Тетяна 14:13, 21 Червня 2019

01 f19ceУ суспільстві живуть міфи, що заважають демократичним перебудовам в Україні. Наші журналісти і відеографи вирішили зібрати і спростувати ці міфи напередодні позачергових виборів до Верховної Ради України. Тож, читайте матеріал і дивіться анімаційний ролик.

Поспілкувавшись зі студентами бахмутських вузів, ми виділили п’ять найпоширеніших причин, за якими молодь не хоче голосувати, і вирішили навести контраргументи для їх спростування.

МІФ№1. Мій голос не має значення

Розповсюдження цього міфу руйнує мотивацію виборця прийти на виборчу дільницю і скористатись головним інструментом демократії.

У Конституції України закріплено, що наша держава є демократичною. Відповідно до ст.5 головним джерелом влади в Україні є народ. Існує два види демократії – пряма, коли народ напряму здійснює управління державою, та представницька – коли рішення приймаються через обраних представників. В нашій країні діє друга форма. Саме виборче право, коли людина обирає «виконавців своєї волі» у Верховній Раді, місцевих радах чи в особі президента, і є головним інструментом демократії.

Якщо людина не голосує, то голоси розподіляться пропорційно до тих виборців, хто використав своє право. Тільки після виборів ви зможете дізнатись, наскільки інтереси цих виборців відповідають вашим особистим, але змінити результати буде не можливо.

Для розуміння важливості кожного голосу, треба зануритися в процедуру виборчого процесу. Кожна людина, яка читала закони про вибори президента чи народних депутатів, брала участь у роботі виборчих дільниць, розуміє, що кількість бюлетенів, що отримуються на дільницю, дорівнює кількості виборців. Також є відсоток для помилкового заповнення, і ці бюлетені щільно рахуються. Після підрахунку голосів невикористані бюлетені рахуються і пошкоджуються, щоб ніхто більше не міг ними скористатись. Тобто маніпуляції на виборчій дільниці можливі тільки з наявними бюлетенями. Вашим голосом можуть скористатись, якщо ви самі не прийдете на дільницю і не використаєте свій бюлетень.

МІФ№2. Вибори нічого не вирішують

Обираючи представників до законодавчої влади, громадяни надають їм право виконувати надані Конституцією функції. Народні депутати України приймають закони, що стосуються всіх сфер нашого життя – освіти, охорони здоров’я, культури та спорту. Вони встановлюють прожитковий мінімум, рівень мінімальної заробітної плати, пільги в громадському транспорті, рівень стипендій та пенсій, приймають програми підтримки для малого та середнього бізнесу, розмір державних податків та зборів з громадян та підприємств і багато іншого. Зазвичай пропозиції за цими питаннями надає Уряд, чи проект рішення може подаватися групою нардепів, але прийняття рішення відбувається більшістю. Тобто від складу Верховної Ради – від ефективності роботи народних депутатів, їх мотивації, кваліфікації залежить соціально-економічний стан країни.

Щоб подивитись чим займаються народні депутати, які закони вже прийнято, які знаходяться на опрацюванні, треба зайти на сайт Верховної Ради України. В електронному кабінеті народного депутата можна подивитись історію відвідувань, подані законопроекти, запити і прослідкувати всю діяльність обранця.

Для прикладу, прослідкуємо таким чином діяльність обраного по мажоритарному одномандатному округу № 46 Сергія Клюєва. Хоча представник «Партії Регіонів» жодного разу за час передвиборчих перегонів (і більше року перед ними!) не був на окрузі, він отримав підтримку виборців у 2014 році. Під час останніх п’яти років Клюєв не опікувався проблемами виборців, не працював в Раді, тому що був відсутній в країні. Усе це відображається на сторінці Клюєва на сайті Верховної Ради.

1 9d6ea

2 873df

3 d89a5

Скріни з електронного кабінету народного депутата по 46-му округу Сергія Клюєва.

МІФ№3. Я поза політикою – мене це не стосується

Не можна жити в державі і бути поза політикою, бо більшість загальної інфраструктури, якою користується людина, утримується за державні кошти. Наприклад, утримання і ремонт доріг, медичне обслуговування, початкова і вища освіта, культура, спорт, молодіжна політика, підтримка вразливих верств населення і так далі.

Якщо ви не працюєте, не сплачуєте податки і не отримуєте від держави якусь фінансову допомогу у вигляді стипендії чи пенсії, навіть у цьому випадку при кожній покупці в магазині ви сплачуєте податок на додану вартість – ПДВ, який складає – 20%. Тобто з чеку в 500 гривень в супермаркеті ви оплачуєте 100 гривень. Усі ці кошти надходять до державного бюджету, а розподілом бюджету займаються народні депутати.

Щоб зрозуміти скільки податків ви оплачуєте, наскільки фінансово ви залежні від державної політики, можна скористатися сайтом «Ціна держави».

5 e468e

На сайті Ціна Держави ми розрахували податки за рік при зарплатні 15000 гривень.

МІФ№4. Вибори – це дуже нудно та складно

Враховуючи те, що саме у виборчу кампанію кандидати активізують свою діяльність, проводять зустрічі з виборцями, з’являється безліч політичної реклами в ЗМІ, на біг-бордах, яка дуже часто стає предметом критики та матеріалом для мемів, нудним цей час назвати важко.

7 1d8ac

9 f26a4

10 43abe

Треба зрозуміти що половину депутатів (загальна кількість Ради 450 осіб, тобто 225 нардепів) ми обираємо за партійними списками, а другу – за мажоритарною системою, коли в кожному окрузі перемагає лише один депутат.

Щодо складності аналізу діяльності кандидатів, то з такою кількістю журналістських розслідувань про діяльність партій та одіозні фігури в них це не забирає багато часу. Подивитись, які кандидатури зареєструвались по одномандатному округу № 46, куди відноситься Бахмут, Бахмутський район, Соледарська, Сіверська громади, м. Часів Яр, можна на сайті ЦВК.

6 b20c7

Щоб більш детально зрозуміти правила виборчого процесу, можна ознайомитись із Законом про вибори народних депутатів.  

  1. Політика брудна справа – там все куплено

Останні вибори Президента, коли людина без адмінресурсу перемогла на виборах, можуть повністю зруйнувати цей міф. Треба також розуміти, що за законністю виборчого процесу спостерігають представники кандидатів і незалежні спостерігачі від українських громадських організацій та міжнародних організацій, ЗМІ. Під час чергових виборів Президента України, призначених на 31 березня 2019 року, Центральною виборчою комісією надано дозвіл мати офіційних спостерігачів 139 громадським організаціям. Для порівняння: на позачергових виборах Президента України 25 травня 2014 року такий дозвіл було надано 10 громадським організаціям.

11 00c60

12 6966f

Скріни зі звіту ЦВК по виборам Президента 2019.

Не слід забувати, що міжнародні спостерігачі від ОБСЄ, Європарламенту і НАТО визнали попередні вибори президента в Україні демократичними. 

Сподіваємося, що наші аргументи доведуть вам, що не варто довіряти міфам! У наших наступних матеріалах ми більш детально розкажемо про виборчу систему, функції народних депутатів та як їх обирати, використовуючи критичне мислення.

Слідкуйте за новинами на сайті і будьте відповідальними громадянами! 

Читайте і дивіться також: Чого бахмутська молодь чекає від парламентських виборів? (Відео)

Проект «Прозорі вибори в Бахмуті» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Молодь Бахмута іде голосувати (Відео)

Семаковська Тетяна 13:32, 18 Липня 2019

vybory thinking2 f09f221 липня, у неділю, відбудуться позачергові вибори народних депутатів. За історію України вибори до Парламенту та Президента влітку ще ніколи не відбувались. Політичні експерти очікують низької активності виборців – сезон відпусток, сільськогосподарські роботи в полях. Якщо говорити про молодь, то багато хто з них – на канікулах, поїхали до додому. Чи приїдуть вони голосувати за місцем реєстрації? В минулих матеріалах ми намагались роз’яснити чому важливо брати участь у голосуванні, цього разу надаємо короткі інструкції для тих, хто буде вперше голосувати.

Виборчі дільниці будуть працювати з 08.00 ранку до 20.00 вечора, без перерви.  Перевірити себе у списках виборців можна в “Особистому кабінеті виборця“. Це треба зробити заздалегідь, бо 19 липня – це останній день, коли можна звернутись з позовом до суду, якщо ви не знайшли себе у списках. Також, до 15 липня можна було звернутись до відділу ведення реєстру виборців та змінити місце голосування.

Перевірити на якій дільниці треба голосувати можна за своєю адресою тут.

ф1 33ddf

Якщо виборець тимчасово не здатний голосувати на дільниці, то він має право зробити це за місцем перебування. Йому необхідно до 20 години останньої п’ятниці перед днем голосування, 19 липня, повідомити про це членів своєї виборчої дільниці. Потрібно написати заяву і надати  медичну довідку.

На дільницю обов’язково треба взяти з собою паспорт громадянина України. Якщо ви маєте ID-паспорт, то вимагати у вас відомості про реєстрацію місця проживання не мають права, це затверджено Постановою ЦВК

На виборчій дільниці громадянин отримає два бюлетеня: один для голосування за політичну партію, їх цього разу – 22, за другим бюлетенем обирають депутата за одномандатному мажоритарному округу. По округу №46 – Бахмутський та Лиманський райони таких кандидатів сім, але навпроти одного вже буде стояти відмітка “вибув”, бо є Постанова ЦВК про скасування з реєстрації кандидата.

фото3 05ad7

При зіпсуванні бюлетеня, виборець має право замінити бюлетень. Необхідно звернутись до виборчої комісії, написати заяву. За законом це можна зробити лише один раз.

Сам процес голосування відбувається особисто в кабіні для таємного голосування, одночасно перебувати в кабінці може тільки один виборець. Тільки за дозволом голови дільничної комісії близькі родичі можуть допомогти виборцю, який сам не здатен проголосувати. Виборець немає права передавати свій бюлетень іншим особам. Більш детальніше про права та обов’язки виборця можна прочитати в Закону Україні “Про вибори народних депутатів України“.

фото4 a4955

Роль виборця після того, як він визначився та обрав депутата та партію, які будуть представляти інтереси всіх громадян, не закінчується. А, мабуть, саме після виборів розпочинаються  важливі та ключові завдання для громадянина. Бо відповідальність за майбутнє країни лежить не лише на депутатах, міністрах, Президенті, головах міських та селищних рад, а й на кожному з нас. Треба цікавитись роботою народних депутатів, вивчати їх звіти, приходити на зустрічі з виборцями, пропонувати власні ініціативи.

Які функції та обов’язки має народний депутат, чим він може бути корисним для виборця, які міфи існують у молоді про вибори, і як їх можна спростувати, чого молодь чекає від цих виборів, як правильно ухвалювати рішення за допомогою критичного мислення, читайте та дивіться в наших матеріалах.

Народний депутат – ваш представник у Верховній Раді на наступні 5 років 

Прозорі вибори в Бахмуті: чим народний депутат може бути корисний для виборців? (Відео)

ТОП-5 міфів про вибори, які легко спростувати (відео)

Чого бахмутська молодь чекає від парламентських виборів? (Відео)

Як люди приймають рішення (Відео)

Як аналізувати програми кандидатів за допомогою критичного мислення (Відео)

Проект «Прозорі вибори в Бахмуті» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

      

Як аналізувати програми кандидатів за допомогою критичного мислення? (Відео)

Семаковська Тетяна 20:51, 15 Липня 2019

66655766 2127931090833047 977551160913166336 n d8ee9У сучасному світі кожного дня на нас насувається великий потік інформації. У виборчий період він збільшується: телереклама, біг-борди, газети, постери, флаєри. Як не розгубитися у цьому потоці інформації, та виважено зробити вибір? У цьому нам допоможе критичне мислення.

Критичне мислення – це здатність людини усвідомлювати власну позицію з того чи іншого питання, приймати ретельно обдумані, зважені рішення щодо суджень або дій.

Майже кожна людина в країні на передодні парламентських виборів має власну думку про те, за кого буде голосувати. А ось якщо запитати на чому ґрунтується її вибір? Треба задати  критичні  питання, які дадуть вам змогу краще розуміти за кого голосувати.

Ніл Браун, автор посібника по критичному мисленню, стверджує, що два способи мислення – коли людина просто впитує інформацію, як губка, але не оцінює і не розглядає її критично. Та другий – він схожий на просіювання піску в пошуках золота. Така людина розуміє, що аргументи потрібні не для того, щоб їх запам’ятати, а для того, щоб оцінити їх силу.

Візьмемо декілька пунктів з програм кандидатів у народні депутати по округу №46 міста Бахмута та спробуємо їх критично оцінити.

1.Недопущення скорочення робочих місць в регіоні

2.Підтримка обдарованої молоді, розвиток молодіжного та соціального підприємництва.
3.Зниження тарифів на газ для населення України до 3800–4000 грн за тис. куб. м;

4.Припиненя війни  на Сході України.

Спочатку нам уявляється, що це дуже гарні та корисні пропозиції, тільки, на жаль, пункти №1 та №2 – дуже опосередковано відносяться до функцій народного депутата, бо народний депутат ніяк не зможе вплинути на власника бізнесу та заборонити йому звільняти людей.

Яким чином народний депутат зможе розвивати соціальне підприємництво? Це, по-перше, бажання та виважене рішення власника якогось бізнесу віддавати левову частку прибутку на соціальні напрямки. 
Пункт №3 – популізм, а пункт №4 – це гасло.

Говорячи простою мовою,  популізм – це емоційні обіцянки політиків вирішити складні проблеми простими засобами.

Щоб це визначити, необхідно, звичайно, знати про функції народного депутата та його повноваження. Про це ми розказували в попередніх випусках.

Якщо  кандидат у народні обранці вже працював у Верховній Раді – то треба вияснити для себе, чим він  відзначився та  що зробив корисного.

Як правило, під час виборчих перегонів всі кандидати проводять зустрічі з виборцями прямо у дворах. То варто завітати та спитати особисто у кандидата, що він планує робити, яка в нього програма, чим він відрізняється від своїх опонентів та чому, власне, голосувати треба за нього.

Але де ж тут критичне мислення?

Якщо ви прочитали ці пункти з програми і у вас не виникло ніяких сумнівів та запитань, значить ви сприймаєте інформацію не критично, просто впитує, як губка, та й ще добре, коли запам’ятовуєте.

Цілком можливо, що ваш мозок і подавав сигнали але ви їх не почули, бо популізму та гаслам дуже важко протистояти, до того ж трохи забракло обізнаності з деяких питань.

По-перше, будь-який навик потрібно тренувати, щоб він закріпився.
По-друге, ця ситуація для вас повинна бути важлива. Адже критичне мислення працює, коли є проблемне завдання.

По-третє,  читаючи програми партій та кандидатів, потрібно інформацію сприймати критично, роблячи власні висновки, ставлячи власні запитання, відповіді на які неоднозначні і вимагають пошуку в кількох джерелах.
Якщо у програмі багато гасел, популізму, обіцянок, які не входять до обов’язків депутата та замало конкретних пропозицій, можливо треба ставити під сумнів голосування за такого кандидата?

Займаючись пошуком відповідей, критично аналізуючи інформацію,  формується власна думка, а не та, що вам нав’язувалася піарниками, політиками і політтехнологами.

Питань багато, але дуже важливо використовувати надійні джерела інформації.
На сайті Верховної Ради України можна ознайомитись з програмами. На сайтах PolitHub.org та Вибори 19  можна перевірити програмні позиції партій політиків та проаналізувати їх.

Щоб покращити основи критичного мислення, ви можете скористатися спеціальними он-лайн курсами.

Якщо ви критично аналізуєте інформацію, у вас сформується власна думка, замість судження, що нав’язуються ззовні. Пам’ятайте, від свідомого вибору кожного буде залежати політична культура в країні і професійний склад нового парламенту.

Народний депутат – ваш представник у Верховній Раді на наступні 5 років 

Прозорі вибори в Бахмуті: чим народний депутат може бути корисний для виборців? (Відео)

ТОП-5 міфів про вибори, які легко спростувати (відео)

Чого бахмутська молодь чекає від парламентських виборів? (Відео)

Як люди приймають рішення (Відео)

Проект «Прозорі вибори в Бахмуті» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

vybory thinking2 f09f2

Молодь Бахмута іде голосувати (Відео)

21 липня, у неділю, відбудуться позачергові вибори народних депутатів. За історію України вибори до Парламенту та Президента влітку ще ніколи не відбувались. Політичні експерти очікують […]

66655766 2127931090833047 977551160913166336 n d8ee9

Як аналізувати програми кандидатів за допомогою критичного мислення? (Відео)

У сучасному світі кожного дня на нас насувається великий потік інформації. У виборчий період він збільшується: телереклама, біг-борди, газети, постери, флаєри. Як не розгубитися у […]

22222 9d8c6

Як люди приймають рішення? (Відео)

Сьогодні ми розповімо про те, як люди приймають рішення. Причому, критерії вашого вибору можуть бути різні: чи то ви купуєте смартфон, чи приймаєте співробітника на […]

7 3b63e

Чого бахмутська молодь чекає від парламентських виборів? (Відео)

Напередодні виборів у Верховну Раду наші журналісти провели дослідження аби спростувати чи підтвердити стереотип про те що, молодь не голосує. Щоб виміряти активність молоді, ми […]